Isaac Asimov Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Isaac Asimov Książki o nowożytności - książki, ebooki i audiobooki

Isaac Asimov to amerykański pisarz, eseista, wykładowca akademicki i profesor biochemii o rosyjsko-żydowskim pochodzeniu. Jest jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych autorów science fiction. Aż siedmiokrotnie został uhonorowany prestiżową nagrodą Hugo. Jest uważany za jednego z najpłodniejszych twórców wszech czasów – napisał łącznie ponad pół tysiąca książek, opowiadań i esejów. Największy rozgłos przyniosła mu epokowa „Fundacja”, saga o historii pierwszego Imperium Galaktycznego, które chyli się ku upadkowi. To właśnie dzięki „Fundacji” jeszcze za życia nazwano go mistrzem gatunku, jednym z „Wielkiej Trójki”, zaraz obok A. Heinleina i Arthura C. Clarke’a. Innymi znanymi seriami, jakie wyszły spod jego pióra, są „Roboty” oraz „Imperium Galaktyczne”. Asimov sformułował trzy prawa robotyki, które do dzisiaj są żywo omawiane i dyskutowane, a proza jego pióra, zwłaszcza ta fantastycznonaukowa, nieustannie inspiruje innych twórców, na czele z pisarzami czy filmowcami.

Życiorys Asimova

Urodził się w 1920 roku jako Isaak Judowicz Ozimow w Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republice Radzieckiej w rodzinie żydowskich młynarzy. Kiedy miał trzy lata, razem z rodziną wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Zamieszkał na nowojorskim Brooklynie, gdzie przyszło mu dorastać. Rodzice Isaaca rozmawiali z nim w jidysz albo po angielsku, dlatego też pisarz nigdy nie opanował języka rosyjskiego.

Po ukończeniu szkoły średniej Asimov poszedł na studia do Seth Low Junior College. Początkowo studiował zoologię, jednak po krótkim czasie postanowił przenieść się na biochemię, którą ukończył w 1939 roku. W 1941 uzyskał tytuł magistra, a kilka lat później został doktorem. Wykładał biochemię na Boston University School of Medicine.

Asimov powszechnie jest uznawany za mistrza fantastyki naukowej. Pisał także kryminały, literaturę z gatunku fantasy, a nawet powieść młodzieżową, którą opublikował pod pseudonimem. Przez lata był członkiem i prezesem Mensy. Piastował również stanowisko prezesa American Humanist Association. Na jego cześć nazwano asteroidę, krater na Marsie, dwie nagrody literackie, czasopismo i szkołę podstawową. Pisarz był znany z pogodnego usposobienia, często pojawiał się na konwentach science fiction, gdzie rozmawiał z czytelnikami.

Zmarł 6 kwietnia 1992 roku w Nowym Jorku. Dziesięć lat po śmierci pisarza zredagowane przez jego drugą żonę wydanie autobiografii Asimova ujawniło, że śmierć autora „Fundacji” została spowodowana przez AIDS. Mężczyzna zaraził się wirusem HIV przez transfuzję krwi.

Isaac Asimov – kultowy pisarz

Już jako mały chłopiec uwielbiał opowiadania science fiction tak bardzo, że zaczął pisać swoje własne. W wieku osiemnastu lat sprzedał pierwsze opowiadanie swojego autorstwa. Ukazało się ono na łamach czasopisma „Amazing Stories”. Przez kolejne lata regularnie publikował opowiadania, w tym uważane za jedno z najlepszych w swoim gatunku „Nightfall”.

W 1942 roku została wydana „Fundacja” otwierająca kultową serię powieści o chylącym się ku upadkowi pierwszym Imperium Galaktycznym. Kolejny cykl Asimova, „Roboty”, liczy 38 opowiadań i 5 powieści. W 2004 roku doczekał się głośnej ekranizacji z Willem Smithem w roli głównej.

Asimov pisał nie tylko science fiction. Wydał wiele książek naukowych z następujących dziedzin: fizyka, matematyka, biochemia i astronomia. Przez lata pisał artykuły popularnonaukowe publikowane na łamach „Venture Science Fiction Magazine”. W swoim dorobku literackim ma również teksty o Biblii, literaturze, utwory detektywistyczne, liryczne oraz satyryczne.

