W tym roku już siódmy raz obchodzimy Święto E-papieru – wydarzenie mające na celu promocję nie tylko technologii e-papieru, ale przede wszystkim czytania książek elektronicznych! Czemu warto czytać ebooki? O tym przekonacie się poniżej.

Święto E-Papieru

Prawdopodobnie chociaż raz w życiu zdarzyło ci się powiedzieć, że nigdy nie zamieniłbyś książki na czytnik. Kilkoma prostymi argumentami chcemy udowodnić, że książka elektroniczna w niczym nie ustępuje papierowej, a w wielu aspektach znacznie ją przewyższa!

Oszczędność miejsca

Niejeden zagorzały czytelnik zmierzył się z problemem za dużej liczby książek. Dlatego jeśli nie masz już gdzie trzymać swoich ulubionych powieści i reportaży, to czytnik ebooków pozwoli ci zaoszczędzić masę miejsca, czasu i pieniędzy! Dlaczego? Przeczytaj następne punkty.

Zawsze przy sobie

Wychodząc z domu, możesz zabrać ze sobą klucze, portfel i… parę tysięcy książek!

Dzięki temu, że pliki książek elektronicznych mają zaledwie kilka megabajtów i zajmują niewiele pamięci na urządzeniach przenośnych, można nosić ze sobą naprawdę dużo tytułów. Niezależnie od tego, czy czyta się je na ekranie komputera, czytnika, telefonu czy tabletu. Warto wspomnieć o standardowych pojemnościach dysków czytników ebooków. Mają one przeważnie 4 GB (Kindle 10, Kindle Paperwhite 2/3), 8 GB (np. tańsza wersja Kindle Paperwhite 4, inkBook Explore) i 16 GB (PocketBook Touch HD 3). Zwykle 80% tej wielkości stanowi przestrzeń wolna na pliki. Gdy założymy, że plik książki ma nawet 10 MB, to prosta kalkulacja pozwala stwierdzić, że na czytniku zmieści się od kilkuset do kilku tysięcy książek.

Czemu warto czytać ebooki?

Czytaj w ciągu kilku minut od zakupu

Handel ebookami jest całkowicie zautomatyzowany, a pliki do kupienia bądź pobrania (patrz: darmowe e-booki) znajdują się w wielu sklepach internetowych (np. Woblink.com). Dzięki temu parę minut po zakupieniu książki możesz cieszyć się lekturą. Wystarczy że założysz konto, zamówisz i opłacisz książkę, a następnie prześlesz ją lub zgrasz kablem na urządzenie. Proste, prawda?

Cena

Książki elektroniczne dostępne są zazwyczaj w niższych cenach niż książki papierowe. Powód jest prosty – w skład ostatecznej ceny produktu nie wchodzą koszty druku, transportu i magazynowania.

Gruuube książki

Grube książki bywają drogie, zajmują dużo miejsca na półce i są stosunkowo ciężkie.

Korzystanie z czytnika niweluje wszystkie trzy przeszkody, by wreszcie sięgnąć po dłuższe powieści. Z czytnikiem, niezależnie od tego, czy czytamy kilkustronicowy tomik poezji, czy przeszło tysiącstronicową powieść, objętość jest zawsze taka sama. Wystarczy, że wyjmiesz go z torby lub plecaka i zaczniesz czytać. Ciężko uwierzyć, gdy ktoś mówi, że czytanie w zatłoczonym tramwaju „Lodu” Jacka Dukaja nie jest problematyczne.

Ochrona wzroku – e-papier

Stwierdzenie, że czytanie książek elektronicznych pozwala chronić wzrok, nie jest całkowicie zgodne z prawdą. Jak już pisaliśmy wyżej, książki elektroniczne możesz czytać na różnych urządzeniach – laptopie, tablecie czy komórce. Wszystkie z nich emitują światło, które jest szkodliwe dla wzroku. Dlatego najwygodniejszym i najlepszym sposobem czytania ebooków jest korzystanie z ekranu dedykowanego lekturze książek.

