Co czytać w wakacje? TOP 10: Najlepsze kryminały na lato
Spis treści:
-
- Jaka książka na wakacje? Najlepsze kryminały i thrillery na lato 2024
- Najlepsze kryminały – nasz ranking książek
- Polecane kryminały w ofercie Woblink
- Najlepsze kryminały na lato 2023 – TOP10
- Najlepsze kryminały na lato 2022 – TOP10
Jaka książka na wakacje? Najlepsze kryminały i thrillery na lato 2024
Kryminały, thrillery i powieści sensacyjne są jednymi z najchętniej czytanych gatunków na świecie. Liczne zawiłe intrygi, niespodziewane zwroty akcji i fabuła trzymająca w napięciu to to, co czytelnicy lubią najbardziej. Gdy przychodzi do czasu wolnego, szczególnie tego w trakcie wakacji, trzeba poważnie zastanowić się nad tym, jakimi książkami załadujemy nasz czytnik. Wobec tego przychodzimy z pomocą i wybraliśmy dla was najlepsze kryminały na lato, z którym nie będziecie się nudzić, ale z pewnością obudzą w Was zmysł detektywa. W poniższej liście znajdziecie najnowsze tytuły z roku 2024, które wybraliśmy z myślą o nadchodzących urlopach – są tutaj zarówno powieści zagraniczne, jak i polskie. Pojawiają się kryminały na lato bardziej mroczne oraz te niepokojące ze względu na bliskość do naszej rzeczywistości.
Najlepsze kryminały – nasz ranking książek
Seria Kolory zła – Małgorzata Oliwia Sobczak, Wydawnictwo W.A.B.
W te wakacje warto sięgnąć po popularną serię Kolory zła Małgorzaty Oliwii Sobczak. Składają się na nią cztery powieści: „Czerwień”, „Czerń”, „Biel” i „Żółć”.
W „Czerwieni” w połowie lat 90. w Sopocie dochodzi o tajemniczej zbrodni. Ofiarą morderstwa pada dziewczyna. Jej ciało zostaje nietypowo okaleczone. Prawie dwadzieścia lat później miastem wstrząsa informacja o łudząco podobnej sprawie.
Pod koniec maja, na platformie Netflix, ukazała się ekranizacja pierwszej części serii z Jakubem Gierszałem, Mają Ostaszewską i Zofią Jastrzębską.
Miraż – Henrik Fexeus, Camilla Läckberg, tłum. Inga Sawicka, Wydawnictwo Czarna Owca
„Miraż” to trzecia i ostatnia część serii powieści duetu Läckberg & Fexeus o charyzmatycznym mentaliście i intrygującej inspektor.
Zimowy Sztokholm. Ktoś grozi szwedzkiemu ministrowi sprawiedliwości. Tymczasem twórca murali przypadkowo trafia w metrze na stertę kości. Szczątki należą do poszukiwanego od kilku miesięcy znanego finansisty. Nad sprawą ma pracować zespół Miny Dabiry. O pomoc w dochodzeniu zostaje poproszony mentalista Vincent Walder. Mężczyzna wciąż zmaga się z problemami zarówno rodzinnymi i zawodowymi. Dodatkowo nie potrafi przestać myśleć o Minie.
Niespodziewanie w metrze zostaje znaleziony kolejny ludzki szkielet, co wystawia na próbę skuteczność całego zespołu.
Zbędni – Wojciech Chmielarz, Wydawnictwo Marginesy
Najnowsza powieść Wojciecha Chmielarza.
Pewnej nocy prowadzący pod wpływem alkoholu Jan śmiertelnie potrąca dziewczynę. Na co dzień opiekuje się polem namiotowym i stara się walczyć z nałogiem. Tamtego tragicznego wieczoru kolejny raz pijany wsiada do samochodu. Strach przed przyznaniem się do tego co zrobił jest większy niż jego uczciwość. Zakopuje ciało dziewczyny w lesie. Jednak wyrzuty sumienia nie pozwalają mu zapomnieć o zabójstwie. Dręczony wyrzutami sumienia Jan przegląda prasę, rozpytuje i szuka. Kim była ta kobieta? I dlaczego nikt jej nie szuka?
Pochodzący z Belgii Jules jest jedynym gościem pola namiotowego.Po co tu jest? Kim jest odwiedzająca go osoba?
W Kowarach aspirantka Maria Szulej szuka zaginionej dziewczynki. Najprawdopodobniej Karolina została porwana. Nie zgłoszono jednak żadnego żądania okupu. Tymczasem rodzina wynajmuje detektywa, by szukał dowodów przeciw matce dziecka.
Coś dziwnego dzieje się także w nowym pensjonacie Aliny i Mirka. Jedną z pensjonariuszem otacza aura tajemnicy. Czemu mieszka tu już tyle czasu?
Świat pełny jest sekretów, mroku i występku. Czy ujawniona finalnie prawda będzie w stanie wszystkich wyzwolić?
Schronisko, które przestało istnieć – Sławek Gortych, Wydawnictwo Dolnośląskie
Wielbiciele pełnych napięcia lektur i górskich klimatów powinni sięgnąć po Karkonoską serię kryminalną Sławka Gortycha. Otwiera ją „Schronisko, które przestało istnieć”.
Młody stomatolog Maksymilian Rajczakowski, chcąc odetchnąć od rodzinnych problemów, jedzie w Karkonosze. Nie jest świadomy tajemnic ukrytych w wojennej przeszłości gór.
