Zawołajcie położną (ebook) –	Jennifer Worth, Marta Kisiel–Małecka

E-book

Zawołajcie położną

Pobierz bezpłatny fragment:

EPUBMOBI

Opis publikacji

Wspomnienia Jennifer Worth — położnej z portowej dzielnicy East End w Londynie

 „Wody odeszły!” — gdy tylko Jenny Lee słyszy to wezwanie, bez względu na porę dnia czy pogodę natychmiast wkłada swój uniform, bierze pod pachę skórzaną torbę, wsiada na rower i gna przez ulice Londynu, by dotrzeć do rodzącej. Tam potrzebne są jej umiejętności i spokój, wiedza i dobre słowo.

Powieściowa Jenny to Jennifer Worth, brytyjska pisarska i pianistka, która przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako położna. W młodości trafiła na praktykę do Nonnatus House, ośrodka sióstr anglikańskich, specjalizujących się w opiece pielęgniarskiej. Były to czasy powojenne, a zarazem czasy sprzed pigułki antykoncepcyjnej — pracy było więc co niemiara. Lekko ateizująca panna z dobrego domu, ucząc się zawodu, stopniowo zaczyna nabierać szacunku do sposobu życia, na jaki zdecydowały się siostry zakonne. Z podziwem patrzy też na siłę drzemiącą w jej podopiecznych.

Worth z precyzją i poczuciem humoru uchwyciła realia robotniczej dzielnicy East End w Londynie. Po latach odżywa w niej ogromna radość z przyjścia na świat każdego dziecka, ale też strach towarzyszący porodom w czasach, gdy higiena i fachowa opieka medyczna nie były wcale oczywistością.

Worth własne wspomnienia spisała w trzech tomach. Zawołajcie położną (oryg. Call the Midwife) to pierwszy z nich. Na podstawie książki powstał serial BBC (reż. Heidi Thomas), który w Wielkiej Brytanii pobił wszelkie rekordy oglądalności. Na 2014 rok planowany jest kolejny sezon przygód rezolutnej dziewczyny, która niosąc pomoc młodym mamom odkrywa mizerię, ale też wielką siłę portowych londyńskich dzielnic w latach pięćdziesiątych.

Wielka Brytania wciąż mierzy się z kryzysem w położnictwie („Midwife Crisis”) — liczba położnych i pielęgniarek na Wyspach w ciągu ostatnich lat drastycznie spadła. Dziś otwarcie mówi się o niebagatelnej roli, jaką w debacie publicznej na temat sytuacji w służbie zdrowia odegrały wspomnienia Jennifer Worth i serial emitowany w BBC. Efekt? Liczba kobiet wstępujących do szkół pielęgniarskich powoli wzrasta.

Informacje szczegółowe

Język publikacji

polski

Typ produktu

E-book w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

2.11 MB (MOBI), 1.59 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie czytelników:

Dodaj komentarz

Nina

Halina Grice

05.02.2016, 19:50

„Jestem na tak!”

Świetna książka, naprawdę zaskoczyło mnie, że w tak plastyczny sposób można opisać swoją pracę. Nabrałam wielkiego szacunku do wszystkich położnych, szczególnie tych, którym jak autorce, przyszło zaczynać swoją praktykę w latach pięćdziesiątych XX wieku. Rewelacyjne opisane tajniki pracy, szczegóły niełatwego życia Londyńczyków i same opisy dzielnic tego miasta z lat pięćdziesiątych - bezcenne.
To bardzo ciepła książka, przypuszczam, że kiedyś jeszcze do nie wrócę.
Polecam

Jagoda P.

Jagoda P.

15.11.2015, 18:59

„Rewelacja”

Naprawdę świetna, poruszająca książka. Szkoda, że nie przetłumaczono pozostałych części.
Miejscami wstrząsająca, chwilami zabawna, nostalgiczna. Najbardziej podobał mi się realizm książki - bo choć opowiada o 'cudzie narodzin', brak jej tej paskudnej cukierkowości. Sięgnęłam zachęcona świetnym serialem i muszę powiedzieć, że i powieść, i serial są niemal równie dobre.

Dodaj recenzję