Z okazji Dnia Kobiet pisaliśmy o najpopularniejszych autorkach. Tym razem chcemy przyjrzeć się najchętniej czytanym przez Was polskim pisarzom. Po kogo najchętniej sięgacie? Może to Remigiusz Mróz, Marek Krajewski albo Robert Małecki? Przekonajcie się sami i same! Oto lista TOP 10 autorów Woblinka z okazji Dnia Mężczyzn (i nie tylko!).

TOP 10 autorów Woblinka

Remigiusz Mróz – bestsellerowy i „najpłodniejszy” polski pisarz

Werdykt Remigiusz Mróz - top 10 autorów Woblink
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Werdykt na Woblink.com

Remigiusz Mróz to jeden z najpopularniejszych oraz najpłodniejszych polskich pisarzy XXI wieku. Obecnie ma w swoim dorobku prawie 60 książek i nie planuje zwalniać tempa! Tess Gerritsen, autorka poczytnych thrillerów medycznych, porównała polskiego pisarza do takich autorów jak Stieg Larsson czy Jo Nesbø. Remigiusz Mróz z wykształcenia jest prawnikiem. Ukończył z wyróżnieniem studia na warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego i uzyskał doktorat z nauk prawnych. Oprócz powieści pisze artykuły naukowe oraz publicystyczny cykl „Kurs pisania”.

Dotychczas stworzył aż dziewięc serii powieściowych, z czego najważniejsze są cykle z Joanną Chyłką, Sewerynem Zaorskim, Wiktorem Forstem i Gerardem Edlingiem. W 2017 roku Remigiusz Mróz ujawnił się jako autor kryminalnej trylogii z Wysp Owczych, Ove Løgmansbø.

Jest pisarzem bardzo wszechstronnym, który sięga skrajnie po różne odmiany gatunkowe ‒ powieść historyczną, obyczajową, kryminał, thriller (także ten prawniczy) czy science fiction. Każda z powieści jego pióra pełna jest dynamicznej akcji, suspensów, napięcia i zaskakujących zwrotów akcji. Dzięki temu raz rozpoczętej książki nie sposób odłożyć.

Najpopularniejszą serią autorstwa Remigiusza Mroza jest ta z Joanną Chyłką w roli głównej. Otwiera ją „Kasacja”, w której syn szanowanego biznesmena zostaje oskarżony o zamordowanie dwojga ludzi. Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się oczywista – potencjalny morderca spędził 10 dni zamknięty w mieszkaniu ze zwłokami ofiar. Mężczyzna nie zaprzecza, że dokonał zbrodni, ale nie przyznaje się także do winy. Sprawę prowadzi bezwzględna prawniczka Joanna Chyłka, która za wszelką cenę chce wygrać batalię na sali sądowej. Kolejnymi tomami tej serii są „Zaginięcie”, „Rewizja”, „Immunitet”, „Inwigilacja”, „Oskarżenie”, „Testament”, „Kontratyp”, „Umorzenie”, „Wyrok”, „Ekstradycja”, „Precedens”, „Afekt”, „Egzekucja”, „Skazanie” i „Werdykt”. W 2018 roku na platformie player.pl należącej do grupy TVN wyemitowano  serial powstały w oparciu o bestsellerowy cykl Mroza. Serial został wyreżyserowany przez Łukasza Palkowskiego, a tytułową postać zagrała Magdalena Cielecka.

Remigiusz Mróz jest laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru 2016 roku za powieść „Kasacja”. Był pierwszym polskim pisarzem, który otrzymał w 2016 roku podwójną nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru za powieści „Kasacja” i „Zaginięcie”. Za „Wotum nieufności” został uhonorowany Nagrodą Publiczności 2017 Złoty Pocisk. W 2018 roku badanie Biblioteki Narodowej pokazało, że jest najpopularniejszym współczesnym polskim autorem. W tym samym roku został uhonorowany Nagrodą Polskiej Literatury Grozy im. Stefana Grabińskiego ‒ otrzymał nagrodę czytelników za „Czarną Madonnę”. Według tygodnika „Wprost” w 2019 roku to właśnie on był najlepiej zarabiającym autorem w Polsce.

