Miesiąc temu pisaliśmy o tym, że księgarze i księgarki z kameralnych księgarni postanowili połączyć siły, żeby przedstawić książki, które najlepiej się u nich sprzedają. W wyniku współpracy powstała wówczas pierwsza „Lista Bestsellerów Księgarń Kameralnych”. Dziś przedstawiamy drugie notowanie, biorące pod uwagę sprzedaż w kwietniu 2022 roku.

Lista Bestsellerów Księgarń Kameralnych – kwiecień 2022

Lista bestsellerów powstała w wyniku zestawienia sprzedaży detalicznej w księgarniach z całej Polski. W drugim zestawieniu wzięto pod uwagę takie księgarnie, jak Księgarnia Kafka i spółka, Księgarnia Stanisława Skrzyńska, Księgarnia Do Dzieła, Księgarnia Skład Główny, Nowa Księgarnia, Księgarnia Smak Słowa, Firmin Księgarnia na Lawendowej, Księgarnia Makama, Księgarnia Muzyczna Pasja, Najlepsza Księgarnia, Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich.

 1. Pucio na wsi – Marta Galewska-Kustra, narysowała Joanna Kłos, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

  Opis wydawcy: Wybierzcie się na wieś z Puciem i Misią. Odwiedźcie gospodarstwo pana Henryka, stadninę pani Ewy oraz pracownię ceramiczną pani Moniki. Zobaczcie, jak się robi konfitury, i upieczcie wspaniały sękacz na festyn. Na pewno nie będziecie się nudzić!

  Siódma część przygód Pucia może służyć zarówno dzieciom młodszym, jak i starszym przedszkolakom. Jej celem jest sprawdzanie i rozwijanie umiejętności rozumienia mowy, wzbogacenie słownika dziecka o nazwy nowych obiektów i czynności oraz rozwinięcie umiejętności opowiadania.

 2. W środku jesteśmy baśnią – Wiesław Myśliwski, Wydawnictwo Znak

  Opis wydawcy: Myśliwski pozostaje we współczesnej literaturze zjawiskiem wyjątkowym i zasługującym na najwyższą uwagę. Jego powieści, pisane bez pośpiechu, ignorujące literackie mody i rynkowe targowisko próżności, to w rzeczy samej pełne mądrości i dojrzałej wiedzy o życiu traktaty, przypowieści czy – jak pisano – filozoficzne eseje, które nie przestają równocześnie być fascynującymi narracjami, zachęcającymi do lektury wielokrotnej. Dla wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć jak najwięcej o autorze Ucha Igielnego, o jego życiu, pisarstwie, istocie procesu twórczego i o tym, jaką rolę odgrywa w nim muzyka, o ważnych dla niego autorach, przemyśleniach filozoficznych, a także o roli pamięci, pojmowaniu ludzkiego losu, relacji między przypadkiem a przeznaczeniem, poetyką chaosu a żelazną logiką konstrukcji dzieła – zbiór ten jest lekturą obowiązkową, prawdziwą pisarską summą.

  myśliwski lista bestsellerów księgarń kameralnych woblink marzec 2022
  Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com
 3. Kicia Kocia. Co zasiejemy w ogródku – Anita Głowińska, Media Rodzina

  Opis wydawcy: Kicia Kocia jest bardzo przejęta. Razem z koleżankami i kolegami z przedszkola zakłada prawdziwy ogródek. Dzieci same proponują, jakie warzywa zasiać na poszczególnych grządkach. Zaczynają rozumieć, jakie to ważne, móc samodzielnie wybierać, a tym samym mieć na coś wpływ.

  kicia kocia bestsellery księgarń kameralnych głowińska marzec 2022
  Kup książkę papierową na Woblink.com
 4. Planeta Piołun – Oksana Zabużko, tłum. Katarzyn Kotyńska, Joanna Majewska, Anna Łazar, wydawnictwo Agora

