Wirtualne Targi

Sigmund Freud - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Histeria i lęk, Książka | Sigmund Freud

    Siódmy tom dzieł Sigmunda Freuda obejmuje wybór pism poświęconych zjawiskom histerii i lęku - sięga on zatem do samych korzeni psychoanalizy, od badania histerii zaczęła się bowiem historia psychoanalitycznej refleksji nad człowiekiem.

Sigmund Freud - książki, ebooki i audiobooki

Sigmund Freud urodził się w 1856 roku jako Sigismund Schlomo Freud. To austriacki lekarz, neurolog, twórca psychoanalizy pochodzenia żydowskiego. Choć Freud nie był filozofem w ścisłym tego słowa znaczeniu, to jego teorie i koncepcje dotyczące motywacji ludzkich działań i funkcjonowania ludzkiego mózgu miały ogromny wpływ na filozofów, artystów i naukowców końca XIX i praktycznie całego XX wieku. Teorie Freuda do dziś są szeroko komentowane, interpretowane i wykorzystywane w kulturze. Jego poglądy odcisnęły piętno w religioznawstwie, naukach społecznych oraz naukach o kulturze. Do najważniejszych dzieł Freuda należą takie książki, jak „Objaśnianie marzeń sennych”, „Trzy rozprawy z teorii seksualnej” czy „Studia nad histerią”, w których doszli do wniosku, że jedną z głównych przyczyn cierpień neurotyków są traumatyczne wspomnienia z czasów dzieciństwa. Wspomnienia te zostały tylko pozornie „zapomniane”, a tak naprawdę tkwią w ludzkiej podświadomości, a wypowiedzenie ich w trakcie hipnozy przynosi pozytywny skutek.

W 1900 roku ukazało się jedno z najważniejszych dzieł Fredua – „Objaśnianie marzeń sennych”. Badacz twierdził, że każdy ze snów ma charakter symboliczny i dzięki ich interpretacji można wysuwać różnego rodzaju wnioski dotyczące kondycji psychicznej każdego człowieka. Według Freuda sny są swego rodzaju szyfrem, dzięki któremu można odczytać, co tkwi w ludzkiej podświadomości.

Kolejną ważną książką Freuda była „Psychopatologia życia codziennego”, w której, podobnie jak sny, analizował przejęzyczenia, wpadki i pomyłki językowe. To było dzieło, w którym Freud po raz pierwszy omówił i podjął się definicji psychoanalizy, nie jako teorii, ale również jako formy terapii. Austriacki lekarz zawarł w książce teorie o tym, że ludzka psychika oprócz świadomości posiada sferę nieświadomości. Znajdują się w niej wszelkiego rodzaju lęki, kompleksy, popędy seksualne oraz treści, które mózg chciał wyprzeć z pamięci.

W 1902 roku Sigmund Freud otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego. Pięć lat później Freud poznał Carla Gustava Junga, który bardzo chciał poznać twórcę psychoanalizy. W 1909 roku badacze otrzymali tytuły honoris causa amerykańskiego Uniwersytetu Clarka. Choć przez kilka lat ściśle współpracowali i byli zapraszani na różnego rodzaju konferencji, to ich przyjaźń nie przetrwała. Jung bowiem publicznie skrytykował niektóre postulaty Freuda i zaczął głosić własne teorie.

W 1910 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Psychoanalityczne, ale największą popularność psychoanaliza zaczęła zyskiwać po I wojnie światowej. Teorie austriackiego badacza stały się fundamentem do powstania freudowskiej teorii kultury. Swoje teorie na temat kultury Freud opisał w książce „Kultura jako źródło cierpień”, która ukazała się w 1930 roku. Psychiatra uważał, że kultura jest efektem seksualnych popędów, które znajdują ujście w religii, sztuce i filozofii.

Swoje przemyślenia na temat kultury zapisał również w książce „Sztuki plastyczne i literatura”. W księgarni internetowej Woblink znajdziecie również inne dzieła Freuda. Wśród nich warto wymienić takie dzieła jak „Historia i lęk”, „Charakter i erotyka”, „Psychologia nieświadomości”, „Dwie nerwice dziecięce”, „Technika terapii”, „Życie seksualne” oraz napisaną wspólnie z Wilhelmem Jensenem książkę „Gravidia”.

Po aneksji Austrii przez III Rzeszę Freud zdecydował się na emigrację do Stanów Zjednoczonych. Udaną ucieczkę zawdzięcza swojej popularności i zdolnościom amerykańskich dyplomatów. Czterem siostrom Freuda nie udało się przeżyć wojny – wszystkie zginęły w obozach koncentracyjnych.

Sigmund Freud zmarł w 1939 roku z powodu nowotworu jamy ustnej. Austriacki badacz był kilkakrotnie nominowany do Nagrody Nobla, jednak nigdy nie otrzymał tego prestiżowego wyróżnienia.

Książki Sigmunda Freuda na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Sigmunda Freuda we wszystkich formatach (audiobook, ebook i książka papierowa).