Znamy laureatów Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa O!Lśnienia. Zwycięzców w kategoriach Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Poważna, Balet i Jazz, Teatr oraz Serial wybierali internauci. W kategorii Literatura laureatem został Jakub Żulczyk za powieść „Informacja zwrotna”.

Jakub Żulczyk laureatem O!Lśnienia 2022 w kategorii literatura

W piątek 4 marca w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie odbyła się gala wręczenia O!Lśnień 2022 – Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa. Laureatem w kategorii Literatura został Jakub Żulczyk za powieść „Informacja zwrotna”. Nagrodę otrzymał za „doskonale naszkicowany portret zakłamanego świata alkoholika, jego toksycznego wpływu na najbliższych i mroku, w jaki wciąga wszystkich, którzy się do niego zbliżą”.

Po ogłoszeniu werdyktu internautów Jakub Żulczyk powiedział ze sceny, że pieniądze z nagrody (10 tysięcy złotych) przekaże na pomoc Ukraińcom poszkodowanym przez rosyjską inwazje. Następnie dodał, że chce szczerze przeprosić przeprosić.

— To jest dobry moment, abym po raz pierwszy w życiu przeprosił za coś, co napisałem. To dobra okazja ku temu. Może to drobna rzecz, ale w tym momencie to dla mnie dosyć ważne. Napisałem kiedyś taką książkę, “Ślepnąc od świateł”, może państwo kojarzą — i w tej książce jedna z postaci ma psa. Ten pies nazywa się Putin. Bardzo chciałbym przeprosić wszystkie psy. — mówił ze sceny Żulczyk.

informacja zwrotna żulczyk o!lśnienia 2022
Znajdź książkę lub audiobooka na Woblink.com

Informacja zwrotna

Jakub Żulczyk otrzymał wyróżnienie za powieść „Informacja zwrotna”. To wstrząsająca opowieść o uzależnieniu od alkoholu jego konsekwencjach i brutalnej polskiej rzeczywistości. Pewnego dnia znika syn Marcina Kani, żyjącego z tantiemów byłego muzyka, twórcy jednego z największych polskich hitów. Jedyne co po nim zostaje to zakrwawione prześcieradła. Kania jest pewny, że poprzedniego wieczoru spotkał się z synem. Niestety niewiele pamięta z tego spotkania, ponieważ był kompletnie pijany.

Mężczyzna leczy się na co dzień z alkoholizmu w ośrodku „Jutro”. Kania postanawia wyruszyć na poszukiwania syna. Tak rozpoczyna się odyseja po mieście, w którym każde ze spotkanych przez Kanię miejsc kryje swoją brudną i niewyjaśnioną tajemnicę. Podróż prowadzi bohatera w najmroczniejsze rejony jego psychiki i w pewnym stopniu uświadomi do czego doprowadziło jego uzależnienie. W końcu mężczyzna trafia na trop największej w polskich dziejach afery reprywatyzacyjnej.

Laureaci Nagród Kulturalnych Onetu i Miasta Krakowa O!Lśnienia 2022

O!Lśnienia przyznawane są w siedmiu kategoriach – Film, Literatura, Sztuki Wizualne, Muzyka Popularna, Muzyka Poważna, Balet i Jazz, Teatr oraz Serial. Po trzech nominowanych w każdej z nich wybiera redakcja Onetu, następnie głos oddaje się internautom – odbiorcom kultury.

W kategorii Film wyróżniono duet Konrad Aksinowicz i Maciej Stuhr za „Powrót do tamtych dni”. Jak powiedziano podczas gali za „poruszający, do głębi osobisty obraz dzieciństwa naznaczonego piętnem nałogu oraz za mistrzowsko wykreowaną postać ojca dotkniętego chorobą alkoholową”.

Wilhelm Sasnal i Adam Szymczyk otrzymali wyróżnienie w kategorii Sztuki wizualne za ekspozycję „Taki pejzaż”, która podbiła serca widzów Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

W jednej z najpopularniejszych kategorii – Serial – nagrodzono Magdalenę Różczkę i Łukasza Simlata za role w serialu „Rojst ’97” wyreżyserowanym przez Jana Holoubka. Aktorzy zostali docenieni „za stworzenie wyrazistych, zapadających w pamięć ekranowych bohaterów”.

Kaśka Sochacka odebrała statuetkę w kategorii Muzyka popularna za album „Ciche dni”, czyli jeden z najważniejszych debiutów ostatnich kilkunastu miesięcy. W uzasadnieniu widzowie mogli usłyszeć, że Sochacka otrzymała wyróżnienie „za płytę ze wpadającymi w ucho melodiami, co dziś nie zdarza się często, i teksty dające nowe spojrzenie na uczucia, o których wydawało się, że napisano już wszystko”.

W kategorii Muzyka poważna, balet, jazz wyróżnieni zotali Paulina Przybysz i Kuba Więcek Trio za „wyrafinowany stylistycznie i pastiszowy album »Kwiateczki«”, a także za „odważne i pomysłowe spotkanie z renesansowymi tekstami »Pieśni Świętojańskiej o Sobótce« Jana Kochanowskiego i nadanie im współczesnego brzmienia i znaczeń”.

Gorącą owacją publiczności przyjęty został werdykt w kategorii Teatr. Laureatkami zostały aktorka Dominika Bednarczyk i reżyserka Maja Kleczewska za spektakl „Dziady” w teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za „znalezienie współczesnego klucza do klasyki, przy jednoczesny zachowaniu szacunku dla ducha oryginalnego tekstu; za stworzenie jednej z najbardziej poruszających kreacji Mickiewiczowskiego Konrada we współczesnym teatrze”.