Donna Tartt Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Donna Tartt Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Donna Tartt to amerykańska pisarka, która w swoich książkach łączy elementy kryminalne z literaturą obyczajową. Jej powieści skupiają się przede wszystkim na kwestiach takich jak poszukiwanie własnej tożsamości, przepracowania doznanej traumy bądź na trudnym dorastaniu. Wątki kryminalne również odgrywają niebagatelną rolę, jednak to właśnie aspekty bardziej obyczajowe przyciągają do tej autorki wielu czytelników.

Donna Tartt jest autorką trzech bestsellerów: „Tajemna historia”, „Mały przyjaciel” oraz „Szczygieł”. Pisarka dopracowuje swoje książki latami i to właśnie z tego powodu są one tak przejmujące oraz bogate w treść. Jej ostatnia powieść, „Szczygieł”, przyniosła jej Nagrodę Pulitzera za rok 2014. Donna Tartt urodziła się w Greenwood i dorastała w położonej nieopodal Grenadzie. Przez rok studiowała w Missisipi, a następnie przeniosła się do Bennington College w Vermoncie, gdzie rozgrywa się również akcja książki „Tajemna historia”. To właśnie ta powieść była jej debiutem pisarskim. Tartt rozpoczęła pisać „Tajemną historię” w 1983 roku, jednak została ona ukończona i opublikowana dopiero w 1992 roku. Książka od razu stała się międzynarodowym bestsellerem.

Debiutancka książka Tartt - “Tajemna historia”

„Tajemna historia” opowiada historię grupy przyjaciół – studentów college’u w Vermoncie. Główny bohater, Richard Papen, rozpoczyna studia na ekskluzywnym uniwersytecie i bardzo szybko dołącza do grupy inteligentnych i jednocześnie ekscentrycznych studentów filologii klasycznej. Cała grupa pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy rozpoczyna zgłębianie nowych prądów myślenia oraz ekscytujących sposobów na życie, które odbiegają od monotonnej egzystencji ich rówieśników. Liczne eksperymenty z substancjami psychoaktywnymi nie prowadzą jednak do odkrycia przez studentów odpowiedzi na pytanie kim są, czym jest życie oraz jak daleko można się posunąć. „Tajemna historia” to przede wszystkim świetnie napisana, dopracowana intelektualna podróż przez wszystkie oblicza moralności, sztuki oraz przyjaźni. Tartt w kompleksowy sposób wskazuje na błędy młodości, często trudne dorastanie oraz zadaje pytanie, czy by odnaleźć samego siebie, trzeba się najpierw zgubić. „Tajemna historia” to kultowy debiut jednej z najzdolniejszych współczesnych pisarek, a jednocześnie jedna z najważniejszych książek końca XX wieku. Powieść została sprzedana w kilkumilionowym nakładzie oraz została przetłumaczona na trzydzieści języków.

“Mały Przyjaciel”

Kolejna powieść Tartt, „Mały przyjaciel”, została wydana blisko 10 lat po sukcesie „Tajemnej historii”. W tej, wydanej w 2002 roku, książce pisarka również sięga do wątków kryminalnych i przenosi czytelników na południe Stanów Zjednoczonych połowy XX wieku. W „Małym przyjacielu” autorka skupia się na ludzkich relacjach oraz chęci odkrycia tajemnic rodzinnych. Dużą rolę gra tutaj śledztwo w sprawie morderstwa dziecka. Jest to powieść na poły przygodowa z elementami kryminalnymi, a główna bohaterka, Harriett, przypomina czytelnikowi kultowe historie związane z Nancy Drew. „Mały przyjaciel” to amerykańska powieść gotycka, a zarazem opowieść o zemście, sprawiedliwości i utracie niewinności.

Bestsellerowa książka Donny Tartt - “Szczygieł”

„Szczygieł” przyniósł Donnie Tartt największy rozgłos. To trzecia powieść w dorobku pisarki, wydana w 2013 roku. Tytułem nawiązuje do obrazu Carela Fabritiusa i to właśnie obraz tego ptaka towarzyszy głównemu bohaterowi przez całe 800 stron książki. Główny bohater, Theo Decker, cudem ratuje się z wybuchu w galerii sztuki, w którym traci matkę. Z ruin muzeum kradnie tytułowego „Szczygła”, czyli ulubiony obraz matki, który ma zapewnić mu namiastkę jej obecności. Trzecia powieść Donny Tartt to potężne dzieło, epicka powieść, która łączy wątki kryminalne, Bildungsroman (opowieść o dojrzewaniu postaci; często określa się jako „historię dojrzewania”) oraz elementy obyczajowe. „Szczygieł” jest przejmującą historią o przemijaniu, utracie, przetrwaniu oraz odnajdywaniu siebie i tworzeniu siebie od nowa.

