Bez wyboru (ebook) –	Lena NowiczPromocja

E-book

Bez wyboru

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis publikacji

Autorka Lena Nowicz, pisząc książkę pt. „Bez wyboru” pragnie przekazać prawdę o dramatycznych przeżyciach kobiet, które zaszły w niechcianą ciążę. Powieść zawiera szokujące i przerażające fragmenty dotyczące wydarzeń, które miały miejsce w przeszłości w latach 1973 – 1986. Zamysłem autorki jest przypomnienie peerelowskich realiów czytelnikom w średnim wieku oraz przybliżenie niedawnej, a jakże trudnej rzeczywistości młodemu pokoleniu. Zresztą w czasach nam współczesnych kwestia aborcji wciąż wywołuje wiele burzliwych emocji, ma zwolenników, ale przede wszystkim zagorzałych przeciwników. Sądzę, że na podstawie tej lektury niejedna osoba będzie mogła sama odpowiedzieć sobie na pytanie, czy usuwanie ciąży powinno być legalne, czy też wszystkie dzieci, nawet te niechciane, trzeba urodzić.

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Liczba stron wydania papierowego

231

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

0.34 MB (MOBI), 0.73 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Dodaj komentarz

Bookendorfina Izabela Pycio

Bookendorfina Izabela Pycio

23.11.2015, 09:28

„"Lilka jest w ciąży, która może zniszczyć jej młode życie. Trzeba działać szybko, by zapobiec katastrofie."”

Książka z pewnością nie należy do łatwych, wymaga empatii, skupienia i otwartości na omawiany przez nią temat, bardzo delikatny, wrażliwy i kontrowersyjny, ale jednocześnie wpisany w kobiece dramaty. Autorka odważnie i szokująco przybliża nam wiele wątków związanych z niechcianymi ciążami, traumatycznymi przeżyciami kobiet i trudnymi decyzjami o aborcji. Omawia wydarzenia, które spotykały wiele polskich kobiet w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Absurdalna komunistyczna rzeczywistość, izolacja kraju, stan wojenny, polityczne układy, kryzys gospodarczy, wszechobecne łapówkarstwo, kombinowanie w celu zdobycia deficytowych dóbr. A w tym, brak dostępu do bezpiecznych środków antykoncepcyjnych i wielka skala podziemnej aborcji. Przerażające było traktowanie pacjentek przez większość ówczesnych lekarzy, bezdusznie i przedmiotowo, zasłaniając się niedorzecznymi przepisami i tragiczną strukturą służby zdrowia.

Lila, główna bohaterka, to bardzo atrakcyjna kobieta, ciesząca się dużym powodzeniem u mężczyzn, jednak mająca o nich bardzo złe zdanie. Wykazuje się niedojrzałością, egocentryzmem, doskonale manipuluje ludźmi. Nie potrafi stworzyć prawdziwego związku, źle lokuje swoje uczucia, wiele wymaga od życia, lecz niewiele z siebie daje innym. Ciąża jest dla niej kłopotem, przeszkodą, którą trzeba wyeliminować jak najszybciej, aby życie wróciło do normalności. Lila powiela życiowe błędy matki, jednocześnie wytyka je swojej rodzicielce. Wychowywana bez ojca, nie miała okazji poznać modelu prawdziwej rodziny. Jak mocno wyniesione z domu negatywne schematy zachowań determinują nasze życie? Czy potrafimy się im przeciwstawić? I kolejne nasuwające się w trakcie czytania książki pytania. Jaka jest ówczesna społeczna akceptowalność aborcji? W jakich kategoriach jest ona traktowana przez kobiety? Czy wygoda własnego życia i myślenie tylko o sobie wygrywa z wyrzutami sumienia? Lila szuka wsparcia wśród rodziny i znajomych, jednak otrzymuje go za mało i pozostaje sama z decyzją o usunięciu ciąży. Czy zdoła coś zmienić w swoim życiu?