Dlaczego? Większość czytników posiada ekran z tzw. e-papieru (papieru elektronicznego). Jest to technologia imitująca prawdziwy papier. Na e-papierze litery pojawiają się tak, jakby na kartce odbijany był tusz. Ekran odświeża się tylko podczas zmiany strony, a w czasie czytania jest w stanie spoczynku. Ekrany z e-papierem kolorem przypominają prawdziwą kartkę i same w sobie nie emitują światła. Jeśli jednak posiadają podświetlenie, jest to podświetlenie boczne. Ze wszystkich możliwości czytania książek elektronicznych, to właśnie czytanie na e-papierze jest najzdrowsze dla oka.

Słuchanie e-booków

Dzięki licznym aplikacjom z syntezatorami ludzkiego głosu, ebooki można nie tylko czytać, ale również… słuchać. Co ciekawe, niektóre czytniki posiadają wbudowane syntezatory (np. PocketBook), dzięki czemu można książki i czytać, i słuchać!

Technologia RSVP

Książki w wersji elektronicznej pozwalają na ćwiczenie szybkiego czytania. Tekst książki z łatwością możesz wgrać do programów i wtyczek wykorzystujących metodę RSVP. Na czym ona polega? Słowa danej książki są wyświetlane po kolei, w takim tempie i częstotliwości, jaką sobie ustawisz. Poprzez patrzenie w jeden punkt w czasie lektury czytelnicy pozbywają się tzw. fiksacji, przez którą traci się czas na podążanie wzrokiem po kartce. Niestety opcja ta nie jest dostępna na czytnikach, więc ochrona wzroku, o której pisaliśmy w poprzednich punktach, nie ma tu zastosowania.

A tak wygląda to w praktyce:

Nauka języków – słowniki w czytnikach

W wielu czytnikach i aplikacjach pozwalających na czytanie ebooków znajdują się wgrane słowniki. Podczas czytania książki w języku obcym dzięki jednemu kliknięciu możesz poznać definicję danego słowa lub jego znaczenie (np. gdy mowa o nazwach własnych). Nie ma szybszego i prostszego sposobu na poznawanie nowych słówek!

Notatki

Dzięki wbudowanej pamięci czytnika niepotrzebne są nie tylko zakładki do książki, ale również ołówki lub dodatkowe zeszyty. W prosty sposób w czytnikach i innych urządzeniach mobilnych możesz dodawać notatki do aktualnie czytanych książek, a także generować z nich własne dokumenty tekstowe.

Łatwość szukania

Korzystając z czytników ebooków, szybko znajdziesz interesujące cię fragmenty książek. To szczególnie ważna funkcja dla studentów i ludzi pracujących z tekstami. Dzięki wyszukiwarkom haseł możesz zaoszczędzić wiele godzin na wertowaniu różnych dokumentów i książek.

Święto e-papieru

Jeśli udało nam się cię przekonać, zacznij swoją przygodę z książkami elektronicznymi jak najszybciej! Już w piątek znajdziesz na Woblinku wyjątkowy konkurs – zorganizowaliśmy go wspólnie z PocketBookiem. A w nim do zgarnięcia aż trzy czytniki ebooków! Startujemy 26.08.2022! Śledź uważnie nasz fanpage, gdzie niedługo pojawią się wszystkie niezbędne informacje.

Oprócz tego przygotowaliśmy duże promocje na ebooki: hity od najlepszych wydawców i gorące nowości w okazyjnych cenach, aż 7000 w promocji do -62%. Nie zwlekajcie!

Konkurs - Święto E-Papieru

Uwaga: Artykuł nie odnosi się tylko i wyłącznie do papieru elektronicznego. Ma na celu zwrócenie uwagi na pozytywne skutki korzystania z elektronicznych wersji książek. E-papier stanowi bardzo istotny element technologiczny w wygodzie i jakości korzystania z ebooków.

Święto E-Papieru