Zimowe książki – najciekawsze tytuły z zimą w tle
Książki na Zimę – najciekawsze tytuły z zimą w tle
Zimowanie. Moc odpoczynku i wyciszenia, kiedy wszystko idzie nie tak – Katherine May
Listę zaczynamy od „Zimowania”, które podejmuje tematykę zim nie kalendarzowych, a życiowych. Autorka pokazuje, że życie nie może być wiecznym latem – jego zimy są nie do uniknięcia. May odwołuje się do własnych, często trudnych doświadczeń, przykładów ze świata przyrody, a także literatury. Pisze o obrzędach związanych z grudniowym przesileniem, cyklu życia pszczół oraz twórczości Sylvii Plath. „Zimowanie” pomaga dostrzec, że życie opiera się na cykliczności i podpowiada, jak przejść przez zimę oraz przygotować się do lata.
Zima – Ali Smith
„Zima” to druga powieść z czterotomowego cyklu „Pory roku” Ali Smith, czterokrotnej finalistki Nagrody Bookera. Tym razem autorka mierzy się z najcięższą z pór, pełną mroźnego wiatru i śniegu. Sophia Cleves, niegdyś odnosząca sukcesy bizneswoman, szykuje się do świąt Bożego Narodzenia. Jej dobiegająca siedemdziesiątki siostra Iris w młodości działała na rzecz środowiska. Kobiety o bardzo odmiennych charakterach przez długi czas nie utrzymywały kontaktu, a ich spotkanie będzie dużym wyzwaniem. Sophia czeka przede wszystkim na wizytę syna Arta, który miał przyjechać na święta ze swoją dziewczyną. Jednak tuż przed wyjazdem ich związek się rozpada. Chłopak postanawia wynająć przypadkowo spotkaną kobietę, aby udawała jego partnerkę. Te święta pełne będą starć, konfliktów i powrotów do przeszłości. To książka idealna na zimę!
Abominacja – Dan Simmons
„Abominacja” to najnowsza powieść Dana Simmonsa, jaka ukazała się na polskim rynku wydawniczym. Warto zaznaczy, że książka, mimo sugestywnego tytuły i okładki, nie jest horrorem, a powieścią przygodową. Tym razem autor zabiera czytelników na pełną niebezpieczeństwa wyprawę w Himalaje. Trzech wspinaczy, planując zdobycie Mont Everestu, zdobywa środki na wyprawę od pogrążonej w żałobie arystokratki, której syn zaginął w Himalajach. Kobieta nie wierzy w jego śmierć, dlatego też głównym zadaniem ekspedycji staje się odnalezienie mężczyzny. Do wyprawy dołącza kuzynka zaginionego wspinacza. Podczas wędrówki okazuje się, że ktoś (lub coś) podąża śladami grupy. Ich życiu zaczyna zagrażać śmiertelne niebezpieczeństwo…
Polecamy także dwie inne powieści Simmonsa rozgrywające się na tle wszechobecnego mrozu i śniegu. Pierwszą z nich jest „Terror” będący przerażającą i hipnotyzującą opowieścią zaginięciu dwóch statków podczas wyprawy na koło podbiegunowe. Drugą jest „Zimowe nawiedzenie”. To opowieść o duchach, samotności i strachu, a wszystko to w miasteczku Elm Haven znanym z horroru „Letnia noc”. Tym razem jednak w zimowym wydaniu.
Biały kruk – Andrzej Stasiuk
Powieść Stasiuka to proza męska, „szorstka”, ale także uniwersalna. Ta, jedna z najgłośniejszych książek autora, opowiada o wyprawie w nieznane jaką podejmuje grupka przyjaciół z dzieciństwa. Wędrówka szybko przekształci się w ciąg bardzo zaskakujących wypadków, a wszystko to na tle skąpanych w śniegu Bieszczad. Za „Białego kruka” Stasiuk został wyróżniony nagrodą Fundacji Kultury oraz Fundacji im. Kościelskich.