Powieść poprzez pryzmat głównej bohaterki i kobiet w jej otoczeniu, naświetla wiele argumentów za i przeciw aborcji. Czy niechciana ciąża to rewolucja i trzęsienie ziemi? A co jeśli partner nie chce dziecka, czy mamy skazywać się na samotne macierzyństwo a dziecko na niepełną rodzinę? Czyż aborcja nie jest morderstwem? A poczęcie dziecka jedynym takim cudem na świecie? Czy każdy przypadek zasadności usunięcia ciąży powinien być traktowany indywidualnie? Pytania i wątpliwości są bardzo dobrze znane zwolennikom i przeciwnikom aborcji, wywołują mieszane i skrajne odczucia. Sposób narracji mocno przemawia do czytelnika, wzrusza i zmusza do głębszych refleksji. "Bez wyboru" to książka pełna, przemyślana i trafnie oddająca wagę problemu aborcji, jej istotę i niejednoznaczność. W dużym stopniu aktualna w stosunku do dzisiejszych czasów, bo choć zmieniają się warunki społeczne, sedno zjawiska pozostaje bez zmian i sprowadza się do decyzji o życiu lub śmierci.

bookendorfina.blogspot.com

Anonimowy czytelnik

17.11.2015, 12:12

„polecam”

Książka wywołuje lawinę emocji. Przedstawia dramatyczne przeżycia kobiet, które zaszły w niechcianą ciążę. Zamysłem autorki jest przypomnienie peerelowskich realiów czytelnikom w średnim wieku oraz przybliżenie niedawnej, trudnej rzeczywistości młodemu pokoleniu. Do dziś jest to temat bardzo kontrowersyjny. który ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Co ciekawe, wiara nie zawsze ma wpływ na to, czy osoba opowiada się za czy przeciw aborcji. Kościół jest od dawna stanowczym przeciwnikiem pozbawiania życia dzieci nienarodzonych, ale wśród osób będących podobnego zdania, jest także wielu ateistów. Kwestia słuszności aborcji jest uzależniona od czynników etycznych i poczucie moralności dlatego powinno być głównym wyznacznikiem oceny tego czynu. Szczerze polecam tę książkę.

Anonimowy czytelnik

25.09.2013, 14:43

„”

Mimo tego, że wiadomo, iż aborcja to nic innego jak zabijanie życia ludzkiego to ma się wrażenie, że prawie nikt o tym nie wie. Ani matka płodu, ani lekarz wykonujący zabieg, ani jego asystenci. Czemu dopuszcza się do tego? – Aby usunąć niepotrzebny, niewygodny i niezaplanowany problem. Właśnie, PROBLEM.
Życie to problem, mieć dziecko to problem. Nagle trzeba zmienić swoje plany życiowe, swój tryb życia, odstawić swoją karierę na bok, zmienić priorytety. To za dużo na raz. Oczywiście – a dopuścić do morderstwa, to żaden problem…? Niestety takie rozumowanie jest dość popularne w współczesnym świecie, ale kto o tym wie, że dziecko, krótko zanim będzie rozerwane na części, czuje zagrożenie; ono boi się, zaczyna być niespokojne, wydaje krzyk. Czy ktoś to słyszy? Czy ktoś o tym wie? No właśnie – nikt. Skąd też. Czy ktoś informuje? NIE.
Mam nadzieje, że książka „Bez wyboru” pomoże zrozumieć każdemu czytelnikowi, który ją weźmie do ręki, iż dar ciąży jest błogosławionym darem dla każdej kobiety, choćby nie do końca była tego świadoma. I że możliwość noszenia życia pod sercem winno, i na pewno jest wielkim szczęściem dla kobiety. Wszyscy - rodzina, państwo, którym zależy na dobru człowieka, powinny kobietom owe szczęście widoczne w dziecku pomóc realizować i towarzyszyć im na każdym etapie wychowania.

Dodaj recenzję