Lista książek tego autora zwiększa się sukcesywnie, a każda z nich błyskawicznie podbija listy bestsellerów. Nic więc dziwnego, że Remigiusz Mróz znalazł się na pierwszym miejscu w naszym zestawieniu TOP 10 autorów!

Szczepan Twardoch – jeden z najważniejszych polskich pisarzy XXI wieku

Król Szczepan Twardoch - top 10 autorów Woblink
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Król na Woblink.com

Szczepan Twardoch jest jednym z najważniejszych polskich pisarzy XXI wieku. Urodził się na Śląsku, w Knurowie. Jest mocno związany z regionem, a śląska tożsamość miała i nadal ma duży wpływ jego twórczość. Jest absolwentem socjologii na Międzywydziałowych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Na co dzień mieszka w Pilchowicach. Oprócz pisania powieści zajmuje się publicystyką. Twardoch publikował swoje teksty w „Życiu”, „Frondzie”, „44/Czterdzieści i cztery”, „Nowej Gazecie Śląskiej“, „Arcanach” i „Rzeczpospolitej”. Nic więc dziwnego, że pisarz pojawia się w naszym zestawieniu TOP 10 autorów Woblinka!

Pisarz był wielokrotnie wyróżniany i nominowany do licznych nagród literackich czy kulturalnych – nic więc dziwnego, że znalazł się w naszym zestawieniu top 10 pisarzy. Za „Morfinę” otrzymał tzw. „Nike Czytelników”. Za „Dracha” po raz kolejny nominowany był do Nike i otrzymał nagrodę literacką Brücke Berlin 2016. W 2015 został laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich. W 2017 oraz w 2020 otrzymał nagrody w plebiscycie „O!Lśnienia”, organizowanym przez Onet oraz Miasto Kraków.

Twardoch zaczynał od pisania opowiadań oraz powieści z gatunku fantastyki i historii alternatywnej. Wielkim zwrotem w jego literackiej karierze było wydanie powieści „Wieczny Grunwald. Powieść zza końca czasów”. Pisze w niej o bękarcie, synu króla Kazimierza, który po śmierci rodziców stara się dowiedzieć, kim jest. Największą popularność przyniosła mu „Morfina” wydana w 2012 roku. Główny bohater, Konstanty Willemann, oficer rezerwy Wojska Polskiego, żyje w rozdarciu między dwoma światami.

W 2016 roku ukazała się najgłośniejsza książka autora – „Król”. Powieść błyskawicznie stała się bestsellerem. Przez wielu jest uznawana na jedną z topowych powieści początku XXI wieku. „Król” jest retro powieścią gangsterską o drodze na szczyt i upadku na dno osadzoną w latach 30. XX wieku. Wśród bohaterów powieści znajdują się gangsterzy, politycy, wojskowi, Polacy, Żydzi. W tym gronie wyróżnia się Jakub Szapiro, kochający władzę bokser i kobieciarz, wiernie służący Kumowi Kaplicy, królowi mrocznej Warszawy. Na podstawie „Króla” powstał serial pod tym samym tytułem produkcji Canal+ Polska w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Dwa lata później ukazała się kontynuacja bestsellerowej powieści. „Królestwo” znacznie różniło się od pierwszej części.

W 2020 roku Twardoch wydał „Pokorę”, a w 2022 roku ukazał się „Chołod” inspirowany polarnymi wyprawami autora.

Piotr Kościelny – prywatny detektyw i autor powieści z pogranicza kryminału, thrillera oraz sensacji

Łowca Piotr Kościelny - top 10 autorów Woblink
Kup audiobooka lub ebooka Łowca na Woblink.com

Kolejnym autorem w naszym rankingu najlepszych pisarzy jest Piotr Kościelny – to prywatny detektyw, specjalista od spraw bezpieczeństwa i windykacji terenowej, a także pisarz. Specjalizuje się w powieściach kryminalnych oraz książek z pogranicza thrillera i sensacji. Z racji swojego zawodu nie ujawnia swojej tożsamości.

Urodził się w 1978 roku we Wrocławiu, gdzie mieszka do dziś. Prowadzi prywatne biuro detektywistyczne. Jest również instruktorem sportu, samoobrony oraz rekreacji. Prowadził wiele szkoleń z poprawy bezpieczeństwa kobiet w szkołach i firmach prywatnych, a w latach 2009-2015 był członkiem Polskiego Stowarzyszenia Licencjonowanych Detektywów. Prywatnie jest wielkim miłośnikiem zwierząt.

