W tym roku już ósmy raz obchodzimy Święto E-papieru – wydarzenie mające na celu promocję nie tylko technologii e-papieru, ale przede wszystkim czytania książek elektronicznych! Czemu warto czytać ebooki? O tym przekonacie się poniżej.

E-czytanie zrewolucjonizowało nasze spojrzenie na literaturę i tworzenie. Ebooki zagościły w sercach czytelników, w codzienności czytelników, a niekiedy również w kątach bibliotek. Czym jednak jest ebook? Jak możecie się domyślać ebooki to cyfrowe publikacje tradycyjnych wersji książek najczęściej w formatach .pdf, .mobi i .epub. Dzięki ebookom swoje ulubione książki można czytać za pomocą tabletu, telefonu, komputera bądź specjalnie przeznaczonego do tego czytnika.

Dlaczego jednak warto polubić się z ebookami i zacząć przygodę z e-czytaniem?

Prawdopodobnie chociaż raz w życiu zdarzyło ci się powiedzieć, że nigdy nie zamieniłbyś książki na czytnik. Kilkoma prostymi argumentami chcemy udowodnić, że książka elektroniczna w niczym nie ustępuje papierowej, a w wielu aspektach znacznie ją przewyższa! Przekonaj się więc, czy warto korzystać z czytnika ebook.

Święto e-papieru: dlaczego czytanie ebooków jest dobrym pomysłem?

Oszczędność miejsca

Niejeden zagorzały czytelnik zmierzył się z problemem za dużej liczby książek. Dlatego jeśli nie masz już gdzie trzymać swoich ulubionych powieści i reportaży, to czytnik ebooków pozwoli ci zaoszczędzić masę miejsca, czasu i pieniędzy! Dlaczego? Przeczytaj następne punkty.

Zawsze przy sobie

Wychodząc z domu, możesz zabrać ze sobą klucze, portfel i… parę tysięcy książek!

Dzięki temu, że pliki książek elektronicznych mają zaledwie kilka megabajtów i zajmują niewiele pamięci na urządzeniach przenośnych, można nosić ze sobą naprawdę dużo tytułów. Niezależnie od tego, czy czyta się je na ekranie komputera, czytnika, telefonu czy tabletu. Warto wspomnieć o standardowych pojemnościach dysków czytników ebooków. Mają one przeważnie 4 GB (Kindle 10, Kindle Paperwhite 2/3), 8 GB (np. tańsza wersja Kindle Paperwhite 4, inkBook Explore) i 16 GB (PocketBook Touch HD 3). Zwykle 80% tej wielkości stanowi przestrzeń wolna na pliki. Gdy założymy, że plik książki ma nawet 10 MB, to prosta kalkulacja pozwala stwierdzić, że na czytniku zmieści się od kilkuset do kilku tysięcy książek.

Czytaj w ciągu kilku minut od zakupu

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto korzystać z czytnika ebook, należy pamiętać, że handel ebookami jest całkowicie zautomatyzowany, a pliki do kupienia bądź pobrania (patrz: darmowe e-booki) znajdują się w wielu sklepach internetowych (np. Woblink.com). Dzięki temu parę minut po zakupieniu książki możesz cieszyć się lekturą. Wystarczy że założysz konto, zamówisz i opłacisz książkę, a następnie prześlesz ją lub zgrasz kablem na urządzenie. Proste, prawda?

Zwłaszcza w aplikacji Woblink. Dzięki szybkiemu procesowi wysyłki na czytnik (wob.link) lub na telefon (aplikacja) żadna świetna lektura Cię nie ominie.

Cena

Książki elektroniczne dostępne są zazwyczaj w niższych cenach niż książki papierowe. Powód jest prosty – w skład ostatecznej ceny produktu nie wchodzą koszty druku, transportu i magazynowania.

Ile razy zdarzyło Ci się, że bardzo chciałeś/łaś przeczytać jakąś książkę, ale jednak jej cena była dla Ciebie zaporowa? Radośnie donosimy, że ebooki są tańsze od książek papierowych! Tak, dobrze usłyszałeś/łaś. Szczególnie w promocjach, które cały czas są dostępne na Woblink.com. Ale ebooki to nie tylko oszczędności pieniężne, ale również czasowe – możesz mieć je na swojej wirtualnej półce już w minutę po zakupie!

Gruuube książki

Grube książki bywają drogie, zajmują dużo miejsca na półce i są stosunkowo ciężkie.

Korzystanie z czytnika niweluje wszystkie trzy przeszkody, by wreszcie sięgnąć po dłuższe powieści. Z czytnikiem, niezależnie od tego, czy czytamy kilkustronicowy tomik poezji, czy przeszło tysiąc stronicową powieść, objętość jest zawsze taka sama. Wystarczy, że wyjmiesz go z torby lub plecaka i zaczniesz czytać. Ciężko uwierzyć, gdy ktoś mówi, że czytanie w zatłoczonym tramwaju „Lodu” Jacka Dukaja nie jest problematyczne.

