UPADŁE ANIOŁY (ebook) –	Graham MastertonPromocja

E-book

UPADŁE ANIOŁY

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis publikacji

Katie Maguire, młoda i atrakcyjna detektyw w Cork, boryka się z poważnymi problemami we własnym życiu rodzinnym. W przededniu podjęcia poważnej decyzji, czy zrezygnować z rozwijającej się kariery w irlandzkiej policji i przenieść się do San Francisco wraz ze swoim narzeczonym Johnem, który w dobie kryzysu musi sprzedać odziedziczoną rodzinną farmę sprawy się komplikują. W diecezji Cork i Ross, gdzie w społeczeństwie zapanowały antyklerykalne nastroje wywołane przypadkami molestowania nieletnich przez księży, dochodzi do serii porwań i zabójstw księży.

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Liczba stron wydania papierowego

400

ISBN wydania papierowego

978-83-7985-859-0

Rok wydania papierowego

2016

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

2.11 MB (MOBI), 0.64 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Dodaj komentarz

Katarzyna Chojecka

Katarzyna Abramova

24.01.2017, 07:19

„W thrillerze Masterton zdecydowanie lepiej odnajduje się niż w horrorze.”

Coraz bardziej wkręcam się w kryminalną odsłonę twórczości Grahama Mastertona i jego cykl o irlandzkiej pani komisarz, Katie Maquire. Tym razem padło na Upadłe anioły, drugi pod względem chronologicznym tom serii, a trzeci, który miałam przyjemność czytać.

Tym razem rudowłosa detektyw staje w obliczu porwań księży, oskarżonych przed laty o molestowanie swoich podopiecznych. Na samych uprowadzeniach się nie kończy, a kolejno znajdowane zwłoki noszą ślady coraz brutalniejszych i okrutniejszych tortur. Śledztwo jest o tyle utrudnione, że miejscowi duchowni nie tylko nie są skorzy do współpracy, lecz wręcz żądają wyciszenia sprawy, która wzbudza coraz większe kontrowersje i zarzuty wobec Kościoła. Nie pomagają również coraz bardziej antyklerykalne nastroje wśród mieszkańców, spośród których niektórzy głośno mówią o sprawiedliwej karze, jaka spotkała zmarłych.

W tym samym czasie Katie musi zmierzyć się z problemami osobistymi. Przyszłość jej związku z Johnem staje pod znakiem zapytania, gdy okazuje się, że mężczyzna musi powrócić na stałe do Stanów. Czy policjantka będzie skłonna poświęcić rozwijającą się karierę i pozostawić bliskich, by podążyć na ukochanym mężczyzną?

Podobnie jak przy okazji pozostałych części serii, tak i tym razem aby schwytać mordercę (bądź morderców) konieczne będzie odkrycie tajemnicy z przeszłości, tym razem jednak nie tak odległej jak w przypadku Białych kości. W porównaniu z Maquire czytelnik ma zadanie o tyle ułatwione, że pojawiające się regularnie rozdziały poświęcone temu, co dzieje się z ofiarami, ujawniają w znacznej mierze poznanie motywów sprawcy. A są one może nie tyle uzasadnione, co do pewnego stopnia zrozumiałe. Uprzedzam też, że nie do końca są tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Masterton nie ma skrupułów, by pokazać hipokryzję i zakłamanie znacznej grupy duchowieństwa, kryjącej się za wzniosłymi słowami i całą instytucją jak lew broniącą swych członków. Dotyczy to nie tylko wydarzeń z przeszłości mających związek z morderstwami, ale też codziennej rzeczywistości, gdy księża za nic mają przykazania ubóstwa i wstrzemięźliwości, mimo że tak ochoczo wytykają wiernym ich łamanie. Nasuwa to nieco skojarzenie z piątym tomem o Katie, tj. Sióstr krwi, choć trzeba przyznać, że obydwie powieści poruszają zupełnie inne kwestie i problemy.

Autor, znany głównie z powieści grozy, nie szczędzi drastycznych i brutalnych opisów, które wrażliwego czytelnika mogą momentami przyprawić jeśli nie o mdłości, to przynajmniej silne poczucie dyskomfortu. Nawet odporni na makabrę faceci mogą trafić na sceny, które będą im się potem plątać w pamięci i nie dadzą spokoju. Fragmenty te mają jednak swoje uzasadnienie i daleka jestem od oskarżania Mastertona o bezpodstawne epatowanie okrucieństwem.

Mimo że Upadłe anioły to drugi tom cyklu, intryga kryminalna stanowi odrębną, zamkniętą całość, dlatego można bez problemu sięgnąć po powieść nawet bez znajomości poprzedniej części. Bezpośrednio łączy je tylko wątek osobistego życia głównej bohaterki.


Podsumowując, po raz kolejny Graham Masterton zaprezentował się autor bardzo przyzwoitego thrillera i to lepszego niż większość horrorów, jakie wyszły spod jego pióra. Jak najbardziej zachęcam do lektury.

Recenzja opublikowana również na: http://www.kacikzksiazka.pl/2017/01/upade-anioy-graham-masterton.html

Dodaj recenzję