Aleksandra Zielińska Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Aleksandra Zielińska Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Aleksandra Zielińska to polska pisarka, tłumaczka, ilustratorka, laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza 2017 za swoją powieść „Bura i szał”. Urodzona w 1989 roku w Sandomierzu Zielińska studiowała farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i w tym mieście mieszka do dziś. Pisarka była nominowana do Nagrody Conrada 2015 za swój literacki debiut, powieść „Przypadek Alicji”. Była także stypendystką Młodej Polski 2018 oraz międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Aleksandra Zielińska jest członkinią zespołu literackiego przy Studiu Munka, a także grupy literackiej Harda Horda. Jej książki zostały przetłumaczone na język czeski, niemiecki oraz ukraiński.

Debiut Aleksandry Zielińskiej – „Przypadek Alicji”

Swoją debiutancką powieść Aleksandra Zielińska wydawała w 2014 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. „Przypadek Alicji” to historia tytułowej Ali, która w styczniowy poranek budzi się na trawniku na krakowskim Podgórzu. Obolała i wycieńczona, próbuje powoli przypomnieć sobie, co się wydarzyło wcześniejszej nocy. A działo się niemało – alkohol, narkotyki, nieznajomy, który zasiał w jej brzuchu coś żywego... To na tym ostatnim Alicja skupia się najbardziej i ze wszystkich sił stara pozbyć ze swojego ciała. Rusza po pomoc do Kotka, swojego niesamowitego, a także nowego przyjaciela, który kieruje ją prosto do króliczej nory – po czym znika. Ala spotyka tam doktora, który daje jej zastrzyk – teraz już wszystko ma być jak dawniej, bez obcego ciała we własnym ciele. A jednak wciąż coś jest nie tak. Rzeczywistość wokół kobiety wcale nie wraca do normy. W mieście pojawia się coraz więcej szczurów. Koty zachowują się podejrzanie. Sytuacja wydaje się ogólnie niepewna. Aleksandra Zielińska wita we współczesnej Krainie Czarów – nie jest to jednak wizyta pełna herbaty i ciasteczek. „Przypadek Alicji” został nominowany do Nagrody Conrada 2015 za najlepszy literacki debiut roku 2014. Jako książkę papierową znajdziecie go także na Woblink.

„Bura i szał” Aleksandry Zielińskiej

W 2016 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się kolejna powieść autorstwa Aleksandry Zielińskiej, zatytułowana „Bura i szał”. W nocy nad niewielką wioską przechodzi taka burza, jakiej najstarsi mieszkańcy nie pamiętali. Po zupełnie zalanej drodze idzie Bura – niebezpieczna, chora i nadwrażliwa dziewczyna, o której wszyscy już zapomnieli. Bura ma swoją tajemnicę, którą niesie przez świat, przez którą wciąż żyje w lęku. Bura postanowiła niespodziewanie wrócić do rodzinnego domu, żeby rozliczyć się z przeszłością. W porównaniu z idącym za Burą szałem nocna burza była tylko pstryknięciem. Za „Burą i szał” Aleksandra Zielińska nominowna była do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w roku 2017. Ebook oraz książkę papierową znajdziecie z łatwością na Woblink.

Inne książki Aleksandry Zielińskiej w księgarni internetowej Woblink

Po dwóch mocnych powieściowych pozycjach Aleksandra Zielińska wydała kolejną. „Sorge” ukazała się w 2019 roku. Jest to książka o żałobie i stracie – żalu zarówno po zmarłych, jak i żywych. Z kolei zbiór opowiadań „Kijanki i kretowiska”, wydany w roku 2017, przyniósł Zielińskiej nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2018. Wszystkie książki autorstwa Aleksandry Zielińskiej znajdziecie na Woblink, podobnie jak inne tytuły młodych polskich pisarek i pisarzy czekają one na Was jako ebooki, książki papierowe lub audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

W kategorii „Kultura / Sztuka / Design” znajdują się książki, podręczniki, monografie, albumy i reportaże poświęcone głównie filmowi, teatrowi i innym ciekawym elementom kultury. Wśród książek i e-booków z tej kategorii znajdują się wywiady z aktorami, reżyserami, pisarzami i projektantami, zapiski z ich podróży, pamiętniki i wspomnienia. Punktem łączącym wszystkie pozycje są szeroko pojęte kultura i sztuka. Dlatego znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp. Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”. Jednym z czołowych wydawców specjalizujących się w książkach o designie jest inne krakowskie wydawnictwo – Karakter. Pod ich szyldem ukazały się między innymi książki o polskiej sztuce krytycznej, Bauhausie, polskiej szkole ilustracji, architekturze czy projektowaniu oraz o tym, jak uczyć designu.