  Opis wydawcy: Świat zmienia się, przekraczając jakąś fatalną granicę pisze Oksana Zabużko, patrząc na Europę trawioną toksycznymi populizmami i opadającą w intelektualną przepaść. W podzielonym świecie baniek informacyjnych jej eseje zdają się kierować czytelnika w stronę ocalenia, którym dla autorki jest szeroko pojęta kultura, a przede wszystkim kultura uważnego czytania. W swoich arcyciekawych, wielowarstwowych esejach daje przykład głębokiej lektury. Zwraca się w stronę ważnych dla siebie autorów, których światy usiłuje ochronić przed niezrozumieniem. Z zaangażowaniem przygląda się obecnej Ukrainie, podejmując jednocześnie dialog z innymi kulturami. Tłumaczy Czarnobylską modlitwę Swietłany Aleksijewicz, żegna się z Josifem Brodskim, ogląda nowy film Larsa von Triera i rozmawia z czytelnikami swoich utworów za granicą. Planeta piołun jest także listem miłosnym pisarki do Polski adresowanym do opatrznościowego polskiego współrozmówcy.

  oksana zabużko
  Kup książkę papierową na Woblink.com
 5. Dzieci – Jacek Paśnik, Wydawnictwo W.A.B.

  Opis wydawcy: „Dzieci” to historia o dorastaniu na sennych przedmieściach u progu XXI wieku. O codzienności pośród wszędobylskiego plastiku i nachalnych reklam, w miejscu, które od każdego wymaga bycia kimś i odrzuca innych, wariatów. Powieść opowiada o tym, co z dzieciństwa zostaje, a co wraz z jego końcem umyka, o pierwszych próbach świadomych relacji z przeszłością i jej wpływie na teraźniejszość. To powrót do najmłodszych lat dzisiejszych dwudziesto kilku-, trzydziestolatków. Do czasów rozwijającego się kapitalizmu i powszechniejącego dobrobytu – z komputerami o szarych monitorach, wszechwiedzącym Internetem, supermarketami i wagarami w multipleksach.

 6. Pożegnanie z biblioteką. Elegia z dziesięciorgiem napomknień – Alberto Manguel, tłum. Michał Tabaczyński, Wydawnictwo Drzazgi

  Opis wydawcy: Alberto Manguel, jeden z najsłynniejszych bibliofilów świata, przenosi się z francuskiej wsi do małego nowojorskiego apartamentu. Musi pożegnać się z liczącym ponad trzydzieści pięć tysięcy tomów księgozbiorem. Alberto Manguel kiedyś był lektorem niewidomego Borgesa. Dziś jest jednym z najsłynniejszych bibliofilów świata. Przenosi się z francuskiej wsi do małego nowojorskiego apartamentu – i musi pożegnać się z liczącym ponad trzydzieści pięć tysięcy tomów księgozbiorem. Pakując książki, których być może nigdy już nie zobaczy, a na pewno nie w takiej samej jak dotychczas konfiguracji, autor „Mojej historii czytania” medytuje nad materialnym wymiarem literatury, przemijaniem i utratą. „Pożegnanie z biblioteką” to erudycyjny popis wytrawnego stylisty, któremu kroku w polszczyźnie dotrzymuje Michał Tabaczyński.

  lista bestsellerów księgarń kameralnych kwiecień 2022 książki
  Kup ebooka na Woblink.com
 7. Błony umysłu – Jolanta Brach-Czaina, Dowody na Istnienie

  Opis wydawcy: „Jolanta, córka Ireny, wnuczka Bronisławy, prawnuczka Ludwiki” – gdy na okładce pierwszego wydania tej niezwykłej, filozoficznej opowieści o człowieku zamiast tradycyjnego imienia i nazwiska pojawiły się imiona przodkiń Jolanty Brach-Czainy, zapanowały zdumienie, konsternacja i zachwyt. Dopiero odkrywaliśmy w Polsce herstorię, a ludowa historia kobiet dopiero zaczynała być opowiadana. Niewiele jest książek równie przełomowych dla polskiej filozofii i literatury jak dzieła Jolanty Brach-Czainy. Wielokrotnie cytowane i dyskutowane stały się kluczowe dla zrozumienia tego, kim jesteśmy. W rozważaniach zebranych w Błonach umysłu Brach-Czaina przypomina – podobnie jak w legendarnych Szczelinach istnienia – o rytuałach, które wypełniają naszą codzienność. Ale co wynika z faktu, że żyjemy? I jak żyć w świecie, który ciągle się przeobraża?