W swojej twórczości wykorzystuje doświadczenia, jakie zdobył podczas pracy jako prywatny detektyw. Co ciekawe, oprócz mrocznych kryminałów i thrillerów Piotr Kościelny ma na swoim literackim koncie także kilka bajek dla dzieci: z okazji Dnia Dziecka 2021 autor udostępnił je bezpłatnie każdemu, kto wyraził chęć ich otrzymania na jego profilu na Facebooku.

Zadebiutował w 2017 roku książką „Zakon”, którą od razu przyciągnął uwagę czytelników. Powieść otrzymała nominację do tytułu „Polskiej Książki Roku 2017” w konkursie literackim „Brakująca Litera”.

Największą popularność przyniosła mu seria kryminalna z komisarzem Sikorą i jego partnerem Bieleckim. Na ten moment w jej ramach ukazały się trzy powieści: „Łowca”, „Sidła” oraz „Pokot”. W pierwszej części policja otwiera śledztwo w sprawie śmierci dziesięciolatka pod kołami ciężarówki. Na jaw zaczną wychodzić tajemnice, które będą prześladować pogrążonych w żałobie rodziców chłopca. Wiele lat później w zupełnie innej części Polski zostają odkryte zwłoki dziecka. Czy obie sprawy coś łączy?

Oprócz tego Piotr Kościelny napisał także cykl Mikun („Zwierz”, „Kuśnierz”), a także kilka osobnych powieści jak „Decyzja”, „Dom” czy „Wybór”.

Przemysław Piotrowski – autor dynamicznej, pełnej napięcia i brutalnej literatury

Prawo matki Przemysław Piotrowski - top 10 autorów Woblink
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Prawo matki na Woblink.com

Przemysław Piotrowski jest polskim autorem oraz byłym dziennikarzem sportowym i śledczym w „Gazecie Lubuskiej”. Specjalizuje się w takich gatunkach jak kryminał, sensacja, a jego proza cechuje się napięciem, dużą dynamiką i brutalnością. Piotrowski urodził się w 1982 roku w Zielonej Górze. Pasjonuje się sportem, historią, geografią oraz podróżami. W młodości zaczytywał się w powieściach Stephena Kinga, Bernarda Cornwella czy Grahama Mastertona. Nic więc dziwnego, że pisarz pojawia się w naszym zestawieniu TOP 10 autorów Woblinka!

Zadebiutował wydanym w 2015 roku thrillerem historycznym „Kod Himmlera”. Pierwszą serią Piotrowskiego byli Radykalni („Terror”, „Rebelia”). Obie powieści należą do gatunku thriller political fiction. Autor pisze w nich o radykalnym islamie, nienawiści, stracie, bólu i miłości.

Największą popularność przyniosła mu bestsellerowa seria o komisarzu Igorze Brudnym liczący pięć tytułów „Piętno”, „Sfora”, „Cherub”, „Zaraza” i „Bagno”. W „Piętnie” czytelnicy poznają Igora Brudnego, twardego gliniarza pracującego na co dzień w stolicy. Mężczyzna zdecydowanie nie chce wracać do swojej przeszłości, jednak szybko okazuje się, że nie ma innego wyjścia. W jego rodzinnej Zielonej Górze doszło do brutalnego morderstwa, a poszukiwany mężczyzna jest niepokojąco podobny do Brudnego. Komisarz wraca do miasta, żeby oczyścić się z podejrzeń.

Przemysław Piotrowski ma w swoim dorobku literackim także takie tytuły jak „Krew z krwi”, „Matnia” i najnowsza powieść „Prawo matki” otwierająca serię z Lutą Karabiną. Kobieta kiedyś była jedną z najlepszych w siłach specjalnych, a obecnie zarabia na życie pracując na jednej z platform wiertniczych. Samotnie wychowuje dwójkę dzieci spędzając z nimi każdą wolną chwilę. Niespodziewanie ktoś porywa córkę Luty. Kobieta bierze sprawy w swoje ręce i rozpoczyna dramatyczną walkę o odzyskanie swojego dziecka. Do śledztwa dołącza Zygmunt Szatan, twardy glina i tropiciel, a bohaterka będzie musiała wrócić do mrocznej przeszłości, gdyż to w niej znajdzie klucz, który pomoże jej rozwiązać sprawę zaginięcia córki.