Zima Muminków – Tove Jansson
Zima to dla Muminków niezwykle specyficzna pora roku. W czasie jej trwania urocze trolle zapadają w długi sen zimowy. Jednak tej zimy jeden z nich, Muminek, budzi się przedwcześnie i nie chce wracać znowu do spania. Ma przecież jedyną szansę na zobaczenie Doliny w czasie zimy! Podczas swoich przygód Muminek spotka Too-tiki i inne stworzonka, które tylko o tej porze roku opuszczają swoje schronienia. W poznawaniu zimy i odkrywaniu jej zalet Muminkowi towarzyszy charakterna Mała Mi.
Śnieg – Orhan Pamuk
Po latach spędzonych za granicą poeta Ka wraca do ojczystej Turcji. Wyrusza w podróż do położonego przy granicy miasta, żeby napisać artykuł o serii tajemniczych samobójstw młodych kobiet. Kiedy dociera na miejsce, rozpoczyna się wielka śnieżyca, która odcina Ka od reszty świata. „Śnieg” Orhana Pamuka to powieść trudna i angażująca. Autor, łącząc orientalizm z postmodernizmem, pisze w niej o miłości, literaturze, religii i polityce.
Lśnienie – Stephen King
„Lśnienie” to jedna z najpopularniejszych książek Stephena Kinga. Śmiało można powiedzieć, że zima gra w niej jedną z główny ról. Jack Torrance obejmuje posadę stróża w hotelu Panorama położonym wysoko w górach. Mężczyzna i jego rodzina mają zostać w budynku przez całą zimę. Odcięcie od świata, alkoholizm i porywczość Jacka sprawią, że hotel stanie się pułapką i śmiertelnie niebezpiecznym miejscem dla całej rodziny Torrance’ów.
Kolejnym tytułem Kinga, w której zima staje się punktem wyjścia dla akcji powieści jest „Misery”. Paul Sheldon, autor poczytnych romansideł, podczas jazdy pod wpływem alkoholu w czasie poważnej zamieci, ulega wypadkowi. Odzyskuje przytomność w domu Annie Wilkes, byłej pielęgniarki, która uwielbia jego powieści. Pobyt w domu kobiety zmieni się dla Paula w prawdziwy koszmar, kiedy Annie dowie się jak kończy się ostatni romans pisarza zamykający cykl o Misery.
Zima – Karl Ove Knausgård
Kolejna „Zima” na naszej liście – tym razem pióra Karla Ovego Knausgårda, któremu międzynarodową sławę przyniosła monumentalna, licząca sześć tomów powieść autobiograficzna „Moja walka”.
Cykl „Cztery pory roku” Knausgårda jest prozatorskim kolażem dedykowanym swojej córce, który składa się na rozprawę o codzienności, życiu, rodzicielskiej miłości i ojcostwie. W „Zimie” autor pisze o pierwszym śniegu, fajerwerkach, Świętym Mikołaju, poczuciu sensu, a także o rodzinie i wspomnieniach sprzed lat.
Białe, Hen, Lud – Ilona Wiśniewska
Książkami, w których zima odgrywa bardzo ważną rolę są reportaże Ilony Wiśniewskiej. Pierwszy z nich nosi tytuł „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” i jest swoistą kroniką odległej Północy, a także zapisem codzienności współczesnych mieszkańców lodowatego archipelagu. W „Hen. Na północy Norwegii” Ilona Wiśniewska pisze o krańcu Norwegii, jego surowym klimacie, lodowatych wichrach i morzach oraz o garstce ludzi, którzy zdecydowali się tam żyć. W trzecim reportażu, „Lud. Z grenlandzkiej wyspy” poświęconym mroźnym krainom reportażystka pisze o Grenlandii – dokładnie o mieszkańcach małego miasta umiejscowionego na jej zachodnim brzegu. Odsłania przed czytelnikami specyfikę i warunki wyspiarskiego życia.
