Wielkimi krokami zbliża się dzień ogłoszenia kolejnego laureata bądź kolejnej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. To bez wątpienia jeden z najważniejszych dni roku dla miłośników literatury na całym świecie. Tradycyjnie werdykt Akademii Szwedzkiej ogłaszany jest w drugi czwartek października, w trakcie tzw. „tygodnia noblowskiego”.  

Literacka Nagroda Nobla 2020 dla Louise Glück

Louise Glück laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2020

8 października werdykt Akademii Szwedzkiej

Już 8 października po południu poznamy laureata bądź laureatkę Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W związku z wybuchem skandalu w Akademii Szwedzkiej, w 2018 roku nie wyłoniono laureata. Następstwem tej decyzji, w ubiegłym roku ogłoszony został podwójny werdykt – wyróżnienie otrzymali Olga Tokarczuk (za rok 2018) i Peter Handke (za rok 2019).

Ogłoszenie laureata będzie można oglądać na oficjalnym kanale The Nobel Prize na Youtubie.

Jak typują bukmacherzy?

Tradycyjnie, na kilka dni przed ogłoszeniem werdyktu kapituły nagrody, w sieci pojawiają się artykuły i zestawienia dotyczące potencjalnych laureatów. Większość dyskusji opiera się na prognozach bukmacherskich publikowanych przez brytyjską firmę Ladbrokes, specjalizującą się głównie w zakładach sportowych. Od wielu lat, wśród zakładów specjalnych Ladbrokes oferuje obstawianie przyszłych noblistów – w dziedzinie literatury oraz Pokojowej Nagrody Nobla.

W tym roku, spośród uznanych pisarzy i pisarek, bukmacherzy największe szanse dają francuskojęzycznej autorce Maryse Condé (4/1). Niestety po polsku ukazały się tylko dwie książki autorki. Nakładem Wydawnictwa W.A.B. opublikowana została powieść „Ja, Tituba, czarownica z Salem”. Condé przedstawia w niej historię Tituby, urodzonej na Barbadosie córki niewolnicy, która padła ofiarą prześladowań podczas słynnych procesów czarownic w Salem. Drugą zaś była powieść „Gdy zadrżą fetysze Segu“. Niestety ukazała się jedynie w liczbie 30 egzemplarzy, nie przeznaczonych do sprzedaży.

Na drugim miejscu w zestawieniu bukmacherów uplasowała się rosyjska pisarka Ludmiła Ulicka, która w Polsce jest zdecydowanie lepiej znana niż Condé, bowiem w polskim tłumaczeniu ukazało się aż jej sześć książek. Pisarka zaczynała od pisania esejów, sztuk dla dzieci i opowiadań. Największą sławę przyniosły jej jednak powieści, w których często opisuje losy zwykłych rosyjskich rodzin.

Tradycyjnie w ścisłej czołówce znajduje się japoński pisarz Haruki Murakami (7/1), który od wielu lat wymieniany jest jako murowany kandydat do nagrody. Jego powieści sprzedały się w setkach milionów egzemplarz na całym świecie. W Polsce ukazało się przeszło dwadzieścia jego powieści, zbiorów opowiadań oraz esejów.

Wiele wskazuje na to, że Nagroda może trafić w ręce Margaret Atwood. Autorce bestsellerowej „Opowieści podręcznej” bukmacherzy dają bardzo duże szanse (6/1). Warto przypomnieć, że Atwood została w ubiegłbym roku wyróżniona Nagrodą Bookera za „Testamenty”, kontynuację „Opowieści podręcznej”. Dla Atwood był to drugi Booker, wcześniej dostała go w 2000 roku za powieść „Ślepy zabójca”. Czy pisarka powtórzy ścieżkę Olgi Tokarczuk, która rok po wygraniu Międzynarodowego Bookera została Noblistką?

Dalej na liście plasuje się kenijski pisarz Ngũgĩ wa Thiong’o (8/1). Od kilku lat głośno wyróżnia się go wśród kandydatów do Nobla. Na korzyść Thiong’o przemawia czas, jaki upłynął od ostatniego wyróżnienia autora bądź autorki pochodzenia afrykańskiego. Ostatnim afrykańskim noblistą był John Maxwell Coetzee, wyróżniony w 2003 roku. Warto jednak, że był białym potomkiem holenderskich osadników. Ostatnim czarnoskórym noblistą z Afryki (i do tej pory jedynym!) był zatem nagrodzony w 1983 roku Wole Soyinka z Nigerii.

Tradycyjnie bukmacherzy wyróżniają w swoim zestawieniu Javiera Mariasa (10/1), Yana Lianke (12/1), Cormaca McCarthy’ego (16/1) oraz Milana Kunderę (33/1). Pełną listę znajdziecie na oficjalnej stronie Ladbrokes.

Zagłosuj na swojego kandydata

Z okazji ogłoszenia kolejnego werdyktu noblowskiego, Wrocławski Dom Literatury, wspólnie z portalem wroclaw.pl, przygotował plebiscyt, w którym do 6 października do północy można oddawać głosy na potencjalnego noblistę. Głosować można na jednego z 15 wybranych pisarzy. Wyniki zostaną ogłoszone 7 października. Organizatorzy, wśród kandydatów wyróżnili: Margaret Atwood, Anne Carson, Michaela Chabona, Marysę Condé, Elenę Ferrantę, Michaela Houellebecqa, Milana Kunderę, Harukiego Murakami, Pétera Nádasa, Yōko Tawadę, Ludmiłę Uliską, Iana McEwana. Ponadto swoje głosy w zabawie można oddać na polskich autorów – Adama Zagajewskiego i Jacka Dukaja. W formie żartu na liście pojawił się również George R. R. Martin, autor „Gry o tron”. Być może wyróżnienie w plebiscycie przyczyni się do przyspieszenia pracy nad „Wichrami zimy”?