Majówkowy Maraton Czytelniczy

Jacek Hugo-Bader Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Strażnicy wolności, Audiobook | Jacek Hugo-Bader

    Słyszeliście o C19? Nie, to nie jest rakieta balistyczna do przenoszenia głowic atomowych ani kryptonim gazu bojowego... C19 to grupa osób, które kwestionują ogólnoświatową strategię walki z chorobą COVID-19, jedna z najaktywniejszych grup polskich antyszczepionkowców. Są zadeklarowanymi wyznawcami teorii spiskowych, w tym tej najnowszej, o globalnym zamachu stanu, ogólnoświatowym spisku, którego początkiem jest zaplanowana przed kilku laty pandemia COVID-19. Ale za nic w św...

    Promocja
    okładka W rajskiej dolinie wśród zielska, Audiobook | Jacek Hugo-Bader

    "Rajską doliną jest były Związek Radziecki wspominany przez bohaterów reportaży Jacka Hugo-Badera jako kraina mlekiem i miodem płynąca. Mleko było wprawdzie chudziutkie, a miód rzucano do sklepów tylko z okazji świąt państwowych. Nostalgia jednak pozostała i wyłazi wszystkimi szparami betonowych bloków na prowincji i eleganckich domów z cegły w miasteczku kosmonautów pod Moskwą. "Rosyjska dusza jest jak spaniel, nawet jak mu jest wesoło, ma mordę rozpaczliwie smutną" - pi...

    Promocja
    okładka Biała gorączka, Audiobook | Jacek Hugo-Bader

    "Pojechałem do ZSRR kilka razy w 1991 i 1992 roku i więcej nie chciałem. Fantastyczni ludzie i obraza rozumu. Wielka sztuka i poniżające poszukiwania z opuszczonymi spodniami choć kawałka papieru toaletowego. Wspaniała architektura i okno wychodzące na górę śmieci na wysokość drugiego piętra. Zabrakło mi wtedy reporterskiego zrozumienia, zabrakło determinacji. I oto Jacek Hugo-Bader wchodzi w imperium dla mnie. Bo kiedy czytam jego reportaże, mam wrażenie, że specjalnie d...

    Promocja
    okładka Dzienniki kołymskie, Audiobook | Jacek Hugo-Bader

    "Jadę na Kołymę, żeby zobaczyć, jak się żyje w takim miejscu, na takim cmentarzu. Najdłuższym. Można się tu kochać, śmiać, krzyczeć z radości? A jak tu się płacze, płodzi i wychowuje dzieci, zarabia, pije wódkę, umiera? O tym chcę pisać. I o tym, co tu jedzą, jak płuczą złoto, pieką chleb, modlą się, leczą, marzą, walczą, tłuką po mordach… Gdy ląduję, w aeroporcie pod Magadanem czytam wielki napis: WITAJCIE NA KOŁYMIE – W ZŁOTYM SERCU ROSJI". Jacek Hugo-Bader...

Jacek Hugo-Bader Audiobooki

Jacek Hugo-Bader to polski dziennikarz, a nade wszystko reportażysta, związany od początku lat 90. z „Gazetą Wyborczą”. Autor takich książek jak „Dzienniki kołymskie”, „Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak”, a także nominowanych do Nagrody Literackiej Nike „W rajskiej dolinie wśród zielska” oraz „Skuchy”. Pisarz został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w 2014 roku. Wyróżniony został także licznymi nagrodami – w tym Grand Press (w 1996 oraz 2003 roku).

Życiorys Jacka Hugo-Bardera

Jacek Aleksander Hugo-Bader urodził się 9 marca 1957 roku w Sochaczewie. Ukończył studia pedagogiczne i przez jakiś czas pracował w zawodzie jako nauczyciel historii, a także nauczyciel w szkole specjalnej, pedagog szkolny oraz socjoterapeuta w poradni małżeńskiej. Od 1982 roku był aktywnym działaczem opozycji demokratycznej – Hugo-Bader był między innymi ostatnim szefem kolportażu Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej. Była to podziemna działalność związana z Solidarnością, która wydawała tygodnik „Wola” oraz drukowała „Tygodnik Mazowsze”. Później pisarz związał się z “Gazetą Wyborczą” – najpierw przy jej kolportażu, a potem w dziale reportażu (wygrał konkurs w 1991 roku). Od tego czasu zajmuje się przede wszystkim krajami byłego Związku Radzieckiego.

