Wiosna, a szczególnie kwiecień, to obok jesieni, jeden z najbardziej intensywnych okresów pod względem premier literackich. Na przestrzeni najbliższych kilkudziesięciu dni ukażą się książki Ignacego Karpowicza, Marcina Wichy, Doroty Kotas, Tomasza Różyckiego i Andrzeja Stasiuka. Na polskim rynku pojawi się także tłumaczenie książki Bernardine Evaristo, laureatki Nagrody Bookera z 2019 roku oraz kolejny tom czterech pór roku Ali Smith. Oto najciekawsze zapowiedzi i premiery książek kwietnia 2021.

7 kwietnia 2021

Paweł Radziszewski – Pomiędzy, SQN

7 kwietnia ukaże się debiutancka powieść Pawła Radziszewskiego, laureata kilku konkursów na opowiadanie. „Pomiędzy” to powieść w której cygańskie bajki przeplatają się z codziennością, świat magiczny z realnym. Bohaterowie książki mają marzenia i życzenia, które, choć czasem się spełniają, a czasem nie, to jedno jest pewne – nigdy nie są złe, ani dobre, tylko zawsze są „pomiędzy”.

14 kwietnia 2021

Bernardine Evaristo – Dziewczyna, kobieta, inna, tłum. Aga Zano, Wydawnictwo Poznańskie

Nagroda Bookera 2019

Bernardine Evaristo jest brytyjską pisarką nigeryjskiego pochodzenia. Za swoją powieść „Girl, Woman, Other”, wraz z Margret Atwood („Testamenty”) otrzymała Nagrodę Bookera 2019. „Dziewczyna, kobieta, inna“ to 12 opowieści, z których większość stanowią historie czarnoskórych Brytyjek. Kobiety opowiadają historie o swoich rodzinach, kochankach i przyjaciołach.

Ignacy Karpowicz – Cicho, cichutko, Wydawnictwo Literackie

Ignacy Karpowicz powraca z nową, przewrotną sagą rodzinną. Michał, mając zaledwie dwa lata, stracił rodziców i siostrę. Dorasta pod okiem swojej ciotki, w ciszy. Szuka wrażeń w wirze swobodnego życia w dużym mieście. W trakcie zabaw często towarzyszy mu najlepszy przyjaciel – Pisarczyk. Kolejnej bohaterce powieści – Annie wymyka się miłość. Jej rodzina została przesiedlona znad Dniepru – jej rodzice byli świadkami strategicznego zatopienia własnej wsi. Przez miejscowych są określani, jako „topieni”, z którymi nie powinno się wchodzić w bliższe relacje. Anna planuje uciec wraz ze swoją największą miłością, Piotrem. Tu do głosu wchodzi Pisarczyk – na podstawie wspomnień, opowieści i tropów rekonstruuje losy Michała i Anny. Stara się odnaleźć punkty łączące ich życia oraz spoiwa, które ich połączyło. Być może na jaw wyjdzie to, co do tej pory pozostawło ciche, cichutkie…

Mariana Leky – Sen o okapi, tłum. Agnieszka Walczy, Wydawnictwo Otwarte

14 kwietnia nakładem Wydawnictwa Otwarte pierwszy raz w Polsce ukaże się tłumaczenie powieści niemieckiej pisarki Mariany Leky. Gdy bohaterce powieści śni się okapi, nad mieszkańcami wioski, w której mieszka, zbierają się czarne chmury. Jej sen bowiem zwiastuje rychłą śmierć jednego z członków społeczności. Nigdy nie wiadomo kto i w jaki sposób umrze. W końcu mieszkańcy zaczynają przygotowywać się na własne odejście, bowiem przy kolejnym śnie Selmy.

16 kwietnia 2021

Marcin Wicha – Kierunek zwiedzania, Wydawnictwo Karakter

Laureat Nagrody Literackiej Nike powraca z kolejną książką z pogranicza różnych gatunków. W „Kierunku zwiedzania” punktem wyjścia jest spacer po wyimaginowanej wystawie prac Kazimierza Malewicza, która staje się pretekstem do wzięcia pod lupę takich tematów jak niespełnione projekty i marzenia, współczesność czy rosyjska rewolucja. Wicha pisze o sztuce bawiąc się konwencją – w „Kierunku zwiedzania” ścierają się narracje biografii artystycznej z językiem typowym dla kustosza muzeum. A to wszystko doprawione dużą dawką ironii i erudycji.