Stephen King – amerykański król horroru

Stephen King Marzenia i koszmary - top 10 autorów Woblink
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Marzenia i koszmary na Woblink.com

Stephen King to amerykański pisarz tworzący przede wszystkim literaturę grozy.  Często jest nazywany królem horroru – bez dwóch zdań należy mu się miejsce w rankingu autorów książek Woblinka. W swoim życiu przeszedł długą drogę od początkującego autora do ikony popkultury. Na ten moment jest jednym z najpopularniejszych, najpoczytniejszych i najlepiej zarabiających pisarzy na całym świecie! Jego książki sprzedały się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy. King jest ceniony zarówno przez czytelników, jak i krytyków, co potwierdzają liczne nagrody – został wielokrotnie uhonorowany Nagrodą Brama Stokera oraz British Fantasy Award. W 2003 roku otrzymał prestiżową literacką nagrodę National Book Award, a w 2014 roku odznaczono go Narodowym Medalem Sztuki. Pisarz mieszka w Bangor w stanie Maine razem ze swoją żoną. Jego córka Naomi jest duchowną powszechnego Kościoła antytrynitariuszy, a synowie Owen i Joe zostali pisarzami.

W swoim dorobku literackim ma prawie 100 książek, duża część z nich doczekała się ekranizacji. Jego powieści grozy, na czele z takimi tytułami jak „Carrie”, „Lśnienie”, „Cujo”, są zaliczane do klasyków gatunku. Jednak Stephen King nie ogranicza się wyłącznie do horroru. Pisze także fantastykę („Mroczna Wieża”, „Baśniowa opowieść”) i kryminał („Joyland”, trylogia Pan Mercedes), a prawie wszystkie jego powieści cechują się rozbudowanym tłem obyczajowym. Dodatkowo w 2021 roku ukazała się jego pierwsza powieść sensacyjna pt. „Billy Summers”.

Oprócz kilkusetstronicowych powieści King ma na koncie wiele opowiadań zebranych w takie zbiory jak m.in. „Marzenia i koszmary”, „Nocna zmiana”, „Po zachodzie słońca” i „Bazar złych snów”.

Jednymi z najbardziej kultowych książek jego pióra są „Miasteczko Salem”, „Lśnienie”, „Podpalaczka”, „Cujo”, „Cmętarz zwieżąt”, „To”, „Stukostrachy”, „Pokochała Toma Gordona”, „Historia Lisey” czy napisane wspólnie z synem Owenem „Śpiące królewny”. Prawie każda z jego powieści z marszu stawała się bestsellerem i trafiała na szczyty list najpopularniejszych książek.

Stephen King wydał też kilka powieści pod pseudonimem Richard Bachman. Zdecydował się na taki krok, bo krótko po sukcesie „Carrie” i „Miasteczka Salem” chciał wydać swoje wcześniejsze powieści, publikacja kilku tytułów pod rząd nie byłaby dobrym pomysłem. Chciał również przekonać się, czy uda mu się powtórzyć sukces pod innym nazwiskiem. Najpopularniejszą powieścią wydaną pod pseudonimem jest „Wielki marsz”. To mroczna i alegoryczna wizja przyszłości USA.

Stephen King jest najczęściej ekranizowanym autorem na świecie. Jego książki inspirowały takich reżyserów jak Stanley Kubrick, David Cronenberg i Brian de Palma. „Lśnienie” Kubricka przeszło do historii filmografii, a Sissy Spacek grająca Carrie otrzymała nominację do Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa. W ostatnich latach zrealizowano filmy na podstawie powieści „To”, „Smętarz dla zwierzaków”, „Doktor Sen” czy „Podpalaczka”. Również twórcy seriali często sięgają po książki króla horroru. Stacja HBO wyprodukowała w 2018 roku „Castle Rock” inspirowane twórczością Kinga, a w 2020 „Outsidera”. W ostatnich latach ukazał się także serial „Mr. Mercedes” i „Historia Lisey”.