Właściciel nieczynnego schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami ginie Niedługo po tym nieszczęśliwym wypadku na miejsce przybywa jego bratanek Maksymilian. Bohater dowiaduje się, że przed śmiercią wujek interesował się losami innego górskiego schroniska. Obiekt ten niedługo po II wojnie światowej spłonął w tajemniczych okolicznościach. Kiedy na światło dzienne zaczynają wychodzić kolejne fakty, Maksymilian nabiera podejrzeń, że śmierć wujka nie była wypadkiem.
Postanawia rozpocząć własne śledztwo w tej sprawie. Niedługo później zaczyna otrzymywać pogróżki od kogoś, kto podaje się za Ducha Gór…
Rok szarańczy – Terry Hayes, tłum. Maciej Szymański, Wydawnictwo Rebis
Autor bestsellerowego „Pielgrzyma” powraca z długo wyczekiwaną powieścią!
Ludzkość znajduje się na rozdrożu. Jedna droga wiedzie ku przyszłości. Druga prowadzi ku całkowitej zagładzie. Kolejnej szansy nie będzie.
Kane jest tajnym agentem i specjalistą od Regionów Niedostępnych. Jego zadanie jest proste – musi wkroczyć, wypełnić misję i wrócić. Niespodziewanie na pograniczu Iranu, Pakistanu i Afganistanu bohater spotyka przeciwnika gotowego popchnąć świat ku totalnej katastrofie. To budzący grozę, inteligentny i okrutnego człowiek z zemstą w sercu i krwią na rękach.
Wilcza Chata – Michał Śmielak, Wydawnictwo Skarpa Warszawska
„Wilcza Chata” to nowy thriller autora popularnej „Osady”. Michał Śmielak przenosi swoich bohaterów w górki, duszny klimat. Buduje atmosferę niepokoju i zwodzi czytelnika, prowadząc go w ślepe zaułki, zwłaszcza wtedy, kiedy rozwiązanie zagadki wydaje się być na wyciągnięcie ręki.
Dla Agaty trening biegowy w Bieszczadach kończy się tragicznie. Zostaje napadnięta i tylko cudem uchodzi z życiem. Ciężko ranna odzyskuje świadomość w chacie tajemniczego Piotra. Okazuje się, że jej wybawca to najbardziej znany w Polsce autor kryminałów, który kilka lat temu po stracie żony i syna w wypadku na Mazurach zniknął z życia publicznego…
Zaalarmowana nieobecnością biegaczki właścicielka pensjonatu prosi o pomoc swojego partnera, policjanta tuż przed emeryturą. Przypuszcza, że zaginięcie dziewczyny jest powiązane z łudzącą podobną sprawą sprzed dwóch lat i tajemniczym chłopakiem o bladej twarzy, który nachodził ją po nocach.
Kto zaatakował Agatę? I dlaczego? Czy zniknięcie sprzed lat powiązane jest z atakiem? Czy tytułowa „Wilcza Chata” to ratunek, czy raczej pułapka…?
Przyjaciółka – B.A. Paris, tłum. Maria Gębicka-Frąc, Wydawnictwo Albatros
Na wakacyjnej liście lektur nie może zabraknąć thrillera psychologicznego. Proponujemy więc „Przyjaciółkę” B.A. Paris, której powieści – na czele z „Za zamkniętymi drzwiami” – podbijały listy bestsellerów na całym świecie. Tym razem autorka ma dla czytelników opowieść o sekretach, które nigdy nie znikają.
Iris i Gabriel po powrocie z wakacji niespodziewanie zastają we własnym domu jedną z przyjaciółek, Laure. Atmosfera błyskawicznie zaczyna gęstnieć z każdą przekroczoną przez Laure granicą – kobieta śpi w ich łóżku, nosi ubrania Iris czy przestawia meble.
Szybko okazuje się, że Laure odeszła od męża, dobrego przyjaciela pary, z powodu romansu i wiadomości o dziecku. Małżeństwo chce być wsparciem dla przyjaciółki, jednak nastrój Laure staje się coraz bardziej nieprzewidywalny.
Jedynym wytchnieniem od bieżących wydarzeń jest pojawienie się w mieście interesujących przyjezdnych. Nikt jeszcze nie wie, że wkrótce na jaw zaczną wychodzić mroczne i niebezpieczne sekrety z przeszłości.
Ruiny – Michał Kuźmiński, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Wydawnictwo Dolnośląskie
Michał i Małgorzata Kuźmińscy przedstawiają powieść kryminalna, której bohaterowie mierzą się z gwałtowną śmiercią i własną przeszłością.
To nie mogło być samobójstwo. Marzena była pełna życia i właśnie spełniała swoje marzenie o karierze aktorskiej. A przynajmniej tak zapamiętała ją Sylwia Nowak. Doświadczona policjantka i agentka ABW, a obecnie prywatna detektywka, nie wierzy w wersję prokuratury.
Chcąc odkryć prawdę na temat śmierci przyjaciółki z dzieciństwa, udaje się na Dolny Śląsk. To tam, w ruinach poniemieckiego domu, alternatywna grupa teatralna, w której grała Marzena, przygotowuje się do spektaklu. Śmierć kobiety to nie jedyna tragedia związana z tym miejscem. Gdzie kończy się gra, a zaczyna rzeczywistość?