„Fundacja”

„Fundacja” to najpopularniejsze dzieło Asimova, które obecnie zaliczane jest do klasyki światowej literatury science fiction. Pierwsza wersja wykreowanej przez pisarza historii była oparta o „Zmierzch i upadek Cesarstwa Rzymskiego” Edwarda Gibbona.

Pierwsza powieść z cyklu została wydana w 1942 roku. Opowiada o upadku i odrodzeniu Imperium Galaktycznego w świecie dalekiej przyszłości. „Fundacja” została włączona do trylogii z dwoma innymi tytułami: „Fundacja i Imperium” oraz „Druga Fundacja”. Lata później Asimov wrócił do cyklu – napisał „Agenta Fundacji”, „Fundację i Ziemię”. Następnie wrócił do czasów sprzed pierwszego tomu i wydał następujące prequele „Preludium Fundacji” i „Narodziny Fundacji”. W swoim cyklu pisarz zawarł fikcyjną naukę czy psychohistorię, które pozwoliły mu na przewidzenie przyszłości wielkich cywilizacji.

Seria jest rozbudowanym i niezwykle dopracowanym studium procesów historycznych i powiązanych z nimi takich tematów jak władza, manipulacja i historia. „Fundacja” zainspirowała między innymi George’a Lucasa, twórcę „Gwiezdnych Wojen”.

„Roboty”

Kolejnym ważnym cyklem w dorobku Asimova są „Roboty” składające się z następujących tytułów: „Ja, robot”, „Pozytonowy detektyw”, „Nagie słońce”, „Świat robotów”, „Roboty z planety świtu” i „Roboty i Imperium”. To właśnie z tej serii pochodzą trzy prawa robotów uważane za fundamentalne w odniesieniu do sztucznej inteligencji. Autor przedstawił je w opowiadaniu „Zabawa w berka” z tomu „Ja, robot”. Wywarły one niebagatelny wpływ na twórców fantastyki naukowej i naukowców pasjonujących się zagadnieniami SI.

Książki Isaaca Asimova na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Isaaca Asimova w formie ebooka, audiobooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o nowożytności

Nowożytność to epoka pełna przełomowych wydarzeń, które ukształtowały świat, jaki znamy dzisiaj. W tej kategorii znajdziesz książki historyczne, biografie, analizy polityczne czy społeczne opisujące najważniejsze postaci i wydarzenia, jakie rozegrały się w okresie od renesansu po oświecenie. Wielkie odkrycia geograficzne, reformacja, wojny religijne, narodziny kapitalizmu czy niesamowity rozwój nauki - to wszystko czeka na Was na kartach książek poświęconych historii nowożytnej! Sięgnij po opowieści o słynnych postaciach – od Leonarda da Vinci przez Elżbietę I po Ludwika XIV. Oferta księgarni internetowej Woblink obejmuje zarówno wciągające książki biograficzne, jak i rzetelne prace naukowe, idealne dla pasjonatów historii i studentów. Historia Polski czy historia świata - te książki ożywią przeszłość i pozwolą lepiej zrozumieć korzenie współczesności! Wybitni historycy tacy jak Eric Hobsbawm czy Fernand Braudel, a także polscy autorzy: Mieczysław Żywczyński lub Andrzej Chwalba czekają na Was niecierpliwie!

