Często pytacie nas, po którą książkę w ramach Czytaj PL sięgnąć. Najchętniej odpowiedzieliśmy, że po wszystkie! Niestety nie wszyscy są w stanie przeczytać 30 książek w trzy tygodnie. Dlatego mamy dla was krótką prezentację tytułów, które możecie czytać i słuchać całkowicie za darmo w aplikacji Woblink do 3 maja!

Wyjątkowa edycja

Edycja Czytaj PL na czas kwarantanny jest wyjątkowa pod wieloma względami. Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na pretekst, dla którego postanowiliśmy przygotować dodatkową pulę darmowych książek. Na świecie szaleje pandemia koronawirusa i większość z nas została zmuszona do pozostania w domach. Wraz z 26 wydawnictwami i partnerami postanowiliśmy wyjść naprzeciw kryzysowej sytuacji i wesprzeć was w tych trudnych chwilach darmowym dostępem do ebooków i audiobooków!

Po drugie, w akcji znalazła się rekordowa liczba tytułów. W edycji specjalnej mamy dla was aż 30 książek! Na dodatek, do tej pory nie mogliśmy zaoferować wam tak dużego zróżnicowania gatunkowego – tym razem mamy dla was aż 6 książek dla dzieci i młodzieży, 5 powieści i opowiadań z dreszczykiem, 6 książek non-fiction, kilka powieści obyczajowych, a nawet 2 tomiki poezji! W obliczu tak wielu propozycji warto przyjrzeć się co dla was przygotowaliśmy. 28 spośród książek możecie przeczytać w formie ebooków, a 9 w formie audiobooków.

Dla dzieci i młodzieży

W edycji specjalnej Czytaj PL mamy dla was aż 6 książek, które nadają się do czytania i słuchania dla dzieci i młodzieży. Jesteśmy świadomi, że wiele rodzin musiało zostać ze swoimi pociechami w domach. Ponieważ zostały zamknięte szkoły, ostatni miesiąc w domach spędziły też setki tysięcy nastolatków. Dlatego w tej edycji postanowiliśmy położyć nacisk na tę grupę odbiorców. Z klasycznych dzieł polecamy „Przygody Tomka Sawyera”, ponadczasową powieść przygodową oraz „Piętnastoletniego Kapitana” Juliusza Verne’a. Chcemy pokazać nastoletnim czytelnikom interesujące polskie cykle książkowe. Dlatego w tej edycji prezentujemy pierwsze tomy dwóch serii – „Supercepcji” i „Strażników Starego Lasu”. Najmłodszym czytelnikom proponujemy audiobooka „Jaś i Janeczka” oraz ebooka „Amelia i Kuba”, bestsellerowego polskiego pisarza książek dla dzieci Rafała Kosika.

Katarzyna Gacek, Supercepcja (Znak Emotikon)
Annie M.G. Schmidt, Jaś i Janeczka. Tom 1 (Dwie Siostry)
Rafał Kosik, Amelia i Kuba. Godzina duchów (Powergraph)
Grzegorz Gajek, Strażnicy starego lasu (Jaguar)
Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera (we współpracy z Wolnymi Lekturami)
Juliusz Verne, Piętnastoletni kapitan (Aleksandria)

Kryminały/thriller/horror

We wszystkich dotychczasowych odsłonach akcji Czytaj PL najchętniej sięgaliście po kryminały i thrillery! Dlatego i tym razem postanowiliśmy wybrać kilka mrożących krew w żyłach tytułów. Wśród tytułów znalazło się jedno klasyczne dzieło – ramach współpracy z platformą Wolne Lektury przygotowaliśmy dla was wybitną próbkę literatury grozy – „Zagładę domu Usherów”! Opowiadanie Edgara Allana Poe możecie nie tylko czytać, ale również słuchać w formie audiobooka.

Krzysztof Bochus, Lista Lucyfera (Skarpa Warszawska)
Max Czornyj, Ślepiec (Filia)
Piotr Rogoża, Niszcz, powiedziała (Marginesy)
Edgar Allan Poe, Zagłada domu Usherów (we współpracy z Wolnymi Lekturami)
Emilia Wituszyńska, Niebezpieczna gra (Wydawnictwo Kobiece)

Literatura obyczajowa

Dla czytelniczek i czytelników lubiących pełne emocji i uczuć powieści obyczajowe przygotowaliśmy między innymi pierwszą część poruszającego, pełnego ciepła cyklu Natalii Soński „Jagodowa miłość” oraz „Milczenie aniołów” bestsellerowej autorki Joanny Jax.

