Majówkowy Maraton Czytelniczy

Cormac McCarthy Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Droga, Książka | Cormac McCarthy

    Opowieść o skazanej na tragiczny koniec wędrówce, podana zaskakująco pięknym językiem, w najbardziej ponurych momentach osiągającym lotność poezji – jakby cmentarne ballady Nicka Cave’a czy Toma Waitsa przepisać na oszczędną, chirurgiczną prozę. „Droga” to czarna jak węgiel elegia o tym kolorowym raju, w którym żyjemy, nie zdając sobie sprawy z naszego szczęścia. Niewiele znam książek tak silnie grających na emocjach. Jacek Dukaj Ostatnie chwile naszej planety. Ostatni ludzi...

Cormac McCarthy Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Cormac McCarthy należy do grona najważniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich. Krytycy nazywają go literackim spadkobiercą Williama Faulknera, amerykańskiego laureata Nagrody Nobla. Obu pisarzy łączy surowy styl literacki oraz tematyka poruszana w książkach. McCarthy pisze głównie o południu Stanów Zjednoczonych i jego brutalnym obliczu.

Laureat prestiżowych nagród

McCarthy jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich. Za swoją debiutancką powieść „Strażnik sadu” otrzymał Nagrodę Faulknera, a za „Rącze konie” ‒ National Book Award oraz National Book Critics Circle Award. Wydana w 2006 roku „Droga” została uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Pisarz od wielu lat znajduje się w ścisłym gronie kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.

Ekranizacje

Znaczna część dzieł McCarthy’ego została zekranizowana. Na wielki ekran trafiły adaptacje „Rączych koni”, „Drogi” oraz książki „To nie jest kraj dla starych ludzi”. McCarthy ma duże szczęście do ekranizacji, bowiem większość z nich została odebrana pozytywnie przez krytykę. Największy sukces osiągnął film „To nie jest kraj dla starych ludzi” w reżyserii Ethana i Joela Coenów. Produkcja otrzymała aż 4 Oscary: za najlepszą reżyserię, za najlepszą rolę drugoplanową, za najlepszy scenariusz adaptowany oraz za najlepszy film roku.

Droga

W dorobku McCarthy’ego znajduje się jedna książka, która tematycznie odstaje od reszty. „Droga” to bowiem postapokaliptyczna opowieść o wędrówce ojca i syna przez świat zniszczony w wyniku katastrofy nuklearnej. Pisarz przedstawił w książce surowy świat, w którym brakuje roślinności, a co za tym idzie pożywienia dla garstki ocalałych ludzi. Za „Drogę” McCarthy otrzymał Nagrodę Pulitzera, jedną z najbardziej prestiżowych amerykańskich nagród przyznawaną w dziedzinach dziennikarstwa, literatury pięknej i muzyki. Książka otrzymała też tytuł bestsellera dziennika „The New York Times”. W 2009 roku ukazała się ekranizacja książki w reżyserii Johna Hillcoata. W roli głównej wystąpił Viggo Mortensen, w filmie zagrali również Robert Duvall, Charlize Theron oraz Guy Pearce.

Książki Cormaca McCarthy’ego na Woblinku

Książki „Droga” i „To nie jest kraj dla starych ludzi” znajdziecie w księgarni internetowej Woblink. „Droga” dostępna jest w formie audiobooka i książki papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Kategoria „Fantastyka / Horror” zawiera książki należące przede wszystkim do gatunku fantastyki. Jest to obszerny, rozbudowany oraz bardzo pojemny gatunek literacki charakteryzujący się osadzaniem opisywanej historii w świecie przedstawionym różnym od rzeczywistego. Autorzy takich publikacji często opisują zjawiska nadprzyrodzone oraz wykreowane przez siebie technologie czy bronie. W ramy fantastyki należy włączyć fantastykę naukową (science fiction), której akcja toczy się zazwyczaj w przyszłości, oraz fantasy, w której znaleźć możemy elementy mitologii i folkloru. W obrębie dokładniejszych podziałów funkcjonują również liczne podgatunki, takie jak na przykład weird fiction, low fantasy, urban fantasy czy space opera. W kategorii „Fantastyka / Horror” znajdują się również książki należące do literatury grozy, czyli horrory. Charakteryzują się one takim ukształtowaniem świata przedstawionego, że występujące w nim wydarzenia nie mogą zostać wytłumaczone bez odwołania się do zjawisk paranormalnych czy nadprzyrodzonych. Celem horroru jest wywołanie u odbiorcy poczucia zagrożenia, strachu czy obrzydzenia. Najczęściej podejmowanymi w horrorze motywami są nawiedzenia (ludzi, przedmiotów, miejsc), wampiry, zombie, duchy, wilkołaki, demony, diabły, wiedźmy i tym podobne. W serwisie Woblink.com odnaleźć można należącą do fantastyki postapokaliptycznej serię „Metro” napisaną przez rosyjskiego pisarza Dmitrija Głuchowskiego, nominowaną do licznych nagród literackich i utrzymaną w steampunkowym klimacie „Zadrę” Krzysztofa Piskorskiego, książkę „Player One” Ernesta Cline’a, na podstawie której powstał film pod tym samym tytułem w reżyserii Stevena Spielberga, powieści Terry’ego Pratchetta (zarówno te należące do „Świata Dysku”, jak i te spoza serii). Miłośnicy grozy znajdą tu natomiast zarówno „Frankensteina” Mary Shelley, uznawanego za prekursora całego gatunku, „Draculę” Brama Stokera, dzięki któremu postać wampira na trwałe weszła do popkultury, czy „Dziecko Rosemary” Iry Levin, na podstawie którego Roman Polański wyreżyserował kultowy film pod tym samym tytułem.