Światem wstrząsnęła wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II. W minionym tygodniu pożegnaliśmy także Petera Strauba, autora powieści grozy. Na początku września poznaliśmy finalistów takich nagród literackich jak Nike, Booker czy Angelus. Prezentujemy pierwszy woblinkowy przegląd książkoholicznego internetu!

We wpisie znajdziecie:

  1. Odejście królowej Elżbiety II
  2. Władca Pierścieni – kontrowersje wokół serialu
  3. Hogwarts Legacy: spacer po pokojach domów z uniwersum Harry’ego Pottera
  4. Finaliści Bookera, Nike i Angelusa
  5. Nie żyje Peter Straub, autor „Upiornej opowieści”
  6. Nowy imprint Wydawnictwa Otwartego

Królowa Elżbieta II nie żyje

Zmierzch świata Windsorów. Marek Rybarczyk
Kup ebooka lub książkę papierową Elżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów na Woblink.com

W czwartkowy wieczór światem wstrząsnęła wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II. Monarchini zmarła 8 września w szkockim zamku Balmoral, w wieku 96 lat. Na tronie zasiadała dłużej niż jakikolwiek brytyjski monarcha w historii – ponad 70 lat. Królowa wniosła ogromny wkład nie tylko w politykę, ale także w kulturę, także tę popularną.

Po śmierci Elżbiety królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej został jej najstarszy syn, 73-letni Karol. Tym samym mężczyzna jest najstarszym monarchą wstępującym na tron brytyjski tron.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Elżbiecie II oraz prześledzić dzieje rodziny Windsorów polecamy lekturę książek Marka RybarczykaElżbieta, Filip, Diana i Meghan. Zmierzch świata Windsorów” i „Elżbieta II Ostatnia taka królowa”.

Władca Pierścieni – kontrowersje wokół serialu

Jak donosi Niestatystyczny, Amazon podzielił się wynikami oglądalności serialu „Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy”. Dwa pierwsze odcinki serialowego Władcy Pierścieni trafiły na platformę Amazona 2 września – w ciągu pierwszej doby miało je obejrzeć aż 25 milionów widzów na całym świecie. To ponoć najlepszy debiut w historii tej platformy. Produkcja budzi liczne kontrowersje: fani książek Tolkiena krytykują odstępstwa od oryginału, na portalach filmowych można zaobserwować masowe wystawianie skrajnych ocen (1/10 albo 10/10), a w przypadku należącego do Amazona IMDb moderacja usunęła negatywne recenzje serialu.

Hogwarts Legacy: spacer po pokojach wspólnych Gryffindoru, Slytherinu, Hufflepuffu i Ravenclawu

Na portalu Lubimy Czytać w sieci pojawiły się nowe oficjalne materiały ukazujące pokoje wspólne każdego z domów. Ciekawostką jest to, że gracze będą mieli szansę odwiedzić pokój Wspólny Puchonów – miejsce, do którego nigdy nie udało się dotrzeć Harry’emu Potterowi. „Hogwarts Legacy” to prowadzona z perspektywy trzeciej osoby gra RPG z otwartym świata. Gracz wciela się w niej w młodego czarodzieja lub czarodziejkę, która rozpoczyna swoją naukę w Hogwarcie. Gra trafi na PC, PlayStation 4, PS5, Xbox One, Xbox Series S/X i Nintendo Switch. Data premiery została wyznaczona na 10 lutego przyszłego roku.

Finaliści Bookera, Nike i Angelusa

Wrzesień jest miesiącem, w którym poznajemy finalistów najważniejszych nagród literackich. Wiemy już, kto znalazł się w finale

Nazwiska finalistów i finalistek, oraz książki za jakie otrzymali nominacje, znajdziecie w poprzednich wpisach na naszym blogu. Przejdziecie do nich po kliknięciu w interesującą Was nagrodę.

Nie żyje Peter Straub, autor „Upiornej opowieści”

Czarny dom. Stephen King. Peter Straub
Kup ebooka, audiobooka lub książkę papierową William na Woblink.com

4 września zmarł Peter Straub, autor znakomitych powieści grozy – w tym kultowej „Upiornej opowieści”. Pisarz był znany także z napisanych wspólnie ze Stephenem Kingiem horrorów „Czarny dom” i „Talizman”. To właśnie te trzy tytułu przyniosły mu największą sławę. Straub był członkiem Horror Writers Association i PEN-u oraz wielokrotnym laureatem nagrody Brama Stokera i World Fantasy Award.

Autor „Krainy cieni” odszedł w wieku 79 lat z powodu powikłań po złamaniu biodra. Jego śmierć dotknęła rodzinę, przyjaciół i fanów pisarza na całym świecie. Na portalu Booklips możemy przeczytać wpis Stephena Kinga, w którym wspomina zmarłego przyjaciela:

To smutny dzień, ponieważ zmarł mój dobry przyjaciel, niesamowicie utalentowany kolega i współpracownik Peter Straub. Praca z nim była jedną z największych radości w moim twórczym życiu.

Szczeliny – nowy imprint Wydawnictwa Otwartego dedykowany literaturze non-fiction

Szczeliny: "Ameryka. Dom podzielony" Andrzej Kohut
Kup ebooka Ameryka. Dom podzielony na Woblink.com

7 września swoją premierę miały pierwsze dwie książki, jakie ukazały się pod szyldem nowego imprintu Wydawnictwa Otwartego poświęconego literaturze faktu. Pierwsza z nich to „Dom podzielony” Andrzeja Kohuta. Autor przedstawia w niej wydarzenia i problemy ostatnich lat pokazuje, że Ameryka jest podzielona kryzysami radykalizującymi społeczeństwo. Na wizerunku USA pojawiają się kolejne rysy. Kraj, który przez lata był stawiany jako wzór do naśladowania coraz częściej jest kojarzony z takimi wydarzeniami jak atak zwolenników Donalda Trumpa na Kapitol po przegranych wyborach, zapaść gospodarcza w pasie rdzy, teorie spiskowe, wojny kulturowe o aborcję, klimat czy dostęp do broni.

Drugi tytuł, „Węgry na nowo. Jak Viktor Orbán zaprogramował narodową tożsamość” Dominika Héjj, przybliża czytelnikom proces dojścia węgierskiej prawicy do władzy. Héjj pisze o retoryce premiera i jego planach na zbudowanie wielkich Węgier, pomagając zrozumieć procesy, jakie zaszły na Węgrzech od 1998 roku.

 

To wszystko na dziś, ale już teraz zapraszamy Was na kolejny przegląd książkoholicznego internetu. Bądźcie z nami!

Odkrywaj szczeliny rzeczywistości z literaturą non-fiction!