„Biała gorączka”

Oprócz Rosji i byłych republik radzieckich Jacek Hugo-Bader opisuje w swoich książkach także Azję Środkową. Przejechał ją całą na rowerze, jak również przemierzył pustynię Gobi, Chiny, Tybet czy góry Pamir, a także przepłynął kajakiem jezioro Bajkał. Jedna z jego najbardziej znanych książek, „Biała gorączka”, jest efektem podróży samochodem, którą podjął na przełomie 2007 i 2008 roku. Przez wiele miesięcy, od listopada 2007 do marca 2008, samotnie przemierzał tereny od Moskwy do Władywostoku. „Biała gorączka” podzielona jest na dwie części: „Znikający punkt” to opis samej podróży, natomiast „Pułapka na anioły” jest zbiorem nieco krótszych reportaży Hugo-Badera. Pierwsza część ukazuje przede wszystkim historie spotkanych na drodze ludzi z różnych części Rosji. Druga powstała po podróżach do różnych części byłego ZSRR, które pisarz odbył po roku 2000. „Biała gorączka”, wydana nakładem Wydawnictwa Czarne, była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w 2010 roku. Otrzymała także Nagrodę Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera. Audiobook czytany jest przez samego autora oraz jego przyjaciół znajdziecie oczywiście na Woblink, podobnie jak wersję papierową oraz ebooka.

„Dzienniki kołymskie”

Dużym uznaniem cieszy się także wciąż reportaż literacki Jacka Hugo-Badera zatytułowany „Dzienniki kołymskie”. Został on wydany w 2011 roku ponownie przez Wydawnictwo Czarne. Składają się na nią codzienne zapiski, jakie reportażysta prowadził w trakcie swojej podróży po północno-wschodniej Rosji, zwanej potocznie Kołyma (od nazwy głównej rzeki płynącej przez tamte tereny). Hugo-Bader przemierzał ją we wrześniu i październiku 2010 roku. „Dzienniki kołymskie” skupiają się w dużej mierze wokół wyprawy autostopem z Magadanu do Jakucka wzdłuż Traktu Kołymskiego, który pozostaje głównym szlakiem drogowym Kołymy. Książkę wypełniają historie poznanych na tych odludnych ziemiach osób, a także sam autora, skrzętnie notującego własne przygody oraz doznania w trakcie tej wyjątkowej wyprawy. Za „Dzienniki kołymskie” pisarz otrzymał w 2012 roku nagrodę „Czwarty Żywioł”, która przyznana została przez publiczność podczas 9. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie. Audibooka czytają tym razem nie tylko autor, ale także Joanna Szczepkowska oraz Adam Ferency. Zarówno on, jak i ebook oraz książka papierowa dostępne są na Woblink.

Książki Jacka Hugo-Badera dostępne w księgarni Woblink

Jacek Hugo-Bader jest także autorem innych bestsellerowych i nagradzanych reportaży. Wśród najnowszych warto wspomnieć o wydanej nakładem Wydawnictwa Agora książce „Skucha”, która nominowana była nie tylko do Nike, ale także do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej. „Magazyn Literacki Książki” uznał ją za najlepszy reportaż roku 2016. Ostatni jak dotychczas tytuł, „Audyt”, ukazał się w 2018 roku. Wszystkie pozycje Jacka Hugo-Badera, a także wiele innych reportaży, w tym tytuły wydane przez Wydawnictwo Czarne, znajdziecie na Woblink zarówno w formie książek papierowych, jak i ebooków oraz audiobooków.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.