Skazany – Freida McFadden, tłum. Elżbieta Pawlik, Wydawnictwo Czwarta Strona
Istnieją trzy zasady, których musi przestrzegać pielęgniarka w męskim zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze:
Traktować więźniów z szacunkiem.
Nie ujawniać danych osobowych.
Nigdy nie nawiązywać więzi z osadzonymi.
Musi przestrzegać ich także Brooke Sullivan, nowa pracownica w tym miejscu. Nikt personelu jeszcze nie wie, że Brooke złamała te reguły. Nikt nie wie, co łączy ją z Shanem Nelsonem, jednym z najbardziej znanych i niebezpiecznych osadzonych w zakładzie.
Mężczyzna był licealnym ukochanym bohaterki. To przez jej zeznania Nelson trafił na resztę życia do więzienia.
Jedyną osobą, którą o tym wie jest Shane. I nigdy o tym nie zapomni.
Eksponat – Katarzyna Puzyńska, Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Tegoroczne zestawienie wakacyjnych kryminałów zamyka najnowsza powieść Katarzyny Puzyńskiej z komisarz Klementyną Kopp w roli głównej.
Klementyna Kopp jest emerytowana policjantką z wyjątkowym talentem do pakowania się w kłopoty. Ma też swoje powody, żeby wyruszyć w podróż życia, chociaż zapewne nikomu by się do nich nie przyznała. Początkowo miasteczko Last Stop na Florydzie wydaje się jej świetnym wyborem, jednak im lepiej się je poznaje, tym więcej tajemnic kryje.
Na oczach Klementyny dwóch mężczyzn atakuje drobną kobietę, a to jest coś, czego komisarz nie będzie nigdy przenigdy tolerować. Chce pomóc napadniętej, a w rezultacie odnajduje tajemniczego topielca oraz zostaje wplątana w zawiłą intrygę.
Bogaty pisarz organizuje nowatorski nocny bieg ultramaratoński. Ernest Miller nie wie jednak, że każdy z zaproszonych gości skrywa mroczny sekret. Dodatkowo w rezydencji gospodarza znalezione zostaje kolejne ciało. Kto zginie następny? Czy zatrzymanie się w Last Stop to był największy dotychczasowy błąd charyzmatycznej policjantki?
Najlepsze kryminały na lato 2023 – TOP10
Ta dziewczyna – Ruth Ware, tłum. Anna Tomczyk, Wydawnictwo Czwarta Strona
„Ta dziewczyna” to bestsellerowa powieść Ruth Ware, autorki, która sprzedała przeszło 6,5 miliona egzemplarzy książek na całym świecie.
April Clarke-Cliveden jest zdecydowanie TĄ DZIEWCZYNĄ. Życiową, błyskotliwą i podziwianą przez każdego – także przez Hannah, którą szybko wciągnęła do swojego kręgu na Oksfordzie. Od początku pierwszego semestru razem z grupą przyjaciół, Willem, Hugh, Ryanem i Emily, tworzyli zgraną paczkę.
Pod koniec drugiego April była już martwa.
Dziesięć lat później Hannah i Will spodziewają się dziecka, a były portier z Oksfordu skazany za zabicie April, John Neville, zmarł w więzieniu. Hannah prowadzi spokojne życie, do momentu, kiedy do drzwi jej domu puka dziennikarz. Mężczyzna przedstawia nowe dowody w sprawie śmierci April i sugeruje, że Neville mógł być niewinny. Bohaterka zagłębia się w tajemnicę śmierci dawnej przyjaciółki. Kiedy odnawia kontakt z paczką z Oksfordu uświadamia sobie, że mają coś do ukrycia…
Za granicą – Wojciech Chmielarz, Wydawnictwo Marginesy
Kolejną powieścią, po którą zdecydowanie warto sięgnąć tego lata jest „Za granicą” Wojciecha Chmielarza, laureata Nagrody Wielkiego Kalibru, Wielkiego Kalibru Czytelników, Złotego Pocisku i Grand Prix Warszawskiego Festiwalu Kryminału.
Tym razem autor opowiada historię o opętaniu i odrzuceniu oraz o tym, że nieopanowane pragnienia mogą zniszczyć życie, a to, co pozornie wydaje się spełnieniem marzeń, błyskawicznie może okazać się przekleństwem.
Daria i Marek przyjeżdżają na wakacje do rozpalonej gorącym słońcem Chorwacji. Mieli mieć czas tylko dla siebie i syna, jednak na miejscu poznają Szwedów – Johana i jego młodą, seksowną żonę Verę. Dodatkowo Marek dostaje nieoczekiwaną i bardzo korzystną propozycję zawodową. Pogrąża się w pracy, a tymczasem jego żona zbliża się do nowo poznanych ludzi. Z każdym dniem jest nimi coraz bardziej zafascynowana. Pewnego wieczoru zostaje zaproszona do nich na kolację. Atmosfera szybko staje się duszna od pożądania, zazdrości i poczucia odrzucenia. Kto ulegnie tym uczuciom jako pierwszy?
Jedno jest pewne – nie wszyscy wrócą do domu, nie wszyscy przeżyją. To pierwsze i ostatnie takie lato w ich życiu.
