Stalin . Terror absolutny (ebook) –	Jorg BaberowskiPromocja

E-book

Stalin . Terror absolutny

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis publikacji

„Porzućcie wszelką nadzieję, wy, którzy tu wchodzicie” – ostrzegały słowa umieszczone nad wejściem do piekieł w dziele Dantego. Zdanie to mogłoby widnieć na słupach granicznych kraju, którym rządził Stalin. Ofiarą psychopaty, którego w równym stopniu fascynowała władza, co terror i ludzkie cierpienie, padły miliony bezbronnych i niewinnych ludzi. Umierali z głodu, znikali na zawsze w łagrach albo byli mordowani, by zaspokoić żądzę krwi Stalina.

W swojej wybitnej, wstrząsającej książce Jörg Baberowski prowadzi czytelnika w paranoiczny świat sowieckiego dyktatora i tworzy nieznane perspektywy, pozwalające na nowo odczytać przyczyny stalinowskich zbrodni. Jest to jednocześnie książka wymagająca, gdyż autor każe nam śledzić setki dokumentów, listów, donosów, raportów, wspomnień i relacji świadków, byśmy spróbowali sami – porzucając intelektualny komfort niewiedzy – zrozumieć „logikę terroru”. 

Ta wyjątkowa książka jest wstrząsająca nawet dla tych, którzy myśleli, że po przerażającej do szpiku kości lekturze utworów Sołżenicyna i Szałamowa nic ich już nie zszokuje . […]
System stalinowski był absolutnie zdominowany przez terror. Ale czy można zrozumieć terror? Skąd wzięła się owa przemoc, którą ówczesna władza rozpowszechniła w całym wielonarodowościowym imperium sowieckim? Jakich dokonała spustoszeń? Być może odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziemy w tej książce […].
„Die Zeit”

Jörg Baberowski (ur. w 1961) – profesor historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie. Autor licznych publikacji na temat historii Rosji i Związku Sowieckiego.

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

8.43 MB (MOBI), 3.81 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Dodaj komentarz

Marek Ussi

25.08.2014, 00:28

„Terror jako podstawowy mechanizm władzy sowieckiej”

Przyczyny terroru stalinowskiego z perspektywy niemieckiego historyka na tle historii sprawowania władzy przez Stalina. Autor ukazuje mechanizmy transmisji terroru z góry na dół w łańcuchu władzy. Książka koncentruje się na przedstawieniu tezy, że Stalin był psychopatą a terror był podstawowym narzędziem rządzenia w skądinąd niewydolnym państwie. Dla poparcia tej tezy są przytaczane liczne przykłady, wiele odniesień literaturowych, warsztatowo nie jest to lekka beletrystyka historyczna, którą się czyta w jedno popołudnie, ale autor stara się również nie zamęczyć czytelnika na śmierć. Nie należy oczekiwać licznych anegdot historycznych, dokładnego przedstawienia bohaterów wydarzeń, ani wprowadzenia we wszystkie zagadnienia dotyczące historii tego okresu lub funkcjonowania państwa sowieckiego.
Warto przeczytać, ale to wymagająca lektura i raczej należy posiadać chociaż ogólną wiedzę dotyczącą wydarzeń tego okresu.

Dodaj recenzję