Klątwa rodziny Palmisano (ebook) –	Rafel NadalPromocja

E-book

Klątwa rodziny Palmisano

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis publikacji

W małej wiosce w Apulii pod koniec pierwszej wojny światowej, dwie kobiety postanawiają odmienić przeznaczenie nowonarodzonego Vitantonio Palmisano.Dwudziesty pierwszy potomek męskiej linii rodu Palmisano, Vitantonio, zostaje podmienieno przy narodzinach i wychowuje się jako brat bliźniak Giovanny Convertini, urodzony tego samego dnia w znacznie bardziej nobliwej rodzinie. Gdy połudnowe Włochy powoli odbudowują się po wojnie, bliźnięta zbliżają się do siebie, nie wiedząc, że nie są biologicznym rodzeństwem. Ich polityczna i uczuciowa edukacja latem odbywa się na wsi, a zimą w szkole w Bari. Wybuch drugiej wojny światowej przerywa ich beztroskie dzieciństwo i naukę. Vitantonio, który obiecał matce, że nigdy nie pójdzie walczyć, ukrywa się przed poborem do wojska.  Giovanna wyjeżdża do Hiszpanii, a potem do Francji, by walczyć z faszyzmem. Gdy upadek Mussoliniego jest bliski, a wojna zbliża się ku końcowi, Giovanna wraca do Bari, by odnaleźć  brata i prawdziwą miłość swojego życia.  "Klątwa rodziny Palmisano" to epicka opowieść o dwóch rodach uwikłanych w trudną historię dwudziestego wieku i o nierównej walce człowieka z przeznaczeniem. Jest to też opowieść o sile przyjaźni i niemożliwej miłości pomiędzy  dwojgiem ludzi, przekonanych o tym, że są bratem i siostrą. Sielskie opisy wiejskiego życia w Apulii są tak realne, że trudno uwierzyć, że ich autor nie jest rodowitym Włochem.

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Liczba stron wydania papierowego

384

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

0.66 MB (MOBI), 0.67 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Dodaj komentarz

Anna

Anna Dolińska

11.08.2016, 12:45

„Powieść utkana słońcem”

Tę powieść napisała osoba głęboko zakochana w Italii. Włoskie słońce, emocje, potrawy, zapachy i krajobrazy sprawiają, że można się rozrzewnić, roztęsknić, rozmarzyć, a tak w ogóle to chyba najlepiej wcale po ten tekst nie sięgać, o ile nie ma się w bliskiej perspektywie podróży na południe Włoch. ;)
Akcja toczy się niespiesznie, bo coś innego jest tu najważniejsze: niepowtarzalny włoski klimat, przyroda, ludzka mentalność, życie społeczne, problematyka dnia codziennego, intensywność i prostota przeżywania.
Oto w małej wiosce, w okolicy Bari, przychodzi na świat dwudziesty drugi potomek rodziny Palmisano. Ostatni potomek. Nad rodziną bowiem zdaje się ciążyć przedziwna klątwa - wszyscy, dosłownie wszyscy mężczyźni, giną podczas I wojny światowej: na skutek walk, pecha, egzekucji, chorób, nieporozumień. Ojciec najmłodszego Palmisana umiera, gdy jego towarzysze świętują zakończenie wojny, a owdowiała młoda matka postanawia zrobić wszystko, by jej dziecko nie nosiło nazwiska Palmisano.
Gdy tylko dowiaduje się o ciąży, ucieka w góry, a kiedy nadchodzi czas rozwiązania - oddaje synka swojej kuzynce. Ta w tym samym czasie rodzi dziewczynkę i postanawia wychować małego pechowca jako własne dziecko, ogłaszając światu, że urodziła bliźnięta.
Vitantonio i Giovanna dorastają w sielskich warunkach, a opisy ich wakacji, dojrzewania, życia szkolnego stanowią chyba najbardziej wartościowy punkt tej powieści. Nietrudno zgadnąć, że z biegiem lat zaczynają darzyć się uczuciem, jakie nie przystoi rodzeństwu. Czy i kiedy tajemnica wyjdzie na jaw? Co się stanie z młodym Palmisanem, gdy wybuchnie kolejna wojna? Czy klątwa przypisana jest nazwisku jako takiemu? A może przede wszystkim więzom krwi?
Roztęskniona, rozczulona - polecam na słoneczne popołudnie, do pomidorków zalanych złocistą oliwą i lampki dobrego wina.

Dodaj recenzję