 

Jo Nesbø – król skandynawskich kryminałów

Człowiek nietoperz - Jo Nesbo - top 10 autorów Woblink
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Człowiek nietoperz na Woblink.com

Jo Nesbø to jeden z najpoczytniejszych skandynawskich pisarzy, który zasłynął serią kryminałów z policjantem Harrym Hole’em w roli głównej. Autor dwukrotnie odwiedził Polskę. W 2010 roku pojawił się, aby odebrać honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru. Została ona przyznana za całokształt twórczości. W 2016 roku gościł we Wrocławiu w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury. Książki Jo Nesbø są bardzo chętnie tłumaczone na ponad dwadzieścia języków, w tym polski, czeski, duński, angielski czy rosyjski. Nic więc dziwnego, że pisarz pojawia się w naszym zestawieniu najlepszych autorów książek Woblinka!

Pomysł na debiutancką powieść zatytułowaną „Człowiek nietoperz” przyszedł pisarzowi do głowy podczas długiego lotu do Australii. Od razu po wylądowaniu zaczął spisywać tę historię. Powstała w ten sposób powieść stała się pierwszą częścią uwielbianego cyklu kryminałów o Harrym Hole’u. Hole jest bezkompromisowym policjantem, który nie uznaje żadnych autorytetów. Jest wybitnym specjalistą od seryjnych morderstw. Cykl liczy już trzynaście części w tym niezwykle popularne „Upiory”, „Policja”, „Pragnienie” czy najnowszy tom „Krwawy Księżyc”.

Oprócz cyklu kryminalnego o policjancie Harrym Hole’u Jo Nesbø napisał dwutomową serię „Krew na śniegu”, składającą się z powieści „Syn” i „Łowcy głów” łączących w sobie kryminał, sensację i thriller. W swoim literackim dorobku ma także serię książek dla dzieci o Doktorze Proktorze. W serii ukazało się pięć części.

 

Marek Krajewski – najpoczytniejszy twórca kryminałów retro

Błaganie o śmierć - Marek Krajewski - top 10 autorów Woblink
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Błaganie o śmierć na Woblink.com

Urodzony we Wrocławiu Marek Krajewski jest pisarzem, autorem bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się przede wszystkim w jego rodzinnym mieście pierwszej połowy XX wieku. Jest autorem cykli, których głównymi bohaterami są Eberhard Mock i Edward Popielski. To jeden z najciekawszych polskich pisarzy, więc musiał znaleźć swoje miejsce na naszej liście TOP 10 autorów Woblinka.

W dwóch najważniejszych cyklach Krajewskiego występują wspomniani wcześniej śledczy Eberhard Mock i Edward Popielski. To właśnie cykl z pierwszym wymienionym śledczym był tym, który zapewnił Markowi Krajewskiemu ogólnokrajowy sukces. Na serię składa się dwanaście tomów i został już on ukończony przez autora. Pierwszym tomem serii jest „Śmierć w Breslau”. W mrocznym i posępnym Wrocławiu, gdzie w każdym zaułku złodzieje i mordercy czekają na ofiarę, rządzi przemoc i korupcja. Wysoko postawieni notable oddają się hazardowi i rozpuście, przekupna policja walczy o władzę. W tym momencie wkracza Eberhard Mock, który ma za zadanie rozwikłać zagadkę przewrotnego morderstwa: zmasakrowane zwłoki dwóch kobiet, tajemnicze zdanie napisane krwią ofiar i wszędzie skorpiony. Kolejnymi tomami serii są „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”, „Dżuma w Breslau”, „Mock”, „Mock. Ludzkie zoo”, „Mock. Pojedynek”, „Mock. Golem”, „Moloch”, „Diabeł stróż” i „Błaganie o śmierć”.

Edward Popielski jest kolejnym świetnie znanym fanom Marka Krajewskiego lwowskim śledczym. Marek Krajewski postanowił wprowadzić tę postać w spin-offie swojej serii z Eberhardem Mockiem, a więc to właśnie w książce „Głowa Minotaura” Mock i Popielski łączą siły! Edward Popielski jest bohaterem jedenastu powieści kryminalnych. W ich skład wchodzą: „Głowa Minotaura”, „Erynie”, „Liczby Charona”, „Rzeki Hadesu”, „W otchłani mroku”, „Władca liczb”, „Arena szczurów”, „Dziewczyna o czterech palcach”, „Pomocnik kata”, „Miasto szpiegów” oraz „Czas zdrajców”. W większości akcja tych książek rozgrywa się we Lwowie w okresie międzywojennym. Popielski rozwiązuje sprawy seryjnych morderstw, porwań, oszustw i przekrętów, a wszystko to na tle zróżnicowanego kulturowo Lwowa, w którym kipi od napięć na tle religijnym i rasowym.