Rodzinna gra – Catherine Steadman, tłum. Dorota Pomadowska, Wydawnictwo Kobiece
„Rodzinna gra” to najświeższy tytuł w naszym zestawieniu. Powieść Catherine Steadman miała swoją premierę 26 lipca bieżącego roku.
Głowna bohaterka, Harriet Reed, jest pisarką u progu literackiej sławy. Dopiero co zaręczyła się z członkiem niezwykle potężnej rodziny, przyszłym spadkobiercą ogromnej fortuny – Edwardem Holbeckiem. I chociaż mężczyzna od dawna chce odciąć się od Holbecków, to zbliżający się ślub wydaje się być idealnym momentem na odnowienie relacji rodzinnych.
Harriet poznaje krewnych narzeczonego i jest pozytywnie zaskoczona. Holbeckowie może i są nieco ekscentryczni, mają też nieco dziwne tradycje i lubią nieszablonowe gry, ale poza tym wydają się całkiem sympatyczni. Dlatego więc kiedy ojciec Edwarda, wręcza Harriet kasetę z nagranym pomysłem na książkę, dziewczyna decyduje się jej wysłuchać. Kiedy Harriet wciska przycisk odtwarzania, staje się dla niej jasne, że nie jest to fabuła przyszłej powieści. To przyznanie się do makabrycznej zbrodni. I wtedy rozpoczyna się gra.
Zdezorientowana i przerażona Harriet zastanawia się, dlaczego to właśnie ona otrzymała kasetę…
Widmo Brockenu – Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia
Wiktor Forst powraca w ósmym tomie trzymającej w napięciu serii Remigiusza Mroza! Po wypadku na Zawracie Wiktor Forst musiał pogodzić się z tym, że jego zdrowie już nigdy nie wróci do poprzedniego stanu. Pożegnał się z bieganiem, a także chodzeniem po ukochanych Tatrach. Osiadł w Krakowie,a także w końcu poukładał sobie życie, odnajdując jego sens w rodzinnej egzystencji z Dominiką i jej dziećmi.
Nie miał najmniejszego zamiaru wracać w góry. Zrozumiał, że to w nich spotkało go wszystko, co najgorsze. Zmusił się, żeby wymazać je z pamięci, jednak one nigdy nie zapomniały o nim. Nadciąga zima stulecia, a wraz z nią wrócą najmroczniejsze tajemnice, jakie skrywały Tatry.
Nocny dom – Jo Nesbø, tłum. Iwona Zimnicka, Wydawnictwo Dolnośląskie
Autor bestsellerowych powieści kryminalnych, Jo Nesbø, napisał swój pierwszy horror! „Nocny dom” to zaskakująca powieść przywołująca na myśl horrory króla grozy, Stephena Kinga.
Po tragicznej śmierci rodziców nastoletni Richard Elauved trafia pod opiekę ciotki i wujka mieszkających w małym miasteczku Ballantyne. W szkole mierzy się z opinią wyrzutka, a kiedy dochodzi do zniknięcia jego kolegi z klasy, chłopiec zostaje głównym podejrzanym. Richard jest przekonany, że Tom zniknął w budce telefonicznej na skraju lasu, jednak nikt nie chce mu uwierzyć. Nikt oprócz Karen, która włącza się w prowadzone przez niego śledztwo. Numer, do który dzwonił z budki Tom prowadzi bohatera do opuszczonego domu. W jego oknie widzi przerażającą twarzy i od tego momentu zaczyna wyczuwać czyjąś obecność.
Kiedy w Ballantyne dochodzi do kolejnego zaginięcia, Richard musi zrobić wszystko, żeby udowodnić swoją niewinność.
Samotnia – Anna Kańtoch, Wydawnictwo Marginesy
Leon Cichy jest autorem poczytnych kryminałów. Całe jego życie układało się po jego myśli – poślubił dziewczyną, którą poznał w gimnazjum, a jego pierwsza powieść została bestsellerem. Jednak po trzydziestych urodzinach wszystko się zmieniło. Żona bez żadnego wyraźnego powodu zażądała rozwodu.
Leon wybiera się na włoskie wakacje, gdzie poznaje pewną kobietę. Niespodziewanie, zaraz po wakacjach, ulega wypadkowi. W szpitalu okazuje się, że stracił wzrok i zostaje całkowicie zależny do niedawno poznanej dziewczyny.
Stopniowo Cichy dochodzi do wniosku, że stracił rozum. Bo to przecież niemożliwe, by jego nową wybrankę zastąpiła zupełnie inna osoba, kiedy on był nieprzytomny. A to tylko początek ciągu dziwnych wypadków, z którymi będzie sobie musiał poradzić, błądząc w ciemnościach.
Na kartach „Samotni” Anna Kańtoch buduje intrygę opartą na izolacji i przedstawia wielowarstwową opowieść o odosobnieniu. W tej powieści nic nie jest takie, jak się wydaje.
Kult – Henrik Fexeus, Camilla Läckberg, tłum. Inga Sawicka, Wydawnictwo Czarna Owca
„Kult” to druga część bestsellerowej trylogii kryminalnej autorskiego duetu Läckberg & Fexeus.
W sztokholmskiej dzielnicy Södermalm dochodzi do uprowadzenia kilkuletniego Ossian. Dochodzenie rusza błyskawicznie. Do policyjnego zespołu znanej czytelnikom z pierwszej części serii Miny Dabiri dołącza negocjator Adam Blom. Mężczyzna dostrzega podobieństwa do wcześniejszej, zakończonej tragicznie sprawy.. Wszystko wskazuje na to, że ofiar będzie więcej. Mina Dabiri ponownie prosi o pomoc Vincenta Waldera – mentalistę, z którym nie miała kontaktu od prawie dwóch lat. Znawca psychologii od razu dostrzega analogie do sprawy sprzed kilku lat.
Policja rozpoczyna wyścig z czasem i bezwzględnym mordercą działającym według logicznego i rytualnego schematu. Kto wygra tę nierówną grę?
Langer – Remigiusz Mróz, Czwarta Strona
W bestsellerowej serii prawniczej o charyzmatycznej Joannie Chyłce, są dwaj Piotrowie Langerowie. Starszy z nich to wpływowy biznesmen i jeden z najbogatszych Polaków. Jest on także klientem kancelarii Żelazny & McVay i posiada nieznane powiązania z jednym z właścicieli owej kancelarii.
Młodszy Piotr Langer to jego syn – dziedzic majątku i psychopata powiązany ze światem przestępczym. Zostaje oskarżony o morderstwo ze szczególnym okrucieństwem, a Chyłka decyduje się na podjęcie jego obrony. Mężczyzna jest obsesyjnie zafascynowany prawniczką i zaczyna ją prześladować.
P.S. Dzięki za zbrodnie – Elly Griffiths, tłum. Magdalena Słysz, Wydawnictwo Albatros
Kolejna na liście jest powieść Elly Griffiths określana mianem hołdu dla klasycznej angielskiej powieści detektywistycznej. To idealna propozycja dla wszystkich fanów Anthony’ego Horowitza, Agathy Christie. Dodatkowo książka znalazła się na krótkiej liście nominowanych do nagrody CWA Gold Dagger 2021.
Śmierć chorej na serce dziewięćdziesięciolatki nie powinna budzić żadnych podejrzeń. I nie budzi – do czasu, kiedy detektyw sierżant Harbinder Kaur dowiaduje się, że starsza pani kłamała na temat stanu swojego serca, a ostatnio była pewna, że ktoś ją śledzi. Jakby tego było mało, biblioteczka denatki obfituje w ogromną liczbę kryminałów, wszystkie z dedykacją „dla Peggy”. A każdy thriller psychologiczny zawiera tajemniczy dopisek „PS. Dla PS”.
Szybko okazuje się, że Peggy Smith była konsultantką do spraw morderstw. Na zlecenie autorów bestsellerowych kryminałów tworzyła scenariusze śmierci. Do mieszkania Peggy włamuje się zamaskowany napastnik i kradnie jedną z książek. Niedługo później jej autor zostaje znaleziony martwy. Detektyw sierżant Harbinder Kaur wie już, że coś takiego jak niepodejrzana śmierć nie istnieje…
Nie to miejsce, nie ten czas – Gillian McAllister, tłum. Anna Tomczyk, Wydawnictwo Znak
„Nie to miejsce, nie ten czas” to thriller roku 2022 „Guardiana” i „Sunday Timesa”. Jak można powstrzymać zbrodnię, do której już doszło?
Minęła północ. Bohaterka czeka na powrót osiemnastoletniego syna. Kiedy w końcu widzi go za oknem, nie jest sam. Chwilę później jej dziecko zabija człowieka. Następnego dnia wstaje… I jest wczoraj. Każdego ranka budzi się o jeden dzień wcześniej.
Bohaterka dostaje szansę, żeby zapobiec morderstwu. Jest pewna, że rozwiązanie zagadki kryje się gdzieś w przeszłości. Teraz tylko musi je odnaleźć.
Najlepsze kryminały na lato 2022 – TOP10
Długa noc – Wojciech Chmielarz, Wydawnictwo Marginesy
Komisarz Jakub Mortka powraca w szóstym tomie trzymającej w napięciu serii Wojciecha Chmielarza! W Komendzie Stołecznej Policji na przesłuchanie oczekuje mężczyzna, który był świadkiem zbrodni – co widział, co mógł zataić, a czego bał się przyznać nawet przed samym sobą? W tym samym czasie młoda kobieta pierwszy raz w życiu wychodzi na ulicę, by zarobić pieniądze na życie – z jakiego powodu tam trafia, co wydarzyło się w jej życiu? Po mieście krąży mężczyzna, który doskonale wie, że to jego ostatnia noc na wolności i ma zamiar wykorzystać ją jak najbardziej: planuje zabić tyle osób, ile jest to możliwe. Kto zostanie jego ofiarą?
Jakub Mortka w szóstym tomie („Długa noc”) staje przed największym wyzwaniem swojego życia, a stawką mogą być najbliższe mu osoby. Jak daleko jest w stanie się posunąć, by ich ocalić? Dla wszystkich bohaterów będzie to zdecydowanie najdłuższa noc w ich życiu. Ta część jest kontynuacją przygód komisarza Mortki, jednak również jest otwarciem do kolejnych powieści. Szybka akcja, zaskakujące śledztwo i świetne pióro to coś, co z pewnością wyróżnia książki Wojciecha Chmielarza, więc „Długa noc” jest kryminałem idealnym na te wakacje!
