15 maja 2021 roku odbyła się gala wręczenia nagród w konkursie „Złoty Pocisk”, który został ustanowiony w celu popularyzacji autorów i literatury kryminalnej. Nagradzane były najlepsze książki kryminalne wydane w 2020 roku.

Wręczenie nagród odbyło się podczas czwartej edycji Warszawskiego Festiwalu Kryminału. W tym roku, ze względu na pandemię, wszystkie spotkania odbyły się online.

Celem konkursu „Złoty Pocisk” jest wyłonienie oraz nagrodzenie najlepszego kryminału w czterech kategoriach: najlepsza polska powieść kryminalna, najlepsza zagraniczna powieść kryminalna/tłumaczenie, najlepszy polski kryminał historyczny i nagroda publiczności. Przyznano także dwie nagrody specjalne redaktora naczelnego magazynu „Pocisk”: za wybitną powieść oraz w uznaniu zasług. Wszystkie tytuły musiały ukazać się w 2020 roku. Spotkanie poprowadził Rafał Bielski, redaktor naczelny wydawnictwa Skarpa Warszawska.

Złoty Pocisk – zwycięzcy w poszczególnych kategoriach:

Najlepsza polska powieść kryminalna

Jakub Szamałek „Gdziekolwiek spojrzysz” (Wydawnictwo W.A.B.)

Najlepszą polską powieścią kryminalną 2020 roku została książka Jakuba Szamałka „Gdziekolwiek spojrzysz” będąca trzecią częścią bestsellerowej trylogii „Ukryta sieć”. W 2020 roku w Żelaznej Górze dochodzi do wycieku na terenie kopalni miedzi. Analitycy złośliwego oprogramowania napotykają tajemniczego wirusa. Reporterka Julita Wójcicka dowiaduje się, że złoczyńcy, których śledzi już jakiś czas, nagle zainteresowali się bibliotecznymi. Wszystkie, pozornie niemające ze sobą nic wspólnego wątki, łączy Sztuczna Inteligencja.

Złoty Pocisk: Gdziekolwiek spojrzysz
Kup książkę na Woblink.com

Najlepsza zagraniczna powieść kryminalna/tłumaczenie

Morgana Audica „Jaskółki z Czarnobyla” (Wydawnictwo Mova)

W „Jaskółkach z Czarnobyla” Morgan Audic, po przeszło trzydziestu latach, powraca do tragedii, do jakiej w 1986 roku doszło w Czarnobylu. Na teren dawnej zony, miasto Prypeć, przyjeżdżają tłumy zafascynowanych katastrofą turystów. W czasie jednej z wycieczek zostają odnalezione zmasakrowane zwłoki mężczyzny. Nad sprawą morderstwa mają pracować Aleksander Rybałko, który mieszkał w Prypeci jako dziecko, ornitolożka Nina i pracujący od kilku lat w Czarnobylu policjant Josif Melnyk. Czy uda im się rozwiązać makabryczną zagadkę i odnaleźć mordercę Leonida, syna byłego ministra Wiktora Sokołowa? I czy tajemnicza śmierć ma związek z inną, która wydarzyła się w dzień czarnobylskiej katastrofy?

Z opisu wydawcy:
„Doskonale pamiętam ten dzień, 26 kwietnia 1986 roku, i informacje o tym, co stało się w Czarnobylu. W książce Morgana Audica nie tylko pobrzmiewa groza z tamtego czasu, ale też w rzetelny sposób opisano skomplikowaną sytuację polityczno-społeczną Europy Wschodniej. Wszystko to w cieniu śledztwa makabrycznej zbrodni i przerażających jaskółek. Polecam”. – Vincent V. Severski

Złoty Pocisk: Jaskółki z Czarnobyla
Kup ebooka na Woblink.com

Dla wszystkich, którzy jeszcze nie mieli okazji przeczytać powieści Morgana Audica przygotowaliśmy promocję na ebooka tego tytułu. Do 27 maja możecie kupić „Jaskółki z Czarnobyla” w cenie 21,90 zł.

Najlepsza polska powieść kryminalno-historyczna

Jarosław Sokół „Wyspa zero” (Wydawnictwo Dolnośląskie)

W kategorii Najlepsza polska powieść kryminalno-historyczna triumfował Jarosław Sokół, twórca serialu „Czas honoru”. Został wyróżniony za „Wyspę zero”. Akcja książki rozgrywa się w poniemieckim Świnoujściu w 1945 roku. Ulice opanowały bandy szabrowników. Dodatkowo wszędzie brakuje prądu i wody. Ktoś zaczyna zabijać byłych więźniów obozów koncentracyjnych i tylko jeden człowiek może pomóc w schwytaniu zabójcy. To Kostrzewa, przedwojenny policjant o wybitnych detektywistycznych umiejętnościach.

Złoty Pocisk: Wyspa zero
Kup ebooka, audiobooka lub książkę na Woblink.com

Nagroda publiczności

Magdalena Parys „Książę” (Wydawnictwo Agora)

W tym roku nagroda publiczności przypadła w udziale Magdalenie Parys za powieść „Książę” zamykającą Trylogię Berlińską. W jednej z katedr w Berlinie odnaleziono ciało ukrzyżowanego księdza. W zagadkowych okolicznościach dochodzi do pożaru na imigranckim osiedlu, a w niektórych landach coraz bardziej rosną nastroje separatystyczne. Komu może pasować taki obrót sprawy? W zawiłościach afery będą musieli odnaleźć się komisarz Kowalski i dziennikarka dziennikarka Dagmara Bosch. Stawką będą ich własne życia, a także przyszłość całego państwa.

Złoty Pocisk: Książę
Kup książkę na Woblink.com

Nagroda specjalna redaktora naczelnego magazynu „Pocisk” za wybitną powieść

Wojciech Chmielarz „Wyrwa” (Wydawnictwo Marginesy)

Pierwszą nagrodę specjalną redaktora naczelnego magazynu „Pocisk” otrzymał Wojciech Chmielarz za książkę „Wyrwa”, którą Rafał Bielski nazwał powieścią wybitną. To pełen emocji i napięcia thriller psychologiczny. Autor na kartach powieści opowiada poruszającą historię Macieja Tomskiego, którego żona ginie w wypadku samochodowym. Po jej śmierci zaczynają wychodzić na jaw sekrety kobiety. Do Macieja zaczyna docierać, że nie znał ukochanej tak dobrze, jak myślał.

Nagroda specjalna: Wyrwa
Kup ebooka, audiobooka lub książkę na Woblink.com

Nagroda specjalna redaktora naczelnego magazynu „Pocisk” w uznaniu zasług

Remigiusz Mróz

Drugie wyróżnienie specjalne powędrowało do Remigiusza Mroza w uznaniu zasług – autor został drugi rok z rzędu najpopularniejszym pisarzem w rankingu Biblioteki Narodowej. Jego książki stale pobijają szczyty list bestsellerów oraz gromadzą rosnące grono czytelników i fanów pisarza.