Tragedia na Przełęczy Diatłowa – Alice Lugen
Alice Lugen w „Tragedii na Przełęczy Diatłowa” opisuje historię pełnej tajemnic śmierci dziewięciorga turystów. W 1959 roku grupka studentów wybrała się w podróż. Jej celem było zdobycie góry Otorten w Uralu Północnym. Niestety wyprawa zakończyła się tragedią. Wszyscy jej uczestnicy zginęli – większość studentów zmarła z powody hipotermii, jednak ciała niektórych osób znaleziono z zagadkowymi urazami, siniakami czy widocznymi krwotokami. Niewyjaśniona sprawa śmierci dziewięciorga turystów stała się dla Lugen punktem wyjścia do opisania biurokratycznego chaosu mającego miejsce podczas śledztwa i mrocznej legendy, jaka przez lata narosła wokół tego tragicznego wydarzenia. Więcej o reportażu przeczytacie na portalu Czytaj PL.
Książki o górach – najlepsze książki na zimę
Tytułami, w których zima, śnieg oraz mróz grają pierwsze skrzypce są książki o górach, himalaistach i alpinistach. Ujemne temperatury, ciężkie warunki czy przejmujący chłód są często wpisane w pasję zdobywania, zawsze pokrytych śniegiem, szczytów. Naszą propozycja jest książka Piotra Trybalskiego i Leszka Cichego „Gdyby to nie był Everest…”. Jest to opowieść o zdobywaniu sławnego szczytu, przygotowaniach do wyprawy oraz o rekordach, jakie padły po niezwykłym wyczynie Polaków.
Na naszej stronie zgromadziliśmy najlepsze książki o górach! Sprawdź już teraz nasz bogaty asortyment! Zachęcamy także do przeczytania naszego artykułu K2 – książki o najtrudniejszej górze świata.
Boże Narodzenie w Lost River – Fannie Flagg
To pełna ciepła, humoru i życzliwości powieść Fannie Flagg, autorki bestsellerowych „Smażonych zielonych pomidorów”. „Boże Narodzenie w Lost River” jest podnoszącą na duchu powieścią o uzdrawiającej mocy przyjaźni, nadziei oraz wiary. Zgodnie z sugestią swojego lekarza Oswald T. Campbell opuścił pełne gwaru Chicago, aby nadchodzącą zimę spędzić w Lost River, uroczym sennym miasteczku. Nie ma jeszcze pojęcia, że ta podróż zmieni jego życie: mimo poważnej choroby zaprzyjaźni się z listonoszem, miejscowym sklepikarzem, a nawet stanie się obiektem matrymonialnych intryg. Campbell odkryje w sobie duszę artysty, a także siłę, aby stanąć do walki z chorobą.
Zamieć – Ken Follett
Oxenford Medical to mała, założona przez znanego mikrobiologa Stanleya Oxenforda, firma farmaceutyczna ze Szkocji. Jej pracownicy prowadzą badania nad zabójczymi wirusami i szukają skutecznych szczepionek. Toni Gallo, eks policjantka, która odpowiada w Oxenford za bezpieczeństwa ma bardzo poważny problem. Jeden z laborantów pozwolił, by niebezpieczny wirus wydostał się na zewnątrz. Dodatkowo do pilnie strzeżonego laboratorium wdziera się grupa napastników, która wykrada próbki niezwykle groźnego wirusa. Gigantyczna zamieć odcina złodziejom drogę ucieczki – szukając schronienia trafiają do położonej na odludziu posiadłości Stanleya. Mężczyzna i jego goście będą mogli liczyć tylko na siebie…
Upiorne święta – Graham Masterton, Robert Cichowlas, Jakub Ćwiek, Adam Przechrzta, Hanna Greń, Przemysław Wilczyński, Artur Urbanowicz, Marek Zychla, Tomasz Hildebrandt, Bielawski Jakub
„Upiorne święta” to zbiór mrożących krew w żyłach historii rozgrywających się w okolicach świąt. Czołowi polscy autorzy szeroko pojętej literatury grozy piszą o Bożym Narodzeniu i zimie, jakich nikt z czytelników nie chciałby przeżyć. Dodatkowo w zbiorze znalazło się także jedno opowiadania zagranicznego pisarza – autora horrorowych klasyków, Grahama Mastertona.
Jeśli chcecie poznać więcej zimowych książek pełnych chłodnej atmosfery odsyłamy do naszych tagów. Znajdziecie u nas zimowe książki – ebooki, a także zimowe książki papierowe.
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (28)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (90)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (26)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (185)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (100)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (203)
- Zapowiedzi książek (57)