Majówkowy Maraton Czytelniczy

Grzegorz Ryś Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Miasto rewitalizacja, Ebook | Tomas Halik, Grzegorz Strzelczyk, Grzegorz Ryś, Kaja Kaźmierska

    Dobrze, że ukazuje się obecna publikacja. Jej potrzebę podkreślali już w dniach Kongresu jego uczestnicy – wszyscy mieliśmy świadomość, że i na poziomie refleksji pastoralnej, i w doświadczeniu żyjącego Kościoła – dzieje się coś naprawdę ważnego i Bożego! Mam nadzieję, że ponowna lektura i odświeżenie tamtej refleksji zaowocuje w nas „nowym zapałem”, „nowymi metodami” i „nowymi środkami wyrazu”, a przede wszystkim odnowioną miłością do ludzi, którzy tworzą nasze miasta i któr...

Grzegorz Ryś Psychologia, Społeczeństwo, Polityka - książki, ebooki i audiobooki

Grzegorz Ryś to polski biskup rzymskokatolicki pochodzący z Krakowa, od 2017 roku arcybiskup metropolita łódzki. Kształcił się na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Jana Pawła II), gdzie uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych. Biskup Ryś jest cenionym historykiem, a do tego lubianym duszpasterzem, zaangażowanym na rzecz dialogu międzyreligijnego i ekumenizmu. Jest członkiem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, jak również należy do kapituły Nagrody im. Ks. Stanisława Musiała, która przyznawana jest przez Klub Chrześcijan i Żydów “Przymierze” za zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Od 1995 roku stale współpracuje z “Tygodnikiem Powszechnym”, jest także członkiem redakcji Miesięcznika Znak.

Twórczość Grzegorza Rysia

Grzegorz Ryś to autor wielu pozycji związanych z chrześcijaństwem rzymskokatolickim, kościołem w Polsce, a także dialogiem ekumenicznym. Wśród jego (ponad 40) książek znajdują się zarówno pozycje naukowe, jak i popularnonaukowe, przede wszystkim z zakresu teologii, historii oraz duchowości. Ze swadą łączy w nich fragmenty Biblii z doświadczeniami dnia codziennego nie uciekając od zadawania trudnych pytań. Tymi zajmują się chociażby książki pt. “Czy wiara ma sens? Na pytania młodych odpowiada bp Grzegorz Ryś” czy “Znać lub nie znać Jezusa”. Z kolei “O bliskości. Jak żyć razem w podzielonym świecie”, wydane nakładem Wydawnictwa Znak, stanowi wybór różnych wypowiedzi biskupa z roku 2020, który próbuje odpowiedzieć na niezwykle aktualne, a przy tym niełatwe pytania: jak doświadczyć bliskości w czasie izolacji i dystansu? Jak budować jedność w świecie podziału? Skąd brać nadzieję w tym pełnym lęku i niepokojów okresie? Metropolita łódzki wskazuje tam na rolę wspólnoty i więzi, których powstanie i utrzymanie wciąż jest możliwe. Najważniejsze są tu proste, codzienne rzeczy - zrobienie komuś zakupów, telefon do osoby samotnej, pogodzenie się z kimś. Zwyczajna, wydawałoby się, ludzka obecność, szacunek i współczucie, które leżą u podstaw chrześcijaństwa.

“O rzeczach ważnych”

Biskup Ryś jest także cenionym historykiem - autorem takich pozycji jak “Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią kościoła”, “Brat Albert. Inspiracje” czy “Franciszek. Życie, miejsca, słowa”, które znaleźć można także w ebookach. Pierwsza książka opiera się na przekonaniu, że próba zrozumienia współczesnego kościoła musi zostać poprzedzona zaznajomieniem się z jego historią. Ksiądz Grzegorz Ryś, pisząc językiem prostym, lecz nie upraszczającym, stawia trafne i niełatwe pytania oraz diagnozy. Łączy w tym tomie perspektywę wiary i nauki, skupiając się na konkretnych ludziach i wydarzeniach, które ukształtowały ludzką teraźniejszość. Biskup pyta między innymi: jaka była reakcja papieża na rzezie, których dopuszczali się krzyżowcy? Jak wyglądała codzienność księży w średniowieczu? W jaki sposób duchowni zareagowali na wprowadzenie celibatu? “Jeden, święty, powszechny, apostolski. Spotkania z historią kościoła” powstawał przez 25 lat historycznej kariery Grzegorza Rysia i stanowi najobszerniejsze podsumowanie jego dorobku w tym zakresie.