Historia nowożytna - klucz do zrozumienia współczesności

Zgodnie z tradycyjną periodyzacją, nowożytność to epoka, która w historii Europy i w historii świata nastąpiła po średniowieczu, a poprzedziła XIX wiek. Z reguły za datę początkową przyjmuje się rok 1453 (upadek Konstantynopola i cesarstwa bizantyńskiego) lub 1492 (dotarcie do Ameryki przez Krzysztofa Kolumba). To oczywiście jedynie umowne granice historycznych epok - kluczowymi wskaźnikami przejścia od średniowiecza do nowożytności jest cała masa przemian kulturowych, politycznych czy ideologicznych. Podobnie jest zresztą z datą zakończenia nowożytności. Z reguły uznaje się, że zakończył ją wybuch rewolucji francuskiej (1789), niekiedy jednak przesuwa się tę granicę aż do początków XIX wieku, głównie kongresu wiedeńskiego (1814). Warto pamiętać też, że powyższy podział na epoki historyczne obowiązuje przede wszystkim w kulturze europejskiej - odnajdziemy go jednak także jako punkt odniesienia w innych częściach świata. Ten długi i niezwykle bogaty w wydarzenia, zjawiska i przemiany czas pomogą Wam zgłębić najlepsze książki historyczne, które dostępne są na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki. Historia polityczna świata to niezwykle ciekawy obszar wielu analiz. Eric Hobsbawm jest autorem monumentalnej trylogii książek o nowożytności: "Wiek rewolucji 1789-1848", "Wiek kapitału 1848-1875" oraz "Wiek imperium 1875-1914", którą każdy pasjonat historii powinien przeczytać. Najlepsze książki historyczne skupiają się także na bardziej szczegółowych aspektach. Tak dzieje się na przykład w wypadku książki "Nowożytna sztuka wojenna" Hansa Delbrucka, jednej z najważniejszych książek historycznych dotyczących wojskowości.

Dobre książki historyczne o nowożytnej Polsce

Nowożytna historia Polski to czas wielkich wyzwań i osiągnięć, które ukształtowały nasz kraj od wieku XV przez wiek XVII aż do dramatycznej historii XVIII wieku. W tej kategorii znajdziecie książki poświęcone kluczowym wydarzeniom, takim jak złoty wiek Rzeczypospolitej Obojga Narodów, unia lubelska, wojny ze Szwecją i Rosją, a także trudne lata rozbiorów. Dzięki tym tytułom poznacie bliżej losy wybitnych postaci, takich jak Zygmunt August, Jan III Sobieski czy Tadeusz Kościuszko, a także społeczne, polityczne i kulturowe przemiany, które miały wpływ na losy Polski oraz Europy i świata. Nie sposób mówić o książkach poświęconych historii Polski bez wspomnienia tomu "Boże igrzysko. Historia Polski" Normana Daviesa. To klasyczne już w tej chwili opracowanie stanowi jeden z podstawowych punktów wyjścia dla rozważań nad polską historią. Jest nie tylko rzetelnym opracowaniem wybitnego historyka, ale także pozycją, którą po prostu łatwo i przyjemnie się czyta dzięki przystępnemu stylowi pisania Daviesa. Polecamy także jego "Małą Europę. Szkice polskie", prezentującą spojrzenie na nowożytną Polskę w europejskiej perspektywie.

Historia świata XX wieku

Historia nowożytna to nie tylko opowieści o przyczynach rewolucji francuskiej, sztuce wojennej czy historii politycznej świata. To także opowieści o postaciach, które dotychczas pomijano lub których wyjątkowa perspektywa dopiero współcześnie się przed nami otwiera. Jedną z autorek skupiających się na sytuacji przemilczanych często na kartach historii kobiet jest Izabela Desperak. Sięgnijcie po jej ebook "Kobiety niepokorne", by zrozumieć, jak wiele rewolucji i przemian w historii Europy oraz świata nie miałoby się szans bez nich wydarzyć. Popularną pozycją są także "Damy złotego wieku" Kamila Janickiego, opowiadające o trzech wyjątkowych kobietach, które żyły w epoce największej potęgi Rzeczpospolitej. Bona Sforza, Barbara Radziwiłłówna i Anna Jagiellonka - poznajcie je bliżej i dowiedzcie się, jak znacząco wpłynęły na losy Polski. W tej kategorii mieszczą się też książki poświęcone historii seksualności – „W łożu z Tudorami. Intymne życie dynastii” Amy Licence oraz „Kochanki, bastardzi, oszuści. Nieprawe łoża królów Polski: XVI–XVIII wiek” Marka Telera.

Z kolei Martin Pollack zabierze Was w wyjątkową podróż "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma". Do tej krainy zaprasza także Norman Davies i jego "Galicja". Wybierz książki, które dostarczą Ci wiedzy i pozwolą spojrzeć na nowożytność przez pryzmat faktów, analiz i interpretacji historycznych!