Czas zdrajców – Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak
Edward Popielski powraca w jedenastym tomie serii Marka Krajewskiego. Rok 1935. Popielski trafia do obcego mu Wrocławia, aby przeprowadzić bardzo niebezpieczną i arcytrudną misję szpiegowską, jako człowiek do zadań specjalnych polskiego wywiadu. W tym tomie będzie zmuszony do zmagania się z funkcjonariuszami z Sicherheitsdienst, Gestapo i innymi zdrajcami, którzy są w stanie zrobić wszystko, by go pogrążyć.
Pod fałszywą tożsamością wydawcy z Wiednia będzie musiał zmierzyć się z problematycznymi ludźmi, ale również będzie musiał wykazać się zdolnością do uwodzenia. Popielski zostaje zmuszony do konfrontacji z Aurelią Teichert, która oprócz zamiłowania do wielu języków oraz gry na pianinie ma również słabość do do postawnych, łysych mężczyzn. Kobieta kontaktuje się z polskim wywiadem, by sprzedać im informację wagi państwowej, a zadaniem Popielskiego będzie dowiedzieć się czy Aurelia blefuje, czy może to, co ma do zaoferowania faktycznie jest warte uwagi.
„Czas zdrajców” to trzymająca w napięciu do ostatniej strony powieść szpiegowska, w której pisarz wykorzystuje zapomniane karty z historii służb specjalnych Drugiej Rzeczypospolitej. A kiedy może być lepsza pora na maraton najlepszej serii Marka Krajewskiego jak nie w wakacje?
Zanim zniknęła – Lisa Gardner, tłum. Andrzej Szulc, Wydawnictwo Albatros
Frankie Elkin nie jest ani policjantką, ani prywatnym detektywem, ale zwykłą kobietą, która wiele przeszła w życiu. W swoim zawodzie zajmuje się odnajdywaniem zagubionych osób – kiedy policja daje za wygraną, ludzie zaczynają powoli zapominać, a media tracą zainteresowanie, Frankie pojawia się i zaczyna szukać. Z jakiego powodu to robi? Z pewnością nie dla pieniędzy. Czy udało się jej już kogoś odnaleźć? Jeszcze nie, ale nie daje za wygraną.
Minął rok od zaginięcia Angelique Badeau, haitańskiej nastolatki, która zniknęła z bostońskiej dzielnicy o nie najlepszej reputacji. Frankie w poszukiwaniach jest zdana tylko na siebie – policja jej nie pomoże, a jedynie rzuca kłody pod nogi, a rodzina nastolatki podchodzi do kobiety z dużą dozą rezerwy, co sprawia, że śledztwo jest niezwykle trudne do poprowadzenia. Frankie jednak nie daje za wygraną i obiecuje sobie odnaleźć Angelique za wszelką cenę.
Lisa Gardner jest jedną z najlepszych pisarek kryminalnych współczesnej literatury, a w tej książce po raz kolejny udowadnia ten tytuł swoim czytelnikom. „Zanim zniknęła” to powieść nietypowa dla Gardner, a jej bohaterka jest jedną najbardziej oryginalnych poszukiwaczek w literaturze. Ta mroczna i hipnotyzująca historia wciągnie od pierwszych stron!
Zimna sprawa – Katarzyna Bonda, Wydawnictwo Muza
Hubert Meyer powraca w siódmym tomie serii Katarzyny Bondy! Śledztwo, które podejmuje jest jednym z najdziwniejszych i najbardziej przerażających, w jakich brał udział. W podziemiach zabytkowej willi na poznańskim Sołaczu policja odkrywa zwłoki kobiety i trójki dzieci. Wszystko wskazuje na to, że był to mord rytualny. Mieszkańcy tego domu od dawna byli uważani za zaginionych, a ich sprawa do tej pory nigdy nie została rozwiązana – stąd tytułowe nawiązanie do angielskiego terminu cold case.
Śledczy rozpoczynają poszukiwanie ojca zamordowanej rodziny – Gustawa Garbarczyka, który, jak wynika z nieoficjalnych informacji, był członkiem sekty. Jeden z aspirantów zaangażowanych w sprawę osobiście znał Garbarczyka i nie sądzi, by ten był zdolny do popełnienia tak okrutnej zbrodni. Wobec tego nawiązuje kontakt z Hubertem Meyerem i prosi go o pomoc w rozwiązaniu zagadki w Sołaczu. Kiedy jednak przyjeżdżają do Poznania okazuje się, że to, co wiedzą to dopiero początek: siostra poszukiwanego Garbarczyka otrzymuje przesyłkę z odciętymi dłońmi, a tajemnicze zgromadzenie religijne okazuje się być rodzajem syndykatu. Meyer z aspirantem Kaczmarkiem napotykają mur milczenia, a kolejni przesłuchiwani giną w rytualnych kokonach.
Katarzyna Bonda kolejny raz pokazuje czytelnikowi dlaczego można nazywać ją polską królową kryminału. „Zimna sprawa” to mroczna, przejmująca i okrutna historia, w której profiler musi zadać sobie pytanie czy warto prowadzić tę sprawę do końca, skoro świadkowie wolą zginąć niż powiedzieć prawdę. Powieści Katarzyny Bondy do idealne kryminały na lato, a bez nich nie wyobrażamy sobie wakacyjnego czytania!
