Donna Tartt Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Donna Tartt Kultura, Sztuka, Design - książki, ebooki i audiobooki

Donna Tartt to amerykańska pisarka, która w swoich książkach łączy elementy kryminalne z literaturą obyczajową. Jej powieści skupiają się przede wszystkim na kwestiach takich jak poszukiwanie własnej tożsamości, przepracowania doznanej traumy bądź na trudnym dorastaniu. Wątki kryminalne również odgrywają niebagatelną rolę, jednak to właśnie aspekty bardziej obyczajowe przyciągają do tej autorki wielu czytelników.

Donna Tartt jest autorką trzech bestsellerów: „Tajemna historia”, „Mały przyjaciel” oraz „Szczygieł”. Pisarka dopracowuje swoje książki latami i to właśnie z tego powodu są one tak przejmujące oraz bogate w treść. Jej ostatnia powieść, „Szczygieł”, przyniosła jej Nagrodę Pulitzera za rok 2014. Donna Tartt urodziła się w Greenwood i dorastała w położonej nieopodal Grenadzie. Przez rok studiowała w Missisipi, a następnie przeniosła się do Bennington College w Vermoncie, gdzie rozgrywa się również akcja książki „Tajemna historia”. To właśnie ta powieść była jej debiutem pisarskim. Tartt rozpoczęła pisać „Tajemną historię” w 1983 roku, jednak została ona ukończona i opublikowana dopiero w 1992 roku. Książka od razu stała się międzynarodowym bestsellerem.

Debiutancka książka Tartt - “Tajemna historia”

„Tajemna historia” opowiada historię grupy przyjaciół – studentów college’u w Vermoncie. Główny bohater, Richard Papen, rozpoczyna studia na ekskluzywnym uniwersytecie i bardzo szybko dołącza do grupy inteligentnych i jednocześnie ekscentrycznych studentów filologii klasycznej. Cała grupa pod wodzą charyzmatycznego wykładowcy rozpoczyna zgłębianie nowych prądów myślenia oraz ekscytujących sposobów na życie, które odbiegają od monotonnej egzystencji ich rówieśników. Liczne eksperymenty z substancjami psychoaktywnymi nie prowadzą jednak do odkrycia przez studentów odpowiedzi na pytanie kim są, czym jest życie oraz jak daleko można się posunąć. „Tajemna historia” to przede wszystkim świetnie napisana, dopracowana intelektualna podróż przez wszystkie oblicza moralności, sztuki oraz przyjaźni. Tartt w kompleksowy sposób wskazuje na błędy młodości, często trudne dorastanie oraz zadaje pytanie, czy by odnaleźć samego siebie, trzeba się najpierw zgubić. „Tajemna historia” to kultowy debiut jednej z najzdolniejszych współczesnych pisarek, a jednocześnie jedna z najważniejszych książek końca XX wieku. Powieść została sprzedana w kilkumilionowym nakładzie oraz została przetłumaczona na trzydzieści języków.

“Mały Przyjaciel”

Kolejna powieść Tartt, „Mały przyjaciel”, została wydana blisko 10 lat po sukcesie „Tajemnej historii”. W tej, wydanej w 2002 roku, książce pisarka również sięga do wątków kryminalnych i przenosi czytelników na południe Stanów Zjednoczonych połowy XX wieku. W „Małym przyjacielu” autorka skupia się na ludzkich relacjach oraz chęci odkrycia tajemnic rodzinnych. Dużą rolę gra tutaj śledztwo w sprawie morderstwa dziecka. Jest to powieść na poły przygodowa z elementami kryminalnymi, a główna bohaterka, Harriett, przypomina czytelnikowi kultowe historie związane z Nancy Drew. „Mały przyjaciel” to amerykańska powieść gotycka, a zarazem opowieść o zemście, sprawiedliwości i utracie niewinności.

