Najnowsze powieści Sylwii Chutnik, Filipa Zawady i Katarzyny Bondy, długo wyczekiwany reportaż „Columbine” Dave’a Cullena oraz „Miasto w chmurach” Anthonego Doerra. A to tylko wierzchołek góry wakacyjnych premier. Niezależnie od tego czy wolicie reportaże, klimatyczne thrillery lub literaturę piękną, z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Oto najciekawsze ebookowe premiery drugiej połowy wakacji (sierpień 2022).

Ebookowe premiery – sierpień 2022

Sundial – Catriona Ward, tłum. Martyna Tomczak, Wydawnictwo Czwarta Strona

Po bardzo dobrze przyjętym thrillerze „Ostatni dom na zapomnianej ulicy” Catriona Ward wraca z nową powieścią! „Sundial” to nieoczywista opowieść o toksycznych relacjach i próbie ucieczki przed przeznaczeniem. Rob od zawsze pragnęła normalnego życia. Pozornie spełniła swoje marzenia – ma męża, dwójkę dzieci i uroczy domek na przedmieściach. Jednak kobieta martwi się o starszą córkę, Callie. Dziewczynka zbiera drobne kości, szepcze do wymyślonych przyjaciół, a przede wszystkim ma w sobie mrok przypominający Rob o jej przeszłości, od której uciekła. Kobieta zabiera Callie do domu swojej młodości, gdzie będzie musiała dokonać strasznego wyboru.

premiery sierpień: Sundial
Kup ebooka Sundial na Woblink.com

Anne z Redmondu – Lucy Maud Montgomery, tłum, Anna Bańkowska, Wydawnictwo Marginesy

Pod koniec sierpnia ukazał się kolejny, już trzeci, tom przygód Anne Shirley w przekładzie Anny Bańkowskiej. Rudowłosa bohaterka ma osiemnaście lat. Wyjeżdża na studia w Redmond College, zostawiając za sobą dom rodzinny. Na miejscu rzuca się w wir nauki, nawiązuje nowe przyjaźnie, podejmuje pierwsze próby literackie, a także walczy o stypendium Thornburna. W życiu Anne pojawia się Roy Gardner. Ten nowy adorator wydaje się być dokładnie takim mężczyzną, jakiego rudowłosa dziewczyna sobie wymarzyła.

premiery sierpień: Anne z Redmondu
Kup ebooka Anne z Redmondu na Woblink.com

Nick i Charlie. Heartstopper – Alice Oseman, tłum. Natalia Mętrak-Ruda, Wydawnictwo Jaguar

Alice Oseman prezentuje nowelę ze świata Heartstoppera, dzięki której czytelnicy jeszcze lepiej mogą poznać tytułowych bohaterów. I to w momencie kryzysowym dla każdej szkolnej relacji! Nick i Charlie są razem od dwóch lat. Spędzają ze sobą każdą wolną chwilę. Jednak wielkimi krokami zbliża się koniec roku szkolnego, który dla Nicka oznacza pożegnanie się z placówką i wyjazd na uniwersytet. Chłopak jest podekscytowany nadchodzącymi zmianami, ale ten nowy etap oznacza także przeprowadzkę, a co za tym idzie – rozstanie z Charliem.

premiery sierpień: Nick i Charlie
Kup ebooka Nick i Charlie na Woblink.com

Głosy kobiet – Miriam Toews, tłum. Kaja Gucio, Wydawnictwo Czarne

„Głosy kobiet” to oparta na prawdziwych wydarzeniach niezwykła, wstrząsająca, brawurowa, a także pełna charakterystycznego dla Toews humoru, opowieść o ośmiu menonickich kobietach, które podejmują nierówną walkę o prawo do decydowania o sobie. Bohaterki pewnego wieczoru zamykają się na strychu, gdzie biorą udział w sekretnym spotkaniu. Przez dwa minione lata dziewczynki i kobiety należące do ich wspólnoty były nocami gwałcone przez nawiedzające je demony. Miała to być kara za grzechy, jednak okazało się, że oprawcami są tak naprawdę mężczyźni z ich społeczności, którzy je odurzali i bezwzględnie wykorzystywali. Podporządkowane mężczyznom kobiety muszą dokonać wyboru: czy nic nie robić, a może rzucić wyzwanie własny, przekonaniom, zostać i walczyć albo odejść? Czasu na podjęcie decyzji jest niewiele.

