Książkowe Klimaty to wyjątkowe wydawnictwo na polskim rynku wydawniczym. Specjalizuje się w publikowaniu literatury ze środkowej i południowej Europy. Znajdziecie w ich ofercie zatem powieści nie tylko z Czech, Słowacji, Rumunii, Węgier, ale również z Grecji i Turcji. Do 9 lutego w księgarni internetowej trwa wyjątkowa promocja, w której wszystkie ebooki Książkowych Klimatów możecie kupić z rabatem ~60%!

Wyjątkowe wydawnictwo Książkowe Klimaty

Wydawnictwo Książkowe Klimaty wyróżnia się na polskim rynku literackim z dwóch powodów. Po pierwsze specjalizuje się w wydawaniu wyłącznie literatury środkowo- i południowo-europejskiej. Po drugie charakteryzuje się niepowtarzalną oprawą graficzną. Nie sposób pomylić okładek Książkowych Klimatów, utrzymanych w jednej stylistyce. Na dodatek każda z serii wydawniczych posiada swoją osobną grafikę.

Do 9 lutego w księgarni internetowej Woblink możecie kupić ebooki Wydawnictwa Książkowe Klimaty w rabacie od 56 do 60%! Niektóre z ebooków dostępne są już za 10 zł! Poniżej przedstawiamy wam krótki przewodnik po seriach wrocławskiego wydawnictwa oraz dajemy kilka propozycji czytelniczych.

Czeskie Klimaty

Czeska literatura jest w Polsce stosunkowo dobrze znana. Wielu wydawców ma swojej ofercie powieści czy reportaże o naszych południowych sąsiadach. W Wydawnictwie Książkowe Klimaty ukazały się dwadzieścia trzy książki czeskich autorów. Wśród nich są książki klasycznych już pisarzy, jak Josef Škvorecký czy Karel Čapek, jednak większość stanowią pisarze nowej generacji.

Książkowe Klimaty – najlepsze książki i autorzy

Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš to jeden z najpopularniejszych współczesnych czeskich pisarzy. W Wydawnictwie Książkowe Klimaty ukazało się pięć jego książek – „Grandhotel”, „Cisza w Pradze”, „Koniec punku w Helsinkach”, „Aleja Narodowa”, „Czeski raj” oraz najnowsza „Ostatnia podróż Winterberga. Rudiš jest nie tylko powieściopisarzem, ale również autorem scenariuszy komiksów.

Szczególnie polecamy jego najnowszą powieść – Ostatnia podróż Winterberga, którą krótko po premierze możecie kupić z 57% rabatem. Bohaterami książki są Jan Kraus, który przed laty uciekając z Czechosłowacji trafił do niemieckiego więzienia i 99-letni Wenzel Winterberg. Ten drugi nie rozstaje się z czerwonym bedekerem, przewodnikiem z 1913 roku, symbolem starego, uporządkowanego świata, świata sprzed katastrof. Obaj mężczyźni wyruszają w niezwykłą podróż. Przemierzają pociągiem współczesną Europę – jednocześnie poruszają się po dawnej wielonarodowej, wielowyznaniowej monarchii. Bohaterowie poszukują śladów wielkiej miłości Winterberga, Lenki, Żydówki, pierwszej kobiety na Księżycu.

ostatnia podróż winterberga książkowe klimaty wydawnictwo promocja polecamy
Kup ebooka na Woblink.com

„Lord Mord” – Miloš Urban

Akcja powieści rozgrywa się w Pradze końca XIX wieku. W mieście dochodzi do napięć między pragnącymi niepodległości Czechami, a niemieckojęzyczną ludnością miasta. Do tego kontrowersje wzbudza modernizacja żydowskiej dzielnicy Jozefov. W samym centrum tych wydarzeń pojawia się zbierający krwawe żniwo Kleinfleisch – mityczny potwór, którego podejrzewa się o mordowanie praskich prostytutek. Czytelnik ma szansę poznać miasto dzięki tytułowemu Lordowi, uzależnionemu od używek gruźlikowi, który przemierza ulice Josefova swoją bryczką.