Joanna Jax, Milczenie aniołów. Prawda zapisana w popiołach. Tom 1 (Videograf)
Monika Michalik, Bądź moim marzeniem (Znak)
Natalia Sońska, Jagodowa miłość. Tom 1 (Czwarta Strona)

Literatura piękna

Wśród książek, jakie znalazły się w edycji specjalnej Czytaj PL nie mogło zabraknąć literatury pięknej. Wśród nich znalazła się między innymi najnowsza powieść Nino Haratischwili „Kotka i generał”, która jest dostępna w akcji zarówno w formie ebooka, jak i audiobooka. Szczególnie warto zwrócić na książki debiutantek – wyróżnioną nagrodą Onetu i Miasta Krakowa „Mapę” Barbary Sadurskiej oraz „Dropie” Natalki Suszczyńskiej. Nie ukrywamy także radości z możliwości pokazania wam „Bajki o Rašce” autorstwa Oty Pavla, jednego z najwybitniejszych czeskich pisarzy.

Nino Haratischwili, Kotka i generał (Otwarte)
Natalka Suszczyńska, Dropie (Ha!art)
Barbara Sadurska, Mapa (Nisza)
Ota Pavel, Bajka o Rašce (Dowody na istnienie)
Roma Ligocka, Jeden dobry dzień (Wydawnictwo Literackie)
M.M. Cabicar, Dziecko w wieku przedszkolnym (Stara Szkoła)

Fantastyka

Nie zapomnieliśmy także o miłośnikach fantastyki. W edycji specjalnej naszej akcji znajdziecie powieść „Łatwo być bogiem”, czyli pierwszą część fantastyczno-naukowego cyklu „Pola dawno zapomnianych bitew” Roberta J. Szmidta, a także „Czas Żniw” – debiutancką powieść Samanthy Shannon.

Robert J. Szmidt, Łatwo być Bogiem (Rebis)
Samantha Shannon, Czas żniw (SQN)

Non-fiction

W edycji specjalnej Czytaj PL mamy dla was szeroką gamę literatury non-fiction. Wśród siedmiu propozycji około-reporterskich i popularnonaukowych znalazły się książki o podróżach, stanie polskiej służby zdrowia, niecodziennych, przydomowych wyrobach, psychologii oraz o Bliskim Wschodzie. Aż sześć z nich to książki polskich autorów. 

Wojciech Jagielski, Na wschód od zachodu (Znak)
Stasia Budzisz, Pokazucha (Poznańskie)
Paweł Kapusta, Agonia (Wielka Litera)
Tomasz Larczyński, Pocztówki z Iranu (Krytyka Polityczna)
Wiesław Łukaszewski, Wielkie i te nieco mniejsze pytania psychologii (Smak Słowa)
Olga Drenda, Wyroby (Karakter)

Poezja

Tego jeszcze nie było – w akcji znalazły się dwa tomy poetyckie. Jednym z nich jest najnowszy zbiór wierszy Adama Zagajewskiego, wydany przez Wydawnictwo a5. Drugi to „same, same” Barbary Klickiej, który w akcji znalazł się dzięki współpracy z Wolnymi Lekturami.

Barbara Klicka, same same (we współpracy z Wolnymi Lekturami)
Adam Zagajewski, Prawdziwe życie (a5)

Czytaj PL #polećdalej – które książki w formie ebooka?

W formie ebooka znajdziecie prawie wszystkie tytuły z listy oprócz dwóch – „Jasia i Janeczki” Annie M.G. Schmidt oraz „Piętnastoletniego kapitana” Juliusza Verne. Te dwa tytuły są dostępne wyłącznie w formie audiobooka. 

Czytaj PL #polećdalej – które książki w formie audiobooka?

Dla fanów audiobooków przygotowaliśmy dziewięć propozycji. Wśród nich znalazły się między innymi tytuły należące do literatury pięknej, non fiction czy kryminału:

„Jaś i Janeczka”, Annie M.G. Schmidt
„Piętnastoletni kapitan”, Juliusz Verne
„Zagłada domu Usherów”, Edgar Allan Poe
„same same”, Barbara Klicka
„Przygody Tomka Sawyera”, Mark Twain
„Agonia”, Paweł Kapusta
„Ślepiec”, Max Czornyj
„Kotka i generał”, Nino Haratischwili
„Lista Lucyfera”, Krzysztof Bochus

Koniecznie podzielcie się w mediach społecznościowych akcją Czytaj PL! Pamiętajcie o dodawaniu hasztagów #polećdalej i #czytajpl