premiery sierpień: Głosy kobiet
Kup ebooka Głosy kobiet na Woblink.com

Anarchy in the UKR – Serhij Żadan, tłum. Michał Petryk, Wydawnictwo Czarne

W sierpniu ukazało się także wznowienie, wydanej po raz pierwszy w 2007, powieści Serhija Żadana pt. „Anarchy in the UKR”.  Autor serwuje czytelnikom opowieść o wydarzeniach lat osiemdziesiątych, czasach ostatniej rewolucji w Charkowie i jego  okolicach – a to wszystko w klimacie punkrocka.

premiery sierpień: Anarchy in the UKR
Kup książkę papierową lub ebooka Anarchy in the UKR na Woblink.com

Sławne psy i ich ludzie – Michał Korda, Wydawnictwo Znak

Po książce „Sławne koty i ich ludzie” przychodzi pora na psy i ich opiekunów. Michał Korda opowiada m.in. o buldogach brytyjskich Lewisa Hamiltona, ulubieńcach Kory czy czworonogu towarzyszącym rodzinie Baracka Obamy w Białym Domu. Pisze także o Johnie Steinbecku, który umieścił w tytule jednej ze swoich książek imię psiego towarzysza Charleya, a także przedstawia Elżbietę II nie tylko jako matkę monarchii, ale również arystokratycznej i niezwykle uroczej rasy psów, Welsh Corgi Pembroke.

premiery sierpień: Sławne psy i ich ludzie
Kup ebooka Sławne psy i ich ludzie na Woblink.com

Filip (bez cenzury) – Leopold Tyrmand, Wydawnictwo MG

Kolejną premierą na liście jest „Filip” Leopolda Tyrmanda w wersji bez cenzury. To pierwsza polska edycja powieści umożliwiająca czytelnikowi lekturę autorskiej postaci tekstu. Bohaterem książki jest młody Polak, który podczas wojny trafia do Frankfurtu nad Menem. Na miejscu pracuje w jednym z hoteli jako kelner w grupie młodych ludzi z okupowanych przez Niemcy krajów. O tym, jak ważną powieścią dla Tyrmanda był „Filip” dobitnie świadczą jego własne słowa:

To jest moja ukochana książka, najlepsza, jaką napisałem po polsku, najlepsza moja powieść, gdzie chyba udało mi się zsyntetyzować najważniejsze sprawy z mojego życia. To jest moja spowiedź pisarska.

premiery sierpień: Filip (bez cenzury)
Kup ebooka Filip (bez cenzury) na Woblink.com

Dziewczyństwo – Melissa Febos, tłum. Martyna Tomczak, Wydawnictwo Czarne

Melissa Febos w ƒ„Dziewczyństwie” w szczery i angażujący sposób opowiada o dorastaniu. Ten zbiór esejów, zmuszający do spojrzenia na dorastanie z innej perspektywy, może wywoływać dyskomfort. Autorka czerpie z badań naukowych, filozofii, kultury popularnej, odwołuje się do historii innych kobiet, a przede wszystkim swoich własnych doświadczeń. Febos pisze o uzależnieniu od narkotyków, pracy seksualnej oraz nawiązywaniu relacji z perspektywy osoby nieheteronormatywnej. Porusza takie tematy jak trudności związane z wyrażaniem świadomej zgody czy traktowanie kobiet oraz ich ciał w kategorii obiektów seksualnych.