Ali Smith – Wiosna, przeł. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo W.A.B. 

14 kwietnia ukaże się także trzecia część Czterech Pór Roku, bestsellerowego cyklu Ali Smith. „Wiosna” przesycona jest nadzieją. To czynnik, który łączy Katherine Mansfield, Charliego Chaplina, Shakespeare’a, Rilkego, Beethovena, brexit, współczesność i przeszłość. Ali Smith, mając na uwadze „Peryklesa” Shakespeare’a, snuje opowieść o nieprawdopodobnych czasach – w epoce zamkniętych drzwi, autorka otwiera drzwi.

Cukry – Dorota Kotas, Wydawnictwo Cyranka

Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada za debiutancką książkę „Pustostany”, wraca z nowym dziełem. W „Cukrach” główna bohaterka dostaje diagnozę – zespół Aspergera. Co to właściwie znaczy? Kto albo co siedzi w jej głowie?

Paweł Pstrokoński – Wszystkie okna dla oknówek, Wydawnictwo Czarne

W Menażerii, niezwykle popularnej serii Wydawnictwa Czarne, 14 kwietnia ukaże się książka Paweł Pstrokońskiego. To opowieść o codziennych zwyczajach ptaków mieszkających w miastach. Bohaterami książki „Wszystkie okna dla oknówek” są zatem jaskółki, jerzyki, wrony, wróble i wszędobylskie gołębie. Obok nich występują również mniej znane i rzadziej spotykane pokrzewki, dzięcioły, sokoły gniazdujące na wieżowcach, a także bociany, puszczyki i bieliki.

Witold Bereś – Pilchu. Na rogu Wiślnej i Hożej, Wielka Litera

W ubiegłym roku zmarł wybitny polski pisarz Jerzy Pilch. W najbliższym czasie ukaże się zapewne kilka książek poświąconych autorowi „Pod Mocnym Aniołem”. Zbliża się publikacja jego niedokończonej autobiografii, niedawno swoją premierę miał zbiór felietonów z „Polityki”. 14 kwietnia nakładem wydawnictwa Wielka Litera ukaże się książka Witolda Beresia, autora wielu książek biograficznych, który Jerzemu Pilchowi towarzyszył niemal przez całe życie. „Pilchu” to opowieść twórcy poprzez jego teksty. Będzie tu zatem o demonach Pilcha, literaturze, kobietach i rzecz jasna życiu pisarza w Krakowie.

Sempre Susan. Wspomnienie o Susan Sontag – Sigrid Nunez, przekład Dobromiły Jankowskiej, Pauza

„Sempre Susan” to pierwsza książka non-fiction Wydawnictwa Pauza. Sigrid Nunez, autorka „Przyjaciela”, za którego otrzymała National Book Award, opowiada o życiu Susan Sontag.

Grażyna Plebanek – Bruksela. Zwierzęcość w mieście, Wielka Litera

W serii „Podróż Nieoczywista” wydawnictwa Wielka Litera ukaże się książka poświęcona kolejnemu dużemu europejskiemu miastu. Po Lizbonie, Wiedniu, Sztokholmie i Wenecji przyszedł czas na Brukselę. W tę nietypową podróż czytelników zabierze Grażyna Plebanek, pisarka, autorka takich książek jak „Dziewczyny z Portofino” czy „Pani Furia”.

Tomasz Różycki – Ijasz, Wydawnictwo Literackie

Opis wydawcy: nowa książka, właściwie poemat cenionego poety. Ważne wydarzenie literackie. Szalona – piękna, groteskowa i liryczna zarazem – pełna zaskoczeń i wolt językowych opowieść o nieśmiertelnym uczuciu. Brawurowa podróż przez trzy kraje i dwa kontynenty. Różycki stworzył poemat totalny: homerycki epos, powieść drogi i gorzką satyrę na współczesność w jednym. Nieskrępowana wyobraźnia, wspaniała inwencja językowa i narracyjna, ostra do bólu ironia.