Nagrody

Pisarka była wielokrotnie nominowana do nagród. Za swoją drugą książkę, „Mały przyjaciel”, otrzymała nagrodę WH Smith Literary Award oraz była nominowana do Orange Prize. Powieść „Szczygieł” przyniosła jej Nagrodę Pulitzera za rok 2014 oraz liczne nominacje, m.in. do National Book Critics Circle Award oraz Baileys Women’s Prize.

Donna Tartt jest jedną z najbardziej cenionych współczesnych pisarek. Jej książki od razu stają się bestsellerami i jest to jak najbardziej uzasadnione. Pisząc obszerne powieści z wieloma detalami oraz rozległą akcją, Tartt zapewniła sobie miejsce wśród przyszłych klasyków literatury. Jest też niezwykle silnym głosem we współczesnym świecie literackim.

Zainteresowała Cię twórczość Donny Tartt? Wszystkie jej książki (ebooki, audiobooki, książki papierowe) znajdziesz na stronie Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Fantastyka i Horror

Czym jest fantastyka?

Fantastyka jest bardzo obszernym gatunkiem filmowym, komiksowym, dotyczącym gier, a nade wszystko literatury. Jego cechą charakterystyczną jest tworzenie przez autorkę lub autora świata, który dalece lub w całości odbiega od znanej nam rzeczywistości. To tutaj pojawiają się elementy nadnaturalne, w tym nowe gatunki stworzeń, magia czy nieznane nam zjawiska oraz tereny. Książki fantastyczne często zawierają także nieistniejącą w naszym świecie technologię. Jedną z najważniejszych cech, jakimi wyróżnia się literatura fantastyczna jest bardzo duża swoboda w zakresie tworzenia świata przedstawionego i wypełniających go postaci. Autorka lub autor tworzą go od samych podstaw, nierzadko łącznie z historią dotyczącą jego powstania, rządzących nim praw (w tym nawet praw fizyki), stosunku sił, a także wielowiekowej czasem przeszłości. Fantastyka rozwijała się jako gatunek literacki szczególnie w okresie romantyzmu. Nie sposób pominąć tutaj takiej postaci jak Ernst Theodor Amadeus Hoffmann, autor między innymi opowiadania “Dziadek do orzechów”, a także jeden z prekursorów podtypu fantastyki, fantastyki grozy (tak zwanego weird fiction). Jego dzieła miały ogromny wpływ na twórczość innego niezwykle znanego autora dzieł weird fiction, którym był Edgar Allan Poe. Wiele jego książek fantastycznych, takich jak “Zagłada domu Usherów”, “Czarny kot”, “Opowieść Artura Gordona Pyma” czy zbiór “Opowiadania prawie wszystkie” czeka na Was na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf. Do weird fiction zalicza się także opowiadania Thomasa Ligottiego, zebrane między innymi w tomie “Teatro Grottesco”. 

Jakie książki należą do kategorii fantastyka? Najlepsze książki fantastyczne.

Wśród książek z kategorii fantastyka znajdziecie wiele świetnych pozycji rozgrywających się w alternatywnej rzeczywistości. Niektóre z nich należą do podgatunku fantastyki - fantasy, rozległego obszaru literatury, który sam ma wiele własnych pomniejszych typów. Wyróżniamy tu między innymi tzw. high fantasy (np. “Władca Pierścieni” J. R. R. Tolkiena), low fantasy (np. “Trylogia husycka” Andrzeja Sapkowskiego), urban fantasy czy dark fantasy. W tym dziale znajdziecie także między innymi takie najlepsze powieści fantasy jak “Ucznia skrytobójcy” Robina Hobba, “Mgły Avalonu” Marion Zimmer, “Amerykańskich bogów” Neila Gaimana czy cykl “Opowieści z Malazańskiej Księgi Poległych” Stevena Ericksona. Ciekawe książki fantasy znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Fantastyka to jednak nie tylko fantasy - to również science fiction. Czym jest fantastyka naukowa? To gatunek filmów, gier komputerowych, a także literatury osnutej wokół nieistniejących jeszcze lub zupełnie wyimaginowanych osiągnięć nauki i techniki, które znacząco wpływają na życie społeczeństw i poszczególnych jednostek. Science fiction jest swoiście futurystyczne - wyróżnia je także przywiązanie do zasad prawdopodobieństwa oraz brak elementów nadprzyrodzonych, które wypełniają świat fantasy. Podobnie jak fantasy, fantastyka naukowa ma wiele własnych podtypów literackich. Wśród nich wyróżnić można między innymi takie rodzaje jak dystopia (np. “Równi bogom” Isaaca Asimova), cyberpunk (np. “Blade Runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka), biopunk (np. “Wyspa doktora Moreau” H. G. Wellsa), postapokalipsa (np. “Metro 2033” Dmitrija Glukhovsky'ego), historia alternatywna (np. “Lód” Jacka Dukaja) czy space opera (np. “Diuna” Franka Herberta). Z pewnością trzeba także wspomnieć o polskim mistrzu fantastyki naukowej, Stanisławie Lemie, którego “Solaris”, “Dzienniki gwiazdowe”, “Cyberiada” czy “Bajki robotów” weszły już do klasyki gatunku. Cenioną książką jest także “Ślepowidzenie” Petera Wattsa,  nominowane do nagród Hugo, Campbella, Sunburst, Locusa i Aurory.

