Już 29 maja poznamy laureata tegorocznej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej najlepszej powieści kryminalnej wydanej w roku poprzedzającym rozdanie. W ścisłym finale znaleźli się Wojciech Chmielarz, Marcin Ciszewski, Mariusz Czubaj, Tomek Duszyński, Olgierd Hurka, Anna Kańtoch oraz Wojtek Miłoszewski.

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: prof. Małgorzata Omilanowska (przewodnicząca), prof. Bernadetta Darska, prof. Anna Gemra, dr Anna Marchewka, Piotr Kofta i Grzegorz Sowula ogłosiła nominacje do XVIII edycji Nagrody Wielkiego Kalibru. W finale znalazło się siedem powieści – to właśnie spośród nich zostanie wyłoniony tegoroczny laureat lub laureatka. Wygrany tradycyjnie otrzyma statuetkę i czek w wysokości 25 tysięcy złotych, ufundowany przez Burmistrza Miasta Wrocław. Nagroda Wielkiego Kalibru 2021 zostanie przyznana 29 maja 2021 roku.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2021 – finaliści

Wojciech Chmielarz, „Wyrwa”, Wydawnictwo Marginesy

Wojciech Chmielarz, laureat Nagrody z 2015 roku, tym razem został nominowany za thriller psychologiczny „Wyrwa”. To poruszająca opowieść o Macieju Tomskim, którego żona pewnego dnia ginie w wypadku samochodowym pod Mrągowem. Jak mogło dojść do tragedii na Mazurach, skoro Janina miała być w delegacji pod Krakowem? Kiedy na pogrzebie kobiety pojawia się tajemniczy mężczyzna, do Macieja zaczyna docierać, że jego żona miała wiele sekretów.

Wyrwa
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Marcin Ciszewski, „To ja, Szpilka. Klub”, WarBook

Kolejnym nominowanym jest Marcin Ciszewski. Główna bohaterka powieści, Szpilka, pracuje w policji. Szuka zabójcy popularnego pisarza i za wszelką cenę chce odkryć, kto nienawidził go tak bardzo, by posunąć się do brutalnego morderstwa.  Lista podejrzanych wydłuża się na każdym kroku – są na niej między innymi rodzina, liczni fani i koledzy po piórze.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2021: To ja, Szpilka. Klub
Kup ebooka lub audiobooka na Woblink.com

Mariusz Czubaj, „Cios kończący”, Wydawnictwo W.A.B.

Mariusza Czubaja to pisarz, który Nagrodę Wielkiego Kalibru otrzymał już dwukrotnie: w 2009 roku za powieść „21:37” oraz w 2017 roku za „R.I.P.”. Nominowany „Cios kończący” zamyka cenioną przez wielu czytelników serię „Polski psychopata”  profilerem Rudolfem Heinzem w roli głównej. Powieść ma być najmocniejszą i najmroczniejszą z całego cyklu.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2021: Cios kończący

Tomasz Duszyński, „Glatz. Kraj Pana Boga”, Wydawnictwo SQN

Tomasz Duszyński został nominowany do tegorocznej edycji Nagrody za powieść „Glatz. Kraj Pana Boga”. Autor na kartach powieści opowiada o lojalności, ambicji i mrocznej stronie lat 20. XX wieku. W pobliżu Zieleńca dochodzi do odkrycia zwłok zaginionej pięć lat wcześniej córki importera cygar. Śledztwo prowadzi Franz Koschella. Mężczyzna szybko odkrywa, że przez wiele lat wszystkie ślady w tej sprawie były skutecznie zacierane zacierane. Kto porwał dziewczynę?

Nagroda Wielkiego Kalibru 2021: Glatz. Kraj Pana Boga
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Olgierd Hurka, „Znamię”, HarperCollins Polska

W powieści „Znamię” Olgierda Hurka dochodzi do zaginięcia pracowniczki renomowanej kancelarii, Joanny Szymalak. Szef kobiety odkrywa przekręt, który miał doprowadzić do przejęcia firmy deweloperskiej – jej sprawy były prowadzone przez zaginioną. Mężczyzna wkracza na wojenną ścieżkę z konkurentem zagrożonej firmy.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2021: Znamię
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Anna Kańtoch, „Wiosna zaginionych”, Wydawnictwo Marginesy

Anny Kańtoch nie ma jeszcze na swoim koncie Nagrody Wielkiego Kalibru. W tym roku wyróżnienie może jej przynieść powieść „Wiosna zaginionych”. Główna bohaterka, Krystyna, jest emerytowaną policjantką. Kiedy była małą dziewczynką jej brat zaginął w tajemniczych okolicznościach podczas wyjazdu ze znajomymi w Tatry. Teraz, po wielu latach Krystyna dostrzega w sklepie Jacka, jedynego członka wyprawy, który powrócił z tragicznej eskapady. Kobieta chce dostać od niego odpowiedzi na nurtujące ją pytania, jednak kiedy wchodzi do jego domu, aby porozmawiać, znajduje go martwego.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2021: Wiosna zaginionych
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Wojtek Miłoszewski, „Bez reszty” Wydawnictwo W.A.B.

„Bez reszty” Wojtka Miłoszewskiego to drugi tom cyklu z komisarzem Kastorem Grudzińskim. Tym razem bohater musi zmierzyć się ze zmianami w komendzie wojewódzkiej i rozpracować nowy, wyjątkowo brutalny gang. Przestępczość zorganizowana i handel narkotykami to nowość dla policji, która na początku lat dziewięćdziesiątych dopiero co porzuciła nazwę milicja.

Nagroda Wielkiego Kalibru 2021: Bez reszty

 

Gala przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru

Nazwisko laureata lub laureatki poznamy uroczystej Gali przyznania Nagrody Wielkiego Kalibru, która będzie miała miejsce 29 maja 2021 roku. Gala odbędzie się w trakcie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2021. Wtedy też dowiemy się, kto został laureatem Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru i Nagrody Specjalnej im. Janiny Paradowskiej. Program wydarzenia ukaże się w najbliższym czasie na facebookowym profilu Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

Dotychczas laureatami wyróżnienia zostali Marek Krajewski, Paweł Jaszczuk, Marek Harny, Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski (dwukrotnie), Mariusz Czubaj (dwukrotnie), Joanna Jodełka, Gaja Grzegorzewska, Marta Guzowska, Marcin Wroński, Wojciech Chmielarz, Jakub Szamałek, Ryszard Ćwirlej, Robert Małecki i Jędrzej Pasierski.