Nie odpuszczę – Diana Brzezińska, Wydawnictwo Otwarte
Prokurator Sawicka nie cofnie się przed niczym! Nie zdążyła jeszcze odpocząć po swojej poprzedniej sprawie („Nie dopniesz swego”), a już ma zająć się kolejną. Tym razem morderca zabija młode kobiety w sposób bardzo charakterystyczny, co zabójcy jej siostry. Sawicka ma swoje podejrzenia i mówi o nich komisarzowi Michalskiemu. Ten szybko zaczyna badać sprawę zabójstwa siostry Sawickiej, a podobieństwo tych zbrodni jest dla nich ewidentne. Okazuje się jednak, że poruszają sprawę, której ponowne otwarcie przeszkadza wielu osobom i muszą liczyć się ze sporymi konsekwencjami. Komu zależy na zatuszowaniu sprawy? Czy trauma Sawickiej sprawi, że prokurator przekroczy granice prawa?
W drugim tomie serii Diany Brzezińskiej atmosfera coraz bardziej się zagęszcza, a na jaw wychodzą sekrety, które lepiej, by pozostały uśpione. Pośród kryminałów wydanych w roku 2022 z pewnością musicie zapoznać się z propozycją tej autorki. „Nie odpuszczę” to kryminał trzymający w napięciu i zaskakujący od pierwszych stron, więc z pewnością umili wam kilka długich letnich wieczorów!
Plac Sensacki 6 PM – Vincent V. Severski, Wydawnictwo Czarna Owca
Mistrz polskiej powieści szpiegowskiej powraca z nowym thrillerem o narodzinach imperium Putina. Październik 1990 roku. Z bazy Zapadnaja Lica na północy ZSRR wypływa ogromny i potężny okręt podwodny Dymitr Doński, dowodzony przez kapitana Golicyna. Na pokładzie tej jednostki znajdują się ogromny arsenał atomowy, który może zachwiać siłami światowych mocarstw. Ta sytuacja nie podoba się Londynowi i Waszyngtonowi, a sojusznicy podnoszą stopień gotowości i analizują sytuację.
W ZSRR panują głasnost i pierestrojka, a u władzy jest Michaił Gorbaczow, który zapowiedział koniec zimnej wojny. Brytyjczycy i Amerykanie znajdują się w sytuacji, w której muszą rozpracować motywy Rosjan. Wszystkie drogi prowadzą do Helsinek, gdzie do gry wkracza MI6, który wysyła tam swojego najlepszego agenta, Martina.
Powieść Severskiego w zaskakujący i wciągający sposób opowiada o dawnym ZSRR, grze wywiadów oraz o upadających formach państwowości, które prowadzą do pojawienia się nowego imperium – państwa rosyjskiego Putina. Na liście thrillerów ostatnich lat powieść Severskiego wprowadza powiew świeżości wybranym tematem oraz świetnym piórem pisarza. „Plac Senacki 6 PM” to nie tylko wnikliwe studium państwowości, ale również wciągająca lektura na letnie dni.
Wstyd – Robert Małecki, Wydawnictwo Czwarta Strona
Julia Karlińska samotnie wychowuje synów i uczy historii w liceum medycznym. W wyniku tragicznego wypadku jej męża w przeszłości, Julia postanowiła oddać mundur policyjny i zająć się rodziną. Sprawca tragicznej śmierci nigdy nie został odnaleziony.
Wkrótce okazuje się, że rodzinnym miastem Julii, Śmierszynem, wstrząsa informacja o okrutnym morderstwie. Ofiarą jest znany profesor matematyki, który był dobrym znajomym głównej bohaterki. Niedługo później Julia zmaga się z kolejną tragedią: jeden z jej synów znika bez śladu. Kiedy wychodzi na jaw, że jej dziecko nie żyje, w bohaterce na nowo odezwie się instynkt śledczy. Wszystko wskazuje na to, że obie sprawy są ze sobą powiązane. Karlińska zrobi wszystko, by odnaleźć winnego.
Robert Małecki zasłynął jako laureat Nagrody Wielkiego Kalibru, a jego kryminały spotkały się z aprobatą polskich czytelników. Tym razem w książce „Wstyd” sięga po mocny i mroczny thriller kryminalny związany z dążeniem do prawdy oraz o uczuciu, które może dać początek złu. Po zapoznaniu się ze „Wstydem” polecamy sięgnąć po inne książki Roberta Małeckiego – są to odświeżające kryminały na lato, które niejednym was zaskoczą!
Dom – Piotr Kościelny, Wydawnictwo Czarna Owca
Wschowa jest spokojnym, niewielkim miastem. Jego błogość przerywają dwie okrutne i zagadkowe śmierci. Na swoje życie targnęli się były nauczyciel i ksiądz miejscowej parafii. Sprawę porusza Marta Lipowicz – policjantka, która do niedawna służyła w lokalnej komendzie. Intuicja podpowiada kobiecie, że były to upozorowane samobójstwa, a komuś było bardzo na rękę pozbyć się tych dwóch mężczyzn.
Klucz do rozwiązania zagadki może tkwić w przeszłości Wschowy, jednak mieszkańcy nie mają zamiaru rozmawiać z Martą. Kobieta podejrzewa, że zabójstwa mają związek z miejscowym domem dziecka, który od dawna skrywa wiele tajemnic. Czy uda się jej rozwiązać śledztwo? Czy powstrzyma mordercę zanim ten zamorduje ponownie?
Piotr Kościelny w swojej książce „Dom„ proponuje czytelnikowi historię o małym mieście, wąskiej społeczności i tajemnicach z przeszłości, które wypływają na światło dzienne. Jest to idealny kryminał na lato, który wciągnie od pierwszej strony i będzie trzymał w napięciu aż do rozwiązania zagadki!
