Emilia Dłużewska, Waldemar Cichoń i Robert Galbraith – książki tej autorki i autorów, w formie audiobooków, kupowaliście najczęściej w drugim miesiącu 2023 roku. W pierwszej dziesiątce bestsellerów lutego znajdziecie nowości, ale również pozycje, które od dawna podbijają Wasze serca i nie znikają z list najchętniej kupowanych audiobooków. Największą popularnością cieszyły się kryminały, literatura piękna oraz literatura faktu. Oto ranking najlepszych audiobooków – bestsellery lutego 2023.

Audiobooki – bestsellery lutego 2023

 

I miejsce: Jak płakać w miejscach publicznych – Emilia Dłużewska, Wydawnictwo Znak

Jak płakać w miejscach publicznych - Emilia Dłużewska
Kup audiobooka Jak płakać w miejscach publicznych na Woblink.com

Na pierwszym miejscu naszej listy „audiobooki – bestsellery lutego 2023” plasuje się nowość Wydawnictwa Znak, czyli „Jak płakać w miejscach publicznych” Emilii Dłużewskiej. To poruszająca książka na temat zdrowia psychicznego, którą każdy z nas powinien przeczytać.

Czy dziwi was, że słynni komicy często chorują na depresję? Emilia Dłużewska pisze, że ją dziwi raczej, że nie wszyscy ludzie z depresją zostają komikami. Nauczyliśmy się bowiem doprowadzać ludzi do ataków śmiechu opowiadaniem o toksycznych bliskich i przebytych traumach; ostrożnie kalibrujemy żarty, by nie przekroczyć granicy, po której śmiech zmienia się w litość. A potem latami ćwiczymy ten program: w szkole, pracy, barach, pociągach i cudzych łóżkach.

To nie jest książka o tym, że dostajecie od życia cytryny i robicie z nich lemoniadę. Bliżej jej do historii mojego kolegi, którego rzadka i nieuleczalna choroba stopniowo pozbawiała władzy nad ciałem, w tym strunami głosowymi. Gdy się poznaliśmy, mógł już tylko szeptać. „Powiedziałem rodzicom, że żądam adwokata – napisał kiedyś. Zrozumieli »awokado« i przynieśli mi mango”.

 

II miejsce: Cukierku, ty łobuzie! – Waldemar Cichoń, Wydawnictwo Aleksandria

Cukierku, ty łobuzie! - Waldemar Cichoń
Kup audiobooka Cukierku, ty łobuzie! na Woblink.com

Na drugim miejscu najlepszych audiobooków lutego 2023 znajdziemy pierwszą część niezwykle popularnego cyklu, czyli „Cukierku, ty łobuzie!” Waldemara Cichonia. Audiobook od wielu miesięcy nie schodzi z list najchętniej kupowanych tytułów! Wesoły i sprytny kotek wywraca życie rodziny Marcela do góry nogami. Poznajcie Cukierka-małego, pręgowanego dachowca, słodkiego i uroczego. Wszyscy go kochają, choć czasem przysparza kłopotów i niektórych doprowadza tym do szaleństwa.

Wszystko zaczyna się niewinnie. Pewnego dnia Marcel i jego rodzice przygarniają kotka. Spośród całego rodzeństwa Marcel wybiera największego psotnika. Przyjeżdżają do domu i … rozpoczyna się prawdziwa kocia komedia! Cukierek ucieka z domu, dzielnie walczy ze szczotką, zostaje bohaterem literackim, jedzie na trening hokeja, symuluje chorobę, pokonuje w nierównej walce sweter z angory i dekoruje choinkę. Na koniec zostaje wbrew swojej woli pasażerem zdalnie sterowanej ciężarówki. Rzadko zdarza się tak pełna pozytywnego humoru lektura szkolna którą uwielbiają dzieci i dorośli.

 

III miejsce: Serce jak smoła. Część 1 – Robert Galbraith, tłum. Anna Gralak, Wydawnictwo Dolnośląskie

Serce jak smoła - Robert Galbraith
Kup audiobooka Serce jak smoła na Woblink.com

Na siódmym miejscu rankingu audiobooków lutego 2023 plasuje się najnowsza część serii z Cormoranem Strikem, czyli „Serce jak smoła”. Seria ta jest pisana przez J. K. Rowling pod literackim pseudonimem Robert Galbraith.

W agencji detektywistycznej Cormorana Strike’a i Robin Ellacott zjawia się roztrzęsiona młoda kobieta i błaga o rozmowę. To Edie Ledwell, współtwórczyni popularnej kreskówki Serce jak smoła. Od lat prześladuje ją w Internecie osoba posługująca się nickiem Anomia. Zdesperowana Edie prosi o ustalenie jej prawdziwej tożsamości, jednak Robin z kilku powodów odmawia przyjęcia sprawy.

Jakiś czas później na cmentarzu Highgate, gdzie rozgrywa się akcja kreskówki, zostaje popełniona wstrząsająca zbrodnia. Poruszeni nią Robin i Cormoran przyjmują zlecenie schwytania mordercy. Para detektywów musi zmierzyć się z wirtualną rzeczywistością i wniknąć w skomplikowaną sieć nicków, sprzecznych interesów i nabrzmiałych konfliktów. Jednocześnie zarówno Robin, jak i Cormoran nieudolnie próbują poukładać swoje życie osobiste.

 

IV miejsce: Limes inferior – Janusz A. Zajdel, Wydawnictwo Aleksandria

Limes inferior - Janusz A. Zajdel
Kup audiobooka Limes inferior na Woblink.com

Czwarte miejsce na liście audiobooków – bestsellerów lutego 2023 zajmuje Janusz A. Zajdel ze swoim audiobookiem Limes inferior”. To powieść uznana przez Stanisława Lema za najoryginalniejszą powieść SF jaką czytał.

Opisany tu Argoland to perfidnie doskonale zorganizowany świat komputerowego porządku. Siedem klas intelektualnej przydatności obywateli. Manipulacja, porządek wykluczający wolność i automatyzacja czyniąca obywatela zbędnym. Chory system generuje różnej maści kombinatorów i bystrzaków próbujących przechytrzyć codzienność. Z tego też światka wywodzi się Sneer, główna postać tej fantastycznie nowatorskiej na polskim gruncie powieści i gotowego scenariusza filmowego. Inteligentny kanciarz ma szansę rozpracować ów system tak nonsensowny i nierealny, że wydawałoby się narzucony przez obcą cywilizację…

 

V miejsce: Kabalista – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia

Kabalista - Remigiusz Mróz
Kup audiobooka Kabalista na Woblink.com

Na piątym miejscu listy audiobooków z lutego 2023 pojawia się najnowsza książka Remigiusza Mroza, czyli powrót do bestsellerowej serii z Gerardem Edlingiem w „Kabaliście”. Tym razem behawiorysta będzie musiał zmierzyć się z najgorszym koszmarem!

Półtora roku po tym, jak Małgorzata Rosa wyjechała do Warszawy, szefostwo stacji telewizyjnej chce, by dziennikarka wróciła do rodzinnego miasta. Ma przygotować materiał na temat ofiary gwałtu, której opolska prokuratura odmówiła pomocy.

Zeznania dziewczyny zostały uznane za niewiarygodne, sprawcy nigdy nie zaczęto szukać, a śledztwa nie wszczęto. Kiedy Rosa zjawia się na miejscu, orientuje się, że w Opolu panuje zmowa milczenia. Nie ma innego wyjścia, niż zwrócić się do jedynej osoby w prokuraturze, której ufa. Gerard Edling został jednak odsunięty na boczny tor przez nową szefową i nie jest w stanie zaoferować pomocy. Dziennikarce udziela jej niespodziewanie lokalny jasnowidz, od lat odnajdujący zaginione lub martwe osoby, zwany Kabalistą z Chabrów.

 

VI miejsce: Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi – Andrzej Dragan, Wydawnictwo Otwarte

Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi - Andrzej Dragan
Kup audiobooka Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi na Woblink.com

Na szóstym miejscu naszego zestawienia najlepszych audiobooków z lutego 2023 znalazła się książka Andrzeja Dragana, „Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi”. Wyobrażenia o wszechświecie formułowane od wieków okazują się zbiorem przybliżeń lub nonsensów. Mówienie z pewnością o czymkolwiek jest więc, zdaniem Dragana, nie tylko bezczelnością, ale – co gorsza – nietaktem. Coraz lepiej poznajemy prawa rządzące rzeczywistością, a wizja świata, która zaczyna się rysować, jest dogłębnie szokująca.

By ją przybliżyć, autor „Kwantechizmu” w jasny i klarowny sposób wyjaśnia niezwykłe wnioski wynikające z przełomowych teorii Einsteina oraz najbardziej zaskakujące prawa mechaniki kwantowej. Przedstawia również własny, nowy i rewolucyjny model łączący je ze sobą. Tłumaczy także dlaczego kury bez ustanku poruszają głowami, mrówki nie galopują, a dinozaury nie narzekałyby na długość doby.

 

VII miejsce: Katedra – Jacek Dukaj, Wydawnictwo Literackie

Katedra - Jacek Dukaj
Kup audiobooka Katedra na Woblink.com

Na siódmym miejscu naszego rankingu audiobooków w lutym 2023 roku znalazła się „Katedra” Jacka Dukaja. Pisarz od lat zachwyca fanów fantastyki i science-fiction, więc jego obecność na listach bestsellerów jest jak najbardziej uzasadniona!

Planetoidy w układzie gwiazdy Lévie. Wypadek zmusza holownik „Sagittarius” do schronienia się na jednej z nich. Zapasów tlenu nie starczy jednak dla wszystkich. Izmir Predú poświęca się, by reszta załogi holownika przeżyła. Do jego grobu na zimnej, pozbawionej atmosfery planetoidzie ciągną pielgrzymki. Czy naprawdę zdarzają się tam cudowne uzdrowienia? Jeden z ozdrowieńców funduje na grobie Izmira Katedrę. Katedry się nie buduje, lecz sadzi; Katedra rośnie, dojrzewa, rozkwita.

Coś lub ktoś wpływa na kod żywokrystu Katedry i trajektorię roju planetoid. Wysłany na Izmiraidy ksiądz Pierre Lavone ma rozstrzygnąć kwestię świętości i cudów Izmira Predú oraz odkryć tajemnicę Izmiraid – zanim planetoidy razem z Katedrą przepadną na wieczność w pustce międzygwiezdnej.

 

VIII miejsce: Człowiek w poszukiwaniu sensu – Victor E. Frankl, tłum. Aleksandra Wolnicka, Wydawnictwo Czarna Owca

Człowiek w poszukiwaniu sensu - Viktor E. Frankl
Kup audiobooka Człowiek w poszukiwaniu sensu na Woblink.com

Na ósmym miejscu naszego zestawienia „bestsellery lutego 2023” uplasował się Victor E. Frankl ze swoją książką „Człowiek w poszukiwaniu sensu. Głos nadziei z otchłani Holokaustu”. Audiobook nie schodzi z list najchętniej przez Was czytanych książek, więc nic dziwnego, że pojawia się również u nas!

Człowiek w poszukiwaniu sensu. Głos nadziei z otchłani Holokaustu” Viktora E. Frankla to jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu Freuda. Zaczyna się od długiego, suchego i głęboko poruszającego osobistego eseju o pięcioletnim pobycie Frankla w Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych i jego wysiłkach w tym czasie, by znaleźć powody do życia.

Druga część książki opisuje metody psychoterapeutyczne, które Frankl opracował jako pierwszy na bazie swoich doświadczeń z obozów. Freud uważał, że życiem człowieka rządzi popęd seksualny i pokusy. Frankl z kolei wierzy, że najgłębszym popędem człowieka jest poszukiwanie sensu i celu. Logoterapia Frankla zatem bardziej przystaje do zachodnich religii niż freudeowskiej psychoterapii.

 

IX miejsce: Pokot – Piotr Kościelny, Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Pokot - Piotr Kościelny
Kup audiobooka Pokot na Woblink.com

Na przedostatnim miejscu znajdziemy trzeci, najnowszy tom serii z Komisarzem Sikorą autorstwa Piotra Kościelnego, czyli „Pokot”. Pisarz jest obecnie jednym z najchętniej i najczęściej czytanych polskich pisarzy kryminalnych!

We Wrocławiu grasuje kolejny seryjny zabójca. Tym razem za cel bierze dzieci. Śledczy starają się złapać sprawcę, zanim w mieście wybuchnie panika, a media znów znajdą pożywkę. Dla Sikory jest to najtrudniejsze śledztwo w karierze, na które rzutują jego prywatne problemy. Gdy w końcu udaje się ustalić kim jest morderca, wysoko postawione osoby starają się zataić ten fakt przed opinią publiczną. Zaczyna się walka z czasem, bo morderca planuje kolejne zbrodnie. Jakimi motywami kieruje się nieuchwytny zabójca? Czy komuś zależy, aby prawda nie wyszła na jaw? Jak prywatne spawy Sikory i Bieleckiego splotą się z ich zawodowymi wyzwaniami? Piotr Kościelny – ulubieniec czytelników – powraca z kolejnym wielowątkowym thrillerem i bohaterami, którzy skrywają niejedną mroczną tajemnicę.

 

X miejsce: Banda z Burej. Tajemnica fałszywego Mikołaja – Magdalena Witkiewicz, Wydawnictwo Skarpa Warszawska

Banda z Burej. Tajemnica fałszywego Mikołaja - Magdalena Witkiewicz
Kup audiobooka Banda z Burej. Tajemnica fałszywego Mikołaja na Woblink.com

Na ostatnim miejscu naszej audiobookowej listy „audiobooki – bestsellery lutego 2023” znajdziemy drugi tom popularnej serii Banda z Burej, czyli „Tajemnica fałszywego Mikołaja”. Tytuł podbija serca najmłodszych czytelników w całej Polsce, a cały cykl Magdaleny Witkiewicz cieszy się niezwykłym zainteresowaniem.

Gdy pierwsze płatki śniegu przykryją miasteczko, a zapach pierników rozniesie się po okolicy, banda z Burej będzie musiała rozwikłać nową zagadkę! Zbliża się Boże Narodzenie, a rezolutna grupa dzieciaków znów ma ręce pełne roboty. Ktoś pozbywa się starych książek, dom babci Jasi grozi zawaleniem, a w okolicy pojawia się aż dziesięciu Świętych Mikołajów! Banda z Burej szuka, dopytuje i przepytuje, by odkryć tajemnicę skrytą między stronami porzuconych encyklopedii i tomików wierszy. Gdzie skrywa się prawda? I czy źli ludzie mogą być tak naprawdę tymi dobrymi?

„Banda z Burej. Tajemnica fałszywego Mikołaja” to zabawna i pouczająca historia o tym, że jeśli bardzo mocno się postaramy, to wszystkie marzenia się spełniają!

 

 

Ranking audiobooków 2022

Więcej bestsellerowych audiobooków znajdziecie TUTAJ. A jeśli interesuje was ten temat, sprawdźcie zeszłoroczny ranking najlepszych audiobooków i przeczytajcie koniecznie nasz artykuł pt. 10 powodów, by wybrać audiobooka zamiast książki papierowej. W wolnej chwili możecie także sięgnąć do nieco dalszej przeszłości i sprawdzić top 10 audiobooków 2020 roku.