Ryszard Ćwirlej Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Śmierci ulotny woal, Ebook | Ryszard Ćwirlej

    Poznań, kwiecień 1930 roku. Podczas seansu spirytystycznego przywołana z zaświatów postać pułkownika Hermana von Zanthiera wieszczy śmierć jednego z uczestników spotkania. Można by było uznać to za żart, gdyby nie fakt, że niedługo później, wskazany przez ducha, wicekonsul Albrecht von Pieskow znika bez śladu. Czy przepowiednia się spełniła, czy powodów absencji należy szukać gdzie indziej? Jeśli jest w Poznaniu ktoś, kto może rozwiązać tę zagadkę, to jest nim bez wątpienia k...

    Promocja
    okładka Masz to jak w banku, Ebook | Ryszard Ćwirlej

    Jest rok 1989. W modzie królują niepodzielnie marmurkowe dżinsy. Na ulicach miast pojawiają się przedsiębiorczy handlarze, którzy wprost z toreb, walizek i składanych stolików sprzedają deficytowe towary przywiezione z Zachodu. W Warszawie trwają obrady Okrągłego Stołu, a ludzie mówią, że już niedługo handel walutami przestanie być w kraju zakazany. Jeszcze nikt o tym nie wie, ale za chwilę PRL rozsypie się jak domek z kart, a rządząca partia, przewodniczka narodu, prz...

    Promocja
    okładka Ręczna robota, Ebook | Ryszard Ćwirlej

    Taka była Polska Ludowa! W pełnej absurdów rzeczywistości, gdy picie alkoholu było niemal obowiązkowe, a posiadanie samochodu czy dobrej pralki świadczyło o luksusie, wzajemne zależności w zdobywaniu deficytowych towarów stanowiły spoiwo społeczeństwa. Kiedy więc 8 marca 1986 roku w pociągu relacji Berlin-Poznań znaleziono ciało przemytnika, skomplikowana społeczna struktura została poważnie naruszona. Brutalne morderstwo miało być dla kogoś ostrzeżeniem. Tylko dl...

    Promocja
    okładka Naga prawda, Ebook | Ryszard Ćwirlej

    Martwa kobieta w łóżku prominentnego urzędnika, zatopiony samochód ze zwłokami trzyosobowej rodziny oraz tajemnicze zniknięcie poznańskiej kelnerki. Co łączy te pozornie niezwiązane ze sobą sprawy? "Naga prawda” to kolejna odsłona przygód Anety Nowak, młodej i ambitnej podkomisarz z komendy w Szamotułach, która doskonale odnajduje się w zdominowanej przez mężczyzn policyjnej rzeczywistości. Ryszard Ćwirlej, jeden z najbardziej cenionych polskich pisarzy, powraca z kolej...

Ryszard Ćwirlej Ebooki

Ryszard Ćwirlej jest polskim pisarzem, scenarzystą, menadżerem i wykładowcą akademickim. To autor blisko 20 powieści, z których większość wchodzi w skład trzech głośnych cykli. Pierwszym z nich jest cykl o milicjantach z Poznania („Upiory spacerują nad Wartą”, „Trzynasty dzień tygodnia”, „Ręczna robota”, „Mocne uderzenie”, „Śmiertelnie poważna sprawa”, „Błyskawiczna wypłata”, „Jedyne wyjście”, „Śliski interes”, „Milczenie jest srebrem”, „Masz to jak w banku”, „Ostra jazda” i „Szybki szmal”), drugim cykl przedwojenny z komisarzem Fisherem w roli głównej („Tam ci będzie lepiej”, „Tylko umarli wiedzą”, „Już nikogo nie słychać”, „Pójdę twoim śladem”, „Zaśpiewaj mi kołysankę”, „Wszyscy słyszeli jej krzyk”) i trzecim ten z Anetą Nowak („Jedyne wyjście”, „Ostra jazda”, „Szybki szmal”). Ponadto teksty Ćwirleja publikowane były w różnego rodzaju pismach i zbiorach. Opowiadania autora weszły w skład takich antologii, jak „Autor przychodzi wieczorem”, „Rewers”, „Awers”, „Stulecie kryminału”, „Gliny z innej gliny”, „Zabójczy pocisk”, „Trupów hurtowo trzech”.

Pisarz jest absolwentem socjologii na katowickim Uniwersytecie Śląskim. W latach 1996-97 pracował w oddziale katowickim TVP. Następnie przeniósł się do TVP Poznań, gdzie pracował aż do 2010 roku. Był tam szefem redakcji Teleskopu. Po zakończeniu pracy w telewizji podjął się pracy w Radiu Merkury, gdzie został członkiem zarządu ds. programowych. Od początku 2010 roku wykłada na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu. Ryszard Ćwirlej jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym Nagrody Wielkiego Kalibru za powieść „Śliski interes”.

