Ptaki Wierchowiny (ebook) –	Ádám Bodor

ebook Ptaki Wierchowiny

Autor:

Wydawnictwo: Czarne

Format: EPUB, MOBI

Ocena czytelników

7,4
(40 ocen)zawiera oceny z Lubimy Czytać

Zaloguj się, by ocenić:

0
Twoja cena:

Brygada Anatola Korkodusa pilnuje wody, która tutaj, na końcu świata, jest rzeczą świętą. Trysnęła ongiś za sprawą świętej Militzenty, Matki Trójnogiej przybyłej z Niemego Lasu, a powstałe źródła termalne pozwalają utrzymać się miejscowej ludności, która sprzedaje wodę za „kupony”, smalec lub mydło. Wszystko wokół jest śladem przeszłości: była gospoda, stary zakład fryzjerski, dawny szpitalik. O zanikaniu tego, co było, i braku tego, co mogłoby się zdarzyć, opowiada Adam, narrator, przybrany syn Anatola Korkodusa, w parę lat po jego porwaniu i tajemniczej śmierci…

Ptaki Wierchowiny mówią o naturze świata, którą kształtują władza, hierarchia i przemoc. To rodzaj przypowieści o człowieku, o dwoistości jego natury, o instynktach i potrzebie metafizyki, o czekaniu na kogoś, kto „nam wreszcie powie, po co tu jesteśmy”.

"Trudno porównywać rzeczy nieporównywalne. Bo oczywiście można stwierdzić, że u Ádáma Bodora Márquez zderza się z totalitaryzmem, a Kafka z surową pustką górskich dolin, ale to nie wystarczy, by dojrzeć dojmującą samotność prozy znakomitego węgierskiego pisarza, jej lakoniczne wyczucie absurdu, smutek zabarwiony ponurą ironią. Bodor pisze o wielkich przestrzeniach, chociaż w jego świecie brak powietrza, a głównymi zasadami rzeczywistości są strach, którego nie sposób – i nie wolno – nazwać po imieniu, oraz osobliwa fatalistyczna rezygnacja w oczekiwaniu na wyrok. W każdym razie wchodzicie tam na własną odpowiedzialność. Wrócą tylko nieliczni."

Piotr Kofta

Język publikacjipolski
Liczba stron wydania papierowego208
Typ produktuE-book w formatach: EPUB, MOBI
Rozmiary plików 1.56 MB (MOBI), 0.95 MB (EPUB)
Typ zabezpieczeniaznak wodny
Warunki dostępunielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione
Wymagania sprzętoweaby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI.

Wyświetlane oceny zawierają oceny
z Lubimy Czytać

Krzysztof Kosiński

30.12.2014, 23:23

„O nas wszystkich...”

"Ptaki Wierchowiny" to lekko surrealistyczna opowieść o małej społeczności. Mamy XXI wiek ale tu czas już dawno się zatrzymał. Jest tylko niewielka społeczność żyjąca według własnych zasad i mityczni ONI, gdzieś tam w świecie zewnętrznym. Zdarzenia i ludzie poajwiają się i znikają a życie toczy się swoim leniwym rytmem bez potrzeby głębszego analizowania sensu bycia, tkwienia i istnienia. Do połowy książki nie czułem jej rytmu, nie mogłem dać się ponieść opowieści nadmiernie próbując ją analizować. Kiedy przestałem to robić, dałem się wciągnąć i raptem zrobiło się pięknie i strasznie. Polecam serdecznie, książka "zostaje" bo choć lektura już skończona, to nadal obrazy i historie przewijają się w głowie. Bardzo smakowite i uniwersalne bo... czyż wszyscy nie jesteśmy podobni, kiedy sami tworzymy małe społeczności w których się dobrowolnie zamykamy?