Wiele spośród najlepszych książek fantastycznych należy do cenionych serii powieści. Należy tu niewątpliwie wspomnieć o cyklu “Pieśń lodu i ognia” George’a R. R. Martina, sadze “Pan Lodowego Ogrodu” Jarosława Grzędowicza, trylogii “Wspomnienie o przeszłości Ziemi” Cixin Liu, “Wojnie makowej” Rebecci F. Kuang, “Ziemiomorzu” Ursuli K. Le Guin, “Świecie Dysku” Terry’ego Pratchetta, “Zwiadowcach” Johna Flanagana, “Sadze Endera” Orsona Scotta Carda, czy “Achai” Andrzeja Ziemiańskiego. Wśród samodzielnych powieści polecamy wejść w świat pełen zjawisk nadprzyrodzonych i niespodziewanych wydarzeń, jakie mają miejsce w “Babel” Rebecci F. Kuang, “Planecie małp” Pierre Boulle, “Odysei kosmicznej 2001” Arthura C. Clarke’a, czy “Szczelinie” Jozefa Kariki. Po najlepsze książki fantastyczne dla młodzieży chętnie sięgają także dorośli czytelnicy - należą do nich  “Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, “Trylogia Grishy” Leigh Bardugo czy dzieła J. K Rowling, w tym “Fantastyczne zwierzęta”. Najlepsze książki fantasy, science fiction oraz sagi ulubionych bohaterów, których karty wypełniają magiczne przygody czekają na Was niecierpliwie na Woblink!

Jakie książki należą do kategorii horrory? Najlepsze książki horrory.

Do fantastyki literackiej zaliczane są także książki z gatunku horroru - trzymające w napięciu źródła silnych przeżyć i emocji. Niedające się wytłumaczyć na kanwie istniejących praw rządzących rzeczywistością zjawiska nadprzyrodzone są w dziełach literatury grozy wprowadzane, by wywołać strach i przerażenie. Najlepsze horrory opowiadają o nie tylko o duchach i potworach, ale niewyjaśnionych zjawiskach, brutalnych konsekwencjach wcześniejszych błędów bohaterów lub nieukojonej zemście. Do klasyki literatury grozy zaliczamy między innymi dzieła H. P. Lovecrafta  - szczególnie cenione są jego opowiadania tworzące mitologię o Cthulhu, które zapoczątkowało dzieło “Zew Cthulhu”. Na Woblink jako ebooki znajdziecie także “W górach szaleństwa”, “Kolor nie z tej planety” czy “W poszukiwaniu nieznanego Kadath”. Klasyczne pozycje to także “Frankenstein” Mary Shelley, “Drakula” Brama Stokera, “Upiór w operze” Gastona Leroux, czy “Doktor Jekyll i pan Hyde” Roberta Louisa Stevensona. Wielcy reprezentanci literatury grozy to również z pewnością Stephen King, Graham Masterton, czy Polacy - Stefan Darda i Stefan Grabiński. Powieści Stephena Kinga, określanego niekiedy “królem horroru”, weszły już do klasyki literatury. Tytuły takie jak “To”, “Lśnienie”, “Miasteczko Salem” czy “Carrie” jest w stanie bez zastanowienia wymienić każdy fan literatury grozy. Z kolei pierwsza powieść grozy Mastertona, “Manitou”, niemal natychmiast stała się bestsellerem i zapoczątkowała całą serię kontynuacji. Brytyjczyk jest autorem ponad sześćdziesięciu horrorów, w tym “Zwierciadła piekieł”. Stefan Darda jest twórcą poczytnej serii “Dom na wyrębach”, której pierwsza część - a równocześnie jego debiut literacki - była nominowana do Nagrody im. Janusza Zajdla. Darda znany jest także z cyklu “Czarny Wygon” czy samodzielnej powieści “Zabij mnie, tato”. Stefana Grabińskiego świetnie zna każdy polski fan literatury grozy - ten polski pisarz z okresu międzywojennego nazywany jest czasem “polskim Poe” lub “polskim Lovecraftem”. Cenione jest zwłaszcza jego “Muzeum dusz czyśćcowych”, zbiór opowiadań, a także “Demon ruchu” czy “Namiętność”.

Najciekawsze książki fantasy i horrory, a także science fiction czekają na Was na Woblink! Najlepsze książki grozy, trzymające w napięciu historie, magiczne przygody rozgrywające się w świecie fantasy - wszystkie znajdziecie tutaj jako książki papierowe, audiobooki bądź ebooki.