Howard Phillips Lovecraft to pisarz, który zrewolucjonizował współczesne podejście do powieści grozy, wypromował pojęcie kosmicyzmu i literacki gatunek weird fiction. Ale nie tylko dzieła tego są autora interesujące. Równie ciekawa jest sama jego postać.

Lovecraft – człowiek nauki

Lovecraft był wielkim pasjonatem nauki. Nauczył się czytać i pisać w wieku czterech lat, a już jako nastolatek prowadził czasopisma „Astronomy”, „The Monthly Almanck” czy „Rhode Island Journal of Astronomy”. Były to periodyki o niewielkim nakładzie, które nastoletni pisarz sam odbijał na hektografie oraz własnoręcznie kolportował. Niemniej jeszcze w okresie nastoletnim otrzymał stałe rubryki w profesjonalnych gazetach, takich jak „Pawtuxet Valley Gleaner” czy „Providence Tribune”. Prowadził też wielomiesięczne debaty na łamach czasopism i własnych listów, w których m.in. dowodził bezzasadności astrologii, bronił materialistycznej wizji świata czy teorii ewolucji Darwina (jego poglądy zostały zaprezentowane m.in. w eseju „In Defence of Dagon”).

Lovecraft – człowiek bez wyższego wykształcenia

Mimo wielkiej miłości do nauki i ogromnego głodu wiedzy, mimo erudycji i faktu posiadania niebanalnego umysłu, Howard Phillips Lovecraft nigdy nie poszedł na studia. Powodem tego stanu rzeczy była nerwica, które uniemożliwiła mu kontynuowanie nauki i nieraz utrudniała mu egzystencję.

Okładka zbioru opowiadań Lovecrafta pt. "W górach szaleństwa i inne opowieści"
Zobacz w księgarni

Lovecraft poeta

Choć dzieła Lovecrafta kojarzymy głównie z jego prozą, sam autor ma w swoim dorobku więcej poematów. Mimo iż nie zdobyły tak wielkiej popularności, jak jego opowiadania, są one niezwykle interesujące. Jego matka do końca życia określała swojego dorosłego syna nie mianem „pisarza” a „genialnego poety”. Co więcej, zdawała się nie mieć za bardzo świadomości, że syn wybija się w innym obszarze literatury.

Okładka wydanego w Polsce zbioru utworów poetyckich H.P. Lovecrafta
Kup w promocji

Pierwsze opowiadania

Lovecraft zaczął pisać utwory prozatorskie w wieku 6 lat. Jego pierwsze opowiadanie „Mała szklana butelka” zaliczyć należy co prawda do lit. przygodowej, za to już napisane przez niego w wieku 7-8 lat opowiadanie pt. „Tajemnicza jaskinia albo przygoda Johna Lee” miała cechy literackiej grozy.

Warto wiedzieć, że Woblink jest jedną z nielicznych księgarni, gdzie możecie pobrać ZA DARMO zbiór z dziecięcymi opowiadaniami tego pisarza.

Okładka zbioru opowiadań napisanych przez H.P. Lovecrafta w okresie dzieciństwa
Pobierz za darmo

Nie sposób jednak ukryć, że opowiadania te są dość infantylne. Pierwszy, dojrzały, utwór grozy napisał za to już wieku 14 lat („Bestia w Jaskini”).

Okładka zbioru opowiadań H.P. Lovecrafta pt. "Bestia w jaskini"
Zobacz w księgarni

Przerwany ostatni utwór

Lovecraft, z powodu nędzy, w jakiej egzystował większą część swojego życia, jadł niewiele i najczęściej spożywał żywność konserwowaną, nie tak rzadko też przeterminowaną. Dość prawdopodobne, że przyczyniło się to do rozwoju w jego ciele nowotworu jelita cienkiego. W roku 1936 informował swoich przyjaciół, że cierpi na „grypę” i ma niewiele siły, by wykonywać jakąkolwiek aktywność. Jego ostatni wydany utwór, to napisane wspólnie z R.H. Barlowem doskonałe opowiadanie „Nocny Ocean” (zakończył nad nim pracę prawdopodobnie jesienią 1936 r.). Ale nie było to ostatnie dzieło, nad którym pracował. Lovecraft, gdy dowiedział się, że jest umierający, zaczął opisywać etapy swojej nadchodzącej śmierci. Cierpienie jednak przezwyciężyło jego chęci i zapis urwał się dość szybko na słowach „Ból jest niemal nie do wytrzymania”.

Okładka książki "Nienazwane" będąca zbiorem opowiadań autorstwa H.P. Lovecrafta
Tu znajdziesz ostatnie wydane opowiadanie Lovecrafta pt. „Nocny Ocean”. Książka obecnie w promocji

Zmarł 15 marca 1937 r. w wieku 46 lat.

Mikołaj Kołyszko