Opis treści
Wybór ponadczasowy
Czyta wszystko. Od Gimnastyki dla kobiet w czasie ciąży i połogu przez leksykony produktów spożywczych po Historię Bliskiego Wschodu w starożytności. O przeczytanych „dziełach” rozprawia
w felietonach przez lata publikowanych na łamach prasy. Dowcipne, innym razem błyskotliwie złośliwe teksty w połączeniu ze słynnymi wyklejankami są intrygującym portretem Szymborskiej. W jej wyborach lekturowych odbija się świat i zmiana, jaka zachodzi w niej samej. W latach 70. jeszcze z lekkim sceptycyzmem prosi czytelnika, by nie zaliczał jej do „wojujących feministek”. W 90. już z wyraźnym zadowoleniem zauważa, że „feminizm jest na czasie”. Z pełnym rozmysłem nazywa „piekłem kobiet” dwór Ludwika XIV. Innym razem żałuje, że w języku zanikły feminatywy i czeka na kogoś, kogo uściska za nazwanie jej „panią redaktorką”. Autorski wybór Jacka Dehnela uwydatnia ponadczasowość Lektur nadobowiązkowych Wisławy Szymborskiej, wciąż uderzająco aktualnych.
Oto miałem wyciąć z całej Szymborskiej takie kawałki, które, zebrane do kupy, pozwolą stworzyć jej portret w pomniejszeniu: strzępki o wspólnej objętości ćwiartki mają oddać całość. Z podobizną to niemożliwe: jeśli z dwudziestu palców u rąk weźmiemy pięć, z zębów – osiem, z dwojga oczu i dwojga uszu do wyboru jedną sztukę tego lub owego, powstać musi potwór. Z tekstami to na szczęście nieco łatwiejsze, ale i tak ryzyko wykrzywienia noblistki jest znaczne. (…) W tym sensie mój wybór będzie na szczęście zawsze nadobowiązkowy.
Jacek Dehnel
Wisława Szymborska – poetka, felietonistka, krytyczka literacka. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla (1996). Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków.
Jacek Dehnel - pisarz, tłumacz i malarz. Autor książek poetyckich, powieści i opowiadań. Laureat Paszportu Polityki (2006), finalista Nagrody Angelus i Nagrody Literackiej Nike.
Lilianna 10-02-2022
Lilianna 10-02-2022
Dawno żadna książka mnie tak nie rozczuliła i nie dała tyle radości. Jest coś tak ciepłego w pisaniu Szymborskiej, coś tak otulającego, że za nic nie chciałam wychodzić spod jej uroku i dosłownie widziałam jak uśmiecha się do mnie z niebios, kiedy ja uśmiechałam się do jej pełnych ironii i sarkazmu tekstów. Jestem pod wrażeniem tego jak wiele noblistce udało się czytać, pochłaniała książki z prędkością światla, skoro 150 wybranych przez Jacka Dehnela tekstów to tylko kropla w morzu całej jej spuścicny. ,,Ćwiartka” była mi wielką literacką przygodą, otwarciem na świat i książki, po które nigdy wczesniej bym nie sięgnęła, bo nie ukrywam, noblistka bardzo zainspirowała mnie swym bibliofilstwem. Dzięki niej możemy dowiedzieć się co w trawie piszczy, jak utrzymać formę w ciąży, po ciąży, jak wyglądały uroczystości w barokowym Krakowie, jak wytapetować mieszkanie oraz, między wieloma innymi, jakie sensacje miały miejsce na przestrzeni lat. Wyśmienita lektura na długie zimowe wieczory, ale sprawdzi się tak samo doskonale na wakacjach pod gruszą.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Czytelnik Woblinka 19-01-2022
Czytelnik Woblinka 19-01-2022
Nawet w wiele lat po swojej śmierci noblistka nie przestaje zaskakiwać. Te felietony zebrane w zgrabną całość to bomba nie tylko dla jej fanów, ale dla wszystkich, którzy chcą zasmakować opinii o książkach, o których już się nie mówi, nie pisze, a na pewno nie w sposób, w jaki robiła to W.S. Te krótkie teksty, o pozycjach najróżniejszych dziedzin poprawiały mi humor, krzepiły i uczyły dystansu. Nie mogłem wybrać lepszej lektury na początek roku - zaiste inspirujący to start zwłaszcza że uważam sam siebie za ,,recenzenta". Dzięki ,,Ćwiartce" ten samozwańczy tytuł nieco się przewartościował i muszę przyznać, że od teraz zupełnie inaczej patrzę na opinie zamieszczane w Internecie... Życie książki ani Szymborska nigdy nie przestaną mnie zaskakiwać.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem