Literacka Nagroda Nobla 2023 – poznaliśmy zwycięzcę! W tym roku laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został Jon Fosse.

Spis treści:

Jon Fosse laureatem literackiej Nagrody Nobla 2023

5 października po godzinie 13.00 poznaliśmy 120. laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Wyróżnienie otrzymał norweski pisarz Jon Fosse! Ogłoszenie werdyktu możecie obejrzeć na oficjalnym kanale The Nobel Prize na YouTubie:

W uzasadnieniu Akademia Szwedzka przekazała, że Jon Fosse otrzymał medal „za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane”.

Jon Fosse

Jon Fosse to norweski pisarz i dramaturg. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy norweskich. Pisze w języku nynorsk. Jego twórczość jest zaliczana do norweskiego postmodernizmu. W swoim dorobku literackim ma powieści, poezję, książki dla dzieci, sztuki teatralne i eseje. Jego publikacje przetłumaczono na  ponad 40 języków, także polski, a dramaty wystawiono na ponad 120 scenach świata.

Zadebiutował w 1983 roku książką „Czerwone, czarne”. Jego pierwsza sztuka teatralna „Nigdy się nie rozłączymy”, została wystawiona w roku 1994. Jego najpopularniejsze dramaty to to „Imię” (1995) i „Dziecko” (1997).

We wrześniu tego roku na polskim rynku, nakładem wydawnictwa ArtRage, ukazał się pierwszy i drugi tom opus magnum Fossego – „Septologii”.

„Drugie imię. Septologia I-II” – Jon Fosse, Wydawnictwo ArtRage

Jon Fosse – Drugie imię. Septologia I-II
Kup książkę lub ebooka Drugie imię. Septologia I-II na Woblink.com

Pisarstwo Fossego pochłania czytelnika, jest czymś, w czym czytelnik znika niby wiatr w ciemnościach. (…) Jego głosu nie sposób pomylić.
Karl Ove Knausgård

Opis wydawcy:
Malarz i wdowiec Asle mieszka samotnie w domu w Dylgja. Jedynymi osobami, z którymi wciąż się widuje, są jego sąsiad, rybak Åsleik i Beyer, właściciel galerii w Bjørgvin, kilka godzin jazdy na południe. W Bjørgvin mieszka także drugi Asle, jego sobowtór, a może cień albo druga wersja tego samego życia? Pierwszy z nich stał się religijny, rzucił picie i odniósł sukces, drugiemu przypadł trudniejszy los. Wszystko powoli zmierza do spotkania obu malarzy.

W tej porywającej rytmem, hipnotycznej prozie Fosse stawia fundamentalne pytania: co czyni nas tym, kim jesteśmy? Dlaczego prowadzimy takie, a nie inne życie? Z pomocą retrospekcji norweski mistrz portretuje życie obu malarzy, tworząc przejmujący obraz kondycji ludzkiej.

Septologia opowiada o sprawach najważniejszych: o naturze sztuki, Bogu, przemijaniu, nałogach, miłości i śmierci.

Literacka Nagroda Nobla 2023

W tym roku poznaliśmy 120. laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Dwa lata temu Fundacja Noblowska zdecydowała o podniesieniu wartości tegorocznej nagrody pieniężnej o 1 mln koron. Obecnie zatem nagroda wynosi 10 mln koron. Jest to równowartość 950 tys. euro. Swoją decyzję motywowała poprawą stanu finansów fundacji oraz wolę utrzymania prestiżu Nagrody Nobla.

Warto przypomnieć, że w wyniku skandalu w Akademii Szwedzkiej, w 2018 roku nie wyłoniono laureata. W następstwie tej decyzji, w ubiegłym roku ogłoszony został podwójny werdykt – wyróżnienie otrzymali Olga Tokarczuk (za rok 2018) i Peter Handke (za rok 2019). Za rok 2020 nagrodę otrzymała z kolei Louise Glück, a za rok 2021 z medalem wrócił do domu Abdulrazak Gurnah. W zeszłym roku laureatką literackiej Nagroda Nobla została Annie Ernaux.

Annie Ernaux laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2022

 

Grafika na zdjęciu wyróżniającym pochodzi ze strony https://www.nobelprize.org/prizes/literature/