książkowe klimaty lord mord promocja
Kup ebooka na Woblink.com

Słowackie Klimaty

„Słoń na Zemplinie“ – Andrej Bán

O Czechach wiemy stosunkowo wiele, a o Słowacji? „Słoń na Zemplinie” to idealna lektura dla czytelników chcących lepiej poznać naszych południowych sąsiadów. Jak pisze Andrej Bán, jego książka to „raport z przeszłości i teraźniejszości mojej ojczyzny”. W „Słoniu na Zemplinie” opisuje kondycję społeczną Słowaków, przedstawia rys historyczny kraju, a wszystko przeplata niezliczoną ilością ciekawostek. Książka Bána to wypadkowa jego doświadczeń życiowych i rozmów, które przeprowadził z dziesiątkami ludzi w czasie podróży przez kraj.

książkowe klimaty promocja
Kup ebooka na Woblink.com

„Entropia” – Maroš Krajňak

„Entropia” Maroša Krajňaka to opowieść o dwójce przyjaciół, która wyrusza w podróż w poszukiwaniu katów łemkowskiego pogranicza. Bohaterowie na swojej drodze spotykają Polaków, Słowaków, Czechów, Żydów, Cyganów, Węgrów – istny multikulturowy misz-masz. Krajňak serwuje czytelnikom opowieść z pogranicza jawy i snu. Mimo zaledwie 200 stron, fabuła „Entropia” jest bardzo gęsta i wciąga niemiłosiernie.

książkowe klimaty promocja
Kup ebooka na Woblink.com

Tureckie Klimaty

Turcja (oprócz Iranu) to najbardziej wysunięty na południowy-wschód  kierunek obrany przez Książkowe Klimaty. Do tej pory w serii Tureckie Klimaty ukazały się cztery książki – „Odgłosy rosnących bananów” i „Turcja. Obłęd i melancholia” Ece Temelkuran, „Historie z ojczyzny” Ayfer Tunçoraz oraz „Stambuł, Stambuł” Burhana Sönmeza.

Warto zwrócić uwagę na drugą książkę Temelkuran – fascynującą opowieść o Turcji, kraju kontrastów, zderzenia kultur, pogranicza. W książce „Turcja. Obłęd i melancholia” autorka w elementarny sposób przedstawia panujący w kraju chaos, dynamiczne zmiany polityczne i społeczne. Z wielkim szacunkiem do swojej ojczyzny opisuje historię kraju targanego między Wschodem i Zachodem. To znakomita propozycja dla czytelników chcących dowiedzieć się czegoś o Turcji. Na dodatek z najlepszego źródła!

turcja książkowe klimaty
Kup ebooka na Woblink.com

Greckie Klimaty

W serii Greckie Klimaty ukazało się osiemnaście książek. Po Czeskich Klimatach to najbogatsza w tytuły seria wydawnictwa. Grecka literatura nadal pozostaje stosunkowo mało znana polskiemu czytelnikowi. W pierwszej kolejności warto sięgnąć po „Nieszczęście bycia Grekiem”, w której Nikos Dimou przedstawia Greków w krzywym zwierciadle. Nie jest to fachowa wiedza o Helladzie i jej mieszkańcach, jednak dzięki niej można poznać anegdoty i tropy przydatne do dalszego poznawania greckiej kultury. Mimo że książka ma charakter satyryczny, ciężko odnaleźć moment, w którym autor przestaje żarotwać. A to też wiele pokazuje. Jak pisze wydawca, książka „może stać się jednak rodzajem wyśmienitego antyprzewodnika, opisującego ciemne strony kraju, który w jakże licznych bedekerach odmalowywany jest zawsze w bieli i błękicie, jako kraina słońca i beztroski, pijącego Dionizosa i tańczącego Zorby”.

ksiązkowe klimaty nieszczęście bycia grekiem promocja
Kup ebooka na Woblink.com

Bałkańskie Klimaty

W serii Bałkańskie Klimaty nie możemy nie polecić książkiWilimowskibośniackiego pisarza chrowackiego pochodzenia Miljenko Jergovića. Nie chodzi tu tylko o polski akcent tytułowego bohatera. To po prostu znakomicie napisana i skonstruowana opowieść o pochodzeniu i przynależności narodowej, której symbolem jest właśnie Ernest Wilimowski – legendarny piłkarz, który występował w reprezentacji Polski, Polskiego Śląska i… Trzeciej Rzeszy.

