Laureatką Nagrody Literackiej Nike 2023 została Zyta Rudzka za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby”. W tym roku to prestiżowe wyróżnienie zostało przyznane po raz 27.

Spis treści:

Zyta Rudzka laureatem Nagrody Literackiej Nike 2023

Zyta Rudzka - Ten się śmieje, kto ma zęby
Kup książkę lub ebooka Ten się śmieje, kto ma zęby na Woblink.com

Laureatką Nagrody Literackiej Nike 2023 została Zyta Rudzka za powieść „Ten się śmieje, kto ma zęby” (Wydawnictwo W.A.B.). Nagrodzona książka to historia małżeństwa fryzjerki męskiej i dżokeja. W zachwycającej niekonwencjonalną formą powieści autorka  śmiało eksperymentuje z językiem, a także urzeka oryginalnym, bezkompromisowym stylem.

Laudację wygłosiła przewodnicząca jury, Inga Iwasiów:

Dziś nagradzamy Weryzm. Po wahaniu zapisuję to wielką literą, choć słownikowe znaczenie, wskazujące na technikę odwzorowania rzeczywistości, dałoby dobry napęd interpretacji powieści Zyty Rudzkiej – wszak jej postacie i ich środowisko zdają się podobne do czegoś znanego, sąsiedzkiego. (…) „Ten się śmieje, kto ma zęby” przetwarza schemat bajki i brzmi nie tylko stomatologiczną przypowieścią – od tytułu, przez kolejne wyjścia z domu, odwiedziny u znajomych, w zakładzie pogrzebowym i w przeszłości. Przez powiedzonka, dosadne frazy, wyprzedaże i scenki Wera odtwarza życie, zmysłowe i wielowątkowe. Jedna żałoba pozwala odbyć inną, po kochance. Zyta Rudzka opisuje bowiem świat miłości, w którym erotyczna swoboda trafia się często, a zakazy dotyczą opłakiwania. Nie seks bywa „niewłaściwy”, lecz brak emocjonalnego umiarkowania. Wera jest nieromantyczna, za to wytrwała. Uparcie zaczyna kolejny dzień, wściekle odpowiada na przeciwności. Nie odczuwa nostalgii, raczej zakłócenie prawa własności do tego, co ciężko zapracowane. W narracji Rudzkiej kupowanie i tracenie są mocno powiązane z wysiłkiem fizycznym, co przywraca bezpośrednią wartość materii.

Tegoroczna laureatka Zyta Rudzka otrzymała 100 tysięcy złotych i statuetkę projektu Gustawa Zemły.

Zwyciężczynię wyróżnienia, wybrało w dniu wręczenia nagrody jury w składzie: Inga Iwasiów (przewodnicząca), Marek Beylin, Przemysław Czapliński, Justyna Jaworska, Tadeusz Nyczek, Masza Potocka, Krzysztof Siwczyk, Maria Topczewska, Maria Zmarz-Koczanowicz.

W gronie nominowanych do Nagrody Nike 2023, razem z Zytą Rudzką, znaleźli się:

Grzegorz Piątek - Gdynia obiecana
Kup książkę lub ebooka Gdynia obiecana na Woblink.com

Wiktoria Bieżuńska, „Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”, Wydawnictwo Cyranka
Anna Bikont, „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”, Wydawnictwo Czarne
Mateusz Górniak, „Trash story”, Wydawnictwo Ha!art
Grzegorz Piątek, „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”. Wydawnictwo W.A.B.
Piotr Sommer, „Lata praktyki”. Wydawnictwo WBPiCAK
Ilona Wiśniewska, „Migot. Z krańca Grenlandii”. Wydawnictwo Czarne

Grzegorz Piątek laureatem Nagrody Nike Publiczności 2023

Laureatem Nike Czytelników został Grzegorz Piątek za „Gdynię obiecaną. Miasto, modernizm, modernizację 1920–1939” (Wydawnictwo W.A.B.). To opowieść o mieście tworzonym od podstaw, gdzie można było zacząć z „czystą hipoteką”.

W zeszłym roku laureatem Nagrody Literackiej Nike został Jerzy Jarniewicz za tomik poezji „Mondo Cane”. Więcej na ten temat przeczytacie w poniższym wpisie.

Nagroda Literacka Nike 2022: Jerzy Jarniewicz laureatem za „Mondo Cane”