Dziś, 29 maja 2020 roku, w godzinach popołudniowych zmarł Jerzy Pilch. Pisarz miał 68 lat.

Jerzy Pilch nie żyje

29 maja 2020 roku, w wieku 68 lat zmarł wybitny polski pisarz Jerzy Pilch.

– Do ostatnich chwil życia był świadomy. Był ciepłym, czułym człowiekiem. Kochał życia, nie był samotnikiem, jak próbowano go przedstawiać – przekazała „Gazecie Wyborczej” żona pisarza. Od kilku dni Pilch miał problemy z ciśnieniem.

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 foku w Wiśle. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był nie tylko pisarz, ale również eseistą, autorem scenariuszy. Był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich i filmowych. Nazywał sam siebie pierwszym alkoholikiem III RP, miłośnikiem futbolu i zagorzałym kibicem Cracovii Kraków.

Pilch bez wątpienia należy do grona najważniejszych i najciekawszych współczesnych polskich pisarzy. Pisał między innymi dla „Tygodnika Powszechnego”, „Przekroju” i „Polityki”. W 2012 roku podzielił się informacją o tym, że cierpi na chorobę Parkinsona. Stan swojego zdrowia opisywał w swoich książkach, temat postępującej choroby opisał w „Drugim dzienniku”.

W 1989 roku otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich za tom poetycki “Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej”, w 1998 roku – Paszport Polityki za zbiór “Bezpowrotnie utracona leworęczność”, a w 2001 roku – Nagrodę Literacką “Nike” za powieść “Pod Mocnym Aniołem”.

Jego książki inspirowały filmowców. Na ich podstawie powstały filmy “Spis cudzołożnic” (reż. Jerzy Stuhr) oraz “Pod Mocnym Aniołem” (reż. Wojciech Smarzowski).

Data i miejsce pogrzebu nie są jeszcze znane.