22 stycznia 2021 roku zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany pod pseudonimem Papcio Chmiel. Był twórcą popularnej serii komiksów poświęconych przygodom Tytusa, Romka i A’Tomka. Artysta miał 97 lat.

Zmarł Papcio Chmiel

Informację o śmierci rysownika potwierdziło Muzeum Powstania Warszawskiego. Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Walczył w Powstaniu Warszawskim w 7. pułku piechoty „Garłuch”, jako żołnierz AK. Postawy patriotyczne wyniósł ze swojego domu rodzinnego – przez całą okupacje odbywały się w nim spotkania konspiracyjne.

Chmielewski swoją karierę artystyczną rozpoczął niedługo po zakończeniu wojny. Jego pierwsze rysunku zaczęły pojawiać się już różnych czasopismach już w 1947 roku. Rysował między innymi dla „Świata przygód” i „Świata młodych”. Największą popularność Papciowi Chmielowi przyniosła seria komiksów o Tytusie, Romku i A’Tomku. Pierwotnie miała to być graficzna opowieść o małpie wysłanej w kosmos, jednak historia nie spotkała się z przychylną reakcją redakcji. W 1957 los uśmiechnął się jednak do rysownika. Rosjanie wystrzelili w kosmos pierwszy sputnik, przez co tematyka lotów w przestworza i zdobywania kosmosu stała się niezwykle popularna. Od tego momentu przygody małpy Tytusa i jego dwóch kompanów ukazywały się sukcesywnie w „Świecie młodych”, a od 1966 roku zyskały już własne wydanie zeszytowe. Pierwsza samodzielna książka nosiła tytuł „Tytus zostaje harcerzem”, która błyskawicznie zdobyła serca czytelników i do dziś sprzedała się w nakładzie przekraczającym liczbę 600 tysięcy egzemplarzy.