Literacki wrzesień należy do Stanisława Lema. Jak co roku, Kraków obchodzi urodziny wybitnego twórcy, dbając o najlepszą obsadę wydarzenia. 24 września w Kinie Centrum będziemy wspominać legendarnego redaktora „Fantastyki” i „Nowej Fantastyki”, Macieja Parowskiego, oraz zobaczymy pokaz najnowszej adaptacji powieści Stanisława Lema Głos Pana w reżyserii Györgya Pálfiego. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Urodziny Stanisława Lema

Przewidział powstanie smartfonów, wyszukiwarek internetowych i wydruków 3D. Zainspirował powstanie gry Sims. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę, pierwszego polskiego satelitę naukowego oraz Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem”, które powstanie na terenie dawnego Składu Solnego na krakowskim Zabłociu. 98. urodziny Stanisława Lema to wyjątkowa okazja do tego, by przyjrzeć się najnowszym publikacjom dokumentującym rozwój myśli futurologicznej i prozy science fiction w Polsce, a także tworzącej się wokół niej społeczności fanów. Jedną z nich jest pośmiertne, dwutomowe wydanie dzieła redaktora–legendy, Macieja ParowskiegoWasz cyrk, moje małpy. O tym, kim był Maciej Parowski i dlaczego fandom to jego dziecko oraz jak się ma do tego Stanisław Lem, rozmawiać będą uczestnicy wydarzeń dawno zapomnianych, a brzemiennych w skutki. Pytań będzie zresztą więcej: Jak wykuwała się polska popkultura? Skąd się wziął Wiedźmin, nim trafił do Netflixa? Dlaczego kiedyś fandom był jeden i niepodzielny, a dziś fandomy są zdemokratyzowane i liczne? Drugim tytułem, który wpłynął na program tegorocznych urodzin autora Solaris są Historie fandomowe, reporterska rozprawa Tomasza Pindla z polskim fandomem fantastycznym: wielkim ruchem miłośników literatury, kina, komiksu, gier, którego początki sięgają czasów PRL-u. Wspominać, komentować i podejmować próby wejrzenia w przyszłość będą Piotr Górski, Joanna Mika, Tomasz Z. Majkowski, Łukasz Orbitowski, Tomasz Pindel, Wit Szostak i Wojciech Zemek. Dyskusję poprowadzi Katarzyna Borowiecka.

Okładka książki "Solaris", której autorem jest Stanisław Lem
Kup w promocji

Jest też szansa – granicząca z pewnością – że przy okazji wspomnień o Macieju Parowskim pojawią się anegdoty czy legendy dotychczas nie upubliczniane… Czy Lem pojechałby na Pyrkon i dlaczego nie? Kto nie zna odpowiedzi, przyjść musi koniecznie, kto zna – niech przyjdzie i przedstawi swoją wersję wydarzeń. A na koniec tego zjazdu fandomitów przyjdzie pora na film Głos Pana – pokaz specjalny nowej ekranizacji prozy Stanisława Lema w reżyserii Györgya Pálfiego, węgierskiego twórcy słynącego z czarnego humoru i surrealistycznej wyobraźni.

Start urodzin 24 września o godzinie 18.00 w Kinie Kijów. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Organizatorzy: Krakowskie Biuro Festiwalowe, Kraków Miasto Literatury UNESCO i Wydawnictwo SQN.

Informacja prasowa Krakowskiego Biura Festiwalowego.

10 rzeczy, których pewnie nie wiesz o Stanisławie Lemie (a szkoda)

Przy okazji przypominamy nasz artykuł o najciekawszych ciekawostkach z życia Stanisława Lema:

10 rzeczy, których pewnie nie wiesz o Stanisławie Lemie (a szkoda)