Miłość i samotność (ebook) –	Katarzyna RygielPromocja

E-book

Miłość i samotność

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis publikacji

Jeden sygnał, dwa, trzy, sekundy są długie jak całe lata świetlne. Agata zastanawia się, co powiedzieć, gdy już usłyszy głos mężczyzny, o co zapytać, co zrobić, jeśli okaże się, że ją zawiódł. Czeka na cud, który natychmiast rozwieje jej wątpliwości, przywróci dawną wiarę.

- Halo! – rozlega się w słuchawce. Piotr jest zajęty, Agata zna dobrze ten ton, świadczący o zniecierpliwieniu. Właśnie ma się odezwać, zadać pytanie, które jako pierwsze przyszło jej do głowy, gdzie jesteś, w Gdańsku, mógłby odpowiedzieć, albo w Warszawie, tylko tyle, to wystarczy, by kogoś poznać naprawdę, ale podnosi wzrok i się nie odzywa. Nie może.

Mężczyzna przed nią, który jest Piotrem, przecież wie to ponad wszelką wątpliwość, wciąż stoi w tym samym miejscu. Nie ma w dłoni telefonu. Jego ręce są w ruchu, dotykają, wyjmują, wsuwają z powrotem, otwierają, kartkują, wykonują mnóstwo innych czynności, które w każdym języku mają swoje nazwy. Ale nie trzymają telefonu. Nie trzymają. Jak to możliwe, że ona słyszy "halo!", powtarzane coraz głośniej, podczas gdy jej mężczyzna nie otwiera ust. Ciche klik i znowu sygnał. Połączenie zostało przerwane. Czy to znaczy, że cuda się zdarzają?

[...]

Mój Drogi,

nie lekceważ moich słów. Nasze listy są rozmowami, których nigdy nie odbyliśmy i nie odbędziemy ani przez telefon, ani tym bardziej twarzą w twarz. Myślę, że wiesz o tym tak samo dobrze jak ja i dlatego je piszesz, chociaż o wiele łatwiej zadzwonić. Rozłąka, która dochodzi w nich do głosu sprawia, że nie jesteśmy już tymi ludźmi, którzy rozstali się miesiąc temu na najbrzydszym dworcu we wszechświecie.

Czy przyszło Ci kiedykolwiek do głowy pytanie, co by się stało, gdyby Penelopie spodobał się któryś z zalotników? To, że nie przyjęła starań żadnego z nich, mogło przecież wynikać z ich przeciętności i bylejakości. Żadna kobieta nie zamieni bohatera na kogokolwiek. Ale gdyby pojawił się odpowiedni mężczyzna, silny i interesujący, gdyby, przypuśćmy, miał w sobie kilka cech Odysa, tych najbardziej ujmujących, godnych uwagi i podziwu, może nawet byłby do niego odrobinę podobny zewnętrznie (...) Możesz mi powiedzieć, co by się wtedy stało?

Agata i Piotr są archeologami. Ona jeszcze studiuje, on zdążył już przepracować kilka lat w zawodzie. Mieszkają razem od niedawna. Pewnego dnia Piotr informuje Agatę, że wyjeżdża na kilka miesięcy do pracy. W tym czasie prawdopodobnie będą widywać się rzadko lub wcale. Dziewczyna jest rozgoryczona, że chłopak podjął decyzję, nie pytając jej o zdanie. Po jego wyjeździe nie potrafi pogodzić się z samotnością. Telefony i listy, które do siebie piszą, nie zmniejszają tęsknoty i nie ułatwiają czekania. Uczucie Agaty zostaje poddane próbie. Pewnego dnia spotyka mężczyznę, który jest do Piotra łudząco podobny. Kiedy się poznają, nie może oprzeć się wrażeniu, że nowy znajomy jest nieobecnym narzeczonym.

Katarzyna Rygiel zadebiutowała bestsellerową książką Pod powiekami, która ukazała się w 2005 roku nakadem Wydawnictwa Autorskiego Katarzyna Grochola, Elżbieta Majcherczyk.

