Laureatką tegorocznej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza została Olga Hund za książkę „Psy ras drobnych”, wydaną przez Korporację Ha!art.

Olga Hund, „Psy ras drobnych”

Laureatką tegorocznej Nagrody im. Gombrowicza została Olga Hund, za książkę „Psy ras drobnych”. W finale zwyciężyła z „Lekcjami kwitnienia” Katarzyny Pochmary-Balcer, „Czytajcie, co jest Wam czytane” Jakuba Tabaczka, „Porzeczkowego Josefa” Anny Wiśniewskiej-Grabarczyk oraz „Fragmenty dziennika SI” Łukasza Zawady.

Bohaterką powieści jest 28-letnia kobieta, pacjentka szpitala psychiatrycznego w krakowskim Kobierzynie. Olga Hund opisuje miejsce, do którego trafili ludzie odrzuceni – pełni zaburzeń, pogrążeni w depresji, apatyczni, ogłupieni przez leki. Autorka oprowadza czytelników po ośrodku będącym jednocześnie prawdziwym, wstrząsającym obrazem rzeczywistości oraz metaforą systemu, w którym żyją ludzie spoza ośrodka. Oba światy są niebezpiecznie do siebie podobne i rządzą się podobnymi prawami. Książka „Psy ras drobnych” to debiut literacki Olgi Hund, jej powieść była nominowana także do Nagrody Literackiej Gdynia.

Nagroda im. Gombrowicza

Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza została ustanowiona przez Radę Miejską w Radomiu. Jest przyznawana za debiut literacki – pierwszą lub drugą książkę danego autora bądź autorki. Nagrodą jest 40 tysięcy złotych oraz statuetka. Po raz pierwszy została wręczona w 2016 roku. Do tej pory laureatami Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza zostali Maciej Hen, Weronika Murek, Ana Cieplak i Marcin Wicha. Nagrodzie towarzyszy festiwal „Opętani Literaturą”, który odbywa się we Wsoli i w Radomiu.

Psy ras drobnych
Kup ebooka na na Woblink.com