Majówka zbliża się wielkimi krokami. Ponieważ wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że przez najbliższe dni pogoda nas nie będzie rozpieszczać, warto uzbroić się w solidną dawkę literatury. Jeśli zastanawiacie się co czytać na majówkę 2021, to spieszymy wam z odpowiedzią i wyjątkowymi promocjami.

co czytać w majówkę 2021
Znajdź promocję na Woblink.com
majówka 2021 co czytać w majówkę
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Majówka 2021 – Nomadland, Gambit Królowej i polskie seriale

Pierwszą propozycją, jaka przychodzi nam do głowy, jest „Nomadland”, jeden z najgłośniejszych reportaży ostatnich lat. To książka Jessici Bruder poświęcona współczesnym nomadom, ludziom, którzy w wyniku różnych losowych sytuacji, głównie związanych z kiepską sytuacją materialną, zmuszeni zostali do zamieszkania w samochodzie, przyczepie lub kamperze. W celu lepszego poznania środowiska nomadów, autorka postanowiła sama kupić kampera i ruszyła w trasę. Ostatecznie spędziła w drodze blisko trzy lata i przejechała 25 tysięcy kilometrów. Dodatkowo o książce jest głośno dzięki filmowi „Nomadland”, którego scenariusz powstał na jej podstawie. Produkcja otrzymała trzy Oscary, w tym najważniejszą statuetkę za najlepszy film roku. Więcej o tym dlaczego warto sięgnąć po tę książkę piszemy w osobnym artykule.

gambit królowej co czytać w majówkę 2021
Znajdź książkę lub ebooka na Woblink.com

Zostając przy książkach, które doczekały się ekranizacji, polecamy Waltera Tevisa pt. „Gambit Królowej”. Książka została zaadaptowana przez Netflixa na serial, który otrzymał dwa Złote Globy. W promocji kupicie również polskie powieści, będące inspiracjami dla filmowców m.in. „Króla” Szczepana Twardocha, „Żmijowisko” Wojciecha Chmielarza czy „Chyłkę” –bestsellerową serię Remigiusza Mroza.

Majówka 2021 – literatura zagraniczna

Naszą drugą propozycją na majówkę, jest nadrabianie nowości. W ciągu pierwszych czterech miesięcy roku swoje premiery miało kilkanaście książek, których nie możecie przegapić. Nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się książka „Dziewczyna, kobieta, inna”, za którą autorka powieści, Bernardine Evaristo otrzymała w 2019 roku Nagrodę Bookera. To opowieść przedstawiona z perspektywy kilku kobiet, które opowiadają o swoich problemach.

Kup ebooka na Woblink.com

W marcu swoją premierą na całym świecie miała pierwsza książka Kazuo Ishiguro od przyznania brytyjskiemu pisarzowi Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. „Klara i Słońce” to kolejny zwrot Ishiguro w kierunku science-fiction. Tytułowa Klara, sztuczna inteligencja, otrzymuje przestrogę, że nie warto zbytnio ufać ludzkim obietnicom. 

Warto też zwrócić uwagę na „Sen o okapi”, powieść niemieckiej autorki Mariany Leky. Kiedy bohaterka książki śni sen o okapi, mieszkańcy wioski zamierają w trwodze. Sen zwiastuje bowiem nadchodzącą śmierć jednego z mieszkańców okolicy. Nie wiadomo kto, ani jak umrze. Jedno jest pewne, kolejny zgon nastąpi w ciągu najbliższych 24 godzin. Członkowie społeczności przygotowują się na własną śmierć.

Trudno wyobrazić sobie długi weekend bez polecenia powieści Stephena Kinga. W marcu swoją premierę miała najnowsza powieść amerykańskiego mistrza grozy pt. „Później”. Tym razem autor opowiada jednocześnie przerażającą i poruszającą historię pewnego chłopca, który posiada wyjątkowy dar widzenia zmarłych. To punkt wyjścia do rozważań na temat utraconej niewinności i konieczności wyboru między dobrem a złem.