Bestsellerowa książka Donny Tartt - “Szczygieł”

„Szczygieł” przyniósł Donnie Tartt największy rozgłos. To trzecia powieść w dorobku pisarki, wydana w 2013 roku. Tytułem nawiązuje do obrazu Carela Fabritiusa i to właśnie obraz tego ptaka towarzyszy głównemu bohaterowi przez całe 800 stron książki. Główny bohater, Theo Decker, cudem ratuje się z wybuchu w galerii sztuki, w którym traci matkę. Z ruin muzeum kradnie tytułowego „Szczygła”, czyli ulubiony obraz matki, który ma zapewnić mu namiastkę jej obecności. Trzecia powieść Donny Tartt to potężne dzieło, epicka powieść, która łączy wątki kryminalne, Bildungsroman (opowieść o dojrzewaniu postaci; często określa się jako „historię dojrzewania”) oraz elementy obyczajowe. „Szczygieł” jest przejmującą historią o przemijaniu, utracie, przetrwaniu oraz odnajdywaniu siebie i tworzeniu siebie od nowa.

Nagrody

Pisarka była wielokrotnie nominowana do nagród. Za swoją drugą książkę, „Mały przyjaciel”, otrzymała nagrodę WH Smith Literary Award oraz była nominowana do Orange Prize. Powieść „Szczygieł” przyniosła jej Nagrodę Pulitzera za rok 2014 oraz liczne nominacje, m.in. do National Book Critics Circle Award oraz Baileys Women’s Prize.

Donna Tartt jest jedną z najbardziej cenionych współczesnych pisarek. Jej książki od razu stają się bestsellerami i jest to jak najbardziej uzasadnione. Pisząc obszerne powieści z wieloma detalami oraz rozległą akcją, Tartt zapewniła sobie miejsce wśród przyszłych klasyków literatury. Jest też niezwykle silnym głosem we współczesnym świecie literackim.

Zainteresowała Cię twórczość Donny Tartt? Wszystkie jej książki (ebooki, audiobooki, książki papierowe) znajdziesz na stronie Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Kultura, Sztuka, Design

Kultura we współczesnym świecie rozwija się w niespotykanym wcześniej tempie, a poznanie i zrozumienie nowych dzieł sztuki może wydawać się wręcz niemożliwe. Na szczęście zarówno osoby studiujące historię znanych twórców muzyki i teatru, jak i pragnące zgłębić nowe formy sztuki znajdą odpowiednie dla siebie pozycje wśród najpopularniejszych książek o fascynującym świecie sztuki i kultury. Stanowią one bezcenne źródło wiedzy, nie tylko omawiając najważniejsze dzieła znakomitych artystów, ale też pozwalając na bliższe poznanie ich biografii i sposobu myślenia. Najciekawsze książki o kulturze i sztuce lat 90., piękne albumy o malarstwie, a może biografie najważniejszych postaci polskiej sztuki? Na Woblink znajdziesz najlepsze publikacje na każdy z tych tematów autorstwa takich znawców jak Janusz Górski, Światosław Lenartowicz, czy Dorota Folga-Januszewska. Coś dla siebie znajdą tu zarówno fani malarstwa, sztuk wizualnych, teorii kultury, jak i miłośnicy książek ogólnie podejmujących tematykę twórczości artystycznej.

