Konkurs (ebook) –	Julie Murphy

ebook Konkurs

Autor:

Wydawnictwo: Amber

Format: EPUB, MOBI

Ocena czytelników

6,6
(85 ocen)zawiera oceny z Lubimy Czytać

Zaloguj się, by ocenić:

0
Twoja cena:

Konkurs to książka dla każdego, kto kiedykolwiek czuł się źle we własnej skórze. Pełna humoru, uczciwa, pozytywna powieść o akceptacji własnego ciała, o poczuciu tożsamości i o pokochaniu siebie.Szesnastoletnia Willowdean zawsze akceptowała swoje ciało. Choć mama – zwyciężczyni konkursu piękności – nazywała ją „Kluską”.  Wspierana przez przyjaciółkę, uosobienie amerykańskiej urody, i ciotkę z potężną nadwagą, nie zwracała uwagi na to, ile sama waży. Nie miała z tym problemu.Aż spotkała przystojnego chłopaka, który jej się spodobał i, co ważniejsze, któremu ona też się spodobała. Zakochała się i wtedy straciła pewność siebie…Żeby ją odzyskać, postanawia zrobić najbardziej przerażającą rzecz, jaka przychodzi jej do głowy: wziąć udział w stanowym konkursie piękności!

Język publikacjipolski
Typ produktuE-book w formatach: EPUB, MOBI
Rozmiary plików 0.60 MB (MOBI), 0.50 MB (EPUB)
Typ zabezpieczeniaznak wodny
Warunki dostępunielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione
Wymagania sprzętoweaby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI.

Wyświetlane oceny zawierają oceny
z Lubimy Czytać

Przemysław Garczyński

Przemysław Garczyński

17.11.2015, 05:47

„Zabawna, pouczająca, motywująca - polecam!”

Myśląc o książkach dla młodzieży, na myśl przychodzi mi wielu autorów. Jednym z nich jest John Green, który napisał m.in. „Gwiazd naszych wina”, „Papierowe miasta” i „Szukając Alaski”. I myślę, że obok jego książek śmiało można na półce umieścić „Konkurs” Julie Murphy.

Bohaterką tej pozycji jest 16-letnia Willowdean Dickson, mająca świadomość tego, że w oczach innych osób jest… gruba. Dziewczyna wie, że nawet jej matka tak w głębi duszy uważa – wszak sama wygra niegdyś tytułowy konkurs Miss Nastolatek Niebieskiego Łubinu. Will przez wiele lat próbuje pogodzić się z myślą, że nie jest jej pisane typowe, młodzieńcze życie: związek z chłopakiem, czułości, mnóstwo przyjaciółek.. Nawet wyprawy do galerii odpadają, bo trudno znaleźć sensowne ciuchy w jej rozmiarze.

Kiedy jednak w życiu Willowdean pojawia się Bo – przystojny chłopak, pracujący wieczorami w tej samej knajpce, co ona, dziewczyna zaczyna się zastanawiać nad swoją osobą. Bo czy jej wygląd zabrania jej kochać i być kochaną? Niesiona falą emocji, Will postanawia wystartować w konkursie na Miss – zwłaszcza, że jedyne kryterium to ograniczenie wiekowe.

Julie Murphy w swojej powieści porusza istotny dla nastolatek problem (braku) akceptacji własnego ciała. Autorka sama przyznaje na okładce, że należy do krąglejszych osób – zakładam zatem, że wiernie odwzorowała odczucia Willowdean oraz reakcje jej otoczenia. Książka ta stanowi swoisty, fabularny motywator dla dziewczyn uważających się za grube, a przez to – gorsze. Will udowadnia, że jedno absolutnie nie idzie w parze z drugim.

I mimo, że nie jestem ani puszysty, ani nastolatkiem, ani tym bardziej dziewczyną – polecam tę lekturę każdemu. Choćby jako naukę tolerancji innych bez względu na to, jak wyglądają. Bo – jak wiadomo – „nie szata zdobi człowieka”.

Przemysław Garczyński, 3telnik.pl