Jedno po drugim – Ruth Ware, tłum. Anna Tomczyk, Wydawnictwo Czwarta Strona
Zimowy wyjazd na narty w francuskie Alpy i zakwaterowanie w luksusowym hotelu brzmi jak spełnienie marzeń. Niestety zamieni się ono w miejsce tragedii dla bohaterów „Jedno po drugim” Ruth Ware.
Współzałożyciel startupu z Londynu organizuje dla kolegów z pracy wyjazd w góry. Wszystko miało iść miło i zgodnie z planem do czasu, gdy pojawia się oferta warta miliony. Zespół rozważa tę sytuację, jednak zdania się podzielone. Wobec tego, by rozładować napięcie część osób wybiera się na stok, ale sytuacja się komplikuje, gdy dochodzi do załamania pogody. Część bohaterów dociera do domu, jednak po przejściu lawiny zostają w nim zasypani bez żadnej możliwości wyjścia. Co gorsza, jedna osoba pozostała na zewnątrz w trakcie lawiny i nie ma z nią żadnego kontaktu. Z każdą kolejną godziną robi się coraz zimniej. Nawet nie wiedzą o tym, że pośród nich czai się morderca, a to, co najgorsze jest dopiero przed nimi.
Ruth Ware pozytywnie zaskoczyła polskich czytelników swoimi poprzednimi książkami – „Pod kluczem” oraz „Śmierć Pani Westaway”. Tym razem sięga po klaustrofobiczny kryminał, gdzie bohaterowie są zupełnie odcięci od świata. W świetny sposób pokazuje dynamikę grupy w trakcie sytuacji kryzysowej. Kto samozwańczo nazwie się liderem? Kto będzie chciał jak najszybciej się wydostać? Kim jest morderca pośród nich? Książki Ruth Ware (szczególnie „Jedno po drugim”) to idealne kryminały na lato, które ochłodzą w gorące wieczory!
O jedno cię proszę – Laura Dave, tłum. Ewa Penksyk-Kluczkowska, Wydawnictwo Marginesy
Hannah i Owen są szczęśliwym małżeństwem. Jednak pewnego dnia on znika bez śladu, a firmę, w której pracuje zaczyna prześwietlać FBI. Mężczyzna zostawia żonie torbę pełną pieniędzy i prosi, by Hannah chroniła córkę z jego poprzedniego małżeństwa. Kobieta postanawia sama odkryć co stoi za zniknięciem męża. Wraz z jego nastoletnią córką, Bailey, wyruszają śladami młodości Owena. Wkrótce poznają tragiczną historię, o której nie miały do tej pory pojęcia. Zaczyna nawiązywać się między nimi nić porozumienia mimo pierwotnej niechęci, ale czy wystarczy to by odnaleźć Owena i by rozwiązać zagadkę jego firmy?
Laura Dave w „O jedno cię proszę” pokazuje czytelnikowi co może stać się, gdy okaże się, że najbliższa osoba jest kimś zupełnie innym niż przypuszczałeś. Pisarka świetnie gra na dynamice małżeńskiej oraz napięciu między żoną Owena a jego córką z poprzedniego małżeństwa. Dodatkowo okrasza wszystko limitem czasowym w postaci służb śledczych, które chcą złapać jej męża.
Polecane kryminały w ofercie Woblink
Wszystkie najlepsze kryminały na lato znajdziecie w księgarni Woblink.com. Mamy nadzieję, że któraś z powyższych książek przyciągnęła Waszą uwagę i że umili Wam wakacyjny odpoczynek!
Jeśli jesteś miłośnikiem emocjonujących historii z wątkiem romantycznym w tle, polecamy zajrzeć do naszego zestawienia najlepszych romansów na wakacje!
Wolisz literaturę non-fiction? Koniecznie sprawdź poniższe zestawienie najlepszej literatury faktu!
Co czytać w wakacje? TOP 10: Najlepsza literatura faktu na lato
Jeśli natomiast lubisz czytać angażujące i wzruszające powieści młodzieżowe to zapraszamy do sprawdzenia naszego zestawienia najlepszych książek dla młodzieży!
Co czytać w wakacje? TOP 10: Najlepsze książki młodzieżowe na lato
A może preferujesz audiobooki? W takim razie zachęcamy do sprawdzenia „Najlepszych audiobooków na lato”.
Czego słuchać w wakacje? TOP 10: Najlepsze audiobooki na lato
Related Posts
Kategorie
- Aktualności (518)
- Audiobooki (49)
- Bez kategorii (29)
- Ciekawostki o pisarzach (71)
- Ebooki (91)
- Fantastyka (29)
- Filmy na podstawie książek (27)
- Formaty (5)
- Kategorie książek (17)
- Konkursy (19)
- Kryminał (55)
- Książki 2019 (16)
- Książki dla dzieci (11)
- Książki na podstawie filmów (6)
- Książki papierowe (30)
- Książki tygodnia (2)
- Literatura młodzieżowa (11)
- Nagrody literackie (143)
- Nowości na Woblinku (206)
- O książkach (188)
- Premiery książek (98)
- Rankingi książek (101)
- Recenzje książek (35)
- Rynek wydawniczy (204)
- Zapowiedzi książek (57)