Góry od zawsze budziły fascynację i ciekawość. Nie dziwi więc, że również książki o górach cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Tytuły o wyprawach, alpinistach czy himalaistach gwarantują czytelnikom pełną emocji lekturę i wyprawę na szczyty, na które samodzielna wspinaczka często byłaby niemożliwa. To także opowieści o pięknych górach oraz o ludziach gotowych poświecić bardzo wiele w imię swojej pasji.

Najlepsze książki o górach – ranking Woblinka

Z uwagi na stałą popularność szeroko pojętej literatury górskiej wybór konkretnego tytułu może nie być prosty.  Aby wam go ułatwić, zebraliśmy najciekawsze książki o górach, albo z górami na pierwszym planie. W poniższym zestawieniu znajdziecie reportaże, biografie, wspomnienia z podróży, a także jedną powieść. Wszystkie tytuły kupicie na Woblinku w promocyjnych cenach!

TOP książki o wyprawach górskich

Śmierć na Nanga Parbat. Uczestnicy wyprawy przerywają milczenie, Max von Kienlin

„Śmierć na Nanga Parbat” to przejmująca relacja z przełomowej, ale i tragicznej ekspedycji na tytułowy ośmiotysięcznik. Max von Kienlin autor książki był jednym z uczestników wyprawy, a także przyjacielem Reinholda Messnera, który zginął podczas zdobywania szczytu. Okoliczności jego śmierci do dzisiaj budzą wiele dyskusji.

Kup ebooka na Woblink.com

TOPR. Żeby inni mogli przeżyć, Beata Sabała-Zielińska

Beata Sabała-Zielińska odkrywa przed czytelnikami sekrety pracy TOPR-owców, którzy szczerze opowiadają o trudach swojego górskiego zawodu. Ile trwała najdłuższa reanimacja? A jaka była najdłuższa wyprawa TOPR? Czemu akcje jaskiniowe są tymi najtrudniejszymi i jakie szanse na przeżycie może mieć człowiek w lawinie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w książce „TOPR. Żeby inni mogli przeżyć”.

Książki o górach
Kup ebooka na Woblink.com

Artur Hajzer. Droga Słonia, Bartek Dobroch

Książka Bartka Dobrocha jest pierwszą biografią Artura Hajzera, znanego pod pseudonimem Słoń twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy. Słoń był bardzo znanym polskim taternikiem, himalaistą i alpinistą. Charakteryzowały go przede wszystkim determinacja i upór. Zginął w czasie wyprawy na Gaszerbum w Karakorum. Artur Hajzer był jednym z młodszych himalaistów, którzy w czasie złotej ery polskiego himalaizmy odnosili ogromne sukcesy na arenie międzynarodowej. Bartek Dobroch w swojej książce wyrusza śladami Słonia do Katmandu i nepalskiej doliny Rolwalingu. Aby lepiej poznać jego postać przeprowadził szereg rozmów z rodziną Hajzera, jego partnerami wspinaczkowymi, przyjaciółmi, a także krytykami programu Polski Himalaizm Zimowy.

Kup ebooka na Woblink.com

Sprawa Hoffmanowej, Katarzyna Zyskowska-Ignaciak

Sprawa Hoffmanowejto jedyna książka w zestawieniu najlepszych książek o górach nie będąca literaturą faktu. Powieść została zainspirowana zagadkową i tragiczną śmiercią trójki mężczyzn w okolicach Lodowej Przełęczy w 1925 roku. Na górską wyprawę wyrusza rodzina Hoffmanów – mąż, żona i ich syn. Z Lodowej Przełęczy wraca tylko kobieta. Co stało się w czasie wyprawy? Jakiej tajemnicy strzegą góry, a jakiej sama Hoffmanowa?

Kup ebooka na Woblink.com

Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę, Mariusz Sepioło

To przejmująca opowieść o Polkach, które dzięki swoim dokonaniom na stałe zapisały się w historii światowego himalaizmu. Wanda Rutkiewicz, Dobrosława Miodowicz-Wolf czy Halina Kruger-Syrokomska  to tylko kilka z pełnych pasji i odwagi kobiet, które oprócz walki z własnymi słabościami na szczytach musiały przez lata zmagać się z pełnym dyskryminacji i szowinizmu środowiskiem. „Himalaistki” pokazują, jak wyglądało ich prywatne życie w Polsce, kogo kochały, jak radziły sobie z opieką nad dziećmi mimo częstych wyjazdów. Autor przybliża sylwetki tych wyjątkowych postaci udowadniając, że warto poznać historię polskich himalaistek.