Ochrona wzroku – e-papier

Stwierdzenie, że czytanie książek elektronicznych pozwala chronić wzrok, nie jest całkowicie zgodne z prawdą. Jak już pisaliśmy wyżej, książki elektroniczne możesz czytać na różnych urządzeniach – laptopie, tablecie czy komórce. Wszystkie z nich emitują światło, które jest szkodliwe dla wzroku. Dlatego najwygodniejszym i najlepszym sposobem czytania ebooków jest korzystanie z ekranu dedykowanego lekturze książek.

Dlaczego? Większość czytników posiada ekran z tzw. e-papieru (papieru elektronicznego). Jest to technologia imitująca prawdziwy papier. Na e-papierze litery pojawiają się tak, jakby na kartce odbijany był tusz. Ekran odświeża się tylko podczas zmiany strony, a w czasie czytania jest w stanie spoczynku. Ekrany z e-papierem kolorem przypominają prawdziwą kartkę i same w sobie nie emitują światła. Jeśli jednak posiadają podświetlenie, jest to podświetlenie boczne. Ze wszystkich możliwości czytania książek elektronicznych, to właśnie czytanie na e-papierze jest najzdrowsze dla oka.

Słuchanie e-booków

Dzięki licznym aplikacjom z syntezatorami ludzkiego głosu, ebooki można nie tylko czytać, ale również… słuchać. Co ciekawe, niektóre czytniki posiadają wbudowane syntezatory (np. PocketBook), dzięki czemu można książki i czytać, i słuchać!

Technologia RSVP

Książki w wersji elektronicznej pozwalają na ćwiczenie szybkiego czytania. Tekst książki z łatwością możesz wgrać do programów i wtyczek wykorzystujących metodę RSVP. Na czym ona polega? Słowa danej książki są wyświetlane po kolei, w takim tempie i częstotliwości, jaką sobie ustawisz. Poprzez patrzenie w jeden punkt w czasie lektury czytelnicy pozbywają się tzw. fiksacji, przez którą traci się czas na podążanie wzrokiem po kartce. Niestety opcja ta nie jest dostępna na czytnikach, więc ochrona wzroku, o której pisaliśmy w poprzednich punktach, nie ma tu zastosowania.

A tak wygląda to w praktyce:

Nauka języków – słowniki w czytnikach

W wielu czytnikach i aplikacjach pozwalających na czytanie ebooków znajdują się wgrane słowniki. Podczas czytania książki w języku obcym dzięki jednemu kliknięciu możesz poznać definicję danego słowa lub jego znaczenie (np. gdy mowa o nazwach własnych). Nie ma szybszego i prostszego sposobu na poznawanie nowych słówek!

Notatki

Dzięki wbudowanej pamięci czytnika niepotrzebne są nie tylko zakładki do książki, ale również ołówki lub dodatkowe zeszyty. W prosty sposób w czytnikach i innych urządzeniach mobilnych możesz dodawać notatki do aktualnie czytanych książek, a także generować z nich własne dokumenty tekstowe.

Łatwość szukania

Korzystając z czytników ebooków, szybko znajdziesz interesujące cię fragmenty książek. To szczególnie ważna funkcja dla studentów i ludzi pracujących z tekstami. Dzięki wyszukiwarkom haseł możesz zaoszczędzić wiele godzin na wertowaniu różnych dokumentów i książek.

Dostępność

Zdarza się, że książki zostają przedpremierowo wydane w formie ebooka – lub w ogóle są dostępne do kupienia tylko w ten sposób! Dzięki korzystaniu z e-literatury jesteś pewny/a, że zawsze będziesz przygotowany/a na czytanie kolejnych nowości. Oprócz tego ebooki możesz mieć zawsze przy sobie – czy to na czytniku, czy na telefonie, np. w aplikacji Woblink. Tutaj niestraszny Ci brak Internetu lub zasięgu – wystarczy pobrać plik i możesz cieszyć się czytaniem wszędzie!

Święto e-papieru- świetny moment na rozpoczęcie czytania ebooków

W 2016 roku, razem z PocketBookiem, jednym z topowych producentów czytników ebooków, zainaugurowaliśmy obchody tego święta. Jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści, jakie niesie za sobą korzystanie z e-papieru – technologii, która zrewolucjonizowała rynek czytelniczy. Z tej przygotowaliśmy duże promocje na ebooki: hity od najlepszych wydawców i gorące nowości w okazyjnych cenach, aż 7000 w promocji do -63%. Nie zwlekajcie!

czytnik ebook czy warto

Uwaga: Artykuł nie odnosi się tylko i wyłącznie do papieru elektronicznego. Ma na celu zwrócenie uwagi na pozytywne skutki korzystania z elektronicznych wersji książek. E-papier stanowi bardzo istotny element technologiczny w wygodzie i jakości korzystania z ebooków.

Więcej o Święcie E-papieru przeczytacie w poniższym artykule:

Dlaczego obchodzimy Święto E-Papieru?