Rok 1863. Opowieść o miłości, wojnie i gotowaniu (ebook) –	Aleksandra Katarzyna Maludy

E-book

Rok 1863. Opowieść o miłości, wojnie i gotowaniu

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis ebooka

Połowa roku 1862. W powietrzu już wisi powstanie, do którego przygotowują się mieszkańcy Drozdowa, Kondrajca oraz innych okolicznych miejscowości. Powstańcy organizują potajemne spotkania, aby omówić plany działania i dodać sobie nawzajem otuchy w tych ciężkich dla kraju czasach. We dworze drozdowskim, pod kierownictwem postawnej kucharki Józefowej, trwa gorączkowa krzątanina, wszak trzeba żołnierzy zaopatrzyć w żywność, bandaże i szarpie. Anielka, ukończywszy pensję dla dziewcząt w Płocku i wróciwszy do rodzinnego domu, uczestniczy we wszystkich pracach. Musi równocześnie odciążać w obowiązkach powoli tracącego siły ojca. Ale jak tu zachować spokój i zagłuszać strach gotowaniem, pieczeniem i doglądaniem bydła, gdy w Polsce coraz gorzej się dzieje i na domiar złego własny brat wybiera się na wojnę? Powstanie styczniowe, podczas którego toczy się akcja powieści, podzieliło ludzi na bohaterów i drani, a wiele kobiet zmusiło do heroizmu. Gotowały (autorka przytacza przepisy kulinarne rodem z dziewiętnastowiecznych książek kucharskich), kochały i cierpiały, a wśród wojennej zawieruchy odnajdywały siebie i swój, czasem nawet szczęśliwy, los. Razem z powieściowymi postaciami zanurzamy się w przytulną, ale w tych czasach pełną dramatyzmu atmosferę szlacheckich dworków, błądzimy po bezdrożach Syberii, spotykamy szlachetnych mężczyzn, pięknego nicponia i mądrego, buriackiego szamana.

Szczegóły

Język ebooka

polski

Rok wydania papierowego

266

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

1.17 MB (MOBI), 1.07 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Nina

Halina Grice

23.12.2015, 09:59

Droga Kasiu, bardzo Ci dziękuję, że zwróciłaś moją uwagę na swoją książkę. Dawno nie czytałam książki napisanej tak piękną polszczyzną, co już było dla mnie czytelniczym orgazmem :) Powstanie Styczniowe, miłość, przepisy kulinarne - dla mnie bomba. Nigdy nie potrafiłam przyjąć historii, podawanej nam w szkole - nudziło mnie to po prostu i nie mogłam wykrzesać w sobie nawet iskierki zainteresowania. Dzięki takim pozycjom zapoznaję się z piękną historią naszego kraju. I za to, droga autorko, serdecznie Ci dziękuję. Proszę, pisz dalej!