  błony umysłu lista bestsellerów księgarń kameralnych 2022 marzec
  Kup ebooka lub książkę papierową na Woblink.com
 8. Internat – Serhij Żadan, przeł. Michał Petryk, Wydawnictwo Czarne

  Opis wydawcy: U Żadana koniec znanego świata okazuje się wstępem do naprawdę długiego koszmaru. Pasza – trzydziestopięcioletni nauczyciel, mruk, idealista – musi odebrać z internatu siostrzeńca i wrócić z nim do domu. Byłoby to może łatwe, gdyby nie wojna. Jakoś rok temu przywieźli ją ze sobą ci dziwni ludzie, od których czuć prochem, tytoniem i smarem. Mówią w tym samym języku, w którym mówi Pasza, ale też w państwowym, którego Pasza uczy. Najpierw widywano ich w telewizji, później na ulicach. Potem kraj został znienacka anulowany. Na jego miejsce podstawiono zrujnowane industrialne przedmieścia, opustoszałe wioski i miasto widmo, w którym grasują okupanci, płoną bloki i trwa kanonada. Z tej pułapki można się wymknąć tylko cudem lub za cenę ogromnego upokorzenia. Albo w trumnie.Wyobraźcie sobie „Drogę” Cormaca McCarthy’ego, tyle że osadzoną w zimowym wojennym Donbasie. To jest właśnie „Internat”.

  internat serhij żadan ebook
  Znajdź ebooka na Woblink.com
 9. Gdzie jesteś, piękny świecie – Sally Rooney, tłum. Jerzy Kozłowski, wydawnictwo W.A.B.

  Opis wydawcy: Alice, pisarka, poznaje Felixa, pracownika magazynu wysyłkowego, i proponuje mu wspólną podróż do Rzymu. W Dublinie jej najlepsza przyjaciółka Eileen próbuje dojść do siebie po rozstaniu z partnerem. Dziewczyna zaczyna flirtować z Simonem, mężczyzną, którego zna z dzieciństwa. Alice, Felix, Eileen i Simon są jeszcze młodzi – ale życie już daje się im we znaki. Pożądają się, zwodzą, spotykają i rozstają. Uprawiają seks, martwią się o seks, martwią się o swoje przyjaźnie i świat, w którym żyją. Stoją w ostatnim oświetlonym pokoju przed mrokiem i są świadkami końca? Będą potrafili uwierzyć w istnienie pięknego świata?

  gdzie jesteś piękny świecie lista bestsellerów księgarń kameralnych
  Kup książkę papierową na Woblink.com
 10. Strażnicy wolności – Jacek Hugo-Bader, Wydawnictwo AGORA

  Słyszeliście o C19? Nie, to nie jest rakieta balistyczna do przenoszenia głowic atomowych ani kryptonim gazu bojowego… C19 to grupa osób, które kwestionują ogólnoświatową strategię walki z chorobą COVID-19, jedna z najaktywniejszych grup polskich antyszczepionkowców. Są zadeklarowanymi wyznawcami teorii spiskowych, w tym tej najnowszej, o globalnym zamachu stanu, ogólnoświatowym spisku, którego początkiem jest zaplanowana przed kilku laty pandemia COVID-19. Ale za nic w świecie nie pozwalają nazywać siebie antyszczepionkowcami, bo przecież oni walczą o wolność, są więc wolnościowcami, a nawet – strażnikami wolności. Co ich łączy? Jak się organizują? Komu ufają, jak uzasadniają swoje racje? Jacek Hugo-Bader, najbardziej brawurowy z polskich reporterów. Autor zanurza się w trzewia tego ruchu i zdaje nam relację z tego, co tam usłyszał, zobaczył i poczuł. A poczuł i zdziwienie, i wściekłość, i obezwładniającą bezradność. Jak sobie z nią poradzić? O tym również jest ta książka.

  strażnicy wolności Jacek Hugo-Bader nowość lista bestsellerów księgarń kameralnych
  Kup książkę papierową na Woblink.com