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

1.57 MB (MOBI), 0.66 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Dodaj komentarz

Magdalena Oszek

Magdalena Oszek

01.04.2012, 20:36

„”

„Dziwne myśli przychodzą jej do głowy, raz chce zostać, raz wyjechać. Wszystko jedno dokąd, byle dalej od miejsc, które już zna. Uciekać, bez przerwy uciekać. Przed sobą. Przed Nim. Przed codzienną tęsknotą, od której nie można się uwolnić, chociaż czasem ulega się złudzeniu, że jest inaczej. Uciekać, by dowiedzieć się, jak jest tam, gdzie nas nie ma, i czy to prawda, że zawsze jest lepiej i bardziej słonecznie, gdy wiatr wieje w plecy, nie w oczy, a optymizm sprzedaje się na litry wszystkim potrzebującym.”

Katarzyna Rygiel urodziła się w 1975 roku w Kielcach. Ukończyła studia archeologiczne i dziennikarstwo w Warszawie. Zadebiutowała powieścią „Pod powiekami”. W 2008 roku ukazała się jej bestsellerowa powieść „Miłość i samotność”.
Bohaterami powieści są młodzi ludzie, którzy planują razem wspólne życie. Piotr jest młodym archeologiem. Dostaje ofertę pracy w wykopaliskach koło Gdańska. Praca ta wiąże się z wyjazdem z Warszawy na pół roku i pozostawienie w niej swojej narzeczonej – Agaty. Chłopak jest przekonany, że miłość na odległość jest możliwa, że jeśli ktoś kogoś kocha to poczeka. Współczesne dobra techniki umożliwiają przecież kontakt telefoniczny, sms-y i rozmowy przez komunikatory, ale czy to wystarczy? Agata po wyjeździe Piotra jest zdruzgotana. Chłopak postawił ją przed faktem dokonanym, nie przedyskutował z nią podjętej decyzji. Dlatego czuje się ona samotna, porzucona i zraniona. Ta sytuacja wpływa na jej formę psychiczną. Niespodziewanie na jej drodze pojawia się tajemniczy mężczyzna, co jeszcze bardziej zaskakujące będący lustrzanym odbiciem jej ukochanego. Tajemniczy nieznajomy pomaga kobiecie wyjść z samotności. Czy oprócz pomocy mężczyźnie uda się również zdobyć serce dziewczyny?
Z losami Piotra i Agaty przeplata się też życie innej pary. Dojrzałe małżeństwo będące ze sobą już kilka lat, mieszka razem, ale tak naprawdę obok siebie. Nie rozumieją się, bo mimo długiego wspólnego ze sobą życia nie znają się. W pewnym momencie stwierdzają, że takie dalsze życie nie ma sensu, że lepiej będzie im osobno. Jednak wspomnienia przeszłości, uczuć które kiedyś ich łączyło sprawia, że postanawiają ratować swój związek. Czy im się uda?
Książka opowiada o prawdziwym życiu i uczuciach które łączą ludzi. O tym jak rutyna wkrada się w wiele współczesnych związków. W każdym związku są chwile radości i chwile smutku. Momenty które wystawiają nasze uczucia na próbę. Czasami to ile dla nas znaczy dana osoba odkrywamy zbyt późno. Czasami w nieudanym związku męczymy się przez całe życie, bo dzieci, bo rutyna – przyzwyczajenie. Miłość wystawiona na próbę, nie zawsze potrafi ją przetrwać.
Książkę czyta się jednym tchem, trudno oderwać się od lektury. Napisana jest prostym językiem, wyraźnie wyczuwa się emocje i smutek bohaterki. Jedną wadą jest to, że akcja w książce nie jest dynamiczna, czasami może się trochę ciągnąć, ale chęć poznania dalszych losów bohaterów sprawia że czyta się ją dalej. Bardzo pomysłowym przerywnikiem są fragmenty listów, jakie Piotr i Agata wymieniali między sobą w czasie swojej rozłąki. W książce znalazłam też kilka fajnych stwierdzeń, które wpisałam sobie do swojego notatnika z cytatami.
Tematyka może trochę smutna, ale w życiu nie zawsze miłość kończy się happy endem i nie wszystkie książki muszą tryskać radością od pierwszej do ostatniej strony. Miłej lektury.

Dodaj recenzję