Akcja „Wilimowskiego” rozgrywa się 1938 roku. Do jednego z hoteli znajdującego się w górach Dalmacji wspina się znany krakowski fizyk. Polak podróżuje z lektyką, w której wozi tajemniczego chłopca zakutanego w białą gazę. Jego tragarze, oprócz wielu bagaży, niosą radio i antenę. Dzięki temu wynalazkowi mogą słuchać relacji z meczu, w którym Ernest Wilimowski strzela pięć bramek reprezentacji Brazylii.

Wilimowski książkowe klimaty promocja
Kup ebooka na Woblink.com

Węgierskie Klimaty

Polak, Węgier – dwa bratanki? I do szabli, i do szklanki? Skoro tak, to warto poznać lepiej współczesną węgierską prozę. W serii Węgierskie Klimaty ukazało się sześć książek, w tym jedna dla dzieci!

Szczególnie polecamy książkę kontrowersyjną książkę Krisztiny Tóth pt. „Linie kodu kreskowego”. Tytułowy kod kreskowy symbolizuje tu zachodni dostatek – coś nieosiągalnego, upragnionego. To również metafora następujących po sobie etapów życia. Każda z piętnastu historii nosi podtytuł „linia” i odnosi się do poszczególnych ról, w jakie wchodzą główne bohaterki. To wyjątkowa opowieść o kobiecości – nie tylko w sferze seksualnej, ale przede wszystkim emocjonalnej.

książkowe klimaty promocja do 60% rabat węgierskie klimaty
Kup ebooka na Woblink.com

Rumuńskie Klimaty

W serii Rumuńskie Klimaty nie możemy doradzić lepiej niż kapituła Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. W 2016 roku „Księga szeptów” zdobyła nie tylko nagrodę główną Angelusa, ale również została wyróżniona za tłumaczenie oraz w plebiscycie czytelników.

Varunian Vosganian opisał w niej historię ludobójstwa Ormian z 1915 roku. Jest to opowieść nie tylko o wykluczeniu, wygnaniu i uchodźstwie, ale także niezwykle bogatej w barwy, zapachy i tradycje kultury Ormian. Vosganian opisał losy potomków ludzi, którzy przeżyli pogrom. Opowiada o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, okresu sowieckiej okupacji Rumunii oraz konsekwencjach wprowadzenia w Rumunii komunistycznego reżimu. Bohaterowie książki, przy rodzinnym stole przywołują swoich przodków i krewnych, których znają jedynie ze zdjęć. W powieści status bohaterów zyskują zatem też pamiątki – fotografie, radio, mapy, znaczki, orzechy, młynek do kawy, nasiona granatu, dzwon.

ksiażkowe klimaty promocja księga szeptów
Kup ebooka na Woblink.com

Jedną z najciekawszych książek Książkowych Klimatów ubiegłego roku jest powieść Tatiany Țîbuleac pt. „Lato, gdy mama miała zielone oczy”. Bohaterem książki jest Aleksy, przepełniony gniewem nastolatek, który po ukończeniu szkoły planuje pojechać ze znajomymi do Amsterdamu. Zamiast tego jednak wyjeżdża z matką na francuską prowincję, gdzie mają wspólnie spędzić lato. Choć ich relacja jest niezwykle trudna, z czasem zaczyna się odmieniać. Po latach Aleksy, uznany artysta, wraca wspomnieniami do czasu spędzonego z matką. W poruszającym i pełnym emocji monologu, w cyklu retrospekcji i narkotycznych wizji, bohater dociera do sedna tego, co wówczas czuł. Powieść Țîbuleac znalazła się w wielu zestawieniach najciekawszych powieści roku 2021. Dlatego nie ma się co zastanawiać i warto kupić ją za jedyne 10,80 zł!

książkowe klimaty wydawnictwo promocja -60% książki
Kup ebooka na Woblink.com

Wybrał i opisał Kuba Krasny

Koniecznie sprawdź nasze inne artykuły, w których zebraliśmy polecane tytuły wydane nakładem poszczególnych wydawnictw – m.in. Czarna Owca – top 10 autorów czy Top 5 autorów Wydawnictwa Dolnośląskiego