12 sierpnia nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazał się reportaż poświęcony Jimowi Jonesowi i jego słynnej sekcie. „Co się stało w Jonestown?” to książka o szczegółach i przyczynach największego masowego samobójstwa w historii. Książkę w formie ebooka możecie już kupić w księgarni internetowej Woblink. Ponadto TYLKO DZIŚ wszystkie ebooki wydane przez Wydawnictwo Poznańskie kupicie w cenie -51%!

TYLKO DZIŚ, 31 SIERPNIA w księgarni internetowej Woblink znajdziecie WSZYSTKIE ebooki Wydawnictwa Poznańskiego w promocji -51%! Mamy dla was, krótki przewodnik po ofercie non-fiction poznańskiego wydawcy. Wybraliśmy dla was kilka tytułów, na które koniecznie musicie zwrócić uwagę!

Wydawnictwo Poznańskie: premiera

Co się stało w Jonestown? Sekta Jima Jonesa i największe zbiorowe samobójstwo – Jeff Guinn, przeł. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka

Miłośnicy reportaży o Stanach Zjednoczonych i sektach religijnych nie mogą przejść obojętnie obok książki Jeffa Guinna. 12 sierpnia nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazał się reportaż się „Co się stało w Jonestown?” – obszerna analiza i opowieść o Jimie Jonesie, powstaniu jego sekty oraz kulisach największego zbiorowego samobójstwa w dziejach, którego dokonali jej członkowie.

premiery woblinka 2020 co się stało w jonestown
Kup ebooka na Woblink.com

Wydawnictwo Poznańskie: Polska

Pudło – Nina Olszewska

Dużą część reporterskiej oferty Wydawnictwa Poznańskiego stanowią książki o Polsce. Najświeższą z nich jest „Pudło” – wydany w maju 2020 roku, debiutancki reportaż Niny Olszewskiej. Autorka opisuje w nim kondycję polskiej służby więziennej. Statycznie osadzony w polskim więzieniu jest mężczyzną i odbywa karę za przestępstwo przeciwko mieniu. Zazwyczaj jest to kradzież z włamaniem. Zwykle wyroki oscylują wokół trzech do pięciu lat. Jednak każdy przypadek jest zupełnie inny. Wielu więźniów w Polsce nie wyjdzie już nigdy na wolność, wielu 

Posełki – Olga Wiechnik

W tym roku obchodzimy 100 lecie Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą, w której polskie wojsko odparło armię radziecką. Dwa lata temu odbywały się zaś obchody stulecia niepodległości. Trzeba jednak pamiętać o roku pomiędzy. Oficjalnie za dzień odzyskania niepodległości uznaje się 11 listopada 1918 roku. Jednak większość procesów kształtujących polską państwowość i scalających ziemie, będące przez przeszło 123 lata pod trzema różnymi zaborami, zaczęła na dobrą sprawę odbywać się w 1919 roku. Jednym z jego najważniejszych wydarzeń były wybory do jednoizbowego Sejmu Ustawodawczego. Pierwszy raz w polskiej historii głosować i kandydować (!) do niego mogły kobiety. Wsród 442 posłów znalazło się 8 kobiet – posełek. To im poświęcony jest reportaż Olgi Wiechnik.

Morze i ziemia. Antologia reportaży z pomorza – red. Cezary Łazarewicz i Andrzej Klima

Nie od dziś wiadomo, że Cezary Łazarewicz jest ekspertem od spraw Pomorza. Nic zatem dziwnego, że laureat Nagrody Nike podjął się zadania wyboru reportaży (wraz z Andrzejem Klimą) do tej antologii. W środku znajdziecie teksty takich autorów jak Wanda Melcer, Józef Hen, Stefan Bratkowski, Dariusz Fikus, Edmund Osmańczyk, Hanna Krall, Małgorzata Szejnert, Wojciech Tochman czy Ewa Winnicka. Ponadto reportaże miejscowych (Franciszek Gil, Józef Narkowicz, Piotr Zieliński, Krystyna Pohl, Adam Zadworny) oraz przyjezdnych, jak choćby korespondent kanadyjskiego radia.

wydawnictwo poznańskie Morze i ziemia
Kup ebooka na Woblink.com

Nikt nie słucha. Reportaże o disco polo – Judyta Sierakowska

Disco polo przeżywa w Polsce renesans. Narodziło się w latach dziewięćdziesiątych. Kojarzone z przaśnymi dyskotekami, targowiskami i festynami, dziś króluje w internecie i telewizji. Gwiazdy disco polo występują na największych stadionach, podczas sylwestrów, coraz częściej pojawiają się w towarzystwie polityków. Powstają o nich wysokobudżetowe filmy. Hity disco polo odnotowują setki milionów wyświetleń na portalach takich jak YouTube czy Facebook. Ale skąd te wyniki, skoro nikt takiej muzyki nie słucha? Odpowiedzi na to pytanie szuka w swoim reportażu Judyta Sierakowska.

