Wydawnictwo Otwarte stworzyło nowy, w całości poświęcony książkom historycznym imprint HI:STORY, który startuje już 22 marca. Na ten sam dzień została zapowiedziana premiera pierwszego tytułu, jaki ukaże się pod ich szyldem – „Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodora Papakostasa. Jednak tę książkę znajdziecie już teraz, w formie booka, w księgarni internetowej Woblink.com!

Książki historyczne w imprincie HI:STORY Wydawnictwa Otwartego

W HI:STORY czytelnicy znajdą zarówno książki popularnonaukowe, prace uznanych historyków, jak i najbardziej wciągające powieści historyczne. Wszystkie pozycje będą się wyróżniać na rynku przystępnym językiem i atrakcyjnymi tematami.

Jak mówi Szymon Langowski, pomysłodawca i szef imprintu HI:STORY Wydawnictwa Otwartego:

Każdego dnia historia dzieje się na naszych oczach. Każde wczoraj to już historia, każde dziś jutro się nią stanie. To historia pozwala lepiej zrozumieć współczesny świat i nadaje kontekst bieżącym wydarzeniom. To dzięki niej możemy spojrzeć na naszych przodków, a także poznać ludzi, którzy żyli dwieście czy dwa tysiące lat temu. Jednak aby to było możliwe, niezbędne jest odpowiednie podejście do historii – jej poznawanie powinno być przede wszystkim fascynujące. To jest właśnie nasz główny cel – pokazać, że czytanie o starożytnym Rzymie, średniowiecznych mnichach czy drugiej wojnie światowej może być rozrywką równie atrakcyjną jak oglądanie najlepszych seriali. A do tego wypełni nasze głowy tyloma ciekawostkami, że już nigdy nie zabraknie nam tematów do small talku w windzie.

Premiery książek historycznych z imprintu HI:STORY - Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie
Kup Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie na Woblink.com

Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie – Theodore Papakostas, tłum. Katarzyna Juchniewicz-Gajewska

Jako pierwsza spośród książek historycznych imprintu ukaże się „Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” opowiadająca o archeologii i starożytnej Grecji. Dzięki „Absurdalnym faktom z historii” czytelnicy poznają najbardziej ekstrawaganckich ludzi w dziejach i najdziwniejsze zwierzęta. Kolejną książką będą „Mity o Hitlerze” – pozycja, która raz na zawsze zweryfikuje narosłe wokół przywódcy Trzeciej Rzeszy teorie. W drugiej połowie 2023 roku ukaże się seria powieści Bernarda Cornwella o poszukiwaniach Świętego Graala. Natomiast jesień upłynie pod znakiem bestsellerowej powieści Santiaga Posteguilla o Juliuszu Cezarze. Już teraz ebooka tego tytułu znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.

Opis wydawcy:

Kiedy w kolejnym filmie pojawiają się greccy bogowie, to Zeusa jeszcze kojarzysz, ale jakąś Chloris… Nie wiesz, czy to ściema, czy w mitologii był ktoś taki. Disney szykuje nowego „Herkulesa”, Spartanie z „300” nadal są wzorem męstwa, a Hestia i Hebe to nie tylko nazwy firm lub śmieszne imiona z „Asterixa”. Nawet nie wiesz, ile różnych elementów starożytnej kultury wciąż jest aktualnych i atakuje cię z każdej strony.

W tej książce znajdziesz odpowiedzi na pytania, które zawsze chciałeś zadać. I na te, które nawet nie przyszły ci do głowy:
Dlaczego na Krecie niektóre kobiety brały pod pachę po dwa węże i ruszały z nimi w miasto, i to z nagim biustem?
Czym są te całe Cyklady?
Czy Spartanie faktycznie byli tak twardzi, jak twierdzą historycy, czy to tylko dobry PR?

„Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” to rozmowa dwóch nieznajomych. Jeden jest archeologiem, drugi nie. Proste pytanie „Co robisz?” staje się początkiem zabawnego i pouczającego dialogu o dziejach ludzkości. Przekonaj się, że starożytność wciąż wpływa na każdego z nas. Papakostas pokazuje, że jesteśmy tacy jak nasi przodkowie – nieważne, że trzymamy w ręku smartfon, a nie łuk czy lirę – bo kierują nami takie same emocje.

Absurdalne fakty z historii. Mózg Lenina, zwłoki Chaplina i ostatni dodo – Giles Milton, tum. Zbigniew Kościuk
Data premiery: 12 kwietnia 2023

Premiery książek historycznych z imprintu HI:STORY - Absurdalne fakty z historiiOpis wydawcy:

Czy wiesz, że Stalin obrabował bank? Że zwłoki Charliego Chaplina zostały porwane dla okupu, a Agatha Christie zaginęła w tajemniczych okolicznościach na jedenaście dni? Jeśli dodać do tego Hitlera na haju, Churchilla mordującego owce i wieczerzę, na której podano ostatniego ptaka dodo, to stężenie absurdu wywołuje niedowierzanie i niekontrolowanie głośne „serio?”.

Giles Milton jest mistrzem narracji historycznej i w swojej książce wydanej w imprincie HI:STORY Wydawnictwa Otwartego szczegółowo opisuje sto najbardziej zwariowanych wydarzeń w dziejach – historie te czyta się jak fikcję, ale są w stu procentach prawdziwe. Pełna szpiegów, łotrzyków, kanibali, poszukiwaczy przygód i niewolników książka „obejmuje” kilkaset lat i sześć kontynentów. Perfekcyjnie zbadane przez autora fakty rzucają nowe światło na najbardziej ekstrawaganckie i barwne postacie (i zwierzęta) w historii.

Mity o Hitlerze – Sjoerd J. de Boer, tum.  Paweł Kruszyński
Data premier: 24 kwietnia 2023

Opis wydawcy:Premiery książek historycznych z imprintu HI:STORY - mity o hitlerze

Czy Hitler miał syna? Co z pogłoskami o jego żydowskim pochodzeniu? Czy rzeczywiście był złym malarzem, czy może jednak artystycznym geniuszem? Co zawierał jego testament i co się z nim stało? Czy był dewiantem seksualnym?

30 kwietnia 1945 roku około wpół do czwartej po południu Adolf Hitler popełnił samobójstwo w berlińskim bunkrze. Jego ciało zostało spalone. Ale czy kiedykolwiek znaleziono szczątki?

Siedemdziesiąt lat po śmierci niemieckiego dyktatora wciąż krążą najdziwniejsze historie na jego temat. Gdyby zebrać je wszystkie, powstałaby biografia pełna dziwacznych i często sprzecznych ze sobą mitów. Sjoerd J. de Boer, korzystając z badań wielu historyków i ekspertów, wnikliwie przygląda się tym mitom i próbuje rozwiać niezliczone wątpliwości, by dać nam najpełniejszy i najprawdziwszy obraz jednego z największych zbrodniarzy XX wieku.

W imprincie Wydawnictwa Otwartego – HI:STORY pojawią się również książki najciekawszych polskich popularyzatorów historii.

Zachęcamy, by powiedzieć „cześć” historii na stronie internetowej HI:STORY oraz na profilach imprintu w mediach społecznościowych: na Facebooku i na Instagramie.

www.wydawnictwohistory.pl

www.facebook.com/wydawnictwohistory

@wydawnictwohistory

HI:STORY to kolejny imprint Wydawnictwa Otwartego, które należy do grupy Znak i które jest zdobywcą Bestsellera Empiku 2022 za książkę „It Starts with Us” Colleen Hoover. Na rynku obecne są już dwa inne imprinty: specjalizujący się w literaturze młodzieżowej Moondrive oraz poświęcone literaturze faktu Szczeliny.