28 kwietnia 2021

Andrzej Stasiuk – Przewóz, Wydawnictwo Czarne 

28 kwietnia ukaże się długo wyczekiwana, nowa książka Andrzeja Stasiuka. Fabuła książka sięga do czasów II wojny światowej. Czerwiec 1941 roku, świat podzielony na pół. Z jednej strony brzegu Niemcy, z drugiej Rosjanie. Pośrodku wiejski przewoźnik, który nocą, każdego kto zapłaci, wozi nocą na drugi brzeg. Pewnien mały chłopiec jest świadkiem tych wszystkich wydarzeń – widzi, słyszy i zapamiętuje jak najwięcej szczegółów: grzmot samolotów i drżenie ziemi. Po wielu latach narrator „Przewozu” stara się zrekonstruować historię, którą opowiedział mu ojciec.

Jan Pelczar – Lecę. Piloci mi to powiedzieli, Wydawnictwo Czarne

Wśród reportaży, z których słynie Wydawnictwo Czarne, które ukażą się jeszcze w kwietniu, warto zwrócić uwagę na „Lecę” Jana Pelczara. To opowieść o ludziach, którzy w rękach mają losy setek innych osób. Codziennie wzbijają się w chmury, spełniają pasję, ale codziennie poddawani są ogromnemu stresowi, biorą też wielką odpowiedzialność. Co kilka dni nowa lokalizacja, tropikalne wakacje i naprawdę duże pieniądze. To wszystko wiąże się z pracą pilotów lotów pasażerskich. Jan Pelczar zebrał opowieści pilotów, zarówno te wesołe i pokrzepiające, jak i wstrząsające, traumatyczne, związane z katastrofami lotniczymi. To wielowątkowa opowieść o jednym z najtrudniejszych zawodów świata.

Warte uwagi wznowienia

Agnieszka Graff – Świat bez kobiet

Od pierwszego wydania „Świata bez kobiet” minęło 20 lat, a wydaje się, że nie mogłoby być lepszego momentu na premierę tej książki. Choć wiele zmieniło się od tamtej pory w kwestii uprawnienia kobiet i mężczyzn, to przy obecnej władzy stało się równie wiele złego. Nie bez powodu kobiety strajkują w całej Polsce, od momentu premiery „Świata bez kobiet” Agnieszki Graff powstały takie inicjatywy, jak Partia Kobiet, Kongres Kobiet i Strajk Kobiet. O pominięciu kobiet w etapie odbudowy demokracji autorka pisała już wiele lat temu. 14 kwietnia Marginesy przypomną jej głos.

Anda Rottenberg – Proszę bardzo, Wydawnictwo Marginesy

W wydanej po raz pierwszy w 2009 roku książce „Proszę bardzo”, Anda Rottenberg rekonstruuje dzieje własnej rodziny. Rodziny niejednorodnej, zróżnicowanej pod względem etnicznym i wyznaniowym. W jej rodzinie mieszały się losy Żydów, Rosjan i Polaków. Przez to przodkowie Andy Rottenberg doświadczyli horroru obozów koncentracyjnych i gułagów. Autorka  szuka swoich korzeni w Nowosybirsku i na nowosądeckim kirkucie. Niczego nie retuszuje. Nie przemilcza i tego, że wujek był pionierem i komsomolcem.

Angelo Maria Ripellino – Praga magiczna, tłum. Halina Kralowa, Dowody na Istnienie

30 kwietnia, nakładem wydawnictwa Dowody na Istnienie, ukaże się, jak mówi Mariusz Szczygieł, biblia kultury czeskiej. Po dwudziestu czterech latach od pierwszego wydania w Polsce, w odnowionej szacie graficznej, ponownie ukaże się „Praga magiczna”, dzieło włoskiego slawisty Angelo Maria Ripellino. Dla miłośników Pragi i czeskiej kultury to lektura niezbędna.