Majówkowy Maraton Czytelniczy

Hugh Lofting Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Hugh Lofting Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Hugh Lofting urodził się w 1886 roku. To brytyjski pisarz, autor książek dla dzieci. Lofting jest znany przede wszystkim z napisania cyklu książek o doktorze Dolittle, który rozumiał mowę zwierząt.

Lofting był pochodzenia angielsko-irlandzkiego. Ukończył Mount St Mary's College w Spinkhill, a następnie studiował inżynierię lądową w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, Massachusetts. Dzięki swojemu wykształceniu jako inżynier Lofting miał dużo pracy, przez co sporo podróżował. W trakcie I wojny światowej zaciągnął się do Gwardii Irlandzkiej w brytyjskiej armii. W listach z frontu do swoich dzieci nie chciał pisać o okropnościach wojny. W zamian za to wymyślał dzieciom różne opowieści. To na ich podstawie powstała później postać Doktora Dolittle'a, który potrafił rozmawiać ze zwierzętami.

Doktor Dolittle Hugha Loftinga

Pierwszy raz postać Doktora Dolittle'a pojawiła się w listach Loftinga do jego dzieci. Opowieści rozgrywają się w wiktoriańskiej Anglii, a ich główny bohater posiada zdolność rozmawiania ze zwierzętami. Pierwsza, bogato ilustrowana, książka o przygodach Dolitlle'a ukazała się w 1920 roku. Łącznie Hugh Lofting napisał dwadzieścia tomów przygód Doktora. W polskim tłumaczeniu ukazały się „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, „Zoo Doktora Dolittle'a”, „Poczta Doktora Dolittle'a”, „Cyrk Doktora Dolittle'a” oraz „Podróże Doktora Dolittle'a”, „Opera doktora Dolittle'a”, „Doktor Dolittle na Księżycu”, „Powrót doktora Dolittle'a”, „Doktor Dolittle i Tajemnicze Jezioro”, „Doktor Dolittle i zielona kanarzyca”, „Opowieści z Puddleby”.

Słynny Doktor John Dolittle to lekarz mieszkający w Puddleby nad rzeką Marsh. Jego papuga Polinezja zaczyna uczyć go języka zwierząt. Dolittle postanawia zostać weterynarzem. Mężczyzna jest bardzo stanowczy i surowy wobec złego traktowania zwierząt. Nie wiadomo, ile dokładnie ma lat, ale podejrzewa się, że w pierwszym tomie serii ma najprawdopodobniej trzydzieści lat. Akcja powieści rozgrywa się najpewniej w pierwszej połowie XIX wieku, choć sam autor nie określił dokładnego czasu. Na tę epokę wskazują opisy otoczenia. Na przestrzeni kolejnych tomów przyjaciółmi Doktora Dolittle'a zostają papuga Polinezja, kaczka Dab-Dab, sowa Tu-Tu, małpka Czi-Czi, pies Jip, Biała Myszka, wróbel Pyskacz i wiele innych.

Seria książek z Doktorem Dolittle w roli głównej doczekała się wielu ekranizacji i adaptacji teatralnych. Jedną z najbardziej znanych ekranizacji była ta z Eddiem Murphym w roli głównej. Powieści Hugh Loftinga inspirowały również twórców gier komputerowych i planszowych.

Pozostałe książki Hugh Loftinga

Hugh Lofting jest również autorem innych książek dla dzieci. Większość z nich jest dedykowana jeszcze młodszemu czytelnikowi niż odbiorcy „Doktora Dolittle'a”. Wśród nich warto wyróżnić bardzo bogato ilustrowane książki „The Story of Mrs Tubbs” (1923) i „Tommy, Tilly i Mrs Tubbs” (1936). Podobnie jak w serii o Doktorze Dolittle pojawiają się tutaj postaci, które umieją rozmawiać ze zwierzętami.

Jedyną powieścią Lofting dla dorosłych jest „Victory for the Slain”. Powieść ukazała się w 1942 roku, pięć lat przed śmiercią autora. Utwór ma budowę długiego wiersza w siedmiu częściach. Głównym tematem książki jest daremność, bezsens i dramat wojny. Niczym refren powraca tutaj fraza „Na wojnie jedynymi zwycięzcami są zabici”.

Książki Hugh Loftinga na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Hugh Loftinga we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są takie tytuły jak „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, „Zoo Doktora Dolittle'a”, „Poczta Doktora Dolittle'a”, „Cyrk Doktora Dolittle'a” oraz „Podróże Doktora Dolittle'a”.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.