premiery sierpień: Dziewczyństwo
Kup ebooka Dziewczyństwo na Woblink.com

Weź z nią zatańcz – Filip Zawada, Wydawnictwo Znak

Jedną z wartych uwagi premier jest najnowsza powieść Filipa Zawady, autora nominowanej do nagrody Nike 2020 książki „Rozdeptałem czarnego kota przed przypadek”. „Weź z nią zatańcz” to opowieść o oswajaniu, zaufaniu i godzeniu się ze stratą. Stanisław żyje w wygodnej symbiozie z matką. Kiedy umiera jego ojciec, musi w pojedynkę odkryć prawdę o mężczyźnie, dzięki któremu znalazł się na tym świecie – a przede wszystkim o samym sobie.

premiery sierpień: Weź z nią zatańcz
Kup ebooka Weź z nią zatańcz na Woblink.com

Columbine – Dave Cullen, tłum. Adrian Stachowski, Wydawnictwo Poznańskie

„Columbine. Masakra w amerykańskim liceum” to tytuł zaliczany do klasyki współczesnego reportażu. Opowiada o najgłośniejszej szkolnej strzelaninie. Sprawcami tragedii byli Eric Harris i Dylan Klebold, którzy zastrzelili dwanaścioro uczniów i nauczyciela. Dave Cullen, jeden z pierwszych dziennikarzy na miejscu tragedii, przez dekadę dokumentował swoją książkę. Przyglądał się narosłym wokół masakry w liceum Columbine mitom, a także losom lokalnej społeczności. Udało mu się stworzyć nie tylko wnikliwy zapis historii morderstwa, ale także dającą nadzieję opowieść o gojeniu się ran.

Kup ebooka Columbine na Woblink.com

Ze złości – Katarzyna Bonda, Wydawnictwo Muza

Katarzyna Bonda kontynuuje rozpoczęty powieścią „O włos” cykl z Jakubem Sobieskim. Tym razem detektyw będzie musiał wkroczyć w świat zbrodni, polityki i dużych pieniędzy. Dwadzieścia lat temu w kasynie Warszawa Royal doszło do morderstwa Mariusza Hussakowskiego. Za zbrodnię odpowiedziała Aneta Bulandra, krupierka, która od początku twierdziła, że jest niewinna. Teraz chce walczyć o odszkodowanie za spędzenie kilkunastu lat w więzieniu. Prosi o pomoc Jakuba Sobieskiego. Szybko okazuje się, że wielu osobom nie na rękę jest rozgrzebywanie dawnej sprawy. Detektyw będzie musiał dowiedzieć się dlaczego Hussakowski został zabity i co tak naprawdę widziała jego żona. Wkrótce padają następne ofiary, a dla Sobieskiego rozpoczyna się wyścig z czasem.

premiery sierpień: Ze złości
Kup ebooka Ze złości na Woblink.com

Bez granic – Jørn Lier Horst, tłum. Milena Skoczko-Nakielska, Wydawnictwo Smak Słowa

W szesnastym tomie bestsellerowej serii Jørna Liera Horsta komisarz William Wisting zostaje zaangażowany w poszukiwanie Norweżki o pseudonimie Astrea. Dziewczyna angażowała się na forum poświęconym zamordowanej w hiszpańskim Palamós młodej turystki z Australii. Rodzina Asterii ma w tym portowym miasteczku letni dom, dzięki czemu Norweżka dużo czasu spędza w Hiszpanii. Zbiera i przegląda zdjęcia z okresu zaginięcia Ruby Thompson, dodaje na forum tajemniczy post: „Zdaje się, że znalazłam coś ciekawego”, a następnie wyjeżdża z Palamós nie informując bliskich. Początkowo Wisting podchodzi do sprawy z rezerwą, jednak kolejne wydarzenia sprawiają, że komisarz szybko zmieni zdanie…