Cykl o milicjantach z Poznania Ryszarda Ćwirleja

Ryszard Ćwirlej debiutował w 2007 roku powieścią „Upiory spacerują nad Wartą”, wydaną przez Wydawnictwo Replika. Tą książką otworzył jeden ze swoich najgłośniejszych cykli, poświęcony milicjantom z Poznania. Do tej pory w serii ukazało się dwanaście książek. Można je czytać w kolejności wydania, ale można też poznawać je według chronologii przedstawionych wydarzeń. Drugą powieścią Ćwirleja był „Trzynasty dzień tygodnia”, również wydany przez Replikę. Kariera pisarza nabrała tempa, gdy rozpoczął współpracę z Wydawnictwem W.A.B., specjalizującym się w kryminałach, mającym pod swoimi skrzydłami przez wiele lat takich autorów, jak Marcin Wroński, Marek Krajewski, Zygmunt Miłoszewski i Marta Guzowska. Pod szyldem W.A.B. ukazała się trzecia część cyklu pt. „Ręczna robota”. Ostatecznie cykl ukazywał się w wydawnictwach Zysk i S-ka, Filia oraz Muza SA.

Fabuła większości książek Ćwirleja skupia się wokół ważnych wydarzeń z ostatniej dekady istnienia PRL-u. I tak fabuła „Trzynastego dnia tygodnia” koncentruje się wokół wprowadzenia stanu wojennego, w „Błyskawicznej wypłacie” Ćwirlej pisze o finale Mistrzostw Świata w piłce nożnej. W „Śmiertelnie poważnej sprawie” czytelnik ma szansę poznać podróż apostolską Jana Pawła II do Polski. W dziewiątym tomie pt. „Milczenie jest srebrem” Ćwirlej pisze o kradzieży Konfesji św. Wojciecha z bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie. Fabuła „Masz to jak w banku” to powieść rozgrywająca się w okresie obrad Okrągłego Stołu na przełomie 1988 i 1989 roku. W swoim bestsellerowym cyklu Ryszard Ćwirlej opisuje działania Komendy Wojewódzkiej Milicji w Poznaniu. Czasami jego książki są określane mianem kryminałów neomilicyjnych.

Do cyklu milicyjnego zalicza się również trzy książki, których fabuła rozgrywa się wiele lat po wydarzeniach opisanych w książce „Masz to jak w banku”, chronologicznie ostatnim PRL-owskim tomie serii. Główną bohaterką książek „Jedyne wyjście”, „Ostra jazda” i „Szybki szmal” jest Aneta Nowak. Kobieta jest zapaloną motocyklistką, która do tej pory zajmowała się głównie parzeniem kawy i przynoszeniem drożdżówek starszym kolegom z pracy. W „Jedynym wyjściu” przypadkowo trafia na ślad, który ma zaprowadzić ją do rozwiązania sprawy kryminalnej, łączącej się z innym śledztwem sprzed lat. Tu do akcji wchodzą policjanci Alfred Marcinkowski i Mariusz Blaszkowski, znani doskonale z PRL-owskich powieści Ryszarda Ćwirleja.

Cykl przedwojenny

Na fali popularności retro kryminałów, Ryszard Ćwirlej w 2015 roku rozpoczął pisanie cyklu z komisarzem Fisherem w roli głównej. Do tej pory ukazało się sześć tomów serii, w których fabuła rozciąga się między 6 kwietnia 1919 roku, a końcówką lipca 1932 roku. Ćwirlej debiutował z cyklem przedwojennym powieścią „Tam ci będzie lepiej”. Mieszkańcami Poznania wstrząsa fala brutalnych morderstw. Ofiarami są najczęściej prostytutki. Śledztwo prowadzi komisarz Antoni Fischer, któremu pomaga zastępca Albin Siewierski. Fisher jest dobrze prowadzącym się, przystojnym i roztropnym trzydziestokilkulatkiem. Mężczyzna służył najpierw w pruskiej, a potem w polskiej armii. Ponad wszystko ceni sobie poznański sznyt. Siewierski natomiast pochodzi z Kongresówki. Dla niego ważny jest pośpiech, brylantyna i dobry wygląd. Choć wiele ich różni, muszą połączyć siły by doprowadzić do ujęcia mordercy. Nie pomaga im w tym na pewno groźna atmosfera międzywojennego Poznania, gdzie niemal w każdej bocznej uliczce kryją się przestępcy. Na dodatek w mieście grasują bolszewiccy szpiedzy. Podobnie jak w przypadku cyklu o milicjantach, serię można czytać według daty wydania bądź chronologicznie, według czasu akcji przedstawionego w poszczególnych powieściach.

Nagrody literackie i wyróżnienia dla Ryszarda Ćwirleja

Ryszard Ćwirlej jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. W 2015 roku otrzymał Nagrodę Kryminalną Piła za najlepszą miejską powieść kryminalną, za książkę „Błyskawiczna wypłata”. Rok później otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Piły „Syriusz 2016” w kategorii Kultura. W 2017 otrzymał Nagrodę czytelników Wielkiego Kalibru za powieść „Śliski interes”, a w 2018 roku powędrowała do niego Nagroda Wielkiego Kalibru za powieść „Tylko umarli wiedzą”. W tym samym roku zgarnął również Nagrodę Czytelników. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ryszarda Ćwirleja w formie ebooka oraz papierowej. Ponadto wybrane tytuły w formie audiobooka.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.