Neponset (ebook) –	Agnieszka Osiecka

E-book

Neponset

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis ebooka

Dotąd niepublikowana, napisana na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych powieść Agnieszki Osieckiej. Jak zawsze osobista, jak nigdy aktualna. Jakby celowo miała się ukazać właśnie dziś. 

Preludium do „Białej bluzki”, perpetuum mobile, dzięki któremu możemy udać się w fascynującą podróż śladami nieprzystosowanej do życia, antysystemowej, anarchicznej, a przede wszystkim żywiołowej (rzecznej, dorzecznej i niedorzecznej) bohaterki.

Marta mieszka w Cambridge w USA, realizuje się w pracy, poznaje ciekawych ludzi, dokształca się, uczestniczy w życiu społecznym i towarzyskim, sporo czasu spędza też nad rzeką, którą uwielbia. Z pozoru uosabia współczesną studentkę, rezydentkę realizującą się w multikulturowych (koniecznie) i proobywatelskich (najlepiej) projektach. Jednak nie – jest żebraczką i pamiętnikarką, która wyobraźnią tworzy własną ziemię niczyją, przestrzeń cokolwiek nierealną. Okalające Boston Rzeka Karola oraz tytułowa rzeka Neponset to naturalne granice jej osobliwego rezerwatu. 
To tu bohaterka Osieckiej nabawi się tej choroby, która potem naznaczy Elżbietę z „Białej bluzki”. 
Marta mówi o sobie, że jest „pojemnikiem, w którym kołaczą się dawne echa i odgłosy”, jest „jak radio zgubione przez astronautów, pędzące przez nieba z resztkami audycji o hodowli bratków lub kurcząt – audycji, której już nikt nie słucha”. 
Marta kocha i nie jest kochana. Każdego dnia świat bombarduje ją wrażeniami i omamami, daje się jej we znaki. A ona – pozbawiona dystansu – grzęźnie, spala się, zatraca. 

Agnieszka Osiecka (1936–1997) – poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka. Od 1954 roku związana była ze Studenckim Teatrem Satyryków (STS), gdzie zadebiutowała jako autorka tekstów piosenek. Prowadziła w Polskim Radiu Radiowe Studio Piosenki, które wydało ponad 500 piosenek i pozwoliło na wypromowanie wielu wielkich gwiazd polskiej estrady. Od 1994 roku była związana z Teatrem Atelier w Sopocie, dla którego napisała swoje ostatnie sztuki i songi. Dorobkiem Agnieszki Osieckiej zajmuje się założona przez córkę poetki Agatę Passent Fundacja Okularnicy. Pośmiertnie została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Szczegóły

Język ebooka

polski

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

1.24 MB (MOBI), 0.45 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Katarzyna Maciejewska

09.06.2016, 12:14

„Doskonała, polecam.”

Genialne studium miłości we wszystkich jej barwach, szaleństwa, ułudy, obłędu, samotności.
Z treścią i wymową książki idealnie współgra okładka ukazująca bezkres, zagubienie, granicę, samotność.
Neponset to książka życiowa, mądra na swój sposób, odrobinę pokręcona, taka w której wielu (jak ja) zakocha się, a wielu odłoży ją na półkę już po kilkunastu stronach.
Samego dziennika Marty jest niewiele ponad 120 stron. Całą książka liczy 256 stron. Pozostałe kartki zapełniają cenne i ciekawe dodatki - fragmenty rozmowy Karoliny Felberg- Sendeckiej z Magdą Czapińską zatytułowane Koleżanka oraz rozprawy Karoliny Felberg-Sendeckiej. Warto przeczytać zarówno pamiętnik Marty, jak i w/w dodatki, które rzucają zupełnie inne światło na treść dziennika.
Trudno napisać o tej książce cokolwiek więcej. Podejrzewam (ba, jestem przekonana), że każdy czytelnik odbierze ją inaczej.
Nie ukrywam, Neponset to smutna i niełatwa w lekturze książka, ale warto ją poznać, porusza i to bardzo. Jeżeli szukacie nietuzinkowej, ponadczasowej, przepełnionej emocjami, pięknie nakreślonej prozy, Neponset jest dla was.
Jeżeli jednak szukacie lektury lekkiej, rozrywkowej, odstresowującego czytadła, sięgnijcie po inną książkę.