 

Wojciech Chmielarz – liczny laureat najważniejszych polskich nagród

top
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Wyrwa na Woblink.com

Wojciech Chmielarz jest pisarzem kryminałów i laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru, czyli najważniejszej polskiej nagrody przyznawanej za najlepszy kryminał roku. Najpopularniejszą serią tego autora jest seria kryminałów z detektywem Jakubem Mortką, która przyniosła mu ogólnokrajowy sukces. Nic więc dziwnego, że pisarz pojawia się w naszym zestawieniu TOP 10 pisarzy Woblinka!

Wojciech Chmielarz zadebiutował w 2012 roku powieścią „Podpalacz”, która ukazała się wtedy w serii Ze Strachem wydawnictwa Czarne. Książka zapoczątkowała cykl kryminalny z komisarzem Jakubem Mortką w roli głównej. Seria składa się z sześciu tomów – „Podpalacz”, „Farma lalek”, „Przejęcie”, „Osiedle marzeń”, „Cienie” oraz „Długa noc„. Śledztwa Jakuba Mortki dotyczą terytorium miasta stołecznego Warszawy, a pierwszy tom („Podpalacz”) opowiada o zagadce pożaru w dzielnicy Ursynów. Zostają w nim poszkodowani biznesmen wraz ze swoją żoną, jednak policja ma prawo podejrzewać, że nie był to przypadkowo wywołany pożar. W tym miejscu pojawia się Jakub Mortka, który ma za zadanie rozprawić się z seryjnym podpalaczem. Oprócz cyklu z Jakubem Mortką niezwykle popularny jest również cykl gliwicki, gdzie pojawia się detektyw Dawid Wolski.  Na serię składają się „Wampir”, „Zombie”, oraz „Wilkołak”.

Jedną z najbardziej popularnych książek ostatnich lat jest zdecydowanie „Wyrwa”, która w 2023 roku doczeka się swojej premiery kinowej. Historia opowiada o Macieju Tomskim, który dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym. Myśli, że wali mu się cały świat, bo jak powiedzieć dwóm córeczkom, że właśnie straciły matkę? Jak ma teraz funkcjonować, gdy dotychczasowe, spokojne życie nagle szarzeje i zmienia się w ciąg udręk? Okazuje się jednak, że kobieta prowadziła podwójne życie. „Wyrwa” to opowieść o mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i którzy będą musieli zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. To także historia o splątanych uczuciach, o trudnej przyjaźni i o konsekwencjach życiowych błędów. I o tym, że można niewiele wiedzieć o kimś, z kim mieszka się pod jednym dachem.

 

Robert Małecki – autor klimatycznych kryminałów

Najgorsze dopiero nadejdzie - Robert Małecki - top 10 autorów Woblink
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Najgorsze dopiero nadejdzie na Woblink.com

Robert Małecki to politolog, dziennikarz, filozof, a przede wszystkim wielbiciel i autor klimatycznych kryminałów. Oprócz pisania kryminałów autor „Skazy” uwielbia je również czytać. Na liście jego ulubionych autorów znalazły się takie nazwiska jak Harlan CobenPeter MayArnaldur Indriðason czy Bernard Minier. Robert Małecki jest bardzo otwarty na technologiczne nowości. To fan najróżniejszych gadżetów elektronicznych, w tym czytników. Jako czytelnik jest wierny ebookom. Nic więc dziwnego, że pisarz pojawia się w naszym rankingu najlepszych pisarzy Woblinka!

Robert Małecki w 2012 roku uczęszczał na warsztaty literackie, które odbywały się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Uczył się pisania od Marty Mizuro, Mariusza Czubaja oraz Marcina Świetlickiego. To właśnie po tych warsztatach oraz tych przeprowadzonych w 2015 roku przez Katarzynę Bondę wyćwiczył się jako pisarz kryminałów. W 2016 roku podpisał umowę z wydawnictwem Czwarta Strona. Od tego czasu jego powieści kryminalne zdobywają coraz większą popularność i uznanie – zarówno wśród czytelników, jak i krytyków.