Majówka 2021 – polska proza

Gorzko Gorzko Joanna Bator O!Lśnienia
Kup ebooka lub książkę na Woblink.com

Wśród poleceń nie może zabraknąć polskich akcentów. Na promocji znajdziecie najnowszą książkę Filipa Zawady – „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna”. To gorzka opowieść o samolubnym, zgryźliwym, niesympatycznym i szowinistycznym dziadku Szczepanie. Zawada pisze o sytuacji, której doświadczyło wielu z nas – obcowania z członkiem rodziny, którego się nie znosi. Jeśli chodzi o losy rodzinne, polecamy rozpisaną na kilka pokoleń sagę Joanny Bator, laureatki Nagrody Literackiej Nike, pt. „Gorzko, gorzko”, która ukazała się jeszcze pod koniec ubiegłego roku.

W promocji znajdziecie również nową, sensacyjną powieść Jakuba Ćwieka pt. „Drelich. Prosto w splot”, o wyrachowanym złodzieju, który wie, kiedy ma zachować zimną krew, a kiedy ma stać się bezwzględny i bezlitosny.

Majówka 2021 – literatura faktu

co czytac w majowke 2021 cyrk polski
Kup ebooka na Woblink.com

Gdyby w trakcie majówki zabrakło wam tematów politycznych, to w promocji znajdziecie wyjątkowy reportaż Dawida Krawczyka pt. „Cyrk polski”. W trakcie pracy nad książką Krawczyk przejechał kilkanaście tysięcy kilometrów towarzysząc różnym sztabom partyjnym podczas kampanii wyborczych. Obserwował, jak wyglądają wiece, rozmowy z wyborcami oraz przygotowania lokalnych komitetów do przyjęcia ważnych członków partii, którym klasycznie towarzyszą dożynki, koncerty i konsumowanie tradycyjnej polskiej kiełbasy.

Miłośnikom jazdy na rowerze i historii proponujemy wyjątkową książkę, w której łączą się te dwie dziedziny. „Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma” to wyjątkowy przewodnik, dzięki któremu przemierzanie terenów niegdyś wchodzących w skład II Rzeczpospolitej, nigdy już nie będzie takie samo.

W promocji znajdziecie wydaną w lutym książkę Davida Attenborough, najsłynniejszego przyrodnika na świecie. W momencie wydania książki miał dziewięćdziesiąt cztery lata. Attenborough, w swojej najnowszej publikacji, opowiada o wyjątkowym świecie natury oraz wyzwaniach, jakie stoją przed człowiekiem w celu jego ochrony. Publikacji „Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość” towarzyszy również film, który można oglądać na Netflixie. Zatem lektura książki może być znakomitym uzupełnieniem seansu.

Kup ebooka na Woblink.com

Miłośnikom reportaży polecamy także jedną z najnowszych publikacji Wydawnictwa Poznańskiego – reportaż „Ostatni trop” Marka Bowdena o zaginięciu sióstr Lyon, do którego doszło na przedmieściach Waszyngtonu w 1975 roku. Ciał dziewczynek nigdy nie odnaleziono, a śledztwo nie przyniosło żadnych efektów. Sprawę uznano za niewyjaśnioną. Wiele lat później, dzięki nieustępliwości detektywów i wykorzystaniu niestandardowych metod zagadka tajemniczej zbrodni została rozwiązana.

Majówka 2021 – bestsellery do -50%

Wszystkie zaproponowane przez nas tytuły znajdziecie w wyjątkowej promocji, która potrwa aż do 6 maja! Na liście znajdziecie kilkaset bestsellerowych powieści. Ponadto zapraszamy do Majówkowego Pociągu do Literatury – specjalnie przygotowanego landing-page’a, na znajdziecie wyselekcjonowane tytuły w różnych widełkach cenowych – do 10,99 zł, do 14,99 zł i do 19,99 zł!