Kup książkę papierową lub ebooka Bez granic na Woblink.com

Tylko przetrwaj noc – Riley Sager, tłum. Ryszard Oślizło, Wydawnictwo Mova

Riley Sager to pisarz, który garściami czerpie z charakterystycznych dla horroru motywów. Tym razem zamiast nawiedzonych posiadłości postawił na seryjnego mordercę. Mamy rok 1991: George H. W. Bush jest prezydentem Stanów Zjednoczonych, w radiu leci Nirvana, a na studentów poluje Kampusowy Zabójca. Tymczasem Charlie Jordan jedzie w towarzystwie nieznanego mężczyzny w stronę Ohio. Początkowo zakłada, że jej towarzysz też miał ważny powód, żeby opuścić uniwersytet w trakcie semestru. Jednak z każdą kolejną chwilą zaczyna podejrzewać, że Josh może być mordercą z kampusu…

Kup audiobooka lub ebooka Tylko przetrwaj noc na Woblink.com

Nieznajoma z Sekwany – Guillaume Musso, tłum. Joanna Prądzyńska, Wydawnictwo Albatros

„Nieznajoma z Sekwany” to najnowsza powieść gwiazdy literatury francuskiej. Guillaume Musso od dekady zajmuje pierwsze miejsce na liście topowych francuskich pisarzy. Jego najnowsza książka powinna przypaść do gustu zarówno wielbicielom obyczajowych historii, jak i fanom thrillerów. Pewnej nocy w Paryżu ktoś zauważa ciało młodej kobiety unoszące się na Sekwanie. Po wyłowieniu okazuje się, że dziewczyna żyje, ale nic nie pamięta. Kilka godzin później znika z posterunku, na który została odwieziona. Dzięki analizie DNA i fotografiom udaje się ustalić, że to Milena Bergman, światowej sławy pianistka. Nie jest to jednak możliwe, gdyż ta kobieta nie żyje od ponad roku. Kim tak naprawdę jest nieznajoma z Sekwany?

Inspiracją do napisania powieści była prawdziwa historia martwej kobiety wyłowionej z Sekwany pod koniec XIX wieku. Jej tożsamości nigdy nie udało się zidentyfikować.

premiery sierpień: Nieznajoma z Sekwany
Kup audiobooka lub ebooka Nieznajoma z Sekwany na Woblink.com

Dom nad błękitnym morzem – TJ Klune, tłum. Justyna Szcześniak, Wydawnictwo You&YA, Papierowy Księżyc

Linus Barker jest pracownikiem Wydziału Nadzoru nad Magicznymi Nieletnimi. Mężczyzna bardzo poważnie traktuje swoją pracę. Jego nudne i uporządkowane zmienia się bezpowrotnie, kiedy kierownictwo zleca mu tajemniczą, ściśle tajną misję – Barker ma odwiedzić sierociniec położony na odległej wyspie i stwierdzić, czy zamieszkujące go dzieci są tak niebezpieczne, jak się wydaje. Plotki głoszą, że są. I to bardzo. Tak bardzo, że mogą przyczynić się do nadejścia końca świata.

Kup książkę papierową lub ebooka Dom nad błękitnym morzem na Woblink.com

Miasto w chmurach – Anthony Doerr, tłum. Jerzy Kozłowski, Wydawnictwo Poznańskie

„Miasto w chmurach” to prawdziwa gratka dla wielbicieli literatury pięknej. Anthony Doerr stworzył olśniewającą opowieść o tym, że dzięki książkom możemy pokonywać dzielące nas różnice. Bohaterowie Miasta w chmurach to outsiderzy i marzyciele, których łączy pewien starożytny tekst – historia Aetona pragnącego zostać ptakiem, aby odlecieć do położonego w niebiosach utopijnego miasta. Przeklęty Omeir i osierocona Anna przebywają po przeciwnych stronach muru w czasie oblężenia Konstantynopola w 1453 roku. Czasy współczesne, Idaho. Osiemdziesięcioparoletni weteran wojenny stara się ocalić bibliotekę przed wybuchem podłożonej przez nastoletniego idealistę bomby. Pochodząca z odległej przyszłości Konstance sięga po najstarsze znane ludzkości opowieści, aby dotrzeć do prawdy.

premiery sierpień: Miasto w chmurach
Kup ebooka Miasto w chmurach na Woblink.com

Nim skończy się noc – Bartosz Szczygielski, Wydawnictwo Czwarta Strona

Część czytelników w wakacje z chęcią sięga po mrożące krew w żyłach thrillery. Fanom tego gatunku proponujemy powieść Bartosza Szczygielskiego „Nim skończy się noc”. To pełna napięcia i emocji opowieść o ludzkich słabościach oraz skutkach relacji budowanych na kłamstwie. Agata przestała lubić swojego męża. Monika szuka satysfakcji poza związkiem. Justyna samotnie przeżywa życiową tragedię, chociaż nie powinna. Wszystkie kobiety spędzają weekend z mężami w miejscu idealnie nadającym się do naprawienia relacji. Chcą oderwać się od codzienności i rozpraszającej technologii. Nastawiały się na romantyczny, spokojny weekend. Jednak pojawienie się kogoś, kogo nikt się nie spodziewał krzyżuje wszystkie plany.

Kup ebooka Nim kończy się noc na Woblink.com

Ile kosztuje żona? Mroczne sekrety rynku małżeńskiego – Violetta Rymszewicz, Wydawnictwo Znak

Violetta Rymszewicz pisze o losach kobiet i mężczyzn, którzy szukają miłości i szczęścia w małżeństwie, a także o tym, co stanie się ze światem, jeśli zabraknie kobiet gotowych do wyjścia za mąż. Z „Ile kosztuje żona?” dowiemy się jak wygląda status żon w różnych kulturach, dlaczego przemoc domowa to nadal temat tabu, dlaczego incele nienawidzą kobiet i jak traktowana jest wdowa po śmierci męża. Autorka pokazuje, że systemowa przemoc wobec kobiet to nie mit zza mórz i oceanów.

Kup ebooka Ile kosztuje żona? na Woblink.com

Cinderella Is Dead – Kalynn Bayron, tłum. Zbigniew Kościuk, Wydawnictwo Moondrive

„Cinderella Is Dead” to dekonstrukcja klasycznej baśni. Autorka przekształciła ją w porywającą, feministyczną i queerową opowieść, której bohaterka podejmuje walkę o swoje pragnienia. Tradycja królestwa nakazuje, że każda dziewczyna musi wziąć udział w dorocznym balu i – tak jak kiedyś Kopciuszek – zaprezentować się na nim jak najlepiej. A wszystko po to, żeby przyciągnąć uwagę kawalera. Ta, która nie zostanie wybrana na trzech kolejnych balach znika w tajemniczych okolicznościach. Nastoletnia Sophia chciałaby związać się ze swoją sekretną miłością, Erin. Jednak pod despotycznymi rządami króla nie jest to możliwe. Podczas balu spełnia się najgorszy koszmar dziewczyny…

Kup ebooka Cinderella Is Dead na Woblink.com

Tyłem do kierunku jazdy – Sylwia Chutnik, Wydawnictwo Znak

„Tyłem do kierunku jazdy” to najnowsza powieść laureatki paszportu polityki, Sylwii Chutnik. Staśka jest charakterną kobietą, zawsze kilka kroków do przodu. W PRL-u była jak kolorowy ptak: tu flirt, tam biznes, a na boku wódeczka. Jej wnuczka, Magda, też nie wpisuje się w sztywne ramy. Walczy o siebie wspierana przez queerową paczkę znajomych, jednak niekiedy nawet przyjaciele nie mogą jej pomóc. W takich momentach Magda chce po prostu utrzymać się na powierzchni – w końcu ciągle wierzy, że może być szczęśliwa. Autorka „Cwianiar” stworzyła przewrotną i zabawną opowieść o babci i wnuczce, które łączy potrzeba wolności oraz chęć życia pełną piersią.

Kup książkę papierową lub ebooka Tyłem do kierunku jazdy na Woblink.com

Jesteście ciekawi jakie książki ukazały się w lipcu? Sprawdźcie w naszym poprzednim artykule:

Wakacyjne premiery Woblinka – nowości idealne na lato 2022