Biskup Ryś znany jest jednak przede wszystkim z nieunikania rozmów na temat skomplikowanej teraźniejszości kościoła rzymskokatolickiego - w 2020 roku wydane zostało “O rzeczach ważnych”. Zebrane tu wypowiedzi i kazania ks. Grzegorza Rysia z lat 2017-2019 mierzą się z takimi kwestiami jak utrata wiarygodności kościoła w Polsce czy agresja w życiu publicznym. Próbują także odpowiedzieć na pytania, czy prawdziwa miłość jest tylko ulotnym marzeniem i jak wierzyć w czasach zgorszenia? Również tu metropolita łódzki zwraca uwagę na rolę rzeczy (pozornie) prostych - spotkania z kimś o odmiennych poglądach, powiedzenie drugiej osobie: “przepraszam”, codzienne sięganie do Biblii w poszukiwaniu odpowiedzi. Biskup Ryś stwierdza, że Bóg wierzy w człowieka - chodzi tylko i aż o to, by człowiek także w siebie i Boga uwierzył.

Nie tylko ksiądz - Grzegorz Ryś to rekolekcjonista i wykładowca

Grzegorz Ryś jest nie tylko księdzem, ale także rekolekcjonistą i wykładowcą - cenionym nie tylko przez słuchaczy, ale także przez Polską Akademię Nauk. W 2019 roku otrzymał tytuł Ambasadora Polszczyzny w mowie. Przyznała go Rada Języka Polskiego PAN w uznaniu jego pozbawionego niepotrzebnych dygresji, ozdobników i specjalistycznego żargonu przemówień. Biskup Ryś nie tylko nie ucieka od trudnych spraw, ale w dodatku umie mówić (i pisać) o nich prosto i bez zasłaniających przekaz ozdobników.

Te i wiele innych napisanych w przystępny sposób pozycji podejmujących trudne tematy znajdziecie na Woblink.com, zarówno w formie książek papierowych, jak i elektronicznych - w ebookach i audiobookach.

Źródło zdjęcia: www.wydawnictwoznak.pl

Co znajdziesz w kategorii: Psychologia, Społeczeństwo, Polityka

Kategoria „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” zawiera przede wszystkim pozycje, w których autorzy badają zachowania człowieka i mechanizmy, które pozwalają na zrozumienie tych zachowań, a także przedstawiają zmiany zachodzące w świadomości społecznej. W księgarni internetowej Woblink.com odnaleźć możemy pozycje będące poradnikami w zakresie psychologii, takie jak dwa najpopularniejsze skandynawskie poradniki ostatnich lat napisane przez Thomasa Eriksona: „Otoczeni przez idiotów” oraz „Otoczeni przez psychopatów”. Pierwszy z nich uczy identyfikować cztery różne typy osobowości i na tej podstawie lepiej rozumieć i współpracować z ludźmi, drugi pokazuje, jak radzić sobie z psychopatami, których jest wśród nas więcej, niż ktokolwiek mógłby się spodziewać. Wśród oferowanych przez serwis Woblink.com pozycji znajduje się wiele książek przeznaczonych dla rodziców, pomagających w wychowaniu i komunikacji z dziećmi, np. „Jak być rodzicem, jakim zawsze chciałeś być” Elaine Mazlish i Adele Faber czy „Ty, Twoje dziecko i szkoła” Kena Robinsona. Coś dla siebie znajdą tu też czytelnicy szukający kontrowersji, lubiący tematy uznane przez społeczeństwo za tabu. Zainteresować ich może „Żałując macierzyństwa” Orny Donath, czyli dzieło będące efektem długoletnich badań i rozmów z kobietami, które wolałyby nigdy nie urodzić dzieci, czy też monografia „Współczesne spojrzenie na seksualność człowieka” starająca się we wszechstronny sposób przedstawić temat seksualności, od normy do patologii. W kategorii „Psychologia / Społeczeństwo / Polityka” odnaleźć też możemy książki na takie tematy jak rozważania na temat wszechobecności i różnorodności kłamstw i oszustw w relacjach międzyludzkich („Homo falsus” Jana Borkowskiego) czy opis sposobów przeżywania przez zwierzęta żalu po stracie swoich towarzyszy, partnerów i przyjaciół („Jak zwierzęta przeżywają żałobę?” Barbary King).