Najlepsze książki o kulturze i sztuce

Czy historię sztuki tworzą wyłącznie twórcy i ich dzieła? „Złota dama. Gustav Klimt i tajemnica wiedeńskiej Mona Lisy" Anne-Marie O'Connor przybliża sylwetkę jednej z najważniejszych kobiet w życiu malarza, jego mecenaski i modelki, Adeli Bloch-Bauer. Choć dla wielu znana z jest głównie ze stworzonych przez Klimta portretów, jej salon stanowił miejsce spotkań elit wspaniałego świata sztuki wiedeńskiego międzywojnia, a życie osobiste pełne było zawirowań i osobistych tragedii. Pozycja pozwala poznać zarówno biografię samej złotej damy", jak i perypetie jej słynnego pierwszego portretu aż do czasów obecnych. Sylwetki kobiet związanych ze sztuką poznamy także dzięki książce Whitney Chadwick „Artystki i surrealizm”. To fascynująca analiza roli kobiet w ruchu surrealistycznym, który zdominował sztukę XX wieku. Pozwala czytelnikowi poznać bliżej nie tylko życiorysy i najważniejsze dzieła sztuki powszechnie znanych artystek, takich jak Frida Kahlo czy Dorothea Tanning, ale także mniej znanych, a równie utalentowanych twórczyń. Bliższe nam czasy przedstawia „Ekstaza. Lata 90. Początek” autorstwa Anny Gacek, książka poświęcona kulturze okresu, który dla świata sztuki był wręcz wybuchowy. Książka przedstawia najważniejsze zjawiska dekady, skupiając się na kulturze popularnej, jak muzyka, kino i telewizja. Autorka przybliża najważniejsze nurty łącząc je z szerszym kontekstem geopolitycznym, co sprawia, że książka jest nie tylko źródłem wiedzy dla osób pragnących poznać historię sztuki czasów najnowszych, ale również poszerzyć swoją wiedzę na temat wydarzeń tamtych lat.

Piękne albumy o malarstwie

Dzięki niezwykłym albumom o malarstwie nawet najwięksi wielbiciele znanych artystów mogą odkryć najważniejsze dzieła sztuki na nowo. Wśród nich jest „Caravaggio. Zbliżenia" autorstwa Stefano Zuffiego. Autor przenosi nas do epoki baroku, ukazując nie tylko wybitne dzieła sztuki mistrza, ale również kontekst historyczny i symbolikę obecną w jego malarstwie. Zuffi z pasją i drobiazgowością bada techniki malarskie Caravaggia i jego niesamowite umiejętności posługiwania się kontrastem światła i cienia, ukazując niepowtarzalną dynamikę jego obrazów. Idealnie dobrane reprodukcje uczą nas nie tylko o geniuszu malarza, ale również o sile narracji, którą w swoich obrazach potrafił wykorzystać. Natomiast album „Stryjeńska" ze wstępem Światosława Lenartowicza odkrywa przed nami fascynujący świat Zofii Stryjeńskiej. Prace tej wybitnej polskiej malarki oraz ilustratorki emanują bogactwem kolorów i form głęboko osadzonych w polskiej kulturze. Omawiane przykłady stanowią kompleksowy przekrój jej twórczości, ukazując zarówno dobrze znane obrazy wykorzystujące motywy ludowe, jak i bardziej intymne dzieła. To nie tylko historia obrazów artystki, ale również próba uchwycenia duchowości i więzi Stryjeńskiej z polską tradycją. Nie można też zapomnieć o współczesnym świecie sztuki - seria albumów „Beksiński" z przedmową Wiesława Banacha to wyjątkowe publikacje, które wprowadzają nas w mroczny, ale i fascynujący świat jednej z kluczowych postaci polskiego malarstwa. Każda z książek przedstawia najważniejsze dzieła Zdzisława Beksińskiego, w tym także wcześniej niepublikowane. Czy można znaleźć bardziej idealny prezent dla miłośnika sztuki?

