Brodski Josif Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Znak wodny, Książka | Brodski Josif

    Szkic Josifa Brodskiego poświęcony Wenecji. Uznany przez czytelników i krytyków za najlepszy esej Brodskiego, a zarazem najpiękniejszy tekst o Wenecji w literaturze XX wieku - w mistrzowskim przekładzie Stanisława Barańczaka.

    Promocja
    okładka Urania, Książka | Brodski Josif

    "Urania" to jeden z najważniejszych tomów wierszy w twórczości Josifa Brodskiego, którego wydanie poprzedziło przyznanie Brodskiemu Literackiej Nagrody Nobla (1987). Jest to także pierwszy w języku polskim tom poezji Brodskiego w układzie autora, w postaci, w jakiej ukazał się za jego życia. Czytelnik znajdzie tu wiele wierszy dotychczas nieznanych w języku polskim.

    okładka Wiersze w przekładzie Stanisława Barańczaka, Książka | Brodski Josif

    Wiersze Josifa Briodskiego w przekładzie Stanisława Barańczaka, czyta Jerzy Radziwiłowicz. Wiersze znajdują się na dwóch płytach CD.

    Promocja
    okładka Pochwała nudy, Książka | Brodski Josif

    Legendarne eseje rosyjskiego noblisty. Mimo upływu lat zaskakują dociekliwością i aktualnością. Brodski zmusza do rewizji poglądów i przemyślenia własnych postaw. Odsłania oblicze wiecznego buntownika. Ostatni tom esejów Josifa Brodskiego, wznowiony z okazji 20 rocznicy śmierci poety odczytać można jako jego duchowy testament. Bardzo osobiste rozważania na temat kultury i współczesnego świata porażają szczerością osądów. Brodski zarówno wtedy, kiedy pisze o Marku Aureliuszu...

    Promocja
    okładka Znak wodny, Książka | Brodski Josif

    O Wenecji napisano całą bibliotekę. Wśród niezliczonych książek poświęconych Serenissimie Znak wodny Josifa Brodskiego zajmuje miejsce wyjątkowe. Rosyjski poeta, od kiedy w 1972 roku znalazł się na wygnaniu, spędzał w Wenecji każde Boże Narodzenie i część mglistego, chłodnego stycznia. Fantasmagoryczny obraz ukochanego miasta zawarł w wierszach (dołączonych do tego tomu), a przede wszystkim w tytułowym eseju - pokazującym, iż w prozie bywał poetą równie wspaniałym jak w poezj...

    Promocja
    okładka Wiersze bożonarodzeniowe, Książka | Brodski Josif


    Josif Brodski, poczynając od roku 1962, zwykł niemal każde Boże Narodzenie witać wierszem. W zależności od miejsca pobytu (więzienie, zesłanie, Jałta, Wenecja, Ameryka) i okoliczności powstawały utwory bardzo odmienne, choć nawiązujące do czasu Narodzenia Pańskiego. Książka gromadzi 21 takich wierszy oraz wywiad z Noblistą.

    Promocja
    okładka Tym tylko byłem. Wybór wierszy, Książka | Brodski Josif

    Edycja przygotowana z okazji dziesiątej rocznicy śmierci poety. Losy Josifa Brodskiego – od jego leningradzkiej młodości, pierwszych przyjaźni i inicjacji literackich, poprzez doświadczenie więzień, szpitali psychiatrycznych i zesłania, po wygnanie z ojczyzny, liczne podróże i prawie ćwierć wieku przeżyte na emigracji – stanowią ukrytą kanwę tej książki.  Drugim kryterium doboru wierszy była chęć unaocznienia niezwykłego zakresu zainteresowań poety, zaprezentowania rozległeg...

    Promocja
    okładka Mniej niż ktoś. Eseje, Książka | Brodski Josif

    Mniej niż ktoś to wybór esejów, który pierwotnie ukazał się w 1986 roku w Nowym Jorku pod tytułem Less Than One. Napisane w przybranym języku, by – jak wyznaje Brodski w jednym z tekstów – sprawić przyjemność cieniowi wielkiego angielskiego poety W.H. Audena, zaskarbiły autorowi sławę jednego z najwybitniejszych twórców gatunku. Znakomite literacko, pełne żaru i erudycji szkice dotyczą w większości literatury – dzieła i życia takich mistrzów pióra, jak Anna Achmatowa, Marina ...

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.