Zapiski z Annopola (ebook) –	Wiesława BancarzewskaPromocja

E-book

Zapiski z Annopola

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis publikacji

Anna stara się nie myśleć o współczesnym świecie, który opuściła na dobre. Jej życie jest teraz w Annopolu w latach trzydziestych, u boku ukochanego męża i córeczki Walentynki. Zajmuje się domem, odwiedza przyjaciół, zaczyna robić karierę jako autorka książek dla dzieci. Niespodziewanie dostaje niezwykłą szansę od losu, szansę na odzyskanie rodziny. Już niedługo spotka tatę, ciocię Marysię i babcię Duszkowską. Jedno jednak nie daje jej spokoju – zbliżająca się wojna…

„Zapiski z Annopola” to barwna opowieść o miłości i sile rodzinnych więzi. Autorka sugestywnie kreśli obrazy miast i miasteczek przedwojennej Polski. Przede wszystkim jednak przypomina o wadze międzyludzkich relacji, tęsknocie za ciepłem domowego ogniska, spokojem i prostotą.

„Zapiski z Annopola” to porywająca kontynuacja losów Anny Duszkowskiej, opisanych przez Wiesławę Bancarzewską w „Powrocie do Nałęczowa”.

Kto z nas nie chciałby, chociaż na chwilę, przenieść się w czasie. Zobaczyć ponownie bliskich, których już nie ma? Dowiedzieć się, jacy byli, o czym marzyli… Wrócić do dni, kiedy uczucia nazywały się podobnie, ale... smakowały inaczej. Taką podróż funduje nam pani Wiesława Bancarzewska. Dałam się oczarować tej historii.

Justyna Sieńczyłło o „Powrocie do Nałęczowa”

Wiesława Bancarzewska – emerytowana nauczycielka biologii, autorka publikacji dydaktycznych. Jest nocnym markiem, ponieważ to nocą właśnie słucha muzyki i czyta, co w rękę wpadnie, od książek L.M. Montgomery po dzieła współczesnych myślicieli. Współpracowała z miesięcznikiem „Kocie Sprawy” i nie ukrywa, że o kotach może mówić, śpiewać, pisać wszędzie, zawsze i o każdej porze. Miłośniczka stylu retro oraz stojących zegarów. Mieszka w Inowrocławiu z mężem i czterema kotami.

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

5.76 MB (MOBI), 2.49 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Dodaj komentarz

Magdalena Oszek

Magdalena Oszek

11.01.2016, 17:20

„Fajna saga rodzinna”

Każde dziecko zanurza się w swojej rodzinie jak w zupie i powoli nasiąka tym, co je otacza: wrzaskiem, lękiem, ciągłym biegiem donikąd lub spokojem, bajkami, słońcem albo jeszcze czym innym. Różne są zupy. Potem, kiedy skończy się dzieciństwo, córka albo syn pójdzie w świat i zacznie nasiąkać innymi ludźmi oraz innymi miejscami, ale najważniejsze jest pierwsze, domowe nasiąknięcie.
Zachwycona pierwszym tomem rodzinnej sagi Wiesławy Powrót do Nałęczowa, z przyjemnością sięgnęłam po jej kolejny tom – Zapiski z Annopola.
Bohaterce cyklu Annie Duszkowskiej czas za modrzewiem leci bardzo szybko. Mamy już rok 1938. Anna wyszła za mąż za swoją wielką miłość Aleksandra Obryckiego i mają wspaniałą córeczkę Walentynkę.
Szczęśliwi małżonkowie mieszkają w majątku Annopol, gdzie Olek jest zarządcą. Obowiązki Anny polegają na doglądaniu obejścia i zarządzaniu domem. W wolnych chwilach nasza bohaterka pisze opowiadania dla dzieci, które wydaje Nasza Księgarnia pt. Idealny las.
Anna nadal wraca do swojego domu w Toruniu przechodząc przez modrzew na obrazie. Korzysta tam z dobrodziejstw współczesnej techniki: pralki, zmywarki czy odkurzacza. Dzięki temu ma więcej czasu dla siebie, ale również jest w stanie pomóc rodzinie i przyjaciołom w przypadku ciężkich chorób. Do okresu przedwojennego bohaterka przynosi przede wszystkim leki, ale również różne produkty spożywcze i książki. Nie raz ratuje ona życie innym. Poszukuje również informacji na temat powojennych losów członków swojej rodziny i znajomych.
Stara się też dokształcać swoją córkę, ale również uczy panie pracujące w majątku – pokojówkę i kucharkę.
W wyniku pewnego zbiegu okoliczności Anna Obrycka poznaje rodzinę swojego ojca. Tym razem więc poznamy rodzinę bohaterki od strony taty. I tutaj poczujemy się jak w domu, wśród kochających się ludzi o świetnym poczuciu humoru i wielu zwariowanych pomysłach. Poczujemy magię rodzinnego domu do którego chętnie się wraca.
Autorka wprowadza też nowe postacie, pewne intrygi które czasami urastają do rangi wręcz kryminalnych. Poznajemy osoby żyjące w różnych kręgach społecznych. Mamy do czynienia z właścicielami majątków, ale też z biednymi osobami zatrudnionymi przy pracach w gospodarstwie. Przeczytamy o życiu na wsi i w mieście. Życiu, które staje się coraz to trudniejsze.
W tej części również autorka wprowadza postaci historyczne, opisuje ciekawe miejsca m.in w Inowrocławiu i stolicy. Przez całą powieść czuje się atmosferę nadciągającej II wojny światowej. Niepokój rośnie wraz z kolejnymi stronami powieści.
Pewnego dnia Anna odkrywa, że obraz z modrzewiem znikł ze strychu. Wzbudza to jej wielki niepokój, bo zbliża się wojna o której ona wie przecież tak dużo. Jak teraz uratuje ona siebie i swoją rodzinę?
Powieść czytało mi się dobrze. Autorka bardzo fajnie, prostym językiem opisuje losy bohaterów. Nawet jeśli ktoś nie znał poprzedniej części, to nie ma się czym martwić. Pani Wiesława co jakiś czas przypomina wydarzenia z poprzedniej części.
Podziwiałam Anię za to, że dla miłości potrafiła poświęcić swoje współczesne życie. Że nie bała się żyć w tak trudnym dla Polski okresie. Prawdą jest więc to, że dla miłości można zrobić wiele.
Wiem, że wielu osobą nie podoba się ta seria. Uważają ją za naiwną i ckliwą, ale ja lubię czasami przenieść się w inne życie.
Zapiski z Annopola podobały mi się. Wiem, że przeczytam kolejny tom, gdyż powieść kończy się tuż przed wybuchem II wojny światowej, a bardzo ciekawią mnie dalsze losy Ani i to jak autorka rozwiąże problem przeniesienia bohaterki ponownie do współczesności, gdzie czas stanął w miejscu.
Polecam lekturę powieści a sama zabieram się za kolejny tom.

Dodaj recenzję