Nikt nie słucha reportaż wydawnictwo poznańskie
Kup ebooka na Woblink.com

Wydawnictwo Poznańskie: dookoła świata

Orient Express – Torbjørn Faeøvik, tłum. Anna Kurek

Orient Express to najpopularniejsze połączenie kolejowe na świecie. Linia łącząca świat Zachodu i Wschodu odegrała ogromną rolę w historii świata. Powstałe w 1883 roku połączenie Paryża z Konstantynopolem pozwoliło Europejczykom obejrzeć na własne oczy nieznane wcześniej rejony świata. Dalej linia sukcesywnie się powiększała. Norweski pisarz i podróżnik Torbjørn Faeøvik postanowił przejechać trasę z Londynu do Samarkandy, by opowiedzieć co jest fascynującego i magicznego w podróżowaniu Orient Expressem. W ciągu dwóch miesięcy przejechał 12 krajów i 22 duże miasta – w tym Paryż, Sofię, Bukareszt, Stambuł, Ankarę. Autor kreśli historię kultowego pociągu, opowiada o miejscach, które przejeżdża oraz pisze o społeczeństwach, o których nadal niewiele wiemy. Obowiązkowa pozycja dla miłośników kolei i dalekich podróży.

Wydawnictwo Poznańskie Orient Express
Kup ebooka na Woblink.com

Pokazucha. Na gruzińskich zasadach – Stasia Budzisz

Budujemy szklane domy, robimy euroremont, ale zaraz spod spodu wychodzi grzyb, bo nie ocieplimy ścian, a zimą nie włączymy kaloryfera, bo nas na to nie stać. Ale chcemy być nowocześni, więc kupujemy to, co kojarzy nam się z Zachodem. Z klatek – brudnych i śmierdzących, bez światła i z przeciągami, bo z jakichś powodów od zawsze buduje się je bez szyb – wchodzisz w świat jak z Dynastii: złoto, szezlongi i kominki, w których nikt nie pali, bo są tylko na pokaz – tak mówi jeden z bohaterów książki Stasi Budzisz. Najgorsze, że udawanie, że wszystko jest w porządku, wiąże się nie tylko z rzeczami materialnymi. „Pokazucha” to książka o Gruzji, miejscu pozornie wypełnionym miłością i szczęściem. Mimo wprowadzenia ustaw antydyskryminacyjnych, kobiety, niepełnosprawni, mniejszości seksualne, głównie osoby transpłciowe i homoseksualne traktowane jak gorszy sort.  Pod maską uśmiechu, kobiety ukrywają swój ból związany z doświadczaną przez nie przemocą.

Książkę w formie ebooka mogliście czytać w ramach tegorocznej edycji specjalnej Czytaj PL!

pokazucha poznańskie wydawnictwo gruzja na gruzińskich zasadach
Kup ebooka na Woblink.com

Kraj nie dla wszystkich. O szwedzkim nacjonalizmie – Wiktoria Michałkiewicz

„Kraj nie dla wszystkich” to książka laureatki II edycji konkursu reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego. Wiktoria Michałkiewicz podjęła się opisania poważnego problemu społecznego toczącego naszych sąsiadów zza Morza Bałtyckiego, czyli radykalizującej się szwedzkiej prawicy. Jak tłumaczy jeden z bohaterów książki, Lasse, członek Szwedzkich Demokratów, dzisiejszy nacjonalizm nie ma nic wspólnego z nazizmem. Partia SD ubrała ubrała bowiem skrajny nacjonalizm i ksenofobię w garnitur i ładne słowa, a swoim wyborcom obiecała gruszki na wierzbie, uśmiechniętą twarz i dobrobyt. Ich celem jest zbudowanie nowego Domu Ludu, w którym panują idee szwedzkiej równości, ale rozumiane w ich sposób. Bez uchodźców i Romów. Autorka szuka źródeł odradzającego się w Skandynawii, regionie świata uznawanego za ostoję tolerancji, nacjonalizmu oraz powodów wzrostu popularności organizacji skrajnie prawicowych.

reportaże wydawnictwo poznańskie kraj nie dla wszyskich
Kup ebooka na Woblink.com

1947. Świat zaczyna się teraz – Elisabeth Åsbrink, tłum. Natalia Kołaczek

Autorka głośnych reportaży „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” i „Czuły punkt. Teatr, naziści i zbrodnia” postanowiła opisać 1947 rok, który w dyskusji o historii świata jest często pomijany. A był to rok kluczowy, w którym po zakończeniu wojny zaczęły kształtować się granice wielu państw, żołnierze wracali z frontu do domów, zaczęto pracować nad Powszechną Deklaracją Praw Człowieka. Pojawiły się wówczas poważne sprawy do rozwiązania – najważniejszym z nich powstanie i kształt państwa Izrael oraz procedowanie w ONZ nad przyszłością Palestyny. Åsbrink miesiąc po miesiącu przeprowadza czytelników przez świat polityki, historii oraz… mody i literatury. Po wojnie bowiem zaczęły kształtować się nowe trendy i nurty, które nadały ton kulturze na kolejne dziesięciolecia.

poznańskie reportaże asbrink 1947
Kup ebooka na Woblink.com

Ponadto w promocji znalazły się ebooki: Morderstwo w Himalajach, Polowanie na Escobara, Fiva Dzienniki lodu, Przemytnicy książek z Timbuktu, Ostatni pustelnik, Lepsi od Pana Boga, Kuba-Miami, A co wyście myślały?, Nie jesteśmy uchodźcami, Z miłości? To współczuję, Na ciężkim kacu, Powiedzieli, żebym przyszła sama.

Oferta ważna od 17 do 23 sierpnia 2020 roku.

Wybrał i opatrzył komentarzem: Kuba Krasny