Serię kryminalną z dziennikarzem śledczym Markiem Benerem otwiera książka „Najgorsze dopiero nadejdzie”. To debiutancka powieść Roberta Małeckiego, która została wydana w 2016 roku. Akcja toczy się pewnej wyjątkowo ponurej jesieni w Toruniu. Dziennikarz Marek Bener dowiaduje się, że lada chwila straci pracę. Jego ostatnim zadaniem ma być wyjazd do spalonego domu. Okazuje się, że zginął w nim przyjaciel Marka sprzed lat, który uwiódł jego narzeczoną. Pogrążona w rozpaczy kobieta szuka wsparcia u dziennikarza, a wkrótce znika bez śladu. Bener postanawia ją odnaleźć. Poszukiwania zaprowadzą go do prawdy, której zupełnie się nie spodziewa. Kolejnymi tomami są „Porzuć swój strach” (2017) i „Koszmary zasną ostatnie” (2018).

Oprócz tego pisarz jest autorem wielu innych książek, z których na największe wyróżnienie należy się książkom: „Wiarołomy”, „Zadra”, „Wstyd” oraz „Najsłabsze ogniwo”.

 

Tomasz Stawiszyński – najciekawszy polski filozof i eseista

Reguły na czas chaosu - Tomasz Stawiszyński - top 10 autorów Woblink
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową Reguły na czas chaosu na Woblink.com

Tomasz Stawiszyński jest polskim publicystą, filozofem oraz eseistą. Ukończył Instytut Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra oraz doktora. Stawiszyński jest autorem wielu książek, ale również jest autorem internetowego podcastu „Skądinąd”. Wobec tego autor musiał znaleźć się w naszym rankingu autorów książek Woblinka.

Na początku 2021 roku nakładem Wydawnictwa Agora ukazała się książka autorstwa Tomasza Stawiszyńskiego zatytułowana „Co robić przed końcem świata”. To książka, która przywraca dystans i ćwiczy w myśleniu. pozwala odważnie, choć bez złudzeń, spojrzeć w przyszłość. Panika może pojawiać się pośród nas zwłaszcza dzisiaj, kiedy światem nieustannie wstrząsają kolejne kryzysy. Kiedy rozpadają się kolejne z pozoru nienaruszalne struktury życia społecznego. I kiedy perspektywa takiej czy innej apokalipsy – na skutek zmian klimatu, wojny nuklearnej, wielkiej pandemii albo buntu biednych przeciwko bogatym – wydaje się więcej niż prawdopodobna. Stawiszyński jednak z wyjątkową delikatnością i spokojem zarysowuje najważniejsze problemy i podejmuje problemową analizę tego, co należałoby zmienić i dlaczego.

Kolejnym sukcesem wydawniczym okazało się wydanie książek „Ucieczka od bezradności” oraz „Reguły na czas chaosu”. To właśnie ta druga książka kontynuuje obecnie sukces literacki Tomasza Stawiszyńskiego. Jak odnaleźć równowagę w czasach, gdy stabilność stała się towarem deficytowym? Gdzie szukać sensu, gdy zewsząd zalewają nas złe wiadomości? Jak myśleć racjonalnie w rozemocjonowanym świecie? Komu i czemu ufać, gdy w najlepsze trwa ogólnoświatowa wojna informacyjna, nadciąga kryzys ekonomiczny, a nasza planeta płonie? Tomasz Stawiszyński w swojej nowej książce przypomina, że warunkiem sensownego, pożytecznego działania, jest rozumienie. Czerpiąc z literatury filozoficznej i tekstów kultury pokazuje, jak poddawać refleksji odruchy serca, nie dać się uwieść manipulacjom oraz kultywować konflikt w sobie, zamiast przenosić go na zewnątrz.

 

To już koniec naszej listy TOP 10 autorów Woblinka, ale nie koniec niespodzianek! Z okazji Dnia Mężczyzn czeka na Was na Woblinku promocja na TOP 30 najchętniej czytanych przez Was autorów! Koniecznie zapoznajcie się też z tekstem o najciekawszych pisarkach. A jeśli lubicie zestawienia Woblinka – zobaczcie też Bestsellery Woblinka 2022 – top 10 ebooków.

Dzień Mężczyzn