Książki o górach
Kup ebooka na Woblink.com

Annapurna, Maurice Herzog

Maurice Herzog był znanym francuskim alpinistą i himalaistą. Międzynarodową sławę przyniosło mu zdobycie Annapurny, czego dokonał, razem z Louisem Lachenalem w czerwcu 1950 roku. Byli oni pierwszymi ludźmi, którym udało się wspiąć na ośmiotysięcznik. I właśnie tę, zakończoną spektakularnym sukcesem, wyprawę Herzog opisuje w książce o górskiej wyprawie pt. „Annapurn”. Tytuł zaliczany jest do klasyki światowej literatury alpinistycznej.

Kup ebooka na Woblink.com

Lhotse’89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki, Elżbieta Piętak Dariusz Piętak

To przejmująca relacja z wyprawy Jerzego Kukuczki na południową ścianę Lhotse. W wyprawie brała udział dziennikarka pochodząca z rodzinnego miasta himalaisty, Elżbieta Piętak. Kobieta przez całą podróż prowadziła dziennik i opisywała wydarzenia z wyprawy, łącznie z tragiczną śmiercią Kukuczki. 24 października himalaista stracił kontakt z bazą, a kilka dni później świat obiegła tragiczna wiadomość o jego śmierci na południowej ścianie Lhotse.

Książki o górach
Kup ebooka na Woblink.com

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz, Anna Kamińska

„Wanda” Anny Kamińskiej to opowieść o jednej z najważniejszych polskich himalaistek. Wanda Rutkiewicz znana była przede wszystkim ze swojego uporu, wytrwałości i chęci realizacji swojej pasji – często kosztem innych aspektów życia. Rutkiewicz była pierwszą kobietą, która zdobyła K2 i trzecią kobietą, której udało się wspiąć na Mount Everest. Anna Kamińska w „Wandzie” przybliża życie himalaistki, przedstawia niepublikowane wcześniej fotografie i nieznane fakty. Przeprowadza również rozmowy z bliskimi Rutkiewicz, którzy dotychczas nie godzili się na wywiady.

Kup ebooka na Woblink.com

Broad Peak. Niebo i piekło, Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński

Książka Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego jest jednym z najważniejszych tytułów zaliczanych do kanonu polskiej literatury himalaistycznej. W „Broad Peak. Niebo i piekło” autorzy powracają do tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce w 2013 roku na tytułowym szczycie. Analizują wyprawę, przeprowadzają liczne wywiady ze świadkami tragedii, a także z rodziną i przyjaciółmi jej uczestników. Nie boją się postawić pytania o granice ten często niebezpiecznej pasji.

Kup ebooka na Woblink.com

Tragedia na Przełęczy Diatłowa, Alice Lugen

Tragedia na Przełęczy Diatłowaprzedstawia historię pełnej tajemnic śmierci dziewięciorga turystów. W 1959 roku grupa studentów wybrała się w podróż, której celem było zdobycie góry Otorten w Uralu Północnym. Wyprawa zakończyła się tragedią – wszyscy uczestnicy zginęli, nie ocalała ani jedna osoba. Większość zmarła z powodu hipotermii. Ciała niektórych uczestników wyprawy zostały znalezione z zagadkowymi urazami, siankami i widocznymi krwotokami. Niewyjaśniona tragedia, do jakiej doszło na Przełęczy Diatłowa staje się dla Alice Lugen punktem wyjścia do opisania biurokratycznego chaosu towarzyszącego śledztwu i mrocznej legendy jaka powstała wokół śmierci dziewięciorga. Więcej o reportażu przeczytacie na portalu Czytaj PL.

Kup ebooka na Woblink.com

Gdyby to nie był Everest…, Piotr Trybalski, Leszek Cichy

Książka Piotra Trybalskiego i Leszka Cichego to opowieść o zdobywaniu Everestu, przygotowaniach do wyprawy, a także o rekordach padających po niezwykłym wyczynie Polaków. „Gdyby to nie był Everest… to byśmy chyba nie weszli” – dokładnie te słowa powiedział Leszek Cichy w czasie rozmowy radiowej prowadzonej z samego wierzchołka góry. Zaraz potem Cichy i Krzysztof Wielicki zostali pierwszymi ludźmi, którym udało się zdobyć Everest zimą.

Kup ebooka na Woblink.com

Wszystkie powyższe tytuły, a także inne książki o górach, znajdziecie na Woblinku w promocji do -50%.

Jeśli interesują Cię tytuły o tematyce górskiej, koniecznie sprawdź także nasz artykuł pt. K2 – książki o najtrudniejszej górze świata.