Dobre książki o sztuce użytkowej

Sztuka użytkowa towarzyszy nam na każdym kroku - czemu więc nie poznać jej bliżej? „Dizajn na co dzień" to idealna propozycja dla każdego, kto chce zanurzyć się w tajnikach wzornictwa. Co mamy na myśli mówiąc o sztuce użytkowej? Czemu przyglądają się projektanci przedmiotów codziennego użytku? Jak oddzielić ambicje projektanta od wygody użytkownika? Don Norman, amerykański psycholog i projektant, odpowiada na te pytania, przybliżając nasze relacje z przedmiotami i wyjaśniając, na czym opiera się dobry dizajn. Natomiast o tym, jak pozornie zwykłe rzemiosło może stać się pełnoprawną formą sztuki opowiada „Tkanina. Sztuka i rzemiosło" Katarzyny Jasiołek. Często określane jako niższa forma sztuki, tekstylia są potężnym środkiem wyrazu artystycznego, który od kilkudziesięciu lat przeżywa odrodzenie. Autorka przybliża udział wybitnych dzieł sztuki autorstwa polskich twórców i twórczyń, którzy położyli podwaliny pod nowe spojrzenie na tkactwo, pochylając się nad trendami i technikami obecnymi od czasów międzywojennych aż po współczesne. Po lekturze „niższa forma sztuki" nigdy nie będzie dla was już taka sama! Nie można także zapomnieć o książkach poświęconych projektowaniu graficznemu. „The Art of Polish Poster" autorstwa Doroty Folgi-Januszewskiej, bada fenomen polskiego plakatu, stanowiącego ważny element naszej kultury wizualnej. Autorka dogłębnie przedstawia zarówno historyczne konteksty, jak i wkład wybitnych projektantów w jego rozwój, umożliwiając czytelnikom poznanie nie tylko estetyki, ale także zaangażowania społecznego, które często wiązało się z polskim plakatem na przestrzeni stuleci.

„Spekulacje o kinie" i nie tylko

Książki poświęcone kulturze nie tylko omawiają najważniejsze dzieła i artystów, pomagając zgłębić historię sztuki - to także pozycje pisane przez samych twórców, umożliwiające poznanie ich filozofii, zainteresowań i procesu twórczego od podszewki. Jedną z takich pozycji są „Spekulacje o kinie" Quentina Tarantino. Reżyser, znany ze swojego unikalnego stylu i miłości do klasyków, dzieli się tu z czytelnikami swoimi ulubionymi filmami oraz wpływami, które kształtowały jego twórczość. Pełna wnikliwych spostrzeżeń, książka stanowi doskonały przewodnik po tworzeniu filmów i odkrywa subtelności, które sprawiają, że kino jest tak niezwykłą formą sztuki. Z pozycji dotyczących kina warto wyróżnić książki wydawnictwa słowo/obraz terytoria poświęcone różnym gatunkom i zagadnieniom filmowym – między innymi „Kino bezpośrednie”, „Seks na ekranie”, „Polska szkoła animacji”, „Historia myśli filmowej”, „Kino włoskie”, „Kino nieme” itp.

Dla pasjonatów architektury pozycją obowiązkową jest „Pełnia architektury", nowe wydanie kultowej książki Waltera Gropiusa zbierającej jego eseje dotyczące tej dziedziny sztuki. Założyciel Bauhausu przybliża w niej swoją wizję nowoczesności otwartej i demokratycznej, odrzucając techniczną wizję modernizmu i postulując, aby nie tylko architektura, ale sztuka i kultura w ogóle były nakierowane w szczególności na człowieka. Wielbicieli modernizmu z pewnością zainteresuje również „Ballada o dziewczynie", wywiad Janusza Górskiego z Ewą Frysztak. Graficzka, projektantka okładek i plakatów okresu PRL-u, choć na Zachodzie wciąż doceniana, w Polsce jej nazwisko jest obecnie praktycznie nieznane. Książka pozwala poznać zarówno fascynujący świat sztuki Ewy Frysztak, jak i jej bogatą biografię, kreśląc barwny portret jednej z najwybitniejszych polskich twórczyń grafiki i pozwalając zajrzeć za kulisy jej rzemiosła. Kilkaset barwnych reprodukcji pomaga przystępnie zgłębić historię sztuki użytkowej PRL.

Interesujące książki proponuje także Instytut Studiów nad Sztuką Świata, pod którego szyldem ukazały się między innymi publikacje o historii Japonii, malarstwie Luciana Freuda, sztuce ubioru, Oriencie, średniowieczu czy rzeźbie. Z kolei tematykę okołoliteracką podejmuje krakowska Korporacja Ha!art, dzięki której czytelnicy mogą poznać „Życie literackie w Krakowie”, „Krótką historię kuratorstwa”, „Literaturę polską po 1989 roku w świetle teorii Pierre'a Bourdieu” czy „Nowe formy opowieści”.