ur. 4 września 1966 roku we Wrocławiu. Marek Krajewski jest pisarzem, autorem bestsellerowych kryminałów, których akcja rozgrywa się przede wszystkim we Wrocławiu (Breslau) pierwszej połowy XX wieku. Jest autorem cykli, których głównymi bohaterami są Eberhard Mock i Edward Popielski.
Filologia klasyczna
Marek Krajewski ukończył filologię klasyczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Po obronie doktoratu pracował w Instytucie Filologii Klasycznej i Kultury Antycznej. Wykształcenie i zainteresowania Marka Krajewskiego mają bezpośrednie przełożenie na jego książki. Główni bohaterowie jego powieści, Eberhard Mock i Edward Popielski, podobnie jak autor mają wykształcenie filologiczne. Swoje doświadczenie i wiedzę wykorzystują do rozwiązywania zawiłych zagadek kryminalnych.
Marek Krajewski jest wiernym wyznawcą stoicyzmu, co wielokrotnie podkreślał w wywiadach oraz w mediach społecznościowych, które bardzo systematycznie prowadzi. Na swoich profilach na Facebooku i Instagramie dzieli się z czytelnikami swoimi największymi pasjami – historią i filologią klasyczną, pracą nad swoimi powieściami oraz rozważaniami na temat dzieł swoich ulubionych stoików (głównie Marka Aureliusza i Seneki).
Eberhard Mock i Edward Popielski w książkach Marka Krajewskiego
W dwóch najważniejszych cyklach Krajewskiego występują śledczy Eberhard Mock i Edward Popielski. Co ciekawe pisarz stworzył też spin-off, w którym połączył ich losy. Mock i Popielski prowadzą wspólne śledztwo w książce pod tytułem „Głowa Minotaura”.
Książki z Eberhardem Mockiem, funkcjonariuszem policji kryminalnej, rozgrywają się we Wrocławiu. Na cykl składa się dziesięć książek: „Śmierć w Breslau”, „Koniec świata w Breslau”, „Widma w mieście Breslau”, „Festung Breslau”, „Dżuma w Breslau”, „Głowa Minotaura”. W 2016 roku ukazał się pierwszy tom retrospektywnego cyklu pt. „Mock”, w którym czytelnicy mogą poznać pierwsze lata kariery tytułowego bohatera. W 2017 ukazał się drugi tom „Mock. Ludzkie zoo”, następnie „Mock. Pojedynek”, a w 2019 roku do księgarń trafił „Mock. Golem”.
Edward Popielski jest bohaterem siedmiu powieści kryminalnych („Głowa Minotaura”, „Erynie”, „Liczby Charona”, „Rzeki Hadesu”, „W otchłani mroku”, „Władca liczb”, „Arena szczurów”) i jednej powieści sensacyjnej („Dziewczyna o czterech palcach”). W większości ich akcja rozgrywa się we Lwowie w okresie międzywojennym. Popielski rozwiązuje sprawy seryjnych morderstw, porwań, oszustw i przekrętów, a wszystko to na tle zróżnicowanego kulturowo Lwowa, w którym kipi od napięć na tle religijnym i rasowym.
Wyróżnienia przyznane Markowi Krajewskiemu
Na koncie Marka Krajewskiego znajduje się wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. W 2003 roku otrzymał Nagrodę Wielkiego Kalibru – najważniejszą nagrodę przyznawaną za najlepszy kryminał roku. W 2005 roku otrzymał Paszport „Polityki”, jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień kulturalnych w Polsce. Za swój wkład w rozwój kultury otrzymał tytuł Ambasadora Wrocławia oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Książki Marka Krajewskiego wydane przez Wydawnictwo Znak w formie ebooków znajdziecie wyłącznie w księgarni internetowej Woblink.com. Ponadto na Woblinku możecie kupić książki papierowe oraz audiobooki Marka Krajewskiego.
Czytelnik 12-11-2016
Pierwszy raz w życiu KUPIŁEM wersję DEMO książki! Tj. zapłaciłem jak za pełnowartościową książkę, a na półkę trafiła wersja DEMO! Brawo woblink!
Czytelnik 11-10-2016
Genialny kryminał noir! Dla fanów gatunku i nie tylko!
Książka opowiada historię niecodziennego morderstwa. Znaczy okej, morderstwo nigdy nie jest czymś codziennym, ale tutaj mamy do czynienia z czymś szczególnym. W Hali Stulecia, znalezione zostają zwłoki czterech małych chłopców. Zwłoki są ułożone w różę wiatrów tak, że ciała stykają się w centralnym punkcie stopami. Oprócz ciał chłopców, jest też wisielec – mężczyzna, który do ciała ma przyszyte skrzydła. Oczywiście automatycznie nasuwają nam się skojarzenia z Ikarem i słusznie. Sprawa jest jednak znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ w trakcie śledztwa zaczynają wychodzić powiązania z masonerią, która jest w zbrodnię zamieszana i usilnie próbuje wszystko zatuszować. W międzyczasie okazuje się, że głównym wątkiem wcale nie jest morderstwo a potyczki polityczne pomiędzy lożą masońską a związkiem pangermanistów. Tym samym, oprócz naprawdę nieźle utkanej intrygi, dostajemy tu tez całkiem ciekawy wątek polityczny. To wszystko sprawia, że Mock ma dokładnie to, czego od lektury na długie, jesienne wieczory możemy oczekiwać. Książka jest naprawdę rewelacyjnie napisana. Przyznam szczerze, że miałam spory problem z wgryzieniem się w jej początek, ale z czasem klimat powieści zaczynał mnie wciągać. Co ciekawe, wcześniej robiłam podejścia do serii z Eberhardem Mockiem, jednakże jakoś nieszczególnie przypadły mi one do gustu. Mock jest inny. To swego rodzaju prequel do całej serii. Pozwala czytelnikowi poznać detektywa, zrozumieć jego motywacje i zachowania. Poznajemy też dość dokładnie jego przeszłość, przez co wydaje nam się on znacznie bardziej realny. Po więcej zapraszam na piespop.pl
Czytelnik 10-09-2016
Świetne. Czytałem to z takim samym zaciekawieniem jak pierwszą powieść o Mocku, czyli Śmierć w Breslau. Panie Marku, proszę